Przypominamy o narzędziu takim jak aplikacja BLISKO, za pomocą której otrzymujemy powiadomienia o harmonogramie odbioru odpadów, ale również możliwość sprawdzenia gdzie jaki odpad wrzucamy. Dodatkowo urząd dysponuje takimi informacjami w formie papierowej (ulotki i plakaty), które są do pobrania w każdym wydziale urzędu gminy.
4 ZASADY DOBREJ SEGREGACJI:
-
oczyszczaj, ale nie myj opakowań
-
zgniataj (np. butelki pet)
-
rozdzielaj różne surowce ( np. szklany słoik od metalowej zakrętki)
-
wrzucaj luzem (np. bioodpady bez plastikowych worków)
ODPADY ZMIESZANE
CZYLI RESZTKI PO SEGREGACJI !
co do nich zaliczamy?
tak naprawdę jest tylko kilka rodzajów odpadów, które zaliczamy do zmieszanych. Są to przede wszystkim: szmatki, ścierki, gąbki, kurz z odkurzacza, jednorazowe maszynki do golenia, mięso, ryby, resztki zwierzęce, odchody zwierząt, niedopałki papierosów, paragony ze sklepu lub bankomatu, porcelana, fajans, produkty higieniczne, takie jak pieluchy, pałeczki higieniczne, bandaże, podpaski, tampony, wata, włosy, sierść, pióra, zatłuszczony papier, puste zapalniczki, stłuczone naczynia, szklanki, kieliszki, zużyte ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne, stare obuwie, styropian opakowaniowy, czy żwirek, trociny z kuwet dla zwierząt, rękawiczki gumowe lub lateksowe.
SEGREGACJA ODPADÓW – NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY:
Odpady te nadają się do recyklingu i bez wątpienia powinny znaleźć się w worku żółtym oznaczonym napisem „metale i tworzywa sztuczne”;
Te odpady również powinny znaleźć się w żółtym worku i nie ma potrzeby ich myć, wystarczy dobrze opróżnić z resztek żywności.
Odpady te stanowią szkło opakowaniowe i nadają się do recyklingu, ich miejsce jest w zielonym worku. Słoików nie trzeba myć, wystarczy dobrze opróżnić z resztek żywności.
Papieru termicznego, na którym drukowane są paragony czy kupony nie należy wrzucać do pojemnika na papier, ponieważ nie nadaje się on do recyklingu. Paragony wrzucamy więc do odpadów zmieszanych.
Tego typu odpad umieszczamy w pojemniku na odpady zmieszane.
Tylko resztki roślinne: obierki, trawę, liście, drobne gałęzie, surowe drewno czy trociny możemy wyrzucać do pojemnika na odpady biodegradowalne. Pozostałości mięsne, kości, odchody zwierząt, żwirek z kociej kuwety klasyfikujemy jako odpady „zmieszane”, resztkowe.
Gruz ceglany, płytki, inne odpady poremontowe, także opakowania po farbach i klejach należy posegregować i samodzielnie dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Tego rodzaju odpady należy dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Kierownik WGOKiE
Anna Budzyńska