Gmina Dobra

Odpady zmieszane, czyli resztki po segregacji! Co wrzucać do pojemnika?

Ideą segregacji jest możliwość ponownego wykorzystania surowców znajdujących się w naszych odpadach. Chociaż ustawa „śmieciowa” nakłada taki obowiązek na każdego właściciela nieruchomości od 01.01.2020 roku nadal występują zaniechania albo błędy w segregacji. Niestety znaczna część mieszkańców umieszcza odpady nadające się do segregacji w pojemniku na odpady zmieszane, czego dowodem jest codzienna dokumentacja fotograficzna, która wpływa do Urzędu Gminy od firmy odbierającej odpady.

Opublikowane

w dniu

Odpady zmieszane -co do nich zaliczamy?

Tak naprawdę jest tylko kilka rodzajów odpadów, które zaliczamy do zmieszanych. Są to przede wszystkim: szmatki, ścierki, gąbki, kurz z odkurzacza, maszynki do golenia, mięso, ryby, resztki zwierzęce, odchody zwierząt, niedopałki papierosów, paragony ze sklepu lub bankomatu, porcelana, fajans, produkty higieniczne, takie jak pieluchy, pałeczki higieniczne, bandaże, podpaski, tampony, wata, włosy, sierść, pióra, zatłuszczony papier, puste zapalniczki, stłuczone naczynia, szklanki, kieliszki, zużyte ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne, stare obuwie, styropian opakowaniowy, czy żwirek, trociny
z kuwet dla zwierząt, rękawiczki gumowe lub lateksowe.

SEGREGACJA ODPADÓW – NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY:

  • ŹLE! Opakowania plastikowe np. po mięsie, butelka plastikowa po oleju w pojemniku na odpady zmieszane.

Odpady te nadają się do recyklingu i bez wątpienia powinny znaleźć się w worku żółtym oznaczonym napisem „metale i tworzywa sztuczne”;

  • ŹLE! Opakowania plastikowe np. po jogurcie, śmietanie, serkach w pojemniku na odpady zmieszane.

Te odpady również powinny znaleźć się w żółtym worku i nie ma potrzeby ich myć, wystarczy dobrze opróżnić z resztek żywności.

  • ŹLE! Słoik po majonezie, butelka szklana po oliwie w pojemniku na odpady zmieszane.

Odpady te stanowią szkło opakowaniowe i nadają się do recyklingu, ich miejsce jest w  zielonym worku. Słoików nie trzeba myć, wystarczy dobrze opróżnić z resztek żywności.

  • ŹLE! Karton np. po pizzy w odpadach zmieszanych. O ile nie jest bardzo zatłuszczony zwykle nadaje się do niebieskiego worka z napisem „ papier”.

  • ŹLE! Paragony w „papierze”

Papieru termicznego, na którym drukowane są paragony czy kupony nie należy wrzucać do pojemnika na papier, ponieważ nie nadaje się on do recyklingu. Paragony wrzucamy więc do odpadów zmieszanych.

  • ŹLE! Styropian opakowaniowy w „plastiku”.

Tego typu odpad umieszczamy w pojemniku na odpady zmieszane.

  • ŹLE! Resztki mięsne oraz żwirek w pojemniku na odpady „BIO”

Tylko resztki roślinne: obierki, trawę, liście, drobne gałęzie, surowe drewno czy trociny możemy wyrzucać do pojemnika na odpady biodegradowalne. Pozostałości mięsne, kości, odchody zwierząt, żwirek z kociej kuwety klasyfikujemy jako odpady „zmieszane”, resztkowe.

  • ŹLE! Odpady budowlane wrzucane do odpadów zmieszanych.

Gruz ceglany, płytki, inne odpady poremontowe, także opakowania po farbach i klejach należy posegregować i samodzielnie dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

  • ŹLE! Zabawki w pojemniku na odpady zmieszane.

Tego rodzaju odpady należy dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

W czarnych pojemnikach nie mogą się też znaleźć odpady niebezpieczne, takie jak: baterie, akumulatory, odpady medyczne, lekarstwa, opakowania po środkach ochrony roślin, świetlówki i elektrośmieci, sprzęt elektryczny. Tego rodzaju rzeczy również powinny być dostarczone do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Kierownik WGOKiE

Anna Budzyńska

Reklama

Gmina Dobra

Letnie warsztaty z Teatrem Broadway w Dobrej [ZDJĘCIA]

W piątek, 30 sierpnia zakończył się drugi tydzień warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży w ramach projektu „Wakacje bez granic – polsko-niemieckie warsztaty artystyczne”, które poprowadziły artystki z Teatru Broadway.

Opublikowane

w dniu

W trakcie tygodniowych warsztatów w Klubie Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej, uczestnicy przygotowali 3 układy taneczno-wokalne oraz prace plastyczne, które na zakończenie zajęć zaprezentowali publiczności. Piękne występy, makijaże sceniczne i obrazy wykonane przez małych artystów docenione zostały gromkimi brawami. Podobnie jak podczas pierwszego tygodnia warsztatów w Pampow, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Projekt zrealizowany został we współpracy z Gminą Blankensee. W ramach 2 tygodni zajęć, w bezpłatnych warsztatach wakacyjnych uczestniczyło 50 dzieci z terenu gmin partnerskich Dobra i Blankensee.

Na realizację warsztatów Gmina uzyskała dofinansowanie z Funduszu Małych Projektów Interreg VIA Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia/ Polska 2021-2027, cel szczegółowy 6.3. „Wzajemne zaufanie”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z całego tygodnia zajęć.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Wybory sołtysów i Rad Sołeckich w gminie Dobra

Opublikowane

w dniu

Informujemy, że zebrania wyborcze – wybór sołtysa i rady sołeckiej w sołectwach gminy Dobra, odbędą się zgodnie z poniższym harmonogramem:

  1. Sołectwo Grzepnica – 5 września 2024 r. godz. 18:00, Świetlica Środowiskowa w Grzepnicy,
  2. Sołectwo Mierzyn – 6 września 2024 r. godz. 18:00 w stołówce Publicznej Szkoły Podstawowej przy ul. Kolorowej 27 w Mierzynie,
  3. Sołectwo Dobra – 9 września 2024 r. godz. 18:00, Klub przy ul. Granicznej 31 w Dobrej,
  4. Sołectwo Stolec – 11 września 2024 r. godz. 18:00 Klub w  Stolcu,
  5. Sołectwo Bezrzecze – 12 września 2024 r. godz. 18:00 w sali gimnastycznej publicznej Szkoły Podstawowej  przy ul. Górnej 3 w Bezrzeczu.
  6. Sołectwo Dołuje – 13 września 2024 r. godz. 18:00, Klub przy ul. Żubrzej 7 w  Dołujach,
  7. Sołectwo Rzędziny – 16 września 2024 r. godz. 18:00, Klub w Rzędzinach,
  8. Sołectwo Wołczkowo – 17 września 2024 r. godz. 18:00,  Klub przy ul. Lipowej 11a w Wołczkowie,
  9. Sołectwo Łęgi – 19  września 2024 r. godz. 18:00  Świetlica Środowiskowa w Łęgach,
  10. Sołectwo Wąwelnica – 18 września 2024 r. godz. 18:00, Klub w Wąwelnicy,
  11. Sołectwo Buk – 23 września 2024 r. godz. 18:00,  Świetlica Środowiskowa w Buku,
  12. Sołectwo Skarbimierzyce – 24 września 2024 r. godz. 18:00  Klub w Skarbimierzycach.

W przypadku stwierdzenia braku kworum, wyznacza się dodatkowy termin zebrania, w tym samym dniu o godz. 18:30.

W porządku obrad przewidziano:

1. Otwarcie obrad.
2. Stwierdzenie kworum.
3. Przyjęcie porządku zebrania.
4. Wybór przewodniczącego zebrania.
5. Sprawozdanie z działalności Rady Sołeckiej za okres kadencji.
6. Powołanie Komisji Skrutacyjnej do przeprowadzenia wyborów Sołtysa i Rady Sołeckiej.
7. Zgłaszanie kandydatów na Sołtysa.
8. Przeprowadzenie głosowania tajnego na Sołtysa.
9. Ustalenie ilości członków Rady Sołeckiej i zgłaszanie kandydatów na członków Rady Sołeckiej.
10. Przeprowadzenie głosowania tajnego na członków Rady Sołeckiej.
11. Ogłoszenie wyników wyborów.
12. Wolne wnioski.

Proszę uprawnionych do głosowania mieszkańców Sołectw o zabranie ze sobą dowodów osobistych!

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia nauczyciela mianowanego w Dobrej

Opublikowane

w dniu

W Publicznej Szkoły Podstawowej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Dobrej odbyła się uroczystość, która była kulminacyjnym momentem profesjonalnego rozwoju dla grupy nauczycieli z terenu Gminy Dobra. W dniu 20 sierpnia 2024 roku, czterech pedagogów z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Mierzynie oraz trzech z Zespołu Przedszkoli w Mierzynie zdało egzamin na stopień nauczyciela mianowanego.

Sukcesy te zostały podkreślone dwa dni później, kiedy to podobny egzamin zaliczyło trzech nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bezrzeczu, jeden z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzędzinach oraz trzej z placówki w Dobrej.

Magdalena Zagrodzka, Wójt Gminy Dobra, miała zaszczyt wręczyć akty nadania awansu zawodowego podczas uroczystości. Ceremonia była wyrazem uznania dla ciężkiej pracy i zaangażowania nauczycieli w proces edukacyjny oraz ich osobisty rozwój zawodowy.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie