Region

Nowa łódź dla Straży Rybackiej

Funkcjonariusze Społecznej Straży Rybackiej Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie dzięki nowej łodzi będą mogli – niezależnie od pogody – prowadzić patrole na 30 zachodniopomorskich rzekach, jeziorach i zbiornikach zaporowych. Zakup, nastawiony na ochronę przyrody i przeciwdziałanie kłusownictwu, dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie

Opublikowane

w dniu

Kabinowa jednostka, która jednorazowo zabierze na pokład maksymalnie 6 osób, została wyposażona w silnik zaburtowy o mocy 80 KM i echosondę.

– Wyposażenie jednostki pozwoli Społecznej Straży Rybackiej na prowadzenie patroli wodnych w dzień i w nocy, niezależnie od pogody i pory roku – szczególnie jesienią i zimą, gdy częściej mamy do czynienia z problemem kłusownictwa. W ten sposób Strażnicy będą chronić cenne przyrodniczo zbiorniki wodne, ale także przeciwdziałać zanieczyszczeniom wód – mówi Emilia Niemyt – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zderzenie trzech pojazdów na ul. Kościuszki

Łódź będzie wykorzystywana przez Społeczną Straż Rybacką Okręgu PZW w Szczecinie na wodach będących w zasobach Okręgu, w szczególności na Odrze Zachodniej i Wschodniej, a także na zbiornikach wodnych w okolicach Goleniowa, Gryfina, Gryfic, Kamienia Pomorskiego, Łobza, Polic, Pyrzyc i Stargardu. Monitoring obejmie 30 rzek, jezior i zbiorników zaporowych na wodach Okręgu PZW w Szczecinie. Korzyścią ma być nie tylko zwiększenie ochrony wód, ochrony przyrody i monitoringu środowiska naturalnego, ale także poprawa walorów turystycznych wzdłuż zachodniopomorskich rzek.

W strukturze Społecznej Straży Rybackiej Okręgu PZW w Szczecinie znajduje się 9 komend powiatowych SSR. Społeczna Straż Rybacka działa na podstawie art. 24, art. 25 i art. 26 ustawy z dnia 18 kwietnia o rybactwie śródlądowym. Zadaniem SSR jest sprawowanie kontroli przestrzegania ustawy o rybactwie śródlądowym i przepisów wydanych na jej podstawie w ścisłym współdziałaniu z innymi jednostkami i organizacjami działającymi na rzecz ochrony wód, mienia społecznego, ochrony przyrody i przestrzegania prawa (m. in. współdziała z Państwową Strażą Rybacką, Policją i Głównym Inspektoratem Rybołówstwa Morskiego).

Koszt zakupu łodzi to ponad 123 tysiące złotych, z czego 60 tys. zł to dotacja udzielona przez WFOŚiGW w Szczecinie. Dzięki tym środkom kupiono także przyczepę do transportu jednostki.

To kolejne wsparcie Funduszu, udzielone Okręgowi Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie. Przyznane wcześniej dofinansowanie pozwoliło na realizację 12 odcinków filmów „Kołowrotek”, dotyczących edukacji i promocji wędkarstwa. Łączne dofinansowanie przekazane przez Fundusz Związkowi to ponad 111 tysięcy złotych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

15 milionów złotych na uprzątnięcie odpadów przy ul. Kamiennej [FILM]

Nowy wiadukt nad autostradą A6

Kolejne utrudniania w ruchu w Jasienicy

Reklama

Region

Bezpieczeństwo w drodze na ferie zimowe – policja wzmacnia kontrole autobusów

W związku z nadchodzącymi feriami zimowymi, policja w całym kraju przystępuje do intensyfikacji działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa podróży. Szczególną uwagę funkcjonariusze ruchu drogowego zwrócą na autobusy przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Opublikowane

w dniu

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opracowało szczegółowy wykaz punktów kontrolnych, gdzie kierowcy autobusów mogą poddać swoje pojazdy inspekcji. Lista ta zawiera lokalizacje kontroli wraz z numerami kontaktowymi, umożliwiając organizatorom wycieczek i przewoźnikom zaplanowanie kontroli i tym samym uniknięcie nieprzewidzianych opóźnień w podróży.

Podczas kontroli funkcjonariusze oceniają przede wszystkim stan techniczny pojazdu, sprawdzając jego wyposażenie, poprawność dokumentów i uprawnienia kierowcy, a także jego stan trzeźwości i kondycję psychofizyczną.

Dla usprawnienia procedury, policja zaleca, aby organizatorzy podróży informowali odpowiedni oddział o planowanej dacie wyjazdu z kilkudniowym wyprzedzeniem. To ułatwi synchronizację z harmonogramem patroli i pozwoli na sprawne przeprowadzenie niezbędnych kontroli bez zbędnego opóźniania autobusów.

Jednocześnie informujemy, że na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

WYKAZ  PUNKTOW_KONTROLI_AUTOBUSOW_-_FERIE_2025

Czytaj dalej

Region

Spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w obliczu wyzwań meteorologicznych i zagrożenia pryszczycą

W sobotę odbyło się w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim specjalne posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołał wicewojewoda Bartosz Brożyński. Uczestnicy, wśród których znaleźli się samorządowcy, w tym Starosta Policki Shivan Fate, a także przedstawiciele inspekcji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, omówili trudne warunki meteorologiczne oraz kwestię wykrycia ogniska pryszczycy w powiecie Maerkisch-Oderland w Niemczech.

Opublikowane

w dniu

W wyniku wykrycia choroby w hobbystycznej hodowli pod Berlinem podjęto działania zapobiegawcze, w tym likwidację zakażonych zwierząt oraz ustanowienie strefy ochronnej wokół ogniska pryszczycy. Jest to choroba dotykająca zwierzęta parzystokopytne i nie stanowiąca zagrożenia dla ludzi.

W ramach działań zapobiegawczych w województwie zachodniopomorskim zdecydowano o wprowadzeniu specjalnego nadzoru nad transportami zwierząt z Niemiec. Od sobotniego wieczoru transporty bydła, trzody chlewnej i owiec podlegają kontroli na polsko-niemieckiej granicy. Kontrole mają charakter prewencyjny i będą prowadzone do odwołania.

Za nadzór nad transportami odpowiadać będą Straż Graniczna w porozumieniu z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Izbą Administracji Skarbowej oraz Powiatowymi Inspekcjami Weterynaryjnymi. Za ewentualne nieprawidłowości odpowiedzialność będzie spoczywać na Zachodniopomorskim Wojewódzkim Lekarzu Weterynarii, z uprawnieniami do zawracania niezgodnych z normami transportów zwierząt.

 

Czytaj dalej

Region

Przedłużone kontrole na granicy polsko-niemieckiej – wyzwanie dla branży TSL

W obliczu zwiększającej się presji w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego, niemieckie władze podjęły decyzję o przedłużeniu kontroli granicznych z Polską, które miały zakończyć się 25 marca bieżącego roku. Kontrole te, realizowane w punkcie przejściowym w Kołbaskowie, są odpowiedzią na rosnące napięcie geopolityczne w Europie i stanowią wyzwanie dla branży transportowej, logistycznej i spedycyjnej.

Opublikowane

w dniu

Codzienne zatory składające się z setek tirów nie tylko skutkują znacznymi opóźnieniami w dostawach towarów do odbiorców, ale również generują zwiększone koszty operacyjne. Fakt ten dotyka przede wszystkim lokalnych przedsiębiorców, którzy zmagają się z rosnącymi wydatkami na paliwo, wynagrodzenia kierowców oraz amortyzację pojazdów.

Eksperci z branży TSL wskazują, że zagadnienie kontroli granicznych nabiera szczególnego znaczenia w okresie przedwyborczym zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Dyskusja na temat nielegalnej imigracji staje się wówczas bardziej intensywna, co prowadzi do decyzji o dalszym utrzymywaniu oraz wzmacnianiu kontroli na granicach.

Przedsiębiorcy oraz związki branżowe apelują o podjęcie rozmów na szczeblu międzynarodowym w celu znalezienia rozwiązania, które z jednej strony zabezpieczałoby wymogi bezpieczeństwa, a z drugiej umożliwiło by płynny przepływ towarów niezbędnych dla utrzymania dynamiki europejskiego rynku.[

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie