Solumen Sp. z o.o. z siedzibą w Zajączkowie 35A, 83-111 Miłobądź.
Zamontowano oświetlenie nowej technologii w postaci inteligentnych lamp solarnych typu LED w ilości 33 sztuk, które ustawiono na ulicach:
- Akacjowej 12 szt., Komercyjnej 12 szt., Cisowej 3szt., Łukasińskiego 3 szt w Mierzynie
- Kościelnej w ilości 2sztuk w Bezrzeczu,
- Białej Brzozy jako doświetlenie 1 lampą w m. Dobra.
Prace zakończono i odebrano.
Zamontowane lampy solarne posiadają:
1. inteligentne systemy (oprogramowanie) w zakresie sterowania światłem tzn: posiadają piloty sterujące, dzięki którym można ustawiać sposoby świecenia lamp,
2. posiadają czujniki ruchu, co jest dogodnym rozwiązaniem zwłaszcza w terenie gdzie, albo nie jest potrzebne maksymalne oświetlenie przez całą noc, lub gdzie stałe natężenie światła może przeszkadzać okolicznym mieszkańcom, a ponadto nie zużywa energii kiedy nie ma takiej potrzeby,
3. mogą być elementem systemu rozwiązań „smart city”, o których mowa m.in. w Planie Rozwoju Elektromobilności w Polsce „Energia do przyszłości”
4. są ekologiczne,
5. akumulatory charakteryzują się znacznie wyższą „gęstością energii” niż akumulatory tradycyjne kwasowe czy żelowe, co oznacza znacznie mniejsze i lżejsze akumulatory przy takim samym czasie pracy. Charakteryzują się one również wielokrotnie niższym zjawiskiem samoczynnego rozładowywania , więc nie rozładowują się tak łatwo w trakcie przechowywania
6. zastosowana w lampach technologia wpływa na wielkość konstrukcji tzn. jej miniaturyzację, co przekłada się na diametralne obniżenie podatności na zmiany klimatu (im większa powierzchnia panelu fotowoltaicznego tym większe ryzyko uszkodzenia przy silnym wietrze.
7. Lampy wykorzystują następujące Inteligentne systemy wspomagające całonocne świecenie także w pochmurne i deszczowe dni:
ALS® 2.0 (Adaptive Lighting System) – Upgrade poprzedniej wersji, który jeszcze bardziej efektywnie wpływa na dostosowanie ilość światła do warunków otoczenia. Możliwość regulacji natężenia światła w zależności od potrzeb, z wykorzystaniem czujnika ruchu.
VFT® (Variable Frequency Technology) – służy do kontrolowania i regulacji częstotliwości sterownika LED, aby osiągnąć maksymalną moc świateł LED, przy optymalny wykorzystaniu akumulatora. W efekcie ogranicza zużycie baterii.
TCS® (Temperature Control System) – służy do ochrony ładowania i rozładowywania akumulatora w wysokich temperaturach.
Mieszkańcy niejednokrotnie sami we wnioskach wskazują rodzaj oświetlania wybierając nowe technologie oraz wskazując proekologiczny kierunek dla działania Gminy. Gmina dokłada wszelkich starań, aby móc korzystać z rozwiązań i możliwości jakie niesie za sobą energia odnawialna. Natura sama udostępnia nam swoje zasoby, aby mieszkańcy mogli żyć z nią w symbiozie i harmonii dbając o nasze środowisko naturalne.
Wójt
Teresa Dera