Gmina Kołbaskowo

Odkrywali nagrobki w Siadle Górnym

Kolejne nagrobki wydobyto spod ziemi w Siadle Górnym. Grupa Marka Łuczaka z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego zapowiada kontynuację prac na dawnym, poniemieckim cmentarzu.

Opublikowane

w dniu

W sobotę odnaleziono granitowy nagrobek Karla Benkwitza, który urodził się 10 grudnia 1846 roku w Siadle Dolnym (Niederzahden). Był on synem Michaela Augusta Benkwitza i Julie Amalie Pauline Benkwitz z d. Rosdam z Siadła Dolnego. Pracował jako robotnik w majątku, zmarł 23 października 1870 roku w Siadle Dolnym z powodu wychudzenia (Abzehrung – termin hist. oznaczający wyniszczenie organizmu z powodu gruźlicy lub raka). Pochowano go 27 października 1870 roku – był to pierwszy pochówek na nowym cmentarzu w Siadle Górnym. Informacja ta jest bardzo istotna gdyż pozwala wydatować cmentarz, jednak nagrobek nie stoi nad swoim grobem, zepchnięto go po 1945 roku spychaczem razem z innym na obrzeże cmentarza, przez to ustalenie która część cmentarza jest najstarsza dzięki jego lokalizacji jest niemożliwe. Nagrobek wydobyto  z ziemi i ustawiono nad miejscem odnalezienia.
– Znaleźliśmy również rozbitą płytę robotnika Christiana Ferbera z majątku Waliszewo (Wilhelmshöhe) – mówi Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. Urodził się om 1 listopada 1830 roku w Belitz Kreis Pyritz, był synem robotnika Michaela Ferbera i Christine z d. Burow z Belitz, zmarł 17 grudnia 1894 roku w Waliszewie. Z kolejnych odnalezionych fragmentów poskładaliśmy płytę Sophie Caroline Scharbow z d. Dittmer, ur. 20 stycznia 1826 roku w Siadle Górnym, zm. 1 marca 1916 roku w Siadle Górnym. Koło niej prawdopodobnie odnaleźliśmy fragmenty płyty jej męża Gottfrieda Wilhelma Scharbow (1816-1903).
Odnaleziono również płytę nagrobną dziecka Margarethe Johanny Dittmer, urodzonej 23 września 1875 roku w Siadle Dolnym. Ochrzczono ją 4 października, była córką gospodarza Gottfrieda Dittmera i Caroline Dittmer z d. Rückert z Siadła Dolnego. Margarethe zmarła z powodu wychudzenia (Abzehrung) 4 grudnia 1875 roku, pochowano ją w ciszy 6 grudnia 1875 roku na cmentarzu w Siadle Górnym.
Dziękuję wszystkim obecnym za kolejny dzień prac ewidencyjnych na cmentarzu w Siadle Górnym – mówi Marek Łuczak.
Prace na cmentarzu w Siadle Górnym będą kontynuowane  we wrześniu, wiele fragmentów wciąż wymaga odczytania i opracowania.

Gmina Kołbaskowo

Magda Umer, Czesław Śpiewa i Artur Andrus wystąpią w Moczyłach

Podczas 10. edycji festiwalu Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana w Moczyłach wystąpią Magda Umer,  Czesław Śpiewa i Artur Andrus. Już teraz rezerwujcie wolny czas: sobota 26 sierpnia, start o 17:00.

Opublikowane

w dniu

Organizatorami festiwalu są Gmina Kołbaskowo i GOKSiR Przecław. Na wydarzenie zaprasza Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz. Wstęp wolny!

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

BikeS także w Kołbaskowie

Od początku kwietnia rowerem BikeS można pojechać ze Szczecina do Kołbaskowa i odwrotnie. System powiększy się o trzy strefy postoju i 30 rowerów.

Opublikowane

w dniu

Gotowe są już dwie strefy postoju:

  • Przecławiu (na przystanku koło kościoła),
  • i w Kołbaskowie (na przystanku)

Trzecia w Warzymicach zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Dzięki nowym strefom mieszkańcy Szczecina i gminy Kołbaskowo będą mogli podróżować między swoimi miejscowościami rowerami BikeS. To efekt umowy między gminą Dobra a spółką NiOL (operatorem BikeS). Umowa obowiązuje do końca roku, a gmina Dobra na jej realizację przeznaczyła 159,8 tys. zł.

To już druga umowa spółki NiOL na obsługę systemu BikeS z gminą sąsiadującą ze Szczecinem. Na podobnych zasadach BikeS funkcjonuje w gminie Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie