Gmina Police

Niekłończyca: Bombki z listami z marzeniami

W Niekłończycy w Gminie Police udekorowano choinkę w niezwykłe bombki. Niezwykłe, bowiem wewnątrz każdej z nich znajduje się list z marzeniami. Są tam wypisane marzenia i potrzeby osób mieszkających w Schronisku dla Osób Bezdomnych w Policach.

Opublikowane

w dniu

Bombek jest 40. W każdej list. 40 listów od 40 ludzi. Jedna bombka – jeden człowiek. Przed świętami Bożego Narodzenia wszyscy stroimy choinki. W Niekłończycy, choinka będzie rozbierana z bombek. Organizatorki inicjatywy zapraszają do akcji pomocy osobom bezdomnym nie tylko mieszkańców Niekłończycy, ale również powiatu polickiego i Szczecina.

Wspólnie z kobietkami z Koła Gospodyń Wiejskich w Niekłończycy „Inicjatywa Wiejska” chcemy połączyć ludzi tych, którzy potrzebują z tymi, którzy chcą im pomóc – mówi Karina Mazurkiewicz. Na każdej kartce wewnątrz każdej bombki są spisane potrzeby, marzenia osób mieszkających w Schronisku.

To Bożonarodzeniowa inicjatywa miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich „Inicjatywa Wiejska” oraz sołtys Kariny Mazurkiewicz. Choinka udekorowana bombkami znajduje się zaraz przy wjeździe do miejscowości, obok Skrzata Leśnego. Każdy kto chciałby wspomóc osoby znajdujące się w Schronisku dla Osób Bezdomnych w Policach, po prostu zabiera wybraną przez siebie bombkę, po czym czyta list z wypisanym marzeniem i jeśli może to realizuje je. Czasami wystarczy modlitwa. Takie oto bowiem marzenia wypisała jedna z osób bezdomnych. Jedna bombka to potrzeby jednego człowieka…

Do naszej akcji „Niezwykła choinka” podchodzimy z życzliwością i ciekawością – mówi Karina Mazurkiewicz, sołtys Niekłończycy. Organizujemy ją pierwszy raz i naprawdę nie wiemy czego możemy się spodziewać. Jednak jesteśmy pełne optymizmu i nadziei, podobnie jak mieszkańcy Schroniska, którzy pisali listy.

Każdy, kto chce wziąć udział w akcji pań z Koła Gospodyń Wiejskich, może zabrać bombkę, kupić to o co prosi osoba bezdomna, spakować i dostarczyć do środy 29 grudnia br. do Sołtysa Niekłończycy.

Jeśli nie można dostarczyć osobiście wystarczy zadzwonić do mnie, a ja podjadę i odbiorę – mówi Mazurkiewicz. Do zapakowanej paczki koniecznie dołącz list z bombki – by trafiła do właściwej osoby. Można też dołożyć jakiś drobiazg od siebie.

Akcja KGW i Sołtysa Niekłończycy, to sprawdzian dla wszystkich, bo jak mówią Panie z Koła, bowiem nikt nie jest w stanie przypilnować nikogo co zrobi z wzięta przez siebie bombką.

Bombki wybieramy tylko raz, bez możliwości wymiany na inną – dodaje Karina Mazurkiewicz. Nie wybieramy zawartości. Każdy bierze jedną i już. Zebrane paczki noworoczne chcemy dostarczyć do Schroniska 3 stycznia 2022 roku, w poniedziałek. Niech ta noworoczna paczka będzie dobrym początkiem Nowego Roku dla tych ludzi.

Gmina Police

Warsztaty muzyczne z Jackiem Hałasem w Jasienicy

W najbliższą sobotę, 28 maja kościół i ruiny klasztoru w Jasienicy staną się wyjątkową sceną muzyczną. W ramach projektu „Odbudowa więzi społecznych przez muzykę” zapraszamy na spotkanie muzyczne z Bractwem Śpiewaczym z Tanowa. Warsztaty poprowadzi wybitny muzyk, pieśniarz i znawca kultury ludowej Jacek Hałas.

Opublikowane

w dniu

Projekt poświęcony jest poszukiwaniu tożsamości muzycznej oraz odbudowie relacji społecznych po pandemii Covid 19. Otwarte spotkanie rozpocznie się o godz. 15-18 w ruinach klasztoru, a po mszy wieczornej o godz. 18 zapraszamy na wspólny koncert i wspólne śpiewanie z Jackiem Hałasem.

Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało w grudniu 2018 roku – to męska grupa wokalna, która za cel obrała sobie „rozśpiewanie powiatu Polickiego”, w szczególności osób w wieku senioralnym, a także nastolatków. Bractwo ma za sobą liczne koncerty i nagrania, a także udział w filmie muzycznym Piotra Bińka „Pieśń Bielika”. Premiera filmu odbyła się 12 maja 2022 r. w MOK Police.

Jacek Hałas jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych. To znany nie tylko w Polsce muzykant, śpiewak, tancerz, kompozytor. Współtwórca formacji muzycznych: Reportaż, Bractwo Ubogich, Muzykanci, Ket Jo Barat, Lautari, Kwartet Wiejski, Kapela Hałasów. Zajmuje się tańcem korowodowym, wirowym, tradycjami wędrownych śpiewaków, działalnością warsztatową i edukacyjną. Od lat poszukuje śladów pieśni dziadowskich w żywej tradycji, zapisach etnografów, domowych archiwach. Praktykuje grę na tradycyjnym instrumencie wędrownych śpiewaków – lirze korbowej.

Najbliższe, sobotnie spotkanie realizowane jest w otwartej formule. Warsztaty i udział w koncercie są bezpłatne.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Police: Radni zarzucają burmistrzowi Diakunowi bezczynność

Radni Prawa i Sprawiedliwości z Polic domagają się natychmiastowych działań władz gminy w celu pozyskania środków na przebudowę ulic Piotra i Pawła, Kuźnicką oraz Siedlecką. Wskazują także na bezczynność w tym zakresie burmistrza Władysława Diakuna. Zdaniem byłego radnego Tomasza Tokarczyka jest to efekt zaniedbań władz gminy przy pozyskiwaniu środków rządowych na ten cel.

Opublikowane

w dniu

Zdaniem radnych PiS z Polic jedyną inwestycją drogową, na którą Gmina Police pozyskała w ostatnich latach środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg była przebudowa ulicy Polnej w Trzebieży. Na remont kolejnych dróg, Gmina nie aplikowała już.

Dla Gminy Police nie przewidziano w tegorocznym rozdaniu Funduszu żadnych środków, a to dlatego, że Gmina Police nie złożyła żadnego wniosku do Funduszu Rozwoju Dróg Gminnych tak naprawdę z niezrozumiałych dla nas powodów – mówił podczas konferencji prasowej przed szpitalem w Policach, Tomasz Tokarczyk.

Fakt bezczynności władz Gminy Police w tym zakresie potwierdza także obecny radny Prawa i Sprawiedliwości, Kamil Olszewski.

To już któryś z kolei nabór, gdy burmistrz odpowiada: „No, faktycznie nie złożyliśmy wniosku”. Dlaczego?! Nie wiemy  – mówił radny Olszewski. Warto zobaczyć ile wniosków składa gmina Dobra, ile wniosków składa gmina Kołbaskowo. Pamiętamy czasy szkolne, czy studenckie. Mieliśmy w klasie prymusów, którzy dobrze się uczyli, ale mieliśmy też kolegów, koleżanki, którzy nie przykładali się do swoich obowiązków, do nauki i mam wrażenie, że analogicznie to gmina Dobra, gmina Kołbaskowo, są tymi prymusami, natomiast tą gminą, która nie przykłada się za bardzo do swoich obowiązków, jest niestety nasza gmina Police

Konferencja prasowa odbyła się przed polickim szpitalem nieprzypadkowo. Zdaniem radnych z PiS szpital otrzymał kilkudziesięcio milionowe wsparcie na modernizację, natomiast znajdujący się obok budynek przychodni, który jest własnością przychodni od lat wymaga remontu.

Gmina nie robi nic by pozyskać jakiekolwiek środki z zewnątrz na konieczne remonty, czy to dróg czy budynku przychodni – mówił Mariusz Różycki, szef powiatowych struktur PiS w Policach. Wniosek o ponad 30 milionów na przebudowę stadionu, świadczy o tym, że władze Polic rozmijają się oczekiwaniami mieszkańców, dla których drogi są ważniejsze.

Różycki podkreślił jednocześnie, że wątpi czy Gmina otrzyma te środki, i nie dlatego, że rządzi PiS, ale dlatego, że w Policach są ważniejsze rzeczy do zrobienia.

Od kilku lat mówimy, że stadion powinien być modernizowany etapami, każdego roku – dodaje Różycki. Każdego roku można było zrobić cząstkowe remonty, a dziś mielibyśmy już stadion z prawdziwego zdarzenia.

Dominik Brzęcki powiedział, że takie gminy jak Dobra, Kołbaskowo chwalą się swoimi inwestycjami na portalach społecznościowych. Czym się chwalą władze Gminy Police? Dopytywał Brzęcki.

Wystarczy wejść na oficjalne strony gmin w mediach społecznościowych i zobaczyć, jakie są publikacje na stronie gminy Kołbaskowo czy na stronie Powiatu Polickiego, a jakie tematy są poruszane na stronie gminy Police. Tam już jasno widać co się robi w poszczególnych samorządach, gdzie się drogę buduje, gdzie się asfalt kładzie, gdzie są maszyny budowlane – powiedział Dominik Brzęcki.

Czytaj dalej

Gmina Police

Niekłończyca: Turniej piłki nożnej

Rada Sołecka oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Niekłończycy zaprasza na Turniej Piłki Nożnej Mini Cup, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 29 maja na Orliku w Niekłończycy.

Opublikowane

w dniu

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie