Niedługo potem Straż zidentyfikowała, oraz złapała sprawców tego bulwersującego czynu.
W trakcie prowadzonych ustaleń w kilku placówkach handlowych, ustaliliśmy sposób pozbywania się m.in. pieczywa, którego termin przydatności do spożycia się kończył – mówi Andrzej Budzyński, komendant Straży Gminnej
Sprawcy zostali srogo ukarani maksymalnym mandatem karnym, a do tego zostali zobowiązani do sprzątnięcia i utylizacji spleśniałego pieczywa w ciągu 2 dni.
Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu marnotrawstwu żywności sklepy są zobowiązane do przekazywania pozostałej żywności na cele charytatywne, jednak musi ona być w terminie przydatności, oraz przydatna do spożycia.
Jak podają Lasy Państwowe, co roku w Polskich lasach ląduje od 83 do 145 tysięcy metrów sześciennych śmieci. Skala zakażenia gleby śmieciami w lesie jest przerażająca, ale nie wiele osób wie jakie mogą być konsekwencje takiego zachowania. Folia może zaszkodzić zwierzętom leśnym, szkło może je pokaleczyć, a odpady np. jak spleśniałe pożywienie czy szkodliwe substancje mogą doprowadzić do skażenia gleby i wód gruntowych. Zamiast wyrzucać śmieci do lasu bardziej opłacalne jest wywożenie ich do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajduje się w każdej gminie.