Gmina Kołbaskowo

Odkrywali nagrobki w Siadle Górnym

Kolejne nagrobki wydobyto spod ziemi w Siadle Górnym. Grupa Marka Łuczaka z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego zapowiada kontynuację prac na dawnym, poniemieckim cmentarzu.

Opublikowane

w dniu

W sobotę odnaleziono granitowy nagrobek Karla Benkwitza, który urodził się 10 grudnia 1846 roku w Siadle Dolnym (Niederzahden). Był on synem Michaela Augusta Benkwitza i Julie Amalie Pauline Benkwitz z d. Rosdam z Siadła Dolnego. Pracował jako robotnik w majątku, zmarł 23 października 1870 roku w Siadle Dolnym z powodu wychudzenia (Abzehrung – termin hist. oznaczający wyniszczenie organizmu z powodu gruźlicy lub raka). Pochowano go 27 października 1870 roku – był to pierwszy pochówek na nowym cmentarzu w Siadle Górnym. Informacja ta jest bardzo istotna gdyż pozwala wydatować cmentarz, jednak nagrobek nie stoi nad swoim grobem, zepchnięto go po 1945 roku spychaczem razem z innym na obrzeże cmentarza, przez to ustalenie która część cmentarza jest najstarsza dzięki jego lokalizacji jest niemożliwe. Nagrobek wydobyto  z ziemi i ustawiono nad miejscem odnalezienia.
– Znaleźliśmy również rozbitą płytę robotnika Christiana Ferbera z majątku Waliszewo (Wilhelmshöhe) – mówi Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. Urodził się om 1 listopada 1830 roku w Belitz Kreis Pyritz, był synem robotnika Michaela Ferbera i Christine z d. Burow z Belitz, zmarł 17 grudnia 1894 roku w Waliszewie. Z kolejnych odnalezionych fragmentów poskładaliśmy płytę Sophie Caroline Scharbow z d. Dittmer, ur. 20 stycznia 1826 roku w Siadle Górnym, zm. 1 marca 1916 roku w Siadle Górnym. Koło niej prawdopodobnie odnaleźliśmy fragmenty płyty jej męża Gottfrieda Wilhelma Scharbow (1816-1903).
Odnaleziono również płytę nagrobną dziecka Margarethe Johanny Dittmer, urodzonej 23 września 1875 roku w Siadle Dolnym. Ochrzczono ją 4 października, była córką gospodarza Gottfrieda Dittmera i Caroline Dittmer z d. Rückert z Siadła Dolnego. Margarethe zmarła z powodu wychudzenia (Abzehrung) 4 grudnia 1875 roku, pochowano ją w ciszy 6 grudnia 1875 roku na cmentarzu w Siadle Górnym.
Dziękuję wszystkim obecnym za kolejny dzień prac ewidencyjnych na cmentarzu w Siadle Górnym – mówi Marek Łuczak.
Prace na cmentarzu w Siadle Górnym będą kontynuowane  we wrześniu, wiele fragmentów wciąż wymaga odczytania i opracowania.

Gmina Kołbaskowo

Warsztaty wokalne z gwiazdą Teatru Kana w Gminie Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo zaprasza wszystkich mieszkańców na interaktywne warsztaty wokalne, które poprowadzi ceniona artystka Bibianna Chimiak, znana z angażujących występów w Teatrze Kana. Wydarzenie odbędzie się w piątek o godzinie siedemnastej w świetlicy wiejskiej w Moczyłach. Spotkanie twórcze jest częścią większego projektu „Włączamy kulturę”, mającego na celu dostępność i rozwój kulturalny w regionie. Organizatorzy podkreślają, że zajęcia są bezpłatne i otwarte dla uczestników na każdym poziomie zaawansowania.

Opublikowane

w dniu

Celem warsztatów jest nie tylko nauka technik wokalnych, ale również integracja społeczności lokalnej poprzez wspólne śpiewanie i wrażenia artystyczne. Spotkanie będzie doskonałą okazją do zdobycia cennych umiejętności, spotkania z utalentowaną artystką i spędzenia czasu w kreatywnej atmosferze.

Projekt „Włączamy kulturę” jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie mieszkańców powiatu na wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Serdecznie zachęcamy do udziału w warsztatach, które mogą stać się inspiracją do dalszego rozwoju osobistego oraz kulturalnego życia społeczności.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Mammobus ponownie odwiedzi gminę Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo zaprasza na kolejną wizytę mammobusu, która odbędzie się w terenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu. Mieszkanki gminy Kołbaskowo będą miały możliwość bezpłatnych badań mammograficznych w mobilnym centrum diagnostycznym we wtorek 6 sierpnia br. To ważny element profilaktyki raka piersi, dlatego organizatorzy zachęcają wszystkie Panie spełniające kryteria do wcześniejszej rejestracji potrzebnej do skorzystania z usług mammobusu.

Opublikowane

w dniu

Rejestracja jest już otwarta i potrwa do dnia badania. Dzwonić można od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 19:30 pod dwa dedykowane numery telefonów: 58 767 34 44 lub 58 767 34 77. Pracownice rejestracji udzielą wszelkich niezbędnych informacji oraz pomogą zarezerwować dogodny termin.

Badania mammograficzne są bezpłatne dla kobiet w wieku 50-69 lat, które przynajmniej od dwóch lat nie wykonywały mammografii w ramach programu profilaktycznego. Mammobus wyposażony jest w nowoczesny sprzęt i obsługiwany przez wykwalifikowany personel, co zapewnia najwyższą jakość diagnostyki.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Przetarg na przebudowę drogi powiatowej Stobno-Mierzyn

W odpowiedzi na ogłoszenie przetargu na przebudowę odcinka drogi powiatowej Stobno – Mierzyn, napłynęły dwie oferty od znanych przedsiębiorstw budowlanych. Przetarg, który został ogłoszony 7 czerwca br., przyciągnął uwagę firm Strabag oraz Eurovia.

Opublikowane

w dniu

Strabag, międzynarodowa korporacja z sektora budowlanego, wyceniła realizację zadania na 2,3 miliona złotych. Druga oferta, przedstawiona przez konkurencyjną firmę Eurovia, zakłada wykonanie prac za 1,9 miliona złotych. Kwota przeznaczona na inwestycję, ustalona przez zamawiającego, wynosi 2,1 miliona złotych brutto.

Obecnie komisja przetargowa dokonuje analizy przedstawionych ofert. Zgodnie z przewidywaniami, prace mają rozpocząć się jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku. Zadanie obejmuje wykonanie nakładki bitumicznej na długości około 930 metrów drogi oraz częściową budowę nowej konstrukcji drogowej. Plan zakłada ułożenie dwóch warstw mas bitumicznych, wzmocnionych siatką z włókien szklanych i węglowych, wraz z niezbędnymi robotami towarzyszącymi.

Inwestycja wpisuje się w długoterminowy program modernizacji infrastruktury drogowej w powiecie polickim. W ostatnim czasie gmina Police zakończyła kompleksową przebudowę dróg Stobno – Szczecin i Stobno – Dołuje, a aktualnie prowadzone są prace przy przebudowie drogi przebiegającej przez Stobno. Ponadto, w fazie projektowej znajduje się przebudowa drogi łączącej Stobno z miejscowością Będargowo.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie