Gmina Dobra

Największe w tym roku wydarzenie turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim [ZDJĘCIA]

Największe w tym roku wydarzenie turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim zgromadziło blisko 450 rowerzystów z Polski, Danii, Niemiec, Ukrainy, Słowacji i Wielkiej Brytanii

Opublikowane

w dniu

W dniach 22 – 23 kwietnia 2023 roku odbyło się największe wydarzenie turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim12. Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego. Blisko 450 miłośników turystyki rowerowej z Polski, Danii, Niemiec, Ukrainy, Słowacji i Wielkiej Brytanii wspólnie objechało Zalew Szczeciński.

Rowerzyści pokonali wspólnie dystans około 290 kilometrów (155 kilometrów pierwszego dnia oraz 135 kilometrów drugiego dnia). Trasa została poprowadzona przez Pomorza Zachodnie w Polsce oraz Meklemburgię – Pomorze Przednie w Niemczech. Uczestnicy rajdu poruszali się w grupach turystycznym tempem (około 20 km/h) i wspólnie delektowali się pięknem okolic Zalewu Szczecińskiego. O bezpieczeństwo uczestników zadbali wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, a na odcinkach gdzie nie było możliwości korzystania ze ścieżek rowerowych policja.

Szczególnie dziękujemy kilkudziesięciu wolontariuszom bez których nie byłaby możliwa realizacja tego wydarzenia. Ich zapał i zaangażowanie sprawia, że na największe święto turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim co roku przybywa coraz więcej rowerzystów z Polski i Europy. Prawdziwym wyzwaniem staje się dla nas załatwienie bazy noclegowej dla tak licznej grupy – powiedział Wojtek Marciniak, wiceprezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz oraz Prezydent Szczecina – Piotr Krzystek. Organizatorzy na organizację wydarzenia oraz dofinansowanie zakupu dedykowanych koszulek kolarskich dla uczestników rajdu uzyskali środki finansowe z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz z Gminy Szczecin (tzw. mała dotacja). Zakup koszulek wsparły także firmy: Grupa Gezet, Demant, Eryk i Berlin Döner Kebap. Grupa Gezet była także Partnerem Motoryzacyjnym wydarzenia i zapewniła samochody niezbędne do zabezpieczenia rajdu. Serwis uczestnikom rajdu zapewnił szczeciński producent rowerów elektrycznych firma – Geobike. Na całej trasie rowerzystów wspierali serwisanci zarówno w samochodzie serwisowym jak i na rowerach elektrycznych (duża część trasy prowadzi po wałach w miejscach niedostępnych dla samochodów stąd serwisanci na rowerach byli bardzo praktyczną formą pomocy). Partnerem wydarzenia była Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Wyjazd odbył się w ramach kampanii społecznej mającej na celu promocję turystki rowerowej, Szczecina i Pomorza Zachodniego, którą od wielu lat prowadzi Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Tradycją kultywowaną od wielu lat podczas corocznego rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego jest zbiórka środków na rowery dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Co roku wzrasta ilość uczestników i dzięki temu wzrasta też ilość rowerów, które miłośnicy turystyki rowerowej kupują dla dzieci z domów dziecka, wskazanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie lub będących w rodzinach zastępczych. Uczestnicy rajdu upiekli dużą ilość ciast, a każdy wspierający zbiórkę środków na rowery dla dzieci mógł liczyć na coś słodkiego na postojach podczas rajdu.

W Stepnicy rowerzystów odwiedzili Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz oraz Burmistrz Stepnicy – Andrzej Wyganowski. Samorządowcy wręczyli laureatom konkursu fotograficznego „Wiosna na trasie rowerowej dookoła Zalewu Szczecińskiego” nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. W ceremonii wyróżnienia zwycięzców konkursu udział wzięli także Prezesi Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus: Paweł Malinowski i Wojtek Marciniak oraz Wicestarosta Policki – Joanna Napiwodzka. Zarząd Klubu organizującego coroczny rajd podziękował Marszałkowi za liczne działania jakie podejmuje na rzecz rozwoju infrastruktury rowerowej. Rowerzyści podkreślili, że skuteczność tych działań świetnie widać właśnie na szlaku rowerowym dookoła Zalewu Szczecińskiego bo z roku na rok coraz więcej fragmentów szlaku pokonują po dedykowanych trasach rowerowych.

Na zakończenie wydarzenia organizatorzy zaprosili miłośników turystyki rowerowej z Polski i zagranicy na trzynastą edycję rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego, która odbędzie się w dniach 20 – 21 kwietnia 2024 roku.

Dynamiczny rozwój infrastruktury rowerowej w naszym województwie sprawia, że z roku na rok coraz większą część rajdu pokonujemy po wałach i innych miejscach gdzie oddawane są kolejne fragmenty ścieżek rowerowych. W tym roku po raz pierwszy jechaliśmy m.in. przepiękną trasą rowerową po wale na odcinku z Lubczyny do Dąbia. Zachęcamy mieszkańców naszego województwa oraz gości odwiedzających nasz region do wybrania się na tą przepiękną trasę – powiedział Paweł Malinowski, prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Gmina Dobra

Niszczenie chodnika

Strażnicy gminni  stwierdzili zniszczenie chodnika przy ulicy Żubrzej w m. Dołuje. Według wstępnych ustaleń kierowca pojazdu, który tego dokonał okazał zezwolenie Starostwa Powiatowego w Policach na poruszanie się pojazdów ciężarowych na trasie Dołuje do działki rolnej, na wysokości której został zniszczony chodnik.

Opublikowane

w dniu

Mając na uwadze poczynione ustalenia strażnicy gminni nałożyli na sprawcę dwa mandaty karne. Jednocześnie zarówno Starostwo Powiatowe, jak i Straż Gminna zobowiązała sprawcę do pilnego naprawienia uszkodzenia. Sprawa będzie monitorowana.

Andrzej Budzyński
Komendant Straży Gminnej w Dobrej

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Bezpłatna nauka gry w tenisa ziemnego

Dzieci i młodzież z gminy Dobra może skorzystać z bezpłatnych zajęć nauki gry w tenisa ziemnego.  Treningi odbywać się będą w każdą środę i piątek począwszy od 5 lipca na kortach tenisowych przy kompleksie sportowym Orlik w Dobrej.

Opublikowane

w dniu

Podział na grupy wiekowe:
I grupa – (dzieci w wieku 7-10 lat) w godz. 17-18
II grupa – (dzieci w wieku 11-14 lat) w godz. 18-19
III grupa – (młodzież w wieku 15-19 lat) w godz. 19-20
Grupy liczyć będą maksymalnie 8 osób.
Zapisy chętnych osób odbywają się w Ośrodku Pomocy Społecznej w Dobrej, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15, pod nr telefonu: 91 424 19 79. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zajęcia finansowane są w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2023 rok w ramach zadania na rzecz dzieci i młodzieży „Profilaktyka poprzez sport”.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Przebudowa drogi Dołuje – Stobno oraz drogi w Stobnie

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Policach zorganizowano briefing prasowy dotyczący realizowanych przez Powiat Policki dwóch inwestycji drogowych na terenie gmin Dobra i Kołbaskowo. Pierwszą jest przebudowa drogi Dołuje – Stobno, a drugą przebudowa drogi w miejscowości Stobno.

Opublikowane

w dniu

W briefingu wzięli udział m.in. starosta Andrzej Bednarek, wicestarosta Joanna Napiwodzka, Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska, Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz oraz wykonawcy obu inwestycji drogowych.
Wykonawcą trwającej już przebudowy drogi powiatowej na odcinku Dołuje – Stobno jest firma Eurovia Polska S.A. Z części remontowanej drogi zerwano już nawierzchnię. Do 30 września droga między Dołujami a Stobnem została zamknięta. Niebawem rozpoczną się też prace na odcinku od skrzyżowania z krajową 10 do przychodni w Dołujach. Tam planowany jest ruch wahadłowy. Przewidziany termin zakończenia prac to koniec października br.
Drugą inwestycją realizowaną przez starostwo jest przebudowa drogi powiatowej w miejscowości Stobno, na odcinku około 1 kilometra. W ramach inwestycji powstaną między innymi chodniki, dojazdy do posesji i sieć kanalizacji w miejscowości. Planowany termin zakończenia prac to koniec września 2024 r.
Podczas briefingu starosta poinformował, że prace budowlane na ul. Górnej i Koralowej w Bezrzeczu prowadzone są zgodnie z harmonogramem i jest duże prawdopodobieństwo, że inwestycja zakończy się jeszcze w tym roku.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie