Gmina Police

Książki od sowy i ze starego kredensu

Dwie wyjątkowe bibliotek powstały w Drogoradzu i Niekłończycy w gminie Police. Pierwsza powstała w starym kredensie, druga w rzeźbie sowy umieszczonej blisko przystanku komunikacji miejskiej. Będzie jeszcze trzecia przy drugim przystanku w Niekłończycy.

Opublikowane

w dniu

W obu bibliotekach wiejskich, znalazły się powieści, przewodniki, książki tak dla dzieci jak i dorosłych. Pierwsze książki jakie trafiły do obu bibliotek pochodziły z prywatnych księgozbiorów obu Pań. Zresztą każdy może tu przynieść swoje książki, które już mu nie są potrzebne w domu. Może też zabrać inną, która akurat mu się spodobała. Regulamin wiejskich bibliotek jest prosty. Są to miejsca dla mieszkańców, ale też dla kogoś, kto będzie przejeżdżał i się książkami zainteresuje. Akurat może znajdzie coś dla siebie.

W nietypowej bibliotece znalazły się też stare książki ze szkoły, w której pracuje Elżbiet Stawińska, pomysłodawczyni powstania biblioteki Drogoradzu. Tam już nie były używane, bo za stare, zbyt zniszczone. Tutaj może książkami zainteresuje się ktoś, kto dawno ich nie widział, a kogo może przyciągnąć tytuł.

Skąd pomysł na nietypowe biblioteki? Jak mówi Pani Elżbieta, będąc z mężem na nartach w Harrachovie, tam zobaczyła starą, nieużywaną już budkę telefoniczną, w której były książki. Pomyślała wtedy, że to jest świetny pomysł i postanowiła podobną bibliotekę przenieść do Drogoradza, gdzie od około 20 lat mieszka. Jego realizacja trwałą dwa lata, bo najpierw trwały poszukiwania szafy odpowiadającej temu, by znalazły się w niej książki, później miejsca.

Podobnie było w pobliskiej Niekłończycy, sołtys tej wsi, Karina Mazurkiewicz, która ma ogromną liczbę pomysłów na zaktywizowania wsi, jak i niespożyte siły by te pomysły realizować, opowiada, że myślała o takiej wypożyczalni książek od jakiegoś czasu. Kiedy dowiedziała się o powstającej bibliotece w Drogoradzu od razu przeszłą do działań. Tu znowu był problem w czym te książki mógłby się znaleźć i gdzie powinna taka biblioteczka stać.

Od kilkunastu miesięcy w Niekłończycy trwa projekt ustawiania, zwierząt żyjących w Puszczy Wkrzańskiej. We wsi znajduje się już między innymi dzik, sowy, w tym jedna jako biblioteka oraz… skrzat i panna leśna. Wkrótce znajdzie się również wilk. Stąd pomysł, by kolejna rzeźba była miejscem gdzie książki będzie można wypożyczyć, bądź po prostu zabrać ze sobą. Można też przynieść swoje, niepotrzebne już książki, które zainteresują innych.

Książki zamieszkały u sowy, przy przystanku w kierunku Trzebieży – powiedziała nam Karina Mazurkiewicz, sołtys Niekłończycy. Codziennie zaglądam tam by zobaczyć jak mieszkańcy wsi traktują tę wypożyczalnię. Widzę duże zmiany, bowiem niektóre książki znikają, w zamian za to pojawiają się nowe. Widać, pomysł się sprawdził i cieszy sporym zainteresowaniem. Wiosną postawimy drugą, trochę większą, przy przystanku w kierunku Polic.

Gmina Police

Zmiana na stanowisku prezesa Zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Policach. Rafał Zieliński odwołany

Rada Nadzorcza Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Policach w wyniku posiedzenia podjęła istotną decyzję kadrową. Jak zostało ogłoszone, z dniem 17 maja nastąpi odwołanie Rafała Zielińskiego z funkcji prezesa Zarządu Spółki.

Opublikowane

w dniu

Zgodnie z oświadczeniem Zakładu decyzja nie była podyktowana jakimikolwiek nieprawidłowościami w pracy Rafała Zielińskiego. Wręcz przeciwnie, podkreślono skuteczność i realizację celów, jakie postawiono przed Zielińskim na początku jego kadencji. Te cele obejmowały przekształcenie jednostki budżetowej w spółkę prawa handlowego oraz przeprowadzenie kluczowych inwestycji mających na celu poprawę jakości usług – między innymi budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Tanowo i Witorza, co ma gwarantować ciągłą i niezawodną obsługę klientów w zakresie dostaw wody oraz odbioru ścieków.

Komunikat Rady Nadzorczej sugeruje zadowolenie z wyników pracy Zielińskiego, a odwołanie interpretowane jest jako zwieńczenie etapu w rozwoju Spółki. Następca Pana Rafała Zielińskiego nie został jeszcze oficjalnie wyznaczony.

Szczegółowe informacje dotyczące przyszłych planów i kierunku rozwoju Zakładu pozostają jeszcze do wyjaśnienia i zostaną podane do publicznej wiadomości w odpowiednim czasie.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Zmiany w Dobrej i Policach. Zagrodzka wygrywa z Napiwodzką, Kowalewski z Diakunem

W zakończonych w niedzielę  drugich turach wyborów samorządowych Magdalena Zagrodzka z Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra odniosła zwycięstwo nad kandydatką Koalicji Obywatelskiej, Joanną Napiwodzką. Zagrodzka zwyciężyła zdecydowaną większością głosów, uzyskując 5 478 głosów, co stanowi 64,52% poparcia, w porównaniu do 3 013 głosów (35,48%) zdobytych przez Napiwodzką, co oznacza, że to Zagrodzka obejmie urząd wójta gminy Dobra na następne pięć lat.

Opublikowane

w dniu

Frekwencja wyborcza w Gminie Dobra podczas drugiej tury wyniosła 42,39%, co pokazuje średni udział mieszkańców w procesie decydowania o lokalnych władzach.

W wyścigu o fotel burmistrza Polic, Krystian Kowalewski z Projektu Police pokonał urzędującego Władysława Diakuna. Kowalewski zdobył 7 701 głosów, co dało mu poparcie na poziomie 61,91%, podczas gdy Diakun otrzymał 4 738 głosów, czyli 38,09% głosujących. Warto dodać, że wpływ na wyniki wyborów mógł mieć apel Grzegorza Ufniarza z komitetu Nasze Police o oddanie głosów na Kowalewskiego.

Czytaj dalej

Gmina Police

Nowa inwestycja mieszkaniowa w Policach nabiera kształtów

W Policach przy ulicy Niedziałkowskiego trwają prace nad nową inwestycją, która ma na celu zwiększenie liczby dostępnych mieszkań komunalnych. Obecnie w trakcie budowy jest budynek 3-klatkowy, który będzie zawierał 35 mieszkań, w tym 4 lokale dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Co istotne, budynek niedawno otrzymał elewację, co jest znaczącym krokiem w postępie prac.

Opublikowane

w dniu

Zakończenie budowy zaplanowano na czerwiec 2024 roku, a szacowany koszt realizacji inwestycji wynosi około 12 milionów złotych. Dodatkowo, do końca bieżącego roku zaplanowano projektowanie kolejnego budynku wielorodzinnego, który ma powstać u zbiegu ulic Piłsudskiego i Wyszyńskiego.

W ramach dalszych działań, samorząd planuje aktywnie poszukiwać źródeł dofinansowania, aby zrealizować kompleksową przebudowę zwolnionych lokali komunalnych. Pomoc ta będzie kierowana przede wszystkim do mieszkańców, którzy nie mają wystarczających środków finansowych, aby na własną rękę znaleźć adekwatne mieszkania.

Dodatkowo, kontynuowany będzie program „Mieszkanie za remont”, który umożliwia mieszkańcom zdobycie własnego lokum w zamian za własną pracę i środki finansowe włożone w odnowienie komunalnych pomieszczeń. Ta inicjatywa ma na celu nie tylko pomoc osobom w potrzebie, ale również przyczynia się do poprawy stanu mieszkaniowego w regionie.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie