Gmina Dobra

Odpady zmieszane – czyli czego nie możemy wysegregować?

Od pięciu lat obowiązuje Jednolity System Segregacji Odpadów obowiązujący na terenie całego kraju. Oznacza to, że od tego czasu odpady komunalne zbierane są w podziale na cztery główne frakcje tj. papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, BIO plus odpady zmieszane ( resztki po segregacji).

Opublikowane

w dniu

Odpady zmieszane to grupa śmieci, z której nie odzyska się już surowców wtórnych. Odpady tego typu powinno umieszczać się w pojemniku z napisem „odpady zmieszane” o kolorystyce innej niż kolory zarezerwowane do gromadzenia określonych frakcji odpadów.

Wrzuca się do nich takie rzeczy, jak: resztki kuchenne pochodzenia zwierzęcego, olej po smażeniu, zawartość worków do odkurzaczy, niedopałki papierosów, paragony, zbite naczynia szklane oraz porcelanowe, zużyte pieluchy, artykuły higieniczne (wkładki, zużyte ręczniki i chusteczki), żwirek z kuwety, wystudzony popiół czy odchody zwierząt. Do odpadów zmieszanych zalicza się też styropian opakowaniowy, plastikowe bądź papierowe opakowania zabrudzone tłuszczem lub z resztkami niewykorzystanej żywności, mokry papier, etykiety, które odkleiły się od słoików czy butelek lub pergamin po pieczeniu.

Bezwzględnie zakazuje się wyrzucania tam zużytych baterii i akumulatorów, odpadów budowlanych, niewykorzystanych albo przeterminowanych leków oraz odpadów medycznych, odpadów wielkogabarytowych, starych opon, zużytych świetlówek oraz opakowań po preparatach do ochrony roślin. Należy pamiętać, że gruz i odpady budowlane, sprzęt RTV oraz urządzenia gospodarstwa domowego należy oddawać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w m. Dobra przy ulicy Zwierzynieckiej 4.

Aby uniknąć wątpliwości, gdzie dane pozostałości zaklasyfikować Gmina Dobra zachęca do pobrania oraz korzystania z aplikacji BLISKO. Aplikacja pomaga mieszkańcom w prawidłowej segregacji odpadów, informuje na bieżąco o harmonogramie wywozu odpadów komunalnych, przypomina o zbliżającym się terminie uiszczenia opłaty za odbiór odpadów i wszelkich informacji i komunikatów przesyłanych do mieszkańców przez urząd gminy.

Pamiętajmy, że skuteczny recykling powinien być wspólną sprawą wszystkich mieszkańców.

Kierownik WGOKiE

Anna Budzyńska

Reklama

Gmina Dobra

Konsultacje społeczne dotyczące przebudowy drogi powiatowej w Sławoszewie

Starostwo Powiatowe w Policach ogłosiło konsultacje społeczne odnośnie projektu przebudowy drogi powiatowej łączącej Dobrą z Bartoszewem, przechodzącej przez miejscowość Sławoszewo. Celem spotkania jest zaprezentowanie zakresu planowanej inwestycji oraz zebranie opinii i uwag od lokalnej społeczności.

Opublikowane

w dniu

Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 3 października o godzinie 16:00 w świetlicy wiejskiej w Grzepnicy. Wśród obecnych będzie obecny projektant, który szczegółowo omówi założenia projektu budowlanego, a także udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania zebranych. To świetna okazja dla mieszkańców, aby wyrazić swoje spostrzeżenia i włączyć się w proces decyzyjny dotyczący ważnej inwestycji, mającej bezpośredni wpływ na jakość ich codziennego życia.

Organizatorzy zachęcają wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w konsultacjach i wykorzystania szansy na wpłynięcie na finalny kształt projektu. Przebudowa drogi wszak nie tylko zwiększy bezpieczeństwo uczestników ruchu, ale również wpłynie na poprawę komunikacji i estetyki lokalnej infrastruktury.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Festyn szkolny w Rzędzinach: Sport, zabawa i dobroczynność

W minioną sobotę, boisko Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzędzinach zamieniło się w arenę lokalnej zabawy i współzawodnictwa. Mieszkańcy powiatu polickiego zebrali się, by wziąć udział w festynie szkolnym, który oprócz rozrywki miał również charakter charytatywny.

Opublikowane

w dniu

Jedną z głównych atrakcji festynu był charytatywny bieg w piżamach, który przyciągnął uczestników w różnym wieku, ubranych w kolorowe, nocne stroje. Uczestnicy biegu wykazali się nie tylko energią i sportowym duchem, ale także dużym sercem, ponieważ wpisowe zostało przeznaczone na wsparcie lokalnych inicjatyw społecznych.

Dodatkową atrakcją, która wzbudziła zainteresowanie, była bogata loteria fantowa. Nagrody ufundowane przez sponsorów przyciągnęły tłumy, a dochód z loterii wzmacniał fundusz charytatywny festynu. Obok loterii, odbyły się rozmaite zabawy sportowe, angażujące zarówno młodszych, jak i starszych uczestników, promując zdrowy i aktywny tryb życia wśród społeczności.

Czułość lokalnego serca wyrażała się również poprzez poczęstunek. Organizatorzy przygotowali dla gości festynu poczęstunek z grilla, co sprzyjało budowaniu wspólnotowego ducha oraz było okazją do wzajemnego poznania się mieszkańców.

Dzieciom zapewniono własny kącik zabaw, gdzie najmłodsi mogli dać upust kreatywności poprzez malowanie twarzy. Była to doskonała okazja dla rodziców, aby uwiecznić uśmiechy swoich pociech na kolorowych zdjęciach.

Festyn zaoferował także niecodzienną możliwość zasiadania za kierownicą radiowozu policyjnego, dając uczestnikom szansę na poczucie się jak prawdziwy stróż prawa. Atrakcja ta cieszyła się szczególnym zainteresowaniem, uznając interakcję z lokalnymi służbami za element edukacyjny i integracyjny.

Impreza zakończyła się sukcesem, przybliżając mieszkańców do siebie nawzajem i popierając lokalne inicjatywy społeczne.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Dzień Psiaka i Kociaka – festyn i bieg „PODAJ ŁAPĘ” na rzecz czworonogów

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej serdecznie zaprasza mieszkańców powiatu polickiego na wydarzenie pełne pozytywnych emocji i szlachetnych celów – „Dzień Psiaka i Kociaka”, który odbędzie się w sobotę, 5 października. Inicjatywa, której partnerami są Gminy Dobra, Police, Kołbaskowo, Nowe Warpno oraz Powiat Policki, ma na celu wsparcie Schroniska oraz promocję adopcji zwierząt.

Opublikowane

w dniu

W ramach festynu odbędzie się premierowa edycja biegu charytatywnego „PODAJ ŁAPĘ”, przygotowanego przez Stowarzyszenie ExtremE Wolf we współpracy z Gminą Dobra. W programie przewidziano bieg z uczestnictwem zarówno dzieci, jak i dorosłych z ich czworonożnymi przyjaciółmi. Udział w biegu nie wiąże się z opłatami startowymi, jednak liczba miejsc jest ograniczona do 150 uczestników. Rejestracja odbywać się będzie na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Każdy uczestnik wydarzenia otrzyma pamiątkowy medal, zabawkę dla pupila oraz posiłek regeneracyjny. W biurze zawodów znajdzie się również puszka na dobrowolne datki na rzecz Schroniska.

Wydarzenie uświetnią ponadto prelekcje edukacyjne, darmowe czipowanie zwierząt, charytatywna zbiórka funduszy, konkurs na najsympatyczniejszego psiaka oraz liczne atrakcje dla najmłodszych, takie jak dmuchane zamki czy zabawy konkursowe. Dzień Psiaka i Kociaka to także okazja, by wesprzeć schronisko poprzez zakupy u lokalnych wystawców, w tym Koła Gospodyń Wiejskich Witaj w Grzepnicy, które swoje stoisko wypełnić będzie domowymi potrawami: pieczonymi ziemniakami, grillowanymi przysmakami, ciastami, przetworami oraz ciepłymi napojami.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie