Powiat Policki

Oddział Przygotowania Wojskowego w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza

Minister Obrony Narodowej udzielił Powiatowi Polickiemu – jako organowi prowadzącemu – zezwolenia na prowadzenie Oddziału Przygotowania Wojskowego (OPW) w Liceum Ogólnokształcącym Szkole Mistrzostwa Sportowego z Oddziałami Dwujęzycznymi Nr 1 w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach. Zespół Szkół jest jedną ze 130 szkół w Polsce, w której funkcjonować będzie taki oddział.

Opublikowane

w dniu

Oddziały przygotowania wojskowego to nowa formuła klas. Aby dostać się do programu, szkoły musiały spełnić wymagania określone przez ministerstwo obrony narodowej. Chodziło m.in. o kadrę przygotowaną do prowadzenia zajęć z zakresu bezpieczeństwa, a także o to, czy w danym regionie istniały potrzeby rekrutacyjne wojska. Ostateczna decyzja o zakwalifikowaniu danej placówki była podejmowana po wydaniu opinii właściwego kuratora oświaty oraz szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego. Z ponad 200 wniosków szkół średnich, 130 otrzymało zgodę ministra obrony narodowej na otwarcie tego typu klasy.

Powiat Policki otrzymał dotację celową, na utworzenie Oddziału Przygotowania Wojskowego w wysokości prawie 70 tysięcy złotych. W szkole opracowano program zajęć dodatkowych, przewidujący kształcenie uczniów z zakresu przysposobienia wojskowego. Program przewiduje zajęcia wojskowe w każdym tygodniu nauki oraz organizację dwóch obozów kondycyjnych w każdym roku szkolenia, w ramach których uczniowie klas wojskowych doskonalą umiejętności zdobyte w toku szkolenia specjalistycznego.

Od prawie dwudziestu lat, Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach na mocy porozumienia współpracuje z 12. Brygadą Zmechanizowaną w Szczecinie oraz Wojskową Komendą Uzupełnień w Szczecinie. Obecnie Minister Obrony Narodowej udzielił Powiatowi Polickiemu zezwolenia na prowadzenie Oddziału Przygotowania Wojskowego. Oddział Przygotowania Wojskowego powołano w Liceum Ogólnokształcącym Szkole Mistrzostwa Sportowego z Oddziałami Dwujęzycznymi Nr 1 w Zespole Szkół. Szkoła jest jedną ze 130 szkół w Polsce, w której funkcjonować będzie taki oddział.

Z dotacji zostanie zakupione specjalistyczne wyposażenie, w tym m.in. kamizelki taktyczne, gumowe atrapy karabinka z pasem nośnym, hełmy ochronne wojskowe lub repliki hełmów balistycznych, busole lub kompasy, okulary ochronne, repliki pistoletów ASG z magazynkami w systemie AK lub broń pneumatyczna z akcesoriami, repliki pistoletów ASG, kabury do repliki pistoletu ASG, maski ochronne do ASG lub broń pneumatyczna, maski przeciwgazowe, saperki z pokrowcem lub łopatki piechoty, plecaki medyczne z wyposażeniem do kwalifikowanej pierwszej pomocy, nosze medyczne, stezy taktyczne, radiotelefon PMR (w zestawie), przybory do walki wręcz, repliki granatu ręcznego, makieta broni szkoleniowej – karabinka rozbieralnego systemie AK, lornetki, latarki czołowe, noże typu wojskowego lub multitool.

Foto: Zespół Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach

Powiat Policki

Wakacyjny spacer z leśnikiem w Trzebieży

Nadleśnictwo Trzebież (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) zaprasza na „Spacer z leśnikiem” 9 sierpnia (wtorek) o godz. 10.00.

Opublikowane

w dniu

Będzie to wyjątkowa okazja, aby wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Trzebież, wyruszyć na wyprawę po przepięknym i mało znanym leśnictwie Tatynia. Na trasie znajduje się malowniczy las w przeróżnym wieku, Gospodarstwo Szkółkarskie oraz WDN, czyli wyłączony drzewostan nasienny.

Leśnik wytłumaczy jak odczytywać wiek drzew oraz jak rozpoznać podstawowe gatunki roślin leśnych. Odpowie również na wszystkie pytania dotyczące pracy leśnika, a dyskusja będzie o tyle ciekawsza, bo odbędzie się w miejscu jego pracy – czyli lesie.

Na zakończenie przewidziany jest poczęstunek.
„Spacer z leśnikiem” rozpocznie się 9 sierpnia o godz. 10.00 na parkingu leśnym przy Gunicy w Tanowie.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie odnotowano najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.  Słoneczna pogoda, wysokie temperatury oraz brak opadów wpływają każdego dnia na wilgotność ściółki leśnej, co wprost przekłada się na możliwość powstania pożaru lasu. 

Opublikowane

w dniu

Przez kilka dni sierpnia wybuchło 11 pożarów o powierzchni 0,67 ha. Od początku roku w lasach na terenie RDLP w Szczecinie odnotowano 266 pożarów na łącznej powierzchni 70 ha.
Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominają, że w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów. To człowiek powoduje dziewięćdziesiąt procent wszystkich pożarów w lesie i tylko od naszego zachowania zależy bezpieczeństwo lasów, nasze i osób w naszym otoczeniu.

W przypadku pożaru należy niezwłocznie zawiadomić straż pożarną dzwoniąc pod numer 112.
Aktualne zagrożenie pożarowe lasu można sprawdzić na stronie internetowej: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Czytaj dalej

Powiat Policki

Kolejny włamywacz zatrzymany

Policjanci z KP Mierzyn zatrzymali na gorącym uczynku 41 – letniego mężczyznę, który włamał się do szopy mieszkańca Polic, z której dokonał kradzieży narzędzi ogrodowych. Włamywacz został zatrzymany i usłyszał już zarzuty. To nie pierwsza jego kradzież – za czyn odpowie w warunkach recydywy, grozi mu nawet 15 lat więzienia.

Opublikowane

w dniu

W niedzielę o świcie dyżurny polickiej komendy został powiadomiony, iż na jednej z polickich posesji mężczyzna dokonuje kradzieży elektronarzędzi. Na miejsce został skierowany patrol z Mierzyna, który w tym czasie pełnił służbę na terenie Polic. Policjanci po przybyciu na miejsce dokonali penetracji terenu, zauważyli włamywacza nieopodal miejsca włamania. Mężczyzna próbował ukryć się przed stróżami prawa za jednym z budynków. Policjanci niezwłocznie dokonali zatrzymania 41-latka. Przy mężczyźnie ujawniono łup w postaci dmuchawy do liści, która jak się później okazało została skradziona z jednej z przydomowych szop. Włamywacz przyznał, iż chciał zrabować więcej elektronarzędzi ale przeszkodzili mu policjanci. Skradziona dmuchawa została przekazana właścicielowi, który nie zdawał sobie sprawy z kradzieży, gdyż w tym czasie jeszcze spał.

Policjanci na podstawie zebranego materiału dowodowego przedstawili mężczyźnie zarzut kradzieży z włamaniem, do którego się przyznał. Z uwagi na to, że włamania dopuścił się w warunkach recydywy, teraz grozi mu kara pozbawienia wolności wyższa o połowę, czyli nawet do 15 lat więzienia.

mł.asp. Anna Kaźmierczak

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie