Gmina Dobra

Piknik „Latająca Forteca z jeziora Stolsko”

W sobotę, 8 października br.  o godz. 11:00 odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci amerykańskich lotników zestrzelonych nad jeziorem Stolsko w czerwcu 1944 r.

Opublikowane

w dniu

Głównym punktem pikniku będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej załodze i historii ostatniego lotu bombowca B-17 44-6117. Prócz tego różne pojazdy wojskowe (starsze i nowe), poczęstunek, wizyta przedstawicieli armii amerykańskiej, prelekcje historyczne.

Wydarzenie organizuje samorząd gminy Dobra, organizacje zrzeszone w pamięć o tym samolocie, osoby prywatne. Tablicę ufundowano z wsparciu Programu Społecznik oraz dzięki Nadleśnictwu Trzebież.

Wstęp bezpłatny.
Osoby zmotoryzowane mogą pozostawić samochody na poboczach, parkingach przy chodnikach oraz pobocznej drodze na przeciw pałacu w Stolcu, w kierunku Bolkowa. Parking bezpośrednio przy plaży może być zajęty przez pojazdy techniczne wydarzenia.
Dojechać do wsi Stolec można na różne sposoby, znajduje się ona około 20 km za Szczecinem. Trasa zabiera około 30 minut z centrum.

—> 🚘 Od północy trasą Głębokie – Tanowo – Dobieszczyn, skręcając w Dobieszczynie LEWO. Następnie dość wąską asfaltową drogą do wsi Stolec.

—> 🚘 Od południa asfaltową drogą Dobra Szczecińska – Buk, skręcając we wsi Buk LEWO, przed rozjazdem przy kościele.
—> 🚍 Autobusem linii 223, który odjeżdża z pętli Gumieńce, przez Mierzyn, Skarbimierzyce, Lubieszyn, Dobra, Buk, Łęgi, Stolec. Kurs sobotni rusza o 9:07 z Gumieniec i o 9:14 z Mierzyn Spółdzielców niedaleko od CH Ster. Tym kursem powinniśmy być lekko po 10 na miejscu. Ceremonia rozpoczyna się minimalnie wcześniej, o 10:00.
—> 🚍 Autobusem linii 225, który odjeżdża z Klonowica ZajezdniaWernyhory, Krzekowo, Bezrzecze, Wołczkowo i zatrzymuje się na przystanku Dobra Rondo. Kurs sobotni rusza o 8:23. O godzinie 9 jesteśmy na przystanku Rondo Dobra i wsiadamy w odjeżdżający o 9:32 powyższą linię 223, która lekko po 10 będzie w Stolcu. Ceremonia rozpoczyna się o 10:00.
UWAGA: Kursy autobusów 223 i 225 są bardzo rzadkie – raz na godzinę!
Warto dodać, że pamięć o tych lotnikach jest wciąż żywa również za granicą! W 2019 roku do Polski przyleciał syn górnego strzelca i inżyniera wraz z rodziną. Zobaczyć miejsce, gdzie spoczywa samolot, na którym służył ojciec, zobaczyć Szczecin oraz okolice, a także udać się w podróż po pozostałościach obozów jenieckich. Do tej pory w pobliżu Szczecina do dziś nie odnaleziono łącznie przynajmniej kilkunastu lotników zarówno amerykańskich jak i brytyjskich. Okazuje się, że wciąż ich szukają – prace nad tym, by zlokalizować jednego zaginionego właśnie trwają!

Reklama

Gmina Dobra

Szkolenie dla przyszłych wolontariuszy w Schronisku w Dobrej

Schronisko dla zwierząt w Dobrej otwiera swoje drzwi dla osób chętnych do włączenia się w pomoc potrzebującym zwierzętom jako wolontariusze. Organizacja ogłasza nabór i zaprasza na szkolenie, które odbędzie się 20 sierpnia br. o godzinie 16:00. Spotkanie będzie stanowiło możliwość zdobycia niezbędnej wiedzy na temat opieki nad zwierzętami i funkcjonowania schroniska.

Opublikowane

w dniu

Zaangażowanie społeczności lokalnej ma kluczowe znaczenie dla działalności schroniska, dlatego szczególnie zapraszamy te osoby, które wykazują gotowość poświęcenia swojego czasu na rzecz kotów. Pomoc wolontariuszy jest cenna na wielu płaszczyznach – od karmienia, przez czułą opiekę, po pomoc w socjalizacji zwierząt. Osoby zainteresowane uczestnictwem w wolontariacie powinny przybyć na wyznaczone spotkanie, by dowiedzieć się więcej o zadaniach i możliwościach współpracy z placówką. Szczegóły dotyczące przygotowań i programu szkolenia można uzyskać kontaktując się bezpośrednio ze schroniskiem.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt i potwierdzenie swojej obecności pod numer tel. 508222247 do 19.08.2024r.
🔴Przypominamy, że wolontariuszem może zostać tylko osoba pełnoletnia.
🔴Regulamin wolontariatu dostępny na stronie Schroniska w zakładce „Wolontariat”
🔴Szkolenie odbędzie się w Schronisku w Dobrej, ul. Zwierzyniecka 1, 72-003 Dobra

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Jadwiga Tumielewicz – nowa dyrektor Schroniska w Dobrej

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej powitało nową dyrektor – Jadwigę Tumielewicz. Pani Jadwiga jest znana z wielkiego serca dla zwierząt i niezawodnego oddania ich dobru. Jej życiową pasją jest pomoc tym, którzy sami nie są w stanie poprosić o wsparcie.

Opublikowane

w dniu

Posiadając bogate doświadczenie w zarządzaniu i ochronie zwierząt, nowa dyrektor wprowadzi szereg zmian wizjonerskich, kładąc nacisk na poprawę jakości życia podopiecznych schroniska. Jej imponujące osiągnięcia już teraz budzą optymizm i są gwarancją, że wizja pani Jadwigi zyska materialny wymiar.

Ulepszone warunki życia zwierząt i akcentowanie znaczenia edukacji społecznej związanej z opieką nad zwierzętami będzie stało w centrum jej działań. Pani Tumielewicz planuje liczne akcje adopcyjne, warsztaty edukacyjne oraz kampanie promujące odpowiedzialność każdego z nas wobec tych bezbronnych istot.

Zarówno mieszkańcy gminy, jak i jej najmniejsi czworonożni mieszkańcy mogą spodziewać się wkrótce wielu pozytywnych zmian. To wszystko zostanie uroczyście zainaugurowane podczas Dnia Otwartego w schronisku, który odbędzie się 5 października. To wyjątkowe wydarzenie z pewnością zgromadzi wielu miłośników zwierząt.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Pako – jedenastoletni psiak o duchu młodzieńca szuka domu

Pako, sympatyczny mieszkaniec Schroniska w Dobrej, każdego tygodnia oczekuje soboty z niecierpliwością. Piesek wkraczając w jedenastą wiosnę swojego życia, zachowuje zapał i radość porównywalną do młodego psa. Sobota jest dla niego dniem szczególnym, bowiem wtedy też odwiedza go ukochana wolontariuszka i bierze go na długie i pełne uwagi spacery – momenty, które są dla Pako niezwykle ważne.

Opublikowane

w dniu

Niemniej jednak, w ciągu tygodnia brak tej wyjątkowej osoby jest dla niego odczuwalny. Zwierzak, choć otoczony opieką, intuicyjnie odczuwa, że codzienne spacery to nie to samo, co te sobotnie eskapady. To przekonanie sprawia, że Pako niestrudzenie czeka na osobę, z którą mógłby spędzić resztę swoich dni.

Starzejący się, lecz wciąż pełen życia pies, ma nadzieję znaleźć kogoś, kto otworzy przed nim drzwi swojego domu i serca. Pragnienie, aby Pako nie stał się tylko kolejnym numerkiem w statystyce, lecz członkiem rodziny, jest wyraźne w apelu tych, którzy go znają. Mimo śladów wieku widocznych na jego pyszczku, w oczach Pako wciąż tli się nadzieja na nowy, ciepły dom.

Kontakt w sprawie adopcji tego, a także innych zwierzaków, zadzwoń (godz. 8-16, poniedziałek – sobota) 508 222 247. Porozmawiaj z wolontariuszem 733 903 350

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie