[lead]W 2019 roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypadał na 29. września. To bardzo ważna data w działalności polickiej biblioteki. Wszak propagowanie czytelnictwa, to jeden z głównych celów, jaki stawia przed sobą kadra biblioteki. To cel, który wspólnie z mieszkańcami jest realizowany już od lat. [/lead]
Czytanie
uspokaja, relaksuje, zmniejsza napięcie i stres – tak pokazuje
wiele badań, często słyszymy głosy, że podkreślają to naukowcy
z wielu krajów. Trudno się z tym nie zgodzić. Czytanie, to ogromna
wartość, szczególnie, że żyjemy w świecie przepełnionym
stresem, pod presją czasu, otoczeni ogromem bodźców, które nie
zawsze dają możliwość wyciszenia i odzyskania równowagi. Dotyczy
to w takim samym stopniu dorosłych, jak i dzieci. W bibliotece, dużą
uwagą otaczamy dzieci, skupiamy się na działaniach kierowanych
właśnie do nich. Wraz ze szkołami i przedszkolami, propagujemy
czytelnictwo, bo wiemy, że czytając, szczególnie dziecku –
zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas
komputer ani telewizja.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to inicjatywa, kierowana szczególnie do dzieci. W naszej bibliotece łączymy czytanie z poznawaniem świata i otaczającej nas rzeczywistości. Zarówno Oddział dla Dzieci, jak i Filia Nova przygotowują ciekawe zajęcia, w których uczestniczą dzieci w polickich szkół i przedszkoli.
Grupa przedszkolna o nazwie – „Żeglarze” z PP nr 5 w Policach odwiedziła Filię Novą, by posłuchać wierszy o jesieni: „Jesienne liście” Ewy Szelburg-Zarembiny, oraz „Stragan pani Jesieni” Barbary Lewandowskiej. Aura za oknem nastraja do rozmów o tej niezwykle barwnej porze roku, dzieci bardzo chętnie włączyły się do rozmowy na temat darów jesieni, zgromadzonych na stoliku, w postaci jabłek, gruszek, śliwek, kasztanów, jarzębiny, szyszek, żołędzi i oczywiście pięknych, kolorowych liści. Najciekawszym elementem spotkania było papierowe drzewko, które wcześniej zostało przygotowane. Było one ozdobione listkami, a na nich wypisane były sentencje mówiące o wzajemnym szacunku, wobec przyrody, ludzi i samych siebie.
Dla nieco starszych dzieci, bo z klasy I SP nr 1 w Policach, w Oddziale dla Dzieci przygotowano spotkanie przyrodnicze połączone z czytaniem książki D. Sumińskiej „Dlaczego oczy kota świecą nocą”. Gościem wyjątkowym tego spotkania była pani Agata Cyrus z Nadleśnictwa Trzebież, osoba która doskonale orientuje się w tym temacie i często współpracuje z biblioteką. Pani Agata, jak nikt potrafi opowiadać o zwierzętach i otaczającej nas przyrodzie. Przeczytała i wyjaśniła dzieciom dlaczego nie wszystkie zwierzęta szykują się do snu zimowego, w jaki sposób gromadzą zapasy i dlaczego futro zająca jest zimą jaśniejsze, a latem ciemniejsze. Całości spotkania dopełnił film, pt. „Życie lasu” oraz układanie puzzli, które okazało się wcale nie łatwym zadaniem, ale na pewno bardzo pouczającym!
Taki
sposób podejścia do zajęć w bibliotece doskonale pokazuje, jak
wspaniale można połączyć czytanie, zabawę i naukę! Tu pracują
wszystkie zmysły, a przede wszystkim pracuje wyobraźnia!