Projekt zakładał
wykonanie przejściówek, które umożliwiłoby połączenie
pełnotwarzowych masek ochronnych, które stosowane są przez
strażaków, z filtrem medycznym. – Samodzielnie wykonaliśmy projekt
i opracowaliśmy wzór adaptera, który łączył filtr powietrzny z
maską. Następnie projekt trafił do działu Produkcji Aparatów
Wewnątrzusznych, gdzie został wydrukowany na drukarce 3D – mówi
Grzegorz Wróbel, koordynator Działu Technicznego DGS.
Zainspirowani projektami wykonanymi na drukarkach 3D zaczęliśmy szukać rozwiązania, które zadziała z wyposażeniem, które posiadamy – mówi Marek Domaradzki, prezes OSP Gryf w Szczecinie. Poszukiwania te zaowocowały współpracą z firmą DGS, dzięki której udało się zaprojektować i wydrukować na drukarce 3D, partię przejściówek na filtry antybakteryjne z worków samorozprężalnych do masek od aparatów powietrznych MSA Ultra Elite PS oraz 3S.
Dzięki zaangażowaniu pracowników stworzone zostały produkty z dwoma rodzajami gwintu – M45x3 oraz RD40.
Zastosowane rozwiązanie pozwala na stosowanie adaptera z różnymi rodzajami masek dostępnymi na rynku. Uszczelnienie filtra odbywa się za pomocą o-ringu, który znajduje się w wewnętrznym tunelu. Rozwiązanie to zapewnia wysoką szczelność zestawu oraz odporność przed wypadaniem filtra – mówi Grzegorz Wróbel.
To już kolejna akcja, w którą włączył się DGS. Firma przekazała 20 tysięcy maseczek ochronnych Samodzielnemu Publicznemu Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu na przy ul. Arkońskiej oraz uczestniczyła w inicjatywie „Szczecin Druk 3D dla medycyny”. Nasi pracownicy wykorzystali swoją wiedzę i technologię, aby kolejny raz pomóc innym. Wierzę, że takie przedsięwzięcia przyczyniają się do walki z koronawirusem – mówi Sebastian Gulka, dyrektor generalny DGS.