Gmina Dobra

Oznakowanie pojemników na odpady BIO oraz problemy z poprawną segregacją

Od stycznia bieżącego roku odbiór bioodpadów w Gminie Dobra odbywa się jedynie z brązowego pojemnika o pojemności maksymalnie 120 l. Przypominamy, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska bioodpady zbiera się w pojemnikach koloru brązowego oznaczonych napisem BIO. Pojemnik może być pokryty kolorem brązowym w części, nie mniejszej jednak niż 30% zewnętrznej powierzchni pojemników widocznej dla korzystających.

Opublikowane

w dniu

Pojemniki muszą spełniać wymogi wspomnianego rozporządzenia najpóźniej do 1 lipca br. Po upływie tego terminu, aby spowodować skuteczny odbiór odpadów BIO, pojemnik musi spełniać wszystkie trzy wymogi: kolor brązowy, pojemność maksymalnie 120 l, napis „BIO”.

Ponadto informujemy, że Wydział ds. Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Egzekucji otrzymuje nadal od firmy JUMAR informację wraz z dokumentacją fotograficzną, iż nie wszyscy mieszkańcy segregują odpady komunalne, chociaż ustawa „śmieciowa” nakłada taki obowiązek na każdego właściciela nieruchomości. W pojemnikach na odpady zmieszane (resztki po segregacji) umieszczane są odpady remontowe, urządzenia elektroniczne, odpady zielone wraz z ziemią, odpady z papieru i plastiku. W tych przypadkach nie można mówić o niewiedzy, pomyłce a wręcz o celowym działaniu. Gromadzenie tego rodzaju odpadów w pojemnikach jest zabronione.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowej segregacji odpadów lub jej braku, odpady nie będą odbierane do czasu ich prawidłowego posegregowania, o czym urząd zostanie na bieżąco poinformowany wraz z dokumentacją fotograficzną. Wobec właściciela nieruchomości, który nie stosuje się do zasad segregacji zostanie naliczona opłata podwyższona w wysokości 21,00 zł za 1 m³ zużycia wody.

Ponadto prowadzone są i będą przez Straż Gminną intensywne kontrole losowo wybranych nieruchomości, ulic w każdej miejscowości. W przypadku rażących nieprawidłowości, niezależnie od naliczonej podwyższonej opłaty, właściciel nieruchomości musi liczyć się z nałożeniem przez Straż Gminną kary grzywny.

Informacje o prawidłowej segregacji znajdują się na stronie urzędu gminy w zakładce GOSPODARKA ODPADAMI, pod zakładce EDUKACJA EKOLOGICZNA, CZĘSTOTLIWOŚĆ ODBIORU, PRAWIDŁOWA SEGREGACJA ODPADÓW I RECYKLOMAT. Można się posiłkować również informacją umieszczoną na workach. Zachęcamy także mieszkańców do pobrania i zainstalowania aplikacji BLISKO, gdzie oprócz harmonogramu odbioru odpadów znajdują się także wskazówki prawidłowej segregacji. Opis aplikacji znajduje się w pod zakładce HARMONOGRAM WYWOZU ODPADÓW OD OSÓB FIZYCZNYCH – APLIKACJA BLISKO.

Anna Budzyńska, Kierownik WGOKiE

Reklama

Gmina Dobra

Koncert Mikołajkowy w Wołczkowie

Opublikowane

w dniu

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Modernizacja przedszkoli w Gminie Police – inwestycje w rozwój najmłodszych

W Gminie Police ruszają prace budowlane mające na celu udoskonalenie warunków edukacyjnych w lokalnych przedszkolach. Prace rozpoczęły się w Przedszkolu Publicznym w Trzebieży, gdzie planuje się remont czterech pomieszczeń, rozbudowę sanitariatów oraz dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto, przewidziano renowację tarasu oraz zagospodarowanie ogrodu przedszkolnego.

Opublikowane

w dniu

Oprócz prac budowlanych, placówka zostanie wyposażona w nowe meble, które wpisują się w filozofię minimalistycznej przestrzeni edukacyjnej. Zmiany te mają za zadanie stworzyć środowisko wspierające rozwój dzieci, zapewniające równowagę i stymulujące kreatywność oraz samodzielność.

Inwestycje nie ograniczają się jednak tylko do przedszkola w Trzebieży. Przedszkole Publiczne w Tanowie również doczekało się poprawek, które koncentrowały się na poprawie bezpieczeństwa w ciągach komunikacyjnych, wyciszeniu sal, a także na zewnętrznej stronie budynku, gdzie pojawiły się nowe zabawki i wiaty rowerowe. Warto podkreślić, że obie placówki otrzymały również wyposażenie do terapii sensorycznej oraz specjalne programy wspierające terapeutów w ich pracy z dziećmi.

Zarówno rodzice, jak i pracownicy oświatowi są zdania, że wynikające z inwestycji korzyści będą miały znaczący wpływ na rozwój umiejętności poznawczych najmłodszych, a estetycznie zaaranżowane przestrzenie zachęcą do skupienia i aktywnego uczestniczenia w życiu przedszkola.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Prace ziemne na ul. Piaskowej wpłyną na komunikację w kierunku Redlicy

W związku z inwestycją gminną realizowaną przy ul. Piaskowej w Wołczkowie, mieszkańców powiatu polickiego czekają zmiany w organizacji ruchu. Od dziś do 9 grudnia br. ulica Zielona w kierunku Redlicy zostanie wyłączona z użytkowania. Podyktowane jest to koniecznością przeprowadzenia prac ziemnych, które są elementem większego projektu miejskiego.

Opublikowane

w dniu

Gmina Dobra informuje, że dla zapewnienia płynności ruchu i bezpieczeństwa mieszkańców wprowadzono tymczasową organizację ruchu. Objazdy zostały wytyczone i odpowiednio oznakowane, by kierowcy mogli z łatwością ominąć strefę prac. Władze apelują o ostrożność oraz zwracanie uwagi na tymczasowe znaki drogowe.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie