Powiat Policki

Nie żyje kajakarz Aleksander Doba

W poniedziałek, 22 lutego, odszedł znany polski podróżnik i kajakarz Aleksander Doba. Jak poinformowała rodzina, 74-latek zmarł podczas zdobywania najwyższego szczytu Afryki – Kilimandżaro. „Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. Zmarł śmiercią podróżnika zdobywając najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro spełniając swoje marzenia. Pogrążona w żalu żona, synowie, synowe i wnuczki” – czytamy na oficjalnym profilu Aleksandra Doby na Facebooku.

Opublikowane

w dniu

Ostatni wpis 

Ostatni wpis jaki pojawił się na profilu Doby, poświęcony był zapowiedzi filmu o nim samym „Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie” . Wpis z 15 lutego informował także o planach kajakarza – zdobycia Kilimandżaro. 

Portal polsatnews.pl poznał szczegóły tej tragicznej sytuacji. Łukasz Nowak, założyciel Klubu Podróżników Soliści i organizator wyprawy na Kilimandżaro, w której brał udział podróżnik, opowiedział o ostatnich chwilach życia Doby. Przede wszystkim potwierdził, że Polak zdobył szczyt. Wszedł na najwyższą górę w Afryce w poniedziałek (22.02.), o godzinie 11.

Doba wchodził w towarzystwie dwóch doświadczonych przewodników. Po wejściu na szczyt mieli mu zrobić zdjęcie. – Przed wykonaniem zdjęcia poprosił o chwilę odpoczynku. Później stracił przytomność, a zaraz później funkcje życiowe – powiedział Nowak.

Wcześniej polski podróżnik czuł się dobrze, nie miał objawów choroby wysokościowej. Uczestnicy wyprawy podzielili się na podgrupy. Część zdobywców mijała Dobę, kiedy ten podchodził pod wierzchołek, rozmawiali z nim. – Mówił, że jest w świetnej formie, krzyczał „Afryka dzika” i że jest szczęśliwy – dodał założyciel Klubu Podróżników Soliści.

Osiągnięcia 

Aleksander Doba swoją przygodę z kajakarstwem turystycznym rozpoczął w 1980 r. W 1989 r. przepłynął Polskę „po przekątnej” – z Przemyśla do Świnoujścia, pokonując 1189 km. Ponadto wśród jego osiągnięć jest również samotne przepłynięcie Bałtyku „z Polic do Polic” w 80 dni, bez zawijania do zatok na dystansie 4227 km. Doba samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki łącznie trzy razy. Po raz pierwszy wystartował ze stolicy Senegalu, Dakaru, 26 października 2010 r. na specjalnym kajaku „Olo”. Zbudowany został w stoczni Andrzeja Armińskiego. Po blisko 99 dniach i przebyciu 5394 km 2 lutego 2011 r. dotarł do Acarau w Brazylii. 

W czasie I Transatlantyckiej Wyprawy Kajakowej przebył ocean w najwęższym miejscu. Ponownie, 5 października 2013 r. wyruszył z Lizbony, aby przepłynąć Atlantyk w jego najszerszej części. 19 kwietnia 2014 r. dotarł na ląd w New Smyrna Beach na Florydzie. Na oceanie spędził wówczas 167 dni, pokonał trasę długości 12 427 km w dwóch etapach. Niestety niekorzystny wiatr na zachodnim Atlantyku wymusił zawinięcie na Bermudy. 3 września 2017 r. w Le Conquet we Francji zakończył trzecią podróż przez Atlantyk, którą rozpoczął 16 maja w Nowym Jorku. Tym razem płynął w stronę przeciwną – z Ameryki do Europy. Ponadto w 2015 roku Doba po głosowaniu na stronie internetowej „National Geographic” otrzymał tytuł „Podróżnika Roku 2015”. Godnym uwagi jest fakt, że podróżnik latał także na szybowcach i skakał ze spadochronem. 

Odznaczenia 

Ponadto został uhonorowany w 2015 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Natomiast w rocznicę 100 lecia Niepodległości – Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Wybory Samorządowe W 2014 r. kandydował do sejmiku województwa zachodniopomorskiego z listy Bezpartyjnych Pomorze Zachodnie, jednak nie uzyskał mandatu. W wyborach samorządowych w 2018 r. otrzymując 9217 głosów, uzyskał mandat radnego wojewódzkiego z listy KWW Bezpartyjni Samorządowcy, jednak tuż po wyborach zrezygnował z niego. 

Aleksander Doba urodził się 9 września 1946 r. Do 1975 mieszkał w Swarzędzu koło Poznania. Ukończył Politechnikę Poznańską, a w 1975 roku osiedlił się z rodziną w Policach.

Powiat Policki

Powiatowe Obchody Dnia Pracownika Socjalnego w Policach

W Miejskim Ośrodku Kultury w Policach odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Pracownika Socjalnego, które zgromadziły liczne grono pracowników służb społecznych z całego powiatu polickiego oraz gości honorowych, takich jak przedstawiciele samorządu powiatowego i samorządów gminnych. Wśród nich znaleźli się między innymi reprezentanci Gminy Dobra, Gminy Kołbaskowo, Gminy Nowe Warpno oraz Gminy Police.

Opublikowane

w dniu

Podczas wydarzenia Starosta Policki dr Shivan Fate oraz Burmistrz Polic Krystian Kowalewski wygłosili przemówienia pełne uznania dla zaangażowania pracowników socjalnych. Dr Shivan Fate podkreślił: „To, co robicie, to nie jest praca, to jest misja, którą naprawdę wykonujecie znakomicie”. Z okazji tego święta, dyrektorzy i kierownicy ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu otrzymali symboliczne podziękowania.

Uroczystość uświetniła prelekcja Doroty Rybarskiej-Jarosz, Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, o tematyce społecznej i wspólnocie. Część artystyczną zaś zaprezentował Michał Janicki, aktor Teatru Polskiego w Szczecinie, co dodatkowo wzbogaciło program obchodów.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Umowa na przebudowę drogi w Ustowie podpisana. 

W Starostwie Powiatowym w Policach Shivan Fate, Starosta Policki, w obecności Małgorzaty Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, podpisał umowę z wykonawcą, firmą Strabag. Przekazanie placu budowy odbędzie się 7 listopada, a roboty, które potrwają 12 miesięcy, rozpoczną się po zatwierdzeniu czasowej organizacji ruchu na czas budowy.

Opublikowane

w dniu

To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia Gminy Kołbaskowo. Jestem szczęśliwy, że uda nam się ją doprowadzić do końca. Kosztuje ona prawie 11.5 mln złotych, w czym partycypuje także Gmina Kołbaskowo, za co bardzo dziękuję. – powiedział Shivan Fate, Starosta Policki.

Małgorzata Schwarz podkreślała, że jest to ukoronowanie dwunastoletnich zabiegów Gminy Kołbaskowo o realizację tej inwestycji.

Jest to jednocześnie zakończenie procesu inwestowania na tzw. przyodrzańskiej magistrali, myślę, że dzięki temu mieszkańcy Gminy Kołbaskowo będą poruszali się bezpiecznie, a sami mieszkańcy Ustowa poczują się, że są równie ważni, jak inni z Powiatu Polickiego. – powiedziała Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

Zakres tej inwestycji obejmuje przebudowę drogi na odcinku 1 km przez całą miejscowość Ustowo. Ma ona na celu zwiększenie komfortu mieszkańców i poprawy bezpieczeństwa oraz zapewnienia prawidłowego odwodnienia pasa drogowego. Na niniejszym odcinku istniejąca konstrukcja jezdni ma zły stan techniczny – posiada liczne spękania, ubytki, wyboje i zapadnięcia, brak ciągłości chodników oraz brak wymaganej szerokości zarówno jezdni jak i chodników.

Pełny zakres inwestycji obejmuje:

– przebudowę drogi powiatowej na odcinku 1 km (zaprojektowana szerokość jezdni wynosi 6,00 m)

– przebudowę zjazdów, skrzyżowań, zatoki autobusowej oraz przystanków autobusowych;

– regulację wysokościową istniejącej infrastruktury technicznej;

– usunięcie 6 szt. drzew będących w kolizji z inwestycją;

– budowę sieci kanalizacji deszczowej o długości ok. 943,8 m wraz z przyłączami, wpustami i studniami betonowymi;

– likwidację kolizji z siecią oświetlenia drogowego, siecią ENEA Operator Sp. z o.o. i Orange Polska S.A.

– budowę kanału technologicznego.

Łączna kwota przeznaczona na remont to 11,5 mln zł. Na przebudowę tego odcinka drogi Starostwo Powiatowe w Policach otrzymało 50% wartości inwestycji ze środków pochodzących z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – umowa została zawarta w dniu 28 maja tego roku. Druga połowa to wkład własny Starostwa Powiatowego i gminy Kołbaskowo.

Podczas spotkania Starosta Policki podpisał też z Małgorzata Schwarz umowę w zakresie pomocy finansowej w formie dotacji celowej w kwocie 700 tys. zł na dofinansowanie inwestycji rozbudowy drogi powiatowej Szczecin – Warnik na odcinku Szczecin- Stobno.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Zamknięcie odcinka drogi powiatowej w Stobnie na czas prac

Mieszkańcy Stobna muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu drogowym. Od poniedziałku, 21 października, na potrzeby przeprowadzenia prac bitumicznych zostanie zamknięty dla ruchu odcinek drogi powiatowej znajdujący się między ulicą Osiedle pod Lipami a miejscowością Stobno. Planowane prace dotyczą nie tylko wymienionego odcinka, ale i samej miejscowości Stobno, gdzie ruch pojazdów będzie odbywać się wahadłowo, kontrolowany przez sygnalizację świetlną.

Opublikowane

w dniu

Wykonawcy robót drogowych przewidują, iż utrudnienia te potrwają blisko miesiąc. Kierowcom zaleca się korzystanie z alternatywnych tras, które wyznaczono przez Mierzyn, Skarbimierzyce, Dołuje, wracając na drogę w Stobnie. Zarówno drogi powiatowe, jak i droga krajowa zostały uwzględnione w oznakowanym objeździe. Lokalne władze proszą mieszkańców o wyrozumiałość i dostosowanie się do tymczasowych zmian w organizacji ruchu.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie