Gmina Kołbaskowo

O Będargowie opowieść subiektywna

Co się może kryć w tych kulach przechowywanych w domu parafialnym w Będargowie?

Opublikowane

w dniu

Będargowo narodziło się owego chłodnego zimowego dnia, w sobotę 1 lutego 1220 r., kiedy to z polecenia księżnej Anastazji, wdowy po księciu Bogusławie I, sporządzono w obecności świadków dokument, w którym po raz pierwszy zapisano nazwę wsi i kilka podstawowych informacji na temat powstającego wówczas kościoła i przeznaczenia dochodów z okolicznych pól

Kule szczecińskie przechowywane w domu parafialnym w Będargowie

Oczywiście dokumenty dotyczące nadań ziemskich na rzecz kościołów, klasztorów czy możnowładców, pochodzące z XII i XIII w., podobne do tego, który wprowadza na arenę dziejów Będargowo, dotyczyły na ogół wsi już istniejących wraz z przypisanymi do nich ziemiami. Tak było np. w przypadku miejscowości Dąbie nad Płonią, Sosnów, Trzebusz, czy Smerdnica, którymi w roku 1773 obdarowano klasztor w Kołbaczu. Tak było w przypadku Ustowa i Krzekowa, które płaciły dziesięcinę na rzecz biskupów pomorskich. Tak też było w wypadku Będargowa. Można zatem powiedzieć, że nasza piękna wieś ma nie tylko swoją historię, lecz także prehistorię.

Głazy na plaży w pobliżu miejscowości Moreaki w Nowej Zelandii

Krajobraz Będargowa przez miliony lat kształtowało morze, przesuwające się lodowce, wiejące wiatry, padające deszcze i prażące słońce. Tu, gdzie większość ludzi widzi niezmienny krajobraz, my, Będargowianie dosłownie dotykamy skał, które opowiadają dzieje naszego małego, zmieniającego się świata. To historia, która zaczęła się kilkaset milionów lat temu. A co to za historia!

Wyobraźmy sobie ruchy płytkiego morza, zamarzające wody, przemieszczające się masy topniejącego lodowca i przesuwane siłą wichury ziarna piasku. To jest właśnie rozciągająca się na miliony lat prahistoria wsi, która w tym roku obchodzi swoje 800-lecie. Niezwykłym świadectwem owych przemian są spotykane często w okolicach Będargowa twory geologiczne nazywane przez zwykłych ludzi „kulami szczecińskimi”, a przez naukowców konkrecjami, a dokładnie konkrecjami piaskowcowo – limonitowo – syderytowymi, co brzmi niezwykle mądrze i każe zdejmować czapkę przed każdym, komu udało się tak skomplikowany termin zapamiętać.

Syderyt tymczasem, to nic innego jak nazwa pewnego dość pospolitego minerału o dużej zawartości żelaza (stąd ów obco brzmiący termin, mający swoje źródło w języku greckim, gdzie σίδηρος [sídēros] oznacza właśnie żelazo); limonit z kolei to rodzaj skały będącej mieszaniną minerałów; konkrecja zaś, to nic innego jak agregat powstały w wyniku narastania minerałów wokół jakiegoś obiektu. W przypadku kul szczecińskich, takim obiektem było najczęściej jakieś oligoceńskie żyjątko, mieszkające w okolicach dzisiejszego Będargowa 33,9 – 23,03 mln lat temu. Mógł to być małż, ślimak, czy jakiś łódkonóg. Są to oczywiście żyjątka morskie, co nie powinno nas dziwić, bo w tamtym czasie cały obszar na którym żyjemy, ukryty był pod stosunkowo ciepłym i niezbyt głębokim morzem. Nasz nowo poznany przyjaciel z czasów zaprzeszłych nie może oczywiście żyć wiecznie, więc zdycha i zalega na dnie zbiornika, gdzie powoli zmienia się otaczające go Ph wody. Następuje proces zmian hydrochemicznych, połączonych z erozją dna morskiego, w wyniku którego resztki żyjątka zostają koncentrycznie otoczone przez materiał osadowy.

Po stosunkowo szybkiej regresji zbiornika oligoceńskiego zainicjowany został krótki etap gromadzenia się osadów podobny do tego, jaki ma miejsce w brzegowej linii jezior, którego wynikiem było powstanie tzw. piasków szczecińskich, w których znajdujemy nasze kule. Szkoda je niszczyć, ale wewnątrz może czekać prawdziwa niespodzianka. Jądrem takiej kuli może się bowiem okazać nie tylko małż, ślimak, czy za przeproszeniem łódkonóg, ale również rybia łuska, ząb rekina, resztka mszywioła, a nawet odcisk bardzo dawnego motyla, choć to o ile mi wiadomo coś takiego zdarzyło się tylko raz, w roku 1938, a szczęśliwym znalazcą był niejaki Gunther Wangrin, nauczyciel geologii i przyrody w szczecińskiej Volkshochschule.

Okres oligoceński pozostawił po sobie wiele świadectw na terenie Będargowa i okolic. Do tych najbardziej fascynujących, może nawet bardziej fascynujących niż wspomniane już szczecińskie kule, a jednocześnie najmniej znanych należą konkrecje septariowe, występujące w osadach iłowych. Są to olbrzymie kuliste głazy, mogące osiągać średnicę nawet 3 m. Na świecie uchodzą za jedną z największych osobliwości. Słynne stały się te, które znajdują się w Nowej Zelandii, na wybrzeżu morza, w pobliżu miejscowości Moeraki. Co roku przyciągają pół miliona turystów, którzy pokonują długą drogę tylko po to, by na nie popatrzeć i zrobić sobie przy nich zdjęcie. W okolicach Będargowa konkrecje septariowe znajdują się głęboko pod ziemią i może to dobrze, bo pół miliona gapiów każdego roku mogłoby całkowicie zmienić spokojną atmosferę jednego z najbardziej urokliwych miejsc na świecie. Skąd wiem, że takie jest? Gdyby takie nie było, już dawno byśmy się stąd wyprowadzili. Musiała o tym wiedzieć i Anastazja, wybierając w 1220 r. na uposażenie kościoła Jakubowego najładniejszą część książęcego dziedzictwa, o czym jeszcze opowiemy, bo przecież kule szczecińskie i konkrecje septariowe to jeszcze nie koniec naszej historii…

ks. Wojciech Jaźniewicza

źródło: Aktualności nr 60

Gmina Kołbaskowo

Rewitalizacja parku dworskiego w Ostoi trwa mimo zimowych warunków

Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, prace związane z rewitalizacją parku dworskiego w Ostoi intensywnie postępują. Na wysokości odpowiadającej jedenastemu piętru, pracownicy firmy Usługi Budowlane Wiesław Furtak z Szczecina prowadzą cięcie i pielęgnację rozłożystych gałęzi. Zadaniem ekipy jest nie tylko poprawienie estetyki tego historycznego miejsca, ale także zagwarantowanie bezpieczeństwa drzewostanowi.

Opublikowane

w dniu

Podnośnik koszowy, wykorzystywany w tych pracach, jest niezastąpionym sprzętem umożliwiającym bezpieczną i skuteczną pracę na znacznych wysokościach, nawet w nieidealnych warunkach pogodowych.

Rewitalizacja parku, której koszt wynosi 4,3 miliona złotych, stanowi projekt na wielką skalę. Zadanie obejmuje nie tylko prace dendrologiczne, ale również modernizację ścieżek oraz wprowadzenie nowych elementów takich jak altany czy plac zabaw. Park po rewitalizacji ma stać się atrakcyjną przestrzenią do wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców oraz turystów.

Projekt jest wspierany przez Rządowy Program Odbudowy Zabytków, dzięki czemu otrzymał dotację w wysokości 2 milionów złotych. Priorytetem inicjatywy jest nie tylko odnowienie terenu parku, lecz również wprowadzenie ekologicznych rozwiązań. Przykładem jest wykorzystanie biopaliwa pozyskanego z gałęzi do ogrzewania pałacu, co świadczy o nowoczesnym podejściu do gospodarowania odpadami. Prace mają potrwać do września tego roku, a ich efekty bez wątpienia przyczynią się do ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacą ofertę rekreacyjną powiatu polickiego.

Źródło: https://kolbaskowo.eu/

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Recital Zbigniewa Zamachowskiego w Przecławiu – muzyczne emocje i niepowtarzalna atmosfera

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu ma zaszczyt zaprosić na niezwykły wieczór muzyczny, który odbędzie się w sobotę, 22 lutego. O godzinie 19:00, słynny aktor i artysta estradowy, Zbigniew Zamachowski, wejdzie na scenę, by dostarczyć publiczności muzycznych przeżyć w ramach swojego recitalu.

Opublikowane

w dniu

Publiczność będzie miała okazję posłuchać nie tylko autorskich kompozycji samego Zamachowskiego, ale również interpretacji popularnych utworów, które na trwałe wpisały się w serca miłośników poezji śpiewanej. Wśród nich znajdą się piosenki autorstwa Agnieszki Osieckiej, Jaromíra Nohavicy, Andrzeja Poniedzielskiego, Marka Grechuty, oraz innych cenionych twórców.

Szczególnym momentem wieczoru będzie wykonanie utworu „Kobiety jak te kwiaty”, który zyskał dużą popularność dzięki antenie radiowej „Trójki” oraz spektaklu „Zamach na MoCarta”. Towarzyszyć będzie mu wybitny pianista i kompozytor, Roman Hudaszek, co z pewnością sprawi, że występ nabierze wyjątkowej ostrości dźwięków i emocji.

Bilety na ten jedyny w swoim rodzaju recital są dostępne po cenie 100 złotych. Dla posiadaczy Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca przewidziano zniżkę, obniżając cenę biletu do 90 złotych. Nabyć je można przez internet na stronie www.biletomat.pl lub bezpośrednio w kasie GOKSiR Przecław. Warto przypomnieć, że zakup biletów ze zniżką wymaga przedstawienia Karty Mieszkańca oraz dokumentu tożsamości przed wejściem na wydarzenie.

Źródło: https://kolbaskowo.eu/

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Niebezpieczne zdarzenie w szkole w gminie Kołbaskowo

Do niepokojącego incydentu doszło w jednej z placówek oświatowych na terenie gminy Kołbaskowo. Sprawą, o której pierwsze doniesienia ukazały się na lokalnym portalu kolbaskowo.eu, zajęła się policja.

Opublikowane

w dniu

Jak wynika z udzielonych informacji, do szkolnych progów wkroczył jeden z rodziców, który miał przy sobie paralizator. Rodzic ten miał grozić nauczycielce stosowaniem tego urządzenia. Na miejsce zdarzenia natychmiast wezwano funkcjonariuszy policji, którzy zareagowali w odpowiedni sposób.

Rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Policach, st. post. Kornelia Staniszewska, potwierdziła zaistniałe wydarzenia. „Otrzymaliśmy zgłoszenie o kierowaniu gróźb karalnych i znieważeniu funkcjonariusza publicznego. Osoba podejrzana została zatrzymana, trwają czynności w tej sprawie” – informuje rzeczniczka.

Informacje na temat motywów działania rodzica oraz jego tożsamości nie zostały na chwilę obecną ujawnione.

Źródło: https://kolbaskowo.eu/

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie