Gospodarzem wydarzenia jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska, koło w Policach i Miejski Ośrodek Kultury w Policach we współpracy ze Stowarzyszeniem Świteź ze Szczecina.
Koncert rozpoczął Zespół Pieśni i Tańca „Policzanie”. Następnie na scenie pojawił się gość – Zespół Pieśni i Tańca „Ojcowizna” z Wilna. Grupa powstała wiosną 2017 r.
Pomysł utworzenia zespołu zrodził się po śmierci Gabriela Mincewicza, pomysłodawcy, kierownika i dyrygenta Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna”. Zespół tworzą byli członkowie i młodzież zespołu „Wileńszczyzna”: chór, grupa taneczna i orkiestra. Łącznie ok 50 osób. Artyści zaprezentowali program patriotyczny i ludowy. Policzanie, ten imponujący, występ nagrodzili oklaskami na stojąco.
Przed i w przewie koncertu można było nabyć litewskie specjały, na czele z tradycyjnymi kaziukowymi sercami.
Koncert zakończony był gorącymi podziękowaniami ze strony organizatorów. Dużo ciepłych słów w kierunku artystów płynęło ze strony Władysława Diakuna Burmistrza Polic oraz Anny Ryl dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach.
Tłumy wielbicieli folkloru
Obchody jarmarku odpustowego sięgają blisko trzech wieków i przypadają na dzień św. Kazimierza, czyli 4 marca. Podczas tego święta z powodzeniem można dostać wyroby rzemiosła artystycznego i ludowego. Obchody Kaziuków mają miejsce nie tylko na Litwie i Białorusi ale także w różnych miastach w Polsce. A od ponad 10 lat z powodzeniem Kaziuki organizowane są również w Policach.
Zainteresowanie koncertami, w ramach polickich Kazików, jest ogromne. Co roku występy zaproszonych gości upływają przy tłumnie zgromadzonej widowni, zaś prezentacje pełne są ludowej różnorodności i rozmachu. Tak, z całym przekonaniem, było i tym razem.