Gmina Dobra

Obwodnica Mierzyna w ciągu DK10 – wspólny projekt GDDKiA i samorządu

Podpisaliśmy porozumienie z miastem Szczecin w sprawie wspólnego przygotowania i realizacji obwodnicy Mierzyna o długości ok. 4,8 km w ciągu DK10. Nowa droga na około połowie swojej długości będzie przebiegała na terenie Szczecina, gdzie drogami zarządza Prezydent Miasta. Dlatego inwestycja musi być prowadzona wspólnie przez GDDKiA i samorząd.

Opublikowane

w dniu

Zawarte porozumienie określa zasady współpracy na etapie prac przygotowawczych. W najbliższym czasie GDDKiA planuje ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji dla tego zadania. Obwodnica Mierzyna będzie stanowiła jeden z głównych dojazdów do przyszłej Zachodniej Obwodnicy Szczecina (ZOS) w ciągu drogi ekspresowej S6.

Pierwszy etap – przygotowanie

Zawarcie porozumienia z samorządem było możliwe dzięki zatwierdzeniu pod koniec listopada ubiegłego roku Programu Inwestycji przez Ministra Infrastruktury. Pierwszym etapem będą prace przygotowawcze. Inwestycja posiada już wydaną w 2014 roku decyzję środowiskową, dlatego do wykonania pozostał projekt budowlany, a następnie planowane jest uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Działania te są niezbędne, aby zachować ważność decyzji środowiskowej, która upływa w 2024 roku.

Około połowa długości obwodnicy leży na terenie miasta Szczecin i na zbliżonym poziomie został określony podział kosztów opracowania dokumentacji pomiędzy GDDKiA i miastem. Odszkodowania za nieruchomości przejęte pod drogę po wydaniu decyzji ZRID będą wypłacane przez każdą ze stron porozumienia we własnym zakresie – w obszarze miasta Szczecin przez samorząd, natomiast poza obszarem miasta przez GDDKiA. Szczegółowe zasady współpracy przy realizacji robót zostaną określone na dalszym etapie.

Dojazd do Zachodniej Obwodnicy Szczecina

Obecnie DK10, wychodząca ze Szczecina w stronę granicy polsko-niemieckiej, przebiega przez gęsto zabudowaną miejscowość Mierzyn. Na drodze codziennie, w godzinach szczytu, tworzą się korki. Na połączeniu DK10 z ZOS powstanie węzeł Dołuje, który będzie jednym z głównych połączeń z centrum Szczecina.

Biegnąca obecnie przez Mierzyn DK10 nie byłaby w stanie obsłużyć dodatkowego ruchu, dlatego potrzebny jest nowy przebieg tej drogi. Zapewni on właściwy dojazd do obwodnicy Szczecina. Inwestycja przewidziana jest do realizacji łącznie z ZOS.

Nowa trasa ominie Mierzyn od północy

Początkiem drogi od strony Szczecina będzie skrzyżowanie na końcu ulicy Ku Słońcu w rejonie istniejącego centrum handlowego. Ten początkowy fragment, o długości ponad 200 metrów, to teren miasta Szczecin. Dalej trasa będzie biegła w kierunku północnym do połączenia ulic Topolowej i Łukasińskiego. Za ten odcinek o długości ok. 1,2 km będzie odpowiedzialna GDDKiA. Dalej trasa ponownie wejdzie na teren Szczecina i będzie biegła w kierunku zachodnim, przechodząc częściowo przez teren ogródków działkowych. Na połączeniu z ul. Nasienną planowane jest rondo. Po około 2,1 km droga opuści teren miasta. Dalej nowa DK10 po pokonaniu około 1,3 km dotrze do węzła Dołuje. Ten ostatni fragment leżeć będzie w gestii GDDKiA.

Gmina Dobra

Koncert Mikołajkowy w Wołczkowie

Opublikowane

w dniu

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Modernizacja przedszkoli w Gminie Police – inwestycje w rozwój najmłodszych

W Gminie Police ruszają prace budowlane mające na celu udoskonalenie warunków edukacyjnych w lokalnych przedszkolach. Prace rozpoczęły się w Przedszkolu Publicznym w Trzebieży, gdzie planuje się remont czterech pomieszczeń, rozbudowę sanitariatów oraz dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto, przewidziano renowację tarasu oraz zagospodarowanie ogrodu przedszkolnego.

Opublikowane

w dniu

Oprócz prac budowlanych, placówka zostanie wyposażona w nowe meble, które wpisują się w filozofię minimalistycznej przestrzeni edukacyjnej. Zmiany te mają za zadanie stworzyć środowisko wspierające rozwój dzieci, zapewniające równowagę i stymulujące kreatywność oraz samodzielność.

Inwestycje nie ograniczają się jednak tylko do przedszkola w Trzebieży. Przedszkole Publiczne w Tanowie również doczekało się poprawek, które koncentrowały się na poprawie bezpieczeństwa w ciągach komunikacyjnych, wyciszeniu sal, a także na zewnętrznej stronie budynku, gdzie pojawiły się nowe zabawki i wiaty rowerowe. Warto podkreślić, że obie placówki otrzymały również wyposażenie do terapii sensorycznej oraz specjalne programy wspierające terapeutów w ich pracy z dziećmi.

Zarówno rodzice, jak i pracownicy oświatowi są zdania, że wynikające z inwestycji korzyści będą miały znaczący wpływ na rozwój umiejętności poznawczych najmłodszych, a estetycznie zaaranżowane przestrzenie zachęcą do skupienia i aktywnego uczestniczenia w życiu przedszkola.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Prace ziemne na ul. Piaskowej wpłyną na komunikację w kierunku Redlicy

W związku z inwestycją gminną realizowaną przy ul. Piaskowej w Wołczkowie, mieszkańców powiatu polickiego czekają zmiany w organizacji ruchu. Od dziś do 9 grudnia br. ulica Zielona w kierunku Redlicy zostanie wyłączona z użytkowania. Podyktowane jest to koniecznością przeprowadzenia prac ziemnych, które są elementem większego projektu miejskiego.

Opublikowane

w dniu

Gmina Dobra informuje, że dla zapewnienia płynności ruchu i bezpieczeństwa mieszkańców wprowadzono tymczasową organizację ruchu. Objazdy zostały wytyczone i odpowiednio oznakowane, by kierowcy mogli z łatwością ominąć strefę prac. Władze apelują o ostrożność oraz zwracanie uwagi na tymczasowe znaki drogowe.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie