Zachodniopomorskie

Paszportowa sobota – 29 czerwca

Po raz kolejny w tym roku w sobotę. 29 czerwca  w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie i Delegaturze ZUW w Koszalinie będą czynne stanowiska paszportowe od 8:00 do 15:00. Aby złożyć wniosek o paszport lub odebrać gotowy dokument nie musimy rezerwować wizyty.

Opublikowane

w dniu

Wniosek o wydanie paszportu dla osoby pełnoletniej składamy osobiście. Gotowy paszport odbieramy również osobiście. Przy składaniu wniosku o paszport dla dziecka powyżej 5 roku życia konieczna jest również jego obecność.

 

Co należy przygotować

Ważny paszport lub ważny dowód osobisty, kolorowe zdjęcie o wymiarach 3,5×4,5 cm wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, zgodnie z wymogami zdjęć do paszportu oraz dowód opłaty paszportowej.

Paszport dla dziecka również przez internet

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka do 12 roku życia można złożyć także online: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-paszport-dla-dziecka

Ile kosztuje wyrobienie paszportu

Opłata za paszport dla osoby dorosłej wynosi 140 zł. 50-procentowe ulgi przysługują m.in. uczniom, studentom, emerytom i rencistom, osobom z niepełnosprawnościami, żołnierzom i strażakom ratownikom OSP oraz posiadaczom Karty Dużej Rodziny. Za paszport nie płacą osoby które w dniu złożenia wniosku mają ukończone 70 lat.

Zachodniopomorskie

Jak bezpiecznie jechać na wakacje – poradnik

Opublikowane

w dniu

Jednak powstaje pytanie jak przygotować się do bezpiecznej drogi na wakacje? W czasie wyjazdu często towarzyszy nam zdenerwowanie, bo trzeba być w kilku miejscach w ciągu jednego dnia. Kierowca zdenerwowany to zły i niebezpieczny człowiek na drodze.

Emila z Niechorza przekonuje, że kuchnia nad morzem należy do smacznych i nie trzeba jeść fastfoodów.

Warto zaplanować drogę dzień wcześniej. Dla osób jadących w dalszą trasę warto rozważyć wyjazd dzień wcześniej i zatrzymać się w hotelu. To pozwoli na uniknięcie stresu z powodu korków lub pogarszających się warunków na drodze. Warto zadbać o komfort podróży dla całej rodziny. Przy obecnych cenach paliw warto jechać wolniej, na pewno będzie bezpieczniej – mówi Filip Grega, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Nie możemy zapomnieć o dobrze wyczyszczonej szybie i przejrzeniu czy nie ma na niej drobnych odprysków czy pęknięć. Małe uszkodzenia (do średnicy monety 5 – złotowej) da się szybko naprawić a pęknięta szyba może oznaczać utratę dowodu rejestracyjnego samochodu. – Pęknięta szyba wpływa nie tylko na widoczność podczas jazdy. Jest istotnym elementem działania systemu poduszek powietrznych. Stanowi podparcie dla wybuchającej poduszki powietrznej.  Pamiętajmy, że koszt naprawy jest zdecydowanie niższy niż koszt wymiany szyby. Warto więc zareagować zanim drobny odprysk zamieni się w pęknięcie – mówi Anna Kucińska z Autoglass Polska.

Anna Kucińska apeluje o sprawdzenie stanu szyb przed wyjazdem na wakacje.

 1. stan auta
Jeśli jeździsz samochodem głównie po mieście a teraz musisz pojechać nim w trasę sprawdź jego stan. Pojedź do mechanika lub serwisu.
– Warto sprawdzić stan hamulców, czy działają światła, poziom płynów eksploatacyjnych, uzupełnić płyn do  spryskiwacza, zadbać także o wycieraczki. Warto zwrócić uwagę na czystość szyby, lusterek oraz świateł. Pamiętajmy o apteczce samochodowej – przekonuje diagnosta Mirosław Kupryjaniuk z Zieleniewa k. Kołobrzegu.

2. wyposażenie, które musi być na stanie
Gaśnica z ważnym badaniem, trójkąt to elementy, które w natłoku spraw łatwo przeoczyć. Warto również mieć ze sobą apteczkę, latarkę, kamizelkę odblaskową, a także lewarek, klucz i koło zapasowe. Przydatne mogą być także dodatkowe bezpieczniki i żarówki i zestaw naprawczy do opon. Do schowka warto włożyć oświadczenie sprawcy kolizji.
– W przypadku niewielkiej stłuczki zaoszczędzimy sobie nerwów i czasu, które musimy poświęcić na oczekiwanie na policję – przekonuje Krzysztof Targoński, wcześniej policjant a dziś wykładowca akademicki.

3. bezpieczne bagaże
Wyruszając w drogę warto poświęcić czas na rozmieszczenie bagażu. Ważne jest to, by jak najmniej przedmiotów było luźnych w przedziale pasażerskim. Trzeba wszystko poukładać w bagażniku w szczególności: zabawki, buty, parasolki czy parawany. Takie drobne rzeczy w przypadku stłuczki mogą być jak pędzący pocisk i doprowadzić do tragicznych sytuacji.

4. zaplanuj trasę
Dziś do planowania przejazdu można wykorzystać nowoczesne technologie oferowane przez operatorów sieci komórkowych lub portale internetowe. Warunki na drodze można też sprawdzić na stronach internetowych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Obecnie takich utrudnień jest ponad 400, a nie wszystkie są widoczne na mapach internetowych. Warto rozważyć kupno mapy, na wypadek gdyby telefonia komórkowa przestała działać.

Trasy alternatywne z kierunku Zielona Góra (Gorzów Wlkp.) droga S-3:
Do miejscowości Dziwnówek, Pobierowo:
– zjazd na Węźle Myślibórz na drogę wojewódzką nr 119 przez m. Pyrzyce, dalej droga nr 106 m. Stargard, Nowogard, Golczewo a następnie kierunek na Świnoujście (DW 108) lub Kamień Pomorski (DW 106),

Do miejscowości Międzywodzie, Wisełka, Dziwnów:
– zjazd z drogi ekspresowej S-3/S-6 na Węźle Goleniów Zachód lub Południe na drogę wojewódzką nr 111 do m. Stepnica, a następnie w kierunku na Recław do m. Wolin.

Trasy alternatywne z kierunku Bydgoszcz droga krajowa nr 25:
Do miejscowości Mielno, Darłowo:
– w miejscowości Biały Bór zjazd na drogę krajową nr 20, a następnie w m. Miastko zjazd na drogę wojewódzką nr 206 do m. Koszalin.

Trasy alternatywne z kierunku Poznań (Piła) droga krajowa nr 11:
Do miejscowości Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Dźwirzyno:
– zjazd z drogi ekspresowej nr S-11 w m. Szczecinek na drogę wojewódzką nr 172 do m. Połczyn Zdrój, następnie zjazd na drogę wojewódzką nr 163 do m. Białogard, Karlino, Dygowo.

5. rób przerwy w drodze
Nie róbmy pokazów swoich wytrzymałości na siłę przed współpodróżnymi. Warto zaplanować postoje co 2 godziny na kwadrans i wymianę pomiędzy kierowcami, jeśli jest taka możliwość. W czasie drogi warto zadbać o posiłki. Jedzenie w czasie jazdy może być niebezpieczne: od oblania się gorącym napojem po kapiącą musztardę.

Częste spożycie kawy czy napojów energetycznych, pomoże lecz tylko krótkotrwale. Zbyt duże spożycie ich może powodować odwodnienie, objawiające się zaburzeniem koncentracji, bólami głowy czy rozkojarzeniem. Dlatego należy pamiętać o kilku zasadach: na śniadanie warto zjeść omlet, na drogę zabrać wodę do picia, po drodze zjeść lekkostrawny obiad. Warto pomyśleć o małych przekąskach w postaci orzechów lub owoców” – mówi Natalia Malak, dietetyk sportowy, ekspert w programie edukacyjnym „Zdrowa Woda” organizowanym przez Wodociągi Zachodniopomorskie.

Akcja „Zdrowa Woda” promuje picie wody z kranu. Do szkół w Stepnicy, Mierzynie k. Dobrej, Baniach, Brzesku koło Pyrzyc i Grzędzicach k. Stargardu trafiły poidełka. – Dzięki nim zmniejszyła się ilość zużywanych plastikowych butelek po napojach – mówi Łukasz Szeląg, rzecznik Wodociągów Zachodniopomorskich.

 6. rozsądek
Nie jedź szybko, bądź rozsądny i przewiduj sytuacje na drodze. To pozwoli bezpiecznie pojechać i wrócić do domu razem z rodziną. Na terenie lasów na parkingach leśnych można odpocząć w otoczeniu drzew. Ważne by przestrzegać bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

7. A elektryk?

Warto sięgnąć po aplikację i zobaczyć, gdzie znajdują się punkty ładowania pojazdów elektrycznych. Patrząc na mapę możemy dokładnie zaplanować podróż, sprawdzić, gdzie zrobimy przystanek i naładujemy auto. Wiele osób, które korzystają  Coraz więcej obiektów hotelowych, które są położone nad morzem zapewnia punkty ładowania pojazdów elektrycznych. W ten sposób każdy kierowca może szybko naładować pojazd – mówi Krzysztof Burda, prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności w Zielonej Górze. W Gryficach są dwie stacje: przy PKS Gryfice oraz ZEG Gryfice.

Warto przed wyjazdem sprawdzić czy mamy zakręconą wodę w kranach, czy pralka jest wyłączona? Po powrocie do domu z urlopu przed użyciem wody odkręćmy krany by mogła zastana woda spłynęła z wodociągu. W czasie naszego urlopu mogła nastąpić awaria na sieci – mówi Łukasz Szeląg, rzecznik prasowy Wodociągów Zachodniopomorskich.

Anna Kucińska apeluje o sprawdzenie stanu szyb przed wyjazdem na wakacje.

Emila z Niechorza przekonuje, że kuchnia nad morzem należy do smacznych i nie trzeba jeść fastfoodów.

Krzysztof Burda mówi, że ładowarek dla aut jest coraz więcej a informacje o nich można sprawdzić w sieci.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Bezpieczeństwo Odry tematem spotkania u wojewody

W poniedziałek przy wejściu do żwirowni w Bielinku (gm. Cedynia) zauważono kilkadziesiąt śniętych ryb. Na polecenie wojewody, w celu ustalenia przyczyny śnięcia na miejsce udali się przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, obiektu hydrotechnicznego w Gozdowicach, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie, Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gryfinie oraz pracownicy naukowi Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Pobrano próbki wody do badań i wszczęto kontrolę zakładu „Kopalnia Surowców Mineralnych” pod kątem ujawnienia zanieczyszczeń. Podczas kontroli w żadnym innym miejscu na Odrze w województwie zachodniopomorskim nie zaobserwowano śniętych ryb. Badania wody w rzece nie wykazały również zwiększonej ilości złotej algi.

Opublikowane

w dniu

W czwartek w południe wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski zwołał naradę z udziałem wicewojewody Bartosza Brożyńskiego oraz szefów: Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, Wód Polskich RZGW w Szczecinie, Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Rybackiej, a także Zachodniopomorskiego Lekarza Weterynarii i prof. Adama Tańskiego z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

– Sytuacja na zbiorniku Bielinek, jedynym miejscu, gdzie w poniedziałek znaleziono kilkadziesiąt martwych ryb nie pogorszyła się – nie znaleziono nowych, śniętych ryb. Czekamy na jutrzejsze wyniki próbek wody pobranej ze zbiornika, które dadzą odpowiedź, czy ryby padły na skutek toksyn wydzielanych przez złote algi, czy nie – mówi wojewoda Adam Rudawski. – Służby mają niezwłocznie reagować na niepokojące sygnały od naszych mieszkańców. Mimo, że liczba martwych ryb w zbiorniku Bielinek nie zagraża bezpieczeństwu na Odrze, zarekomendowałem, aby dzierżawca łowiska zebrał padłe ryby i z pomocą wojewódzkiego lekarza weterynarii przekazał je do utylizacji – podkreśla wojewoda.

Odra jest na bieżąco monitorowana pod kątem zagrożeń ekologicznych. Dodatkowo w rejonie m. Widuchowa GIOŚ prowadzi stałe badania parametrów wody w rzece. Podczas spotkania profesor Adam Tański podkreślił, że problem śniętych ryb dotyczy jedynie wody stojącej, czyli zbiornika w Bielinku. Zbiornik przylega do rzeki, lecz nie leży w jej głównym nurcie. Aktualnie, w żadnym miejscu na Odrze nie zaobserwowano niepokojących sygnałów.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Jak będzie rozwijał się polski biznes? Jubileusz stref

20 lat Polski w Unii Europejskiej. Polska Strefa Inwestycji na wspólnym rynku europejskim było tematem przewodnim konferencji organizowanej przez Kostrzyńsko – Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Dyskusja służyła podsumowaniu działań, które miały miejsce ale też rozmowom o przyszłości polskiej gospodarki. Warto przypomnieć, że w latach 90 bezrobocie na terenach zachodniej Polski wynosiło nawet 40 procent.

Opublikowane

w dniu

Każde miejsce pracy, nawet dorywcze w tamtym czasie miało duże znaczenie dla każdej rodziny ale też i społeczności lokalnej. Dziś rozmawiamy o budowaniu nowoczesnej gospodarki opartej na technologiach i sztucznej inteligencji. Lokalny samorząd a także agendy rządowe dziś wspierają mały i średni biznes przez różne instrumenty, bo on jest podstawą rozwoju lokalnych samorządów – mówi Łukasz Szeląg z Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie.

Polska może być liderem w elektromobilności. Jednym z przykładów polskiej myśli jest samochód elektryczny Evan ze Zgorzelca zaprojektowany na polskiej konstrukcji. Pytanie czy projekt zostanie zauważony przez jednostki przyznające dotacje?
Miniony rok Polska zakończyła nadwyżką eksportu nad importem a wartość eksportu wyniosła ponad 430,5 mld euro. Głównymi odbiorcami były w 28% Niemcy, 6,2% Czechy i 6,1% Francja – a Polska wyprzedziła Francję w eksporcie na rynek niemiecki – mówi Magdalena Hilszer, wiceprezes Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wspierającej biznes m.in. na Pomorzu Zachodnim.
Przemysław Przyjazny działający w bankowości spółdzielczej podkreśla, że biznes lokalny wchodzi na coraz wyższy poziom.
Przedsiębiorcy patrzą już na poza regiony, a nawet poza Unię Europejską, w zdobywaniu nowych klientów. Potrzebujemy stabilnego i przyjaznego prawa, a z pozostałymi sprawami nasze firmy sobie poradzą – mówi Przyjazny.
Marta Stec, konsultantka ds. komunikacji, twierdzi, że po czasie pandemii wzrasta zapotrzebowanie na szkolenia dla pracowników w stacjonarnej formule, co napędza rozwój usług branży hotelowej. Dyrektor techniczny w ECOBETON Aleksander Bohdziewicz dodaje, że polskie firmy szukają innowacji w budownictwie na przykład bardziej trwałego betonu i metod jego zabezpieczenia.
Ważnym czynnikiem sukcesu rodzimego eksportu była jego różnorodność. Analizując 2022 r., Polska znalazła się na pierwszym miejscu na świecie w rankingu różnorodności eksportu UNCTAD. Indeks koncentracji pokazuje, jak rozkłada się eksport danego państwa na poszczególne grupy towarów – a w konsekwencji obrazuje, że dzięki dywersyfikacji jako gospodarka jesteśmy odporni na lokalne wahania branż odbiorców – mówi Tomasz Ćwiek z KSSSE.
Przed samorządami nowe wyzwania w tworzeniu warunków do rozwoju biznesu. – Czas taniej siły roboczej się zakończył, a dziś biznes szuka terenów z dostępem do zielonej energii – zapewniają przedstawiciele Gryfickiego Klastra Energii.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie