Zachodniopomorskie

O tysiąc więcej niż przed rokiem. Mieszkańcy chętnie wybierają Zachodniopomorskie Karty

Zachodniopomorska Karta Seniora oraz Zachodniopomorska Karta Rodziny cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku mieszkańcy Pomorza Zachodniego otrzymali 7 504 karty.  Dokumenty uprawniają do zakupu tańszych biletów do kina, teatru, opery, instytucji kultury, a także do korzystania ze zniżek w hotelach, lokalach gastronomicznych czy rabatów na zakup sprzętu sportowego i rehabilitacyjnego. – Dzięki zaangażowaniu samorządów, instytucji, organizacji pozarządowych oraz firm udało się stworzyć ciekawą ofertą dla naszych seniorów i dużych rodzin. Warto z niej skorzystać – zachęca do udziału w programie Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Opublikowane

w dniu

Od 10 lat w regionie
Zachodniopomorska Karta Seniora i Zachodniopomorska Karta Rodziny dostępne są od 10 lat. Do tej pory Urząd Marszałkowski wydał w sumie 55 461 kart, w tym 18 637 kart dla wielodzietnych rodzin i 36 824 karty dla seniorów.
W roku 2024 wydano 7 504 nowych kart. To o 976 kart więcej niż w roku 2023.
W programie obecnych jest ponad 200 instytucji i firm, a dokumenty uprawniają do zakupu tańszych biletów wstępu do kina, teatru (np. Teatr Polski w Szczecinie), opery (Opera na Zamku), instytucji kultury (np. Muzeum Narodowe w Szczecinie), a także do korzystania ze zniżek w hotelach, lokalach gastronomicznych czy rabatów na zakup sprzętu sportowego i rehabilitacyjnego. W bazie są też partnerzy spoza regionu – głównie przedstawiciele branży turystycznej (Szklarska Poręba). Karty cieszą się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród seniorów.
–  Cieszymy się z każdej wydanej karty, bo to oznacza, że ich posiadacze chcą aktywnie spędzać czas, korzystając z oferty kulturalnej, edukacyjnej, rekreacyjnej i społecznej.  Zachęcamy mieszkańców województwa do składania wniosków w miejscu zamieszkania, a potencjalnych partnerów do dołączenia do naszego programu. To korzyść obopólna   – mówi Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.
Gdzie wyrobić karty?
Przyznanie karty następuje na podstawie wniosku złożonego w jednostce organizacyjnej samorządu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, np. w urzędzie gminy lub miasta lub w ośrodku pomocy społecznej.
Mieszkańcy Szczecina i Koszalina mogą składać wnioski o wydanie zachodniopomorskich kart za pośrednictwem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego (Szczecin) lub Biura Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego w Koszalinie.
Wnioski rozpatrywane są w terminie 30 dni od daty jego złożenia.
Zachodniopomorska Karta Seniora oraz Karta Rodziny są ważna wraz z dowodem osobistym.
Dla kogo karta?
Posiadacz Zachodniopomorskiej Karty może korzystać z ciekawej oferty zniżek w całym regionie, niezależnie od miejsca zamieszkania. Dokumenty wydawane są bezterminowo i bezpłatnie.
Zachodniopomorska Karta Seniora uprawnia do korzystania ze zniżek od 60 roku życia.
Z kolei Zachodniopomorską Kartę Rodziny mogą otrzymać rodzice z minimum dwojgiem dzieci w wieku do 18 roku życia lub 26 roku życia w przypadku kontynuowania nauki, bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności lub dzieci, które otrzymały stypendia naukowe. Karty dostępne są też dla rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka.
Region Przyjazny Rodzinie
Zachodniopomorskie Karty to jeden z elementów działań realizowanych w ramach Wojewódzkiego Programu Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej na lata 2021-2027 pt. „Region Przyjazny Rodzinie”.  Oprócz systemu kart, ROPS z sukcesem wdraża nowatorskie i innowacyjne rozwiązania w pracy z rodziną (np. projekt Prolog Rodzinny), organizuje szkolenia i warsztaty dla kadry podmiotów pracujących z rodziną i na rzecz rodziny, rozwija system pieczy zastępczej zgodny z ideą deinstytucjonalizacji.

Zachodniopomorskie

Ponad cztery tysiące czujek dymu już w zachodniopomorskich domach

Bezpieczniej i spokojniej śpią mieszkańcy ponad 4 tysięcy domów, w których Strażacy Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych zainstalowali czujki dymu, informujące o zagrożeniu pożarem. Sezon grzewczy jeszcze trwa i na dokładne podsumowanie przyjdzie czas, ale już teraz można powiedzieć, że akcja „Czujne Województwo Zachodniopomorskie – czujka dymu gwarancją bezpieczeństwa” ma dobry wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców, bo pozwala zareagować przed pojawieniem się zagrożenia.

Opublikowane

w dniu

– Ta inicjatywa jest przede wszystkim inwestycją w spokój i bezpieczeństwo mieszkańców Pomorza Zachodniego. Jak pokazują dane – jej pilotaż już przyniósł pierwsze efekty. To cieszy, gdyż ta nieskomplikowana i stosunkowo niedroga akcja pozwala skutecznie zapobiegać jednej z największych tragedii, jaką jest pożar – podkreśla Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.
Inicjatywa wojewody zachodniopomorskiego Adama Rudawskiego, zrealizowana wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, Oddziałem Wojewódzkim Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej województwa zachodniopomorskiego i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, który wsparł akcję, przekazując 300 tysięcy złotych dotacji.
Strażacy przedstawili mi niepokojące statystyki liczby pożarów sadzy w kominie – mówi Adam Rudawski, wojewoda zachodniopomorski. – Wtedy narodził się pomysł przekazania mieszkańcom czujek, które są prostym, a jednocześnie niezwykle skutecznym zabezpieczeniem przeciwpożarowym. W pierwszej edycji do mieszkańców trafiło ponad 4 tysiące czujek, ale wiemy, że to kropla w morzu potrzeb. Rozpoczęliśmy już wspólnie pracę nad kolejną edycją akcji i zamierzamy ją kontynuować. Bardzo dziękuję samorządom z regionu za entuzjastyczną odpowiedź na nasze działania i sprawne wskazanie miejsc, w których czujki zostały zamontowane.
Najwięcej urządzeń zostało zamontowanych na obszarze powiatu stargardzkiego (350 szt.), gryfińskiego (315), koszalińskiego (300) i goleniowskiego (245). Instalowali je strażacy, którzy przy okazji montażu wyjaśniali lokatorom zasady ich działania i sprawdzali domy pod kątem bezpieczeństwa pożarowego.
Program, oprócz tradycyjnych działań edukacyjno-profilaktycznych, wprowadził innowacyjną koncepcję domowych testów bezpieczeństwa pożarowego. Strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych, po przeszkoleniu i wyposażeniu w specjalne listy, odwiedzali mieszkania, dokonując kompleksowej oceny bezpieczeństwa pożarowego. Co ważne, usługi świadczone w ramach programu były całkowicie bezpłatne – przyznaje gen. Marek Kowalski, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Zachodniopomorskiego. Miejsca, w których zamontowano urządzenia, czyli m.in. domy i budynki wielorodzinne, a także ośrodki pomocowe, wskazały gminy i Państwowa Straż Pożarna po analizie lokalizacji najbardziej zagrożonych pożarami.
W latach 2019-2023 w naszym regionie doszło do blisko 34 tysięcy pożarów budynków mieszkalnych oraz kanałów wentylacyjnych i dymowych. W ich wyniku zginęły 123 osoby, a 787 zostało rannych. Wielu tragedii można by uniknąć, gdyby o niebezpieczeństwie na czas powiadomiła domowa czujka dymu. Stąd decyzja o akcji „Czujne Województwo Zachodniopomorskie”, której towarzyszyła kampania edukacyjna. Z danych Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie wynika, że w porównaniu z listopadem i grudniem 2023 roku nastąpił wyraźny spadek liczby pożarów w kanałów dymowych, co może być pozytywnym efektem akcji.
Dzięki akcji „Czujne Zachodniopomorskie” udało się nam wspólnie wyposażyć cztery tysiące domów i mieszkań w autonomiczne czujki dymu, których zadaniem jest najwcześniejsze wykrycie rozwijającego się pożaru. Montaż czujek bez wątpienia wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa. Czujki w porę ostrzegą domowników o zaistniałym zagrożeniu, umożliwiając im tym samym podjęcie odpowiednich działań, takich jak ugaszenie pożaru w zarodku przy użyciu gaśnicy, bezpieczną ewakuację czy zawiadomienie straży pożarnej. Wczesne wykrycie rozwijającego się pożaru jest dla nas podstawowym warunkiem podjęcia skutecznych działań mających na celu ochronę życia, zdrowia i mienia ludzkiego. Dziękuję wszystkim partnerom za zaangażowanie i wsparcie tej ważnej akcji na rzecz poprawy bezpieczeństwa naszej społeczności! – mówi st. bryg. Mirosław Pender, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.
O tym, że czujki ratują życie mogą świadczyć przykłady grudniowych pożarów w budynkach wielorodzinnych w Czaplinku i Szczecinku, gdzie mieszkańcy po włączeniu się urządzenia mogli w porę zareagować. Dlatego planujemy kontynuację akcji „Czujne Zachodniopomorskie” i przekazanie kolejnych środków na montaż czujek – zapowiada Waldemar Miśko, prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Badania wyjaśniają przyczyny masowego wymierania ryb w Odrze w 2022 roku

Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez polskiego naukowca dra Leszka Satorę opublikowane w czasopiśmie „Diseases of Aquatic Organisms” dostarczają nowych informacji na temat przyczyn katastrofy ekologicznej, do której doszło latem 2022 roku w Odrze. Zanotowano wtedy masowe śnięcie ryb, które początkowo przypisywano złotym algom wydzielającym toksyny. Obecne ustalenia wskazują jednak na niekorzystne warunki środowiskowe – głównie wysoką temperaturę wody, zwiększone zasolenie i niedobory tlenu – jako główne czynniki mające kluczowy wpływ na zdrowie i przetrwanie ryb.

Opublikowane

w dniu

Dr Satora skupił się na analizie skrzeli dwóch gatunków ryb, certa (Vimba vimba) i płoci (Rutilus rutilus), u których zademonstrował konkretne zmiany patologiczne, takie jak uszkodzenia nabłonka skrzelowego i powiększenie bariery wymiany gazowej. Warto zauważyć, iż wysokie temperatury przekraczające 24°C, obecność dużego stężenia amonu w wodzie oraz zauważalnie niskie stężenie tlenu, zaobserwowane w okresie katastrofy, mogły się przyczyniać do tych zmian. Odkrycia te skierowały uwagę na konieczność pogłębienia badań nad wpływem warunków środowiskowych na populacje ryb oraz znaczenie tych warunków dla zachowania zdrowia ekosystemów rzecznych i zapobiegania podobnym zdarzeniom w przyszłości.

Źródło: https://kolbaskowo.eu/

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Bezpieczne ferie – działania służb

Ponad 11 tysięcy dzieci i młodzieży będzie wypoczywać na Pomorzu Zachodnim w czasie tegorocznych ferii. – Organizatorzy zgłosili 300 turnusów kolonii i półkolonii. Nad tym, aby młodzi ludzie wypoczywali w bezpiecznych warunkach będą czuwać inspekcje sanitarna i transportu drogowego, kuratorium oświaty oraz policja – mówi wojewoda Adam Rudawski. – Działania służb nie ograniczają się tylko do kontroli. Policjantki i policjanci oraz pracownicy Sanepidu odwiedzają przedszkola i szkoły, gdzie uczą o bezpiecznym zachowaniu się.

Opublikowane

w dniu

Zdjęcie: Canva

Warunki sanitarno-higieniczne na obozach i półkoloniach, m.in. czystość w obiektach, kuchni i jadalni, zasady przechowywania i przygotowywania żywności oraz zaświadczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych opiekunów sprawdzą pracownicy Inspekcji Sanitarnej. Numery telefonów i maile do kontaktu można znaleźć na stronie: https://qr.wsse.szczecin.pl

Zachodniopomorscy policjanci będą prowadzić wzmożone kontrole, zarówno autokarów wiozących dzieci na zimowy wypoczynek, jak i kierowców pod kątem trzeźwości, prędkości i stosowania się do przepisów ruchu drogowego.

Autokary kontrolowane będą również przez inspektorów transportu drogowego. Kontrolę można zgłosić drogą elektroniczną na adres: autobuskontrola@witd.szczecin.pl wraz z podaniem danych osoby zgłaszającej, numeru telefonu kontaktowego oraz miejsca i godziny wyjazdu oraz telefonicznie 91 311-56-18 wew. 111 lub 110 w godzinach pracy urzędu, tj. od poniedziałku do piątku w godzinach 6.00 – 15.30.

Rodzice i opiekunowie, którzy wysyłają dziecko na zimowy wypoczynek mogą sprawdzić, czy został on zgłoszony do Kuratorium Oświaty. Na stronie internetowej https://wypoczynek.men.gov.pl  organizatorzy zamieszczają przydatne informacje: adres i warunki wypoczynku, termin wyjazdu i powrotu oraz miejsce i czas odbioru dziecka.

– Osoby, które planują wyjazd i nie mają jeszcze zarezerwowanego miejsca wypoczynku zachęcam do wyboru Dolnego Śląska lub Opolszczyzny. Te regiony nadal potrzebują wsparcia w odbudowie po powodzi z września ubiegłego roku. Jednym z pomysłów przyczyniającym się do pomocy jest wspieranie lokalnej turystyki – dodaje wojewoda Adam Rudawski.

Zdjęcie: Canva

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie