Gmina Dobra

Niespodzianki przy renowacji zabytkowego pomnika w Stolcu

Trwają prace renowacyjne przy zabytkowym pomniku nagrobnym Jürgena Berndta von Ramin usytuowanego na terenie cmentarza przykościelnego w miejscowości Stolec w Gminie Dobra. 

Opublikowane

w dniu

Pomnik wchodzi w skład zabytkowego zespołu kościoła ewangelickiego z XVIII wieku. Obelisk wzniesiony w centralnej części cmentarza wzniesiono ku czci młodego właściciela ziemskiego z rodu von Ramin, który żył w latach 1764-1792 i zginął śmiercią tragiczną. Żona, aby uczcić jego pamięć, wzniosła mu okazały pomnik w stylu barokowym.
– Obecnie prowadzony jest pierwszy etap prac przy posadowieniu pomnika. To pierwsza, a zarazem ważna cześć robót budowlanych, ponieważ całość znajduje się w gruncie, a stanowi podstawę zabezpieczającą jego stabilność – mówi Dariusz Przybylski, kierownik budowy.
Już na tym etapie okazuje się, że pomnik kryje niespodzianki.
Kilka dni temu pracownicy odsłonili murek znajdujący się pod ziemią, a który biegnie dookoła pomnika. Zabezpieczał on obelisk przed korzeniami drzew, naporem gruntu i zapewne stanowił dekorację. Ponadto dekoracyjny murek był sporządzony po to, by pomnik można było oglądać z bezpiecznej odległości nie narażając go na szwank.
– Postępujące prace budowlane odsłoniły ważną informację, że pomnik posiada fundament tworzący rdzeń ceglany, a widoczny, ciosany kamień zewnętrzny jest tylko dekoracyjną okładziną fundamentu. Wcześniejsze badania tego nie wykazywały – mówi Przybylski.
Warto podkreślić, iż prace prowadzone są pod fachowym nadzorem przy czynnym udziale Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
Obecnie jest to nieruchomość stanowiąca własność Skarbu Państwa, którą zarządza Starosta Policki a środki na gospodarowanie nieruchomościami zapewnia Wojewoda.
Koszt obecnego etapu to prawie 40 tys.zł. Starostwo Powiatowe w Policach wnioskuje o kolejne środki na kontynuowanie tych prac w przyszłym roku pozwalające zająć się częścią nadziemną tj. naprawą ceglano – kamiennego trzonu, konserwacją kamienia w partii elementów rzeźbionych i płyt okładzinowych oraz rekonstrukcją brakujących elementów rzeźby.

Na czasie

Exit mobile version