Region

Narodziny koników w Puszczy Goleniowskiej

W tym roku dopiero w kwietniu, a nie jak zwykle w marcu, w hodowli rezerwatowej konika polskiego w Nadleśnictwie Kliniska urodziły się źrebaki. W tym roku hodowla rezerwatowa w nadleśnictwie obchodzi 10-lecie istnienia.

Opublikowane

w dniu

W ciągu trzech dni kwietnia, od 2 do 4 kwietnia, urodziły się trzy klaczki, dwie w tabunie Nagaja od klaczy Kapela i klaczy Nugata oraz w tabunie Nokturna od klaczy Nikandra. To dopiero początek baby boomu w hodowli, w ciągu najbliższych dni w tabunie Nagaja pojawią się dwa kolejne źrebaczki – od klaczy Listeria i klaczy Nilwa.

Hodowla rezerwatowa konika polskiego w Nadleśnictwie Kliniska obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia swojego funkcjonowania. Obecnie w hodowli jest ponad  30 osobników tej rodzimej rasy konia.

Pierwsze sześć młodych klaczy do zagrody hodowlanej w Nadleśnictwie Kliniska sprowadzono jesienią 2009 r. Pochodziły one z kolebki rezerwatowej hodowli konika polskiego, czyli Stacji Badawczej Polskiej Akademii Nauk w Popielnie oraz Państwowej Stadniny Koni w Dobrzyniewie. W 2011 r. hodowla w Kliniskach otrzymała status hodowli rezerwatowej konika polskiego, a w przyszłym roku będzie obchodziła 10-lecie istnienia.

Warunki bytowania konika w zagrodzie hodowlanej na terenie Nadleśnictwa Kliniska okazały się idealne. Walorem ostoi jest jej rozległy teren – kilkadziesiąt hektarów cennych przyrodniczo łąk – w malowniczej dolinie rzeki Iny, gdzie roślinność jest regularnie zgryzana przez koniki.

Pozostałą część ostoi stanowią drzewostany sosnowe, głównie na siedliskach borowych, w części z podszytem lub bogatym runem leśnym, w tym z chętnie zgryzaną przez koniki borówką czernicą. W drzewostanach tych regularnie prowadzi się przewidziane planem urządzenia lasu czynności gospodarcze.

Walorem inicjatywy leśników jest to, że koniki bytują w warunkach zbliżonych do naturalnych, odwdzięczając się korzystnym wpływem na roślinność występującą na terenie zagrody. Stały się one trwałym elementem środowiska przyrodniczego na terenie tego fragmentu Puszczy Goleniowskiej, który wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie”.

Część koników, dorastające ogierki oraz zbędne w hodowli klaczki, między innymi z tzw. odmianami, np. gwiazdką na czole, białymi przebarwieniami na nogach, przebywa w zagrodzie pokazowej. Koniki te są odwiedzane przez dzieci i młodzież, przybywającą do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Kliniskach, gdzie zapoznają się z historią gatunku.

Warto dodać, że zwierzęta są obserwowane przez opiekunów, którzy m.in. reagują, kiedy jest konieczna interwencja człowieka. Każdy z koników posiada udokumentowane pochodzenie. Tabuny corocznie przechodzą przegląd hodowlany w trakcie, którego tegoroczny przychówek jest opisywany. Od źrebiąt-klaczek pobierane są włosy z grzywy i ogona, aby prowadzić badania genetyczne. Każdy źrebak jest „czipowany”, by w przyszłości bezbłędnie przeprowadzić jego identyfikację.

Konik polski jest jedyną naszą rodzimą rasą konia, która zgodnie z kryteriami hodowlanymi UE jest zagrożona wyginięciem, co oznacza, że liczba klaczy hodowlanych wpisanych do księgi stadnej jest wciąż mniejsza niż 1000.

Anna Liśkiewicz, Nadleśnictwo Kliniska

Region

W ramach obchodów Dni Skandynawskich, szczecińscy rowerzyści jadą do Kopenhagi [FILM]

Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zaprasza na rajd rowerowy do Kopenhagi organizowany w ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie. Wydarzenie, na które organizatorzy rozpoczynają zapisy, odbędzie się w dniach 11 – 15 maja 2023 roku. Będzie to już siódmy rajd zorganizowany przez wolontariuszy Gryfusa w ramach pogłębiania więzi między mieszkańcami Pomorza Zachodniego, a Skandynawami. Wyprawa odbędzie się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Szczecin – Piotra Krzystka oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza.

Opublikowane

w dniu

Rowerzyści w ciągu pięciu dni pokonają dystans około 500 kilometrów. Uczestnicy rajdu będą delektować się pięknem Skanii, ale także będą mieli także możliwość odwiedzenia najbardziej przyjaznego rowerzystom miasta na świecie – Kopenhagi. Tradycja jazdy na rowerze sięga w tym mieście 100 lat. Stolica Dani jest dobrym przykładem na to, że systematyczne i zaplanowane podnoszenie jakości infrastruktury rowerowej zwiększa proporcjonalnie ilość rowerzystów. Rowerzyści kopenhascy czują się bezpiecznie na ścieżkach rowerowych i uważają, że jazda na rowerze jest również bezpieczna dla ich dzieci. Miasto dba o rowerzystów i interesuje się ich opinią na temat systemu rowerowego. Wyprawa szczecińskich rowerzystą będzie na pewno okazją do szukania rozwiązań, które warto implementować w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim.

Celem wyprawy jest promocja Szczecina oraz Pomorza Zachodniego w Skandynawii oraz zaproszenie mieszkańców Skanii do odwiedzenia Szczecina oraz naszego regionu. W wyprawie będą uczestniczyć głównie rowerzyści z Pomorza Zachodniego, ale tradycyjnie spodziewamy się miłośników turystyki rowerowej z innych regionów Polski. Impreza stałą się już wydarzeniem cyklicznym. Organizatorzy zapraszają serdecznie do udziału w tym wydarzeniu.

Uczestnicy wyprawy otrzymają dedykowane koszulki kolarskie, które ufundował Partner wydarzenia – przewoźnik promowy do Skandynawii: Unity Line. Organizatorzy ogromnie dziękują za wsparcie wszystkim instytucjom oraz firmom dzięki którym można będzie zorganizować tą wyprawę.

Link do zapisów: https://gryfus.szczecin.pl/skandynawia2023

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1672674833165630

Czytaj dalej

Region

Rośliny do domu i ogrodu – nowość na targach Bud-Gryf & Home

Rośliny doniczkowe, krzewy iglaste i liściaste czy cebulki kwiatowe – to tylko część ofert wystawców Mini Targów Zieleni, które zaplanowano podczas targów Bud-Gryf & Home w hali Netto Arena w Szczecinie od 17 do 19 marca br. Na odwiedzających targi będą czekały także szczecińskie pamiątki i wyroby artystyczne.

Opublikowane

w dniu

Mini Targi Zieleni goszczą na targach Bud-Gryf & Home po raz pierwszy. Wystawcy przygotowali ciekawą ofertę roślin do domu i ogrodu. Pojawią się tam m.in. kwiaty rabatowe i balkonowe, krzewy iglaste i liściaste, drzewa, trawy rośliny wrzosowate, byliny, a nawet palmy. Rośliny to oczywiście główna atrakcja Mini Targów Zieleni, ale nie jedyna; odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć i zakupić fontanny ogrodowe.

Podczas targów będzie można kupić także wyroby artystyczne i użytkowe, szczecińskie pamiątki i miody. Zmęczeni i głodni goście targów znajdą chwilę wytchnienia w strefie gastronomicznej.

Więcej informacji dotyczących Mini Targów Zieleni, a także targów Bud-Gryf & Home dostępnych jest pod adresem: https://zstw.szczecin.pl/pl/wydarzenia/2023/bud-gryf-home-2023/informacje-o-wydarzen

Organizatorem Bud-Gryf & Home jest Żegluga Szczecińska Turystyka i Wydarzenia Sp. z o.o. Targi rozpoczną się 17 marca br. w hali Netto Arena w Szczecinie i potrwają do 19 marca. W piątek hala zostanie otwarta dla uczestników o godz. 12:00, koniec pierwszego dnia imprezy zaplanowano o godz. 17:00, w sobotę i niedzielę natomiast hala dostępna będzie od godz. 10:00 do godz. 17:00. Wejście na imprezę i parking przy hali są bezpłatne. W tym roku targi odbywają się po raz trzydziesty. Już po raz drugi wydarzenie odbędzie się w hali przy ul. Szafera.

Czytaj dalej

Region

Dron Arena 2023 – Whoop of Poland – Wyścigi mikro dronów ponownie w Szczecinie!

18 Marca 2023 r. między godzinami 12:00 – 20:00 w Szczecinie zmierzą się najlepsi zawodnicy z całej Polski, a ich zmagania będzie można obserwować zarówno na miejscu (wstęp bezpłatny dla publiczności), czyli w sali kinowej INKU przy Al. Wojska Polskiego 90 jak i online dzięki transmisji na żywo.

Opublikowane

w dniu

 Zapraszamy ponownie do stolicy Pomorza Zachodniego wszystkich tych, którzy lubią połączenie zdrowej sportowej rywalizacji i nowych technologii. Jednym z głównych wydarzeń w ramach odlotowej 12 rocznicy działalności Fundacji Kamienica1 oraz Whoop Of Poland (cyklu wydarzeń organizowanego w różnych miastach na terenie Polski) – są wyścigi mikro dronów! – zaprasza Paulina Pojawis z Fundacji Kamienica1.

 Na miejscu będzie mnóstwo atrakcji dla publiczności – można będzie podziwiać zmagania zawodników na dużym ekranie w sali kinowej, założyć specjalne gogle by sprawdzić co widzi zawodnik podczas sterowania swoim mikro dronem w czasie wyścigu na żywo tzw. system FPV (First Person View), obserwować przelatujące wokół drony, poznać i porozmawiać osobiście z uczestnikami oraz utytułowanymi zawodnikami w Polsce (w tym m. in.: znany na arenie międzynarodowej Paweł Phobos Stefański. Czy zeszłoroczny wicemistrz Polski “dużych” dronów wyścigowych Antoni Admovie Daczka). Podczas przerwy technicznej dla zawodników między godzinami 16:00 – 17:00 osoby z publiczności będą mogły osobiście spróbować pilotażu wirtualnym dronem za pomocą symulatora lotów dronów wyścigowych. Jeżeli ktoś nie będzie mógł być z nami na miejscu tego dnia – to może zobaczyć przebieg wyścigów online 

– Jeżeli ktoś sam chciałby wystartować i zmierzyć się z innymi w wyścigu mikro dronów – to jest jeszcze taka możliwość, albowiem rejestracja zostanie zamknięta o godzinie 23:59 dnia 10.03.2023 r., – udział bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona! – dodaje Paulina.

Więcej informacji na temat wydarzenia (m.in.: szczegółowy program wydarzenia, formularz rejestracyjny): https://www.facebook.com/events/875853767028107

Wspomniane wyścigi mikro dronów zostaną zrealizowane jako jedno z kolejnych wydarzeń pod nazwą Dronowo, czyli bezpłatnych cyklicznych spotkań miłośników dronów w Szczecinie, które odbywają się całorocznie w każdy czwartek między godzinami: 18:00 – 21:00 – więcej informacji na dedykowanej grupie:

https://www.facebook.com/groups/Dronowo.

Więcej informacji na temat dronów w Szczecinie na stronie na Facebook: https://www.facebook.com/DronowoOfficial

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie