Region

Oktoberfest Szczecin 2022: Zaczynamy wielkie odliczanie

Ponad 20 wystawców, food trucki, sklepik z pamiątkami i mnóstwo gości – nie tylko ze Szczecina, ale również z innych zakątków Polski. Już za kilka dni czeka nas wielkie święto miłośników chmielowego trunku – szczeciński Oktoberfest.

Opublikowane

w dniu

Od 30 września do 2 października będziemy świadkami imprezy, która doskonale wpisała się w kalendarz wydarzeń naszego miasta – Oktoberfest Szczecin 2022. Święto piwa odbędzie się w al. Kwiatowej. Będą tu królowały browary z różnych regionów Polski. Znajdziemy wyroby rzemieślnicze, smakowe, delikatne, z procentami, ale i też bez. Piwa warzone z różnych słodów, leżakowane w odpowiednich warunkach i przygotowywane z największą starannością.

Debiutanci na Oktoberfest Szczecin

Po raz pierwszy z samodzielnym stanowiskiem na naszej imprezie pojawi się Browar Gryfus. Jest to szczeciński browar kontraktowy, warzący piwa rzemieślnicze. Wywodzi się ze środowiska piwowarów domowych, od 2012 roku zdobywając laury na wielu konkursach ogólnopolskich. Od 2019 roku browar warzy piwa komercyjnie. Większość etykiet i nazw piw nawiązuje do historii i architektury Szczecina. Browar warzy piwa nowofalowe, pokazujące nowe trendy piwowarskie, klasyczne, oraz te, które sami browarnicy lubią pić. W ofercie: Gryfita (AIPA), Sedina (Session IPA), Sternik (New England Pale Ale), Baszta (Pils), Pomorzanin (Hazy Double IPA), Gryfi Stan (APA), Ahoj (Sour Fruit Ale), Gringo (Mexican Gose), Grande Gringo (Double Mexican Gose), Rusałka (Witbier bezalkoholowy).

Debiutantem będzie również Antybrowar. Browarnicy powracają do korzeni, robią „piwko na bogato”. Warto odwiedzić ich stoisko, bo jak sami twierdzą, na pewno nas zaskoczą. W ofercie znajdziemy takie trunki, jak: Promotor, Prognoza, Antydpresant, Proboszcz i … być może będzie także nowość.

Pierwszy raz na Oktoberfest w Szczecinie zawita też Browar Harpagan. Otacza ich delikatna nuta
szaleństwa, są pełni energii i mają mnóstwo pozytywnego nastawienia do świata. Jak sami piszą, lubią trochę pokombinować, pobawić się słowem czy obrazem. Są z Poznania, a działają od 2017 roku. W ofercie: Tamandua Baletowa, Gingiberi amicitiae, Wibrujący Krążek Krecika, Harpagan Pils, Buzdygan Turborozkoszy, Szneka z glancem i inne.

Dwóch braci reprezentowało będzie browar Lubrow spod Gdańska. Warzą gorzkie IPA, palone Stouty i kwaśne Sałery. Żadnych aromatów, piw pastry i drogi na skróty. Kochają klasykę i piwne eksperymenty. Mając własny browar, browarnicy realizują własne pomysły. W ofercie: gorzkie IPA, palone Stouty

Browar Nieczajna zrodził się z zamiłowania i ciekawości do piwa. Specjalizuje się w pilsach, porterach i piwach dolnej fermentacji. Na rynku pojawili się niecałe dwa lata temu. Nazwa browaru pochodzi od nazwy miejscowości Nieczajna, w której znajduje się browar – na terenie byłej jednostki wojskowej (29. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej). Jeszcze kilka lat temu tego miejsca nie było na mapach. W ofercie: Pils Tomyski, Pszeniczne, Porter Bałtycki , Quadrupel Wild Turkey Barrel Aged

Ze szczecińskim wydarzeniem wita się także Browar Amber. Piwo warzą od 1994 roku, zainspirowani browarniczymi tradycjami Pomorza. Od początku są niezależnym, rodzinnym browarem, mieszczącym się w Bielkówku pod Gdańskiem. Jak sami zapewniają, szanują piwo, pracują z pasją i każdego dnia czerpią radość z tego, co robią. Piwa powstają z najlepszych, starannie wyselekcjonowanych składników. Niezmienny smak to zasługa własnych upraw jęczmienia browarnego, własnej stacji propagacji drożdży oraz własnego ujęcia wody. Jak na dobre rzemiosło przystało. W ofercie: Złote Lwy, Koźlak, Apa, Pszeniczniak, Żywe i wiele innych.

Kolejny nasz debiutant to browar Piwojad. To rzemieślniczy browar kontraktowy z Krakowa założony przez dwóch piwowarów domowych z fascynacji i miłości do piwa! To co wyróżnia browar na tle większości konkurencji to zamiłowanie do dzikich drożdży, bakterii, beczek. Nieszczególnie urzekają ich nowofalowe chmiele, zaś ogromnie znaczenie mają dla nich dodatki do piwa, szczególnie regionalne produkty i przyprawy. W ofercie: Vermont (piwo w stylu New England IPA), Czternasta (klasyczny czeski Pils), Klassiker – (piwo pszeniczne) oraz tegoroczne nowości.

Ostatni z gości, który po raz pierwszy raz zawita ze swoją ofertą w Szczecinie to Pijana Wiśnia. Jest to sieć lokali z nalewką wiśniową. Pochodzi ze Lwowa. Na Ukrainie ma około 50 otwartych placówek. Na chwilę obecną w Polsce już otwarto lokale we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie oraz Łodzi. W ofercie: autentyczna nalewka wiśniowa sprowadzana z Ukrainy, sprzedawana w butelkach o różnych pojemnościach od 0,1L do 1L. Dodatkowo w ofercie znajdziemy pamiątki w postacie różnorodnych breloczków, magnesów, toreb i koszulek.


Starzy bywalcy

Oprócz wspomnianych browarów, które będą pierwszy raz gościły podczas naszego wydarzenia, pojawią się oczywiście nasi stali bywalcy. Znajdziemy stoiska: Browaru za Miastem, Browaru Stu Mostów, Browaru Koreb, Browaru Pod Zamkiem, Browaru Colberg, Maltgarden, Piwo z Żuka, Miejskiego Browaru Stargard, Chmiel Świat Piwa Szczecin, Browaru Witnica oraz Pasieki Dziki Miód, która będzie miała w swojej ofercie również cydr.

W al. Kwiatowej ustawione zostaną dwie duże hale z miejscami do siedzenia. Śmiało będzie można tam przysiąść i delektować się złotym trunkiem.

Inne atrakcje

Oktoberfest Szczecin to również wydarzenie, podczas którego będzie można skosztować innych smakołyków. Podjedzie 8 food trucków oferujących: burgery, langosze, naleśniki, frytki, tosty, kawę, kuchnię żydowską z przyprawionym kurczakiem czy wołowiną. Będzie można wziąć udział w prelekcjach Michała Stefaniaka. Jest to piwowar domowy z ponad 10-letnim stażem, certyfikowany sędzia piwny, współtwórca The Office Pub – pubu z piwem rzemieślniczym. Organizuje szkolenia kursy, sensoryczne i piwne. Jest prezesem Zachodniopomorskiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Będzie to również okazja do wspólnego warzenia piwa wraz z członkami ZOPSPD.

Przy zegarze słonecznym ustawiona zostanie scena, na której odbywały się będą koncerty, prelekcje czy quizy. Wystąpią kapele: RockOvers oraz B:Sides.

Będzie można także posłuchać stand-upera – Jakuba Poczętego. Charakteryzuje go pewność siebie, energia, szukanie kontaktu z publicznością i pewien specyficzny sposób bycia, który nie dopuszcza do niego myśli, że to co ma na talerzu może mu wystarczyć. Występował w TVP, u Kuby Wojewódzkiego i w Comedy Central, ale twierdzi, że najgorsze nadal przed nim.

Piwny spacer z Tomaszem Wieczorkiem

Oktoberfest to również kolejna jesienna odsłona spaceru tematycznego Pivny Szczecin. Z tej okazji w Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Żołnierza pojawił się nowy gadżet – to degustacyjny pokal, który można kupić i wybrać się później na wycieczkę z przewodnikiem szlakiem Pivnego Szczecina.

Spacer poprowadzi Tomasz Wieczorek – przewodnik po Szczecinie (i nie tylko) z ponad
dwudziestoletnim doświadczeniem, kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Zamku Książąt Pomorskich.

W cenie spaceru uwzględnione są:
– Degustacyjny pokal i mapka – doskonała, praktyczna pamiątka
– Degustacja piwa w dwóch browarach (Browar Pod Zamkiem i Stara Komenda Browar)

Skąd wzięła się nazwa piwnica, czy też samo słowo piwo? Jak piwo potrafiło wpływać na życie, a nawet przebieg bitew? Dlaczego doszło do buntu piwnego w Szczecinie? Co łączy piwo z chlebem? W jaki sposób piwo ratowało życie? Czy mitologiczny gryf ma swoje początki w tych samych stronach co… piwo? Te i wiele innych ciekawych historii i historyjek związanych z dziejami i zabytkami Grodu Gryfa przewodnik przybliży na szlaku tematycznym Pivny Szczecin. Podczas spaceru nie zabraknie również legend związanych z miastem, jak i poszczególnymi miejscami oraz dziejami Szczecina. Miasta pełnego fascynujących opowieści…

Trzygodzinne wycieczki prowadzone są przez Tomasza Wieczorka kosztują 69 zł (w cenie
wliczone są już degustacyjne pokale). Piwne szklanki można też kupić bez uczestnictwa w spacerze. Koszt gadżetu to 19 zł.

Liczba uczestników spacerów jest ograniczona. Odbędzie się on 1 i 2 października o godzinie 16.00

Kiedy, gdzie i o której?

Oktoberfest Szczecin startuje w piątek 30 października o godzinie 16.00 Zabawa potrwa do północy. W sobotę wydarzenie rozpocznie się o 12.00 w południe i skończy o północy, w niedzielę potrwa od południa do godziny 18. Serdecznie zapraszamy

Region

Firmy z Niemiec patrzą na polski rynek pracy

Elektro Jahn działa tuż przy granicy polsko – niemieckiej. Jeden z głównych oddziałów firmy mieści się właśnie we Frankfurcie nad Odrą. Przedsiębiorstwo Od ponad 30 lat współpracuje ze swoimi klientami, głównie z Berlina i Brandenburgii. To jeden z przykładów firm, które szukają pracowników w Polsce. Dla Polaków mimo zmniejszającej się różnicy w wynagrodzeniu to nadal niemiecki pracodawca jest interesujący. 

Opublikowane

w dniu

Dynamiczny i wykwalifikowany zespół działa w obszarach instalacji elektrycznych, prefabrykacji szaf rozdzielczych, instalacji oświetlenia ulicznego, technologii wykrywania zagrożeń i technologii informacyjnych posługując się mottem „kontakty łączą”.

Na początku roku firma Elektro Jahn podpisała umowę o współpracę z Zespołem Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie. Uczniowie szkoły będą uczestniczyć w praktykach organizowanych przez Elektro Jahn. Wkrótce firma zamierza podpisać kolejne listy intencyjne z następnymi szkołami branżowymi na terenie Województwa Lubuskiego. i Zachodniopomorskiego.

Bliskość granicy powoduje, że mieszkając w Polsce można z powodzeniem pracować w Niemczech. Dla wykwalifikowanych pracowników, dla których problemem może być odległość – firma oferuje zakwaterowanie. Już teraz w Elektro Jahn pracują osoby właśnie z Polski.

– Ten przykład to jeden z wielu, gdzie polski pracownik będzie wybierał niemieckiego pracodawcę. Ta tendencja po kilku latach spadku na nowo rośnie – mówi Łukasz Szeląg z Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie.

Czytaj dalej

Region

Dokument „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć” – pokaz filmowy w Szczecinie

W najbliższym czwartek, mieszkańcy Szczecina będą mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniu kulturalno-historycznym o znaczącej wadze pamięci narodowej. Fundacja Patriotyczna im. Witolda Pileckiego oraz inicjatywa „Jesteśmy, by pamiętać” serdecznie zapraszają na pokaz specjalnej projekcji filmu dokumentalnego Jaceka Frankowskiego pt. „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć”.

Opublikowane

w dniu

Film ten jest poświęcony pamięci Danuty Siedzikówny, znanej jako „Inka”, wartościowej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Danuta Siedzikówna była postacią, która z wyboru zaangażowała się w walkę o niepodległość Polski, a ostatecznie heroicznie poniosła śmierć z rąk ówczesnych władz komunistycznych. Została zamordowana 28 sierpnia 1946 roku w Gdańsku, mając zaledwie 17 lat.

Przed pokazem filmu odbędzie się wprowadzenie prowadzone przez Adama Czarniawskiego z inicjatywy „Jesteśmy, by pamiętać”, skupiające się na działalności żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz ich spoczynku na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Ta część wydarzenia ma za zadanie przybliżyć uczestnikom tło historyczne oraz społeczne znaczenie oddziału, w którym „Inka” służyła.

Spotkanie odbędzie się 29 sierpnia 2024 roku o godzinie 17:30 w siedzibie Fundacji Patriotycznej im. Witolda Pileckiego, znajdującej się przy ulicy Janosika 13/2. Jest to część projektu realizowanego przez Centrum Wolontariatu Patriotycznego „Szaniec”. Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że pokaz filmu jest doskonałą okazją do refleksji nad przeszłością oraz roli młodych ludzi w historii walki o wolność Polski.

 

Czytaj dalej

Region

Bezpieczeństwo nad wodą: apel policji

W związku z nasilającymi się upałami i kolejnymi dniem wakacji, policja przypomina wszystkim wypoczywającym nad wodą. Qd początku wakacji w regionie utonęło już 10 osób, władze podkreślają znaczenie zachowania ostrożności i zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z plaż oraz innych miejsc do kąpieli.

Opublikowane

w dniu

Ekipy policyjne prowadzą intensywne działania kontrolne na obszarach kąpieliskowych, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa i świadomości wśród odpoczywających. Akcent kluczowy policyjnych komunikatów kierowany jest do uczestników letniego wypoczynku: „Zabierajcie ze sobą przede wszystkim zdrowy rozsądek. Woda to żywioł, który nie wybacza błędów. Nie daje drugiej szansy.”

Mając na uwadze, iż każdy przypadek utonięcia jest swoistego rodzaju tragedią, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek czy umiejętności pływackie, apelujemy o najwyższy stopień ostrożności na plażach i miejscach do kąpieli. Nie lekceważmy siły natury i słuchajmy zaleceń ratowników oraz służb porządkowych.

W ramach działań prewencyjnych, policja promuje edukacyjne kampanie dotyczące bezpieczeństwa nad wodą. Informacje na temat aktualnych akcji i porad dotyczących zachowania bezpieczeństwa znajdują się na lokalnych stronach internetowych oraz są dystrybuowane w miejscach publicznych.

Pamiętajmy! Żadne działania nie zastąpią rozsądku osób korzystających z kąpieli. Aby zminimalizować ryzyko utonięcia, stosuj się do tych zasad:
1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny. Informują o tym znaki i tablice;
2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz;
3. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika;
4. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, pachwiny i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;
5. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”;
6. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (agresji, rywalizacji i wygłupów, np.: „podtapianie”, spychanie do wody z pomostów, z materacy innych osób korzystających z kąpieliska);
7. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło;
8. Kąpiąc się na kąpieliskach, zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc, to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, to zawiadom inne osoby;
9. Nie pływaj na czczo i bezpośrednio po posiłku – wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może skutkować poważnymi konsekwencjami;
10. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby lub zaopatrz się w bojkę na szelkach;
11. Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50 m), gdy wieje porywisty wiatr;
12. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
13. Nie pływaj na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

Wybierając się nad wodę, pamiętajmy o numerach alarmowych:
• 112 – numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer ten można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM;
• 601 100 100 – numer alarmowy Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR).

W związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami, które będą w dalszym ciągu zachęcały do korzystania z atrakcji wodnych, apelujemy o zachowanie bezpieczeństwa nad wodą, rozwagę i odpowiedzialność, zwłaszcza podczas korzystania z kąpieli. Nie pozwólmy na to, aby wakacyjna beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie