Gmina Kołbaskowo

Pałac w Ostoi w rękach samorządu

Zabytkowy pałac w Ostoi wraz z parkiem przejdzie na własność gminy. Radni przegłosowali uchwałę na sesji. – Ten obiekt ma ogromy potencjał. Przy dobrym zarządzaniu i dobrze rozbudowanej ofercie, podobnie jak GOKSiR, może mieć oddziaływanie regionalne – uważa Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

Opublikowane

w dniu

Piękny obiekt, wraz z zabudowaniami folwarcznymi oraz parkiem dworskim, leży w Ostoi, w północnej części naszej gminy, przy granicy ze Szczecinem. Powstał na początku XIX wieku. Jak zabytkowa nieruchomość może być zagospodarowana po przejęciu przez Gminę Kołbaskowo? 

– Obiekt zostanie przekazany na realizację celów publicznych – mówi Małgorzata Schwarz. – Pałac w Ostoi stanowić może dogodne miejsce lokalizacji gminnych placówek z zakresu kultury, edukacji i opieki społecznej. Może powstać tam centrum warsztatowo-szkoleniowe. Obiekt i jego sale mogą być udostępnione w formie dzierżawy odpłatnej. Plus zagospodarowany park, który może służyć jako ścieżka edukacyjna i miejsce rekreacji dla rodzin, dzieci, mieszkańców. 

W dworku znajdują pokoje, które mogą być wykorzystywane jako miejsca noclegowe. 

– Tutaj myślę o ścisłej współpracy z GOKSiR. Zapraszanych jest wielu artystów, których trzeba przenocować, i myślę, że to miejsce, ten obiekt, świetnie się do tego nadaje – mówi pani wójt. 

Gmina zamierza powierzyć zabytek w ręce menadżera.

– Ogłosimy konkurs na dyrektora, który będzie zobowiązany przedłożyć koncepcję oraz biznesplan – informuje Małgorzata Schwarz i dodaje: – Potencjał obiektu w mojej ocenie jest bardzo duży i od dobrego menadżera będzie zależało, jak on będzie funkcjonował. Tak jak nasz GOKSiR w Przecławiu, który zyskał bardzo dużą renomę w regionie, uważam, że obiekt w Ostoi, przy dobrym zarządzaniu i dobrze rozbudowanej ofercie, może mieć oddziaływanie regionalne.

Klasycystyczny, parterowy dworek powstał w 1825 roku. W latach 60. XIX wieku powiększony został o piętrowe skrzydło, które stylem nawiązuje do angielskiego neogotyku. W sąsiedztwie znajdują się zabudowania folwarczne oraz park dworski, z bogatym drzewostanem złożonym m.in. z jodły kaukaskiej, daglezji zielonej, świerka pospolitego, modrzewia, mahoniu, olszy czarnej i wierzby białej. W malowniczym oczku wodnym spotkać można żółwie. Obecnie właścicielem obiektu jest Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, który prowadzi tam ośrodek szkoleniowo-badawczy w zakresie energii odnawialnej. W XVI wieku folwark Ostoja należał m.in. do rodzin Loitzów i Glindenów. Później majątkiem zarządzali m.in. rodzina Schultzów i Borchertów. Po II wojnie światowej majątek przejął skarb państwa, od 1949 roku funkcjonował tu PGR, od 1955 roku – Wyższa Szkoła Rolnicza w Szczecinie.

Na czasie

Exit mobile version