Bez kategorii

Na jednego specjalistę IT przypada aż 15 osób bez umiejętności cyfrowych. Młodzież ma rozwiązanie

Polska stoi w obliczu piątego co do wielkości kryzysu umiejętności cyfrowych w Unii Europejskiej. Na każdego specjalistę i specjalistkę IT przypada 15 osób bez podstawowych umiejętności cyfrowych, wynika z danych Eurostatu. Grupa 140 uczniów i uczennic z całej Polski – w ramach programu „UsuwaMy bariery!” stworzonego przez fundację Zwolnieni z Teorii i Autopay ze wsparciem SWPS Innowacje – proponuje 24 inkluzywne rozwiązania cyfrowe. Zapewnią one m.in. seniorom i osobom z niepełnosprawnością szkolenia technologiczne oraz wsparcie online.

Opublikowane

w dniu

Celem jest umożliwienie im skutecznego uczestnictwa w cyfrowym społeczeństwie. Jest to główne założenie projektu „Jak nie teraz to kiedy?”, realizowanego w ramach praktycznej olimpiady Zwolnieni z Teorii.

  • Ostatnie dane Eurostatu pokazują, że tylko 44 proc. Polaków i Polek posiada podstawowe kompetencje cyfrowe. Średnia UE wynosi 56 proc. Równocześnie co 30 osoba pracuje w sektorze ICT (teleinformatycznym).

  • Plasuje to Polskę za takimi krajami jak Rumunia, Serbia, Grecja i Bułgaria pod względem dysproporcji umiejętności cyfrowych. Ta wpływa nie tylko na codzienne życie seniorów i seniorek, osób z niepełnosprawnością lub bezrobotnych. Ma również szersze konsekwencje dla gospodarki i zdolności kraju do konkurowania w globalnym sektorze technologicznym.

  • Bariery cyfrowe to przeszkody, które utrudniają lub uniemożliwiają osobom korzystanie z technologii cyfrowych i internetu. Obejmują one szeroką gamę problemów – od infrastruktury, przez znajomość języka aż po czytelność stron www.

  • Trwa program „UsuwaMy bariery!” stworzony przez fundację Zwolnieni z Teorii i Autopay, w którym 140 uczniów i uczennic w ramach 24 projektów szuka inkluzywnych rozwiązań technologicznych przy wsparciu mentorów i mentorek z Autopay i SWPS Innowacje.

Cyfryzacja a bariery

Wykluczenie cyfrowe nie tylko ogranicza efektywny dostęp do usług publicznych, ale również utrudnia utrzymanie stałego kontaktu z bliskimi, szczególnie w sytuacjach, gdy osobiste spotkania są ograniczone.

Ponadto, przyczynia się do trudności w pozostawaniu na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami krajowymi i światowymi oraz ogranicza możliwości rozwoju i edukacji. – tłumaczy Dr Kuba Piwowar, ekspert ds. cyfryzacji z SWPS Innowacje.

Zaangażowanie młodzieży z całej Polski w pomoc osobom doświadczającym trudności w korzystaniu z technologii cyfrowych nie tylko ułatwia im dostęp do tego świata, ale także stara się budować mosty międzypokoleniowe oraz komunikację opartą na wzajemnym szacunku. Rozumienie potrzeb i dawanie głosu tym, dla których świat cyfrowy stanowi wyzwanie, jest jednym z kluczowych kroków w tworzeniu technologii inkluzywnych, otwartych i przyjaznych. – dodaje Piwowar.

Bariery cyfrowe dotyczą zarówno problemów infrastrukturalnych – w Polsce około 8 proc. gospodarstw domowych w obszarach miejskich i wiejskich wciąż nie ma dostępu do internetu – jak i niewystarczających regulacji. Pomimo obowiązujących przepisów, które od 2014 roku wymagają udogodnień w usługach telekomunikacyjnych, osoby z niepełnosprawnościami nadal napotykają na przeszkody, takie jak brak funkcji czytania ekranu dla niewidomych. Brak znajomości terminologii i zasad cyberbezpieczeństwa, utrudnia korzystanie z cyfrowych narzędzi nie tylko osobom starszym.

Kto zmniejszy lukę kompetencji pomiędzy specjalistami a wykluczonymi?

Na każdego specjalistę i specjalistkę IT przypada w Polsce 15 osób bez podstawowych umiejętności cyfrowych. Ta wyraźna nierównowaga może się nasilać, jeśli technologie niezbędne w życiu codziennym, będą tworzone bez uwzględnienia potrzeb osób, które już teraz są z nich wykluczone np. osób starszych lub neuroróżnorodnych. Autopay, stojąc w obliczu tego wyzwania, może odgrywać istotną rolę w przełamywaniu tych barier. Już teraz reaguje na to wyzwanie, promując bardziej inkluzywną przyszłość cyfrową, dzieląc się wiedzą z lokalnymi społecznościami i projektując intuicyjne technologie, ułatwiające wszystkim dostęp do nowoczesnych narzędzi.

Z perspektywy firmy, która zajmuje się płatnościami online, świadomość, że wykluczenie cyfrowe pozostaje jednym z kluczowych problemów, jest dla nas motywacją do działania. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć inicjatywę „UsuwaMY bariery!”, której celem jest zmniejszenie tej dysproporcji poprzez edukację i wsparcie technologiczne. Autopay ma bogate doświadczenie w dziedzinie technologii cyfrowych i chętnie dzieli się tą wiedzą, aby wspierać rozwój cyfrowych umiejętności wśród Polek i Polaków. Wierzymy, że edukacja cyfrowa to klucz do przyszłości, a zaangażowanie się w ten projekt stanowi część naszej misji budowania bardziej inkluzywnej przyszłości online, która będzie usuwać bariery. Współpraca z młodymi, pełnymi pasji osobami to nie tylko szansa na rozwój ich umiejętności, ale szansa również dla nas, aby inspirować się pokoleniem, które patrzy na świat z zupełnie innej perspektywy. – mówi Nina Wadowska, PR menadżerka Autopay.

Wsparcie dla lokalnej społeczności

Zwolnieni z Teorii stali się największym programem dla młodych w Polsce dzięki technologii. – Platforma zwolnienizteorii.pl umożliwia każdemu nastolatkowi i nastolatce zrealizować projekt społeczny w prawdziwym życiu dla swojej lokalnej społeczności niezależnie, w jakiej części kraju mieszka. Dzięki inspiracji Autopay wiele z nich podjęło w tym roku temat wykluczenia cyfrowego i razem ze wsparciem merytorycznym tej firmy dokonują realnej zmiany w swoich miastach i miejscowościach.– podkreśla Aleksandra Chudaś, dyrektor zarządzająca Fundacji Zwolnieni z Teorii.

Fundacja od dziesięciu lat skutecznie uczy młodzież kompetencji przyszłości, dostosowując edukację do wymagań nowoczesnego świata. W te działania wpisuje się program „UsuwaMY bariery!”, zainicjowany przez Autopay, ze wsparciem SWPS Innowacje. Motywuje on uczniów i uczennice do tworzenia projektów społecznych opartych o ideę inkluzywności technologicznej.

Jednym z realizowanych projektów jest “Jak nie teraz to kiedy?”, w ramach którego zostaną zorganizowane szkolenia dla Cyfrowych Bohaterów – jak nazywają uczestników warsztatów jego współtwórczynie.

Projekt „Jak nie teraz to kiedy?” ma na celu nie tylko podnoszenie umiejętności cyfrowych osób starszych, ale przede wszystkim zrozumienie ich wyjątkowych potrzeb, poznanie trudności i okazanie empatii. Już teraz widzimy, że różne grupy społeczne mierzą się z różnymi wyzwaniami w tym obszarze. Nasz projekt to próba pokazania, że znane nam portale, smartfony czy kanały społecznościowe wcale nie są oczywiste dla wszystkich. – mówi Patrycja Dulska, współtwórczyni „Jak nie teraz to kiedy?”. – Gdy wielu Polaków zaczęło oglądać streamowane na YouTubie obrady Sejmu, dla równie licznej grupy było to poza zasięgiem ich umiejętności.– tłumaczy Dulska.

Zespoły, które zrealizują najciekawsze projekty w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, będą walczyć o Złote Wilki. To nagrody za najlepsze projekty społeczne w Polsce, przyznawane podczas Wielkiego Finału projektów społecznych, który odbędzie się już w maju. Więcej o programie “UsuwaMY bariery!” na stronie: https://zwolnienizteorii.pl/a/#/app/partner/autopay2324

Reklama

Bez kategorii

Świąteczny kiermasz dla Kuby Bośniaka

Opublikowane

w dniu

Czytaj dalej

Bez kategorii

Bezpłatne wejścia dla dzieci i młodzieży do pływalni Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach

Przypominamy, że jeszcze przez tydzień dzieci i młodzież uczęszczające do szkół podstawowych na terenie Powiatu Polickiego, mogą za okazaniem legitymacji szkolnej bezpłatnie korzystać z pływalni Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach.

Opublikowane

w dniu

Jednocześnie informujemy, że w czasie ferii zimowych (13-26 lutego) pływalnia będzie czynna w godzinach 9:30 – 19:15 – ostatnie wejście o godzinie 18:30.
Sauna w budynku pływalni podczas ferii zimowych będzie otwarta w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 17:00 – 19:00.

Czytaj dalej

Bez kategorii

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na ferie zimowe

Tworzenie etiud teatralnych, zabawy integracyjne, ćwiczenia na wyobraźnię, prace manualne, podróże w czasie do epoki Bogusława X Wielkiego, władcy Księstwa Pomorskiego – te i wiele innych atrakcji szczeciński Zamek zaplanował na czas ferii zimowych.

Opublikowane

w dniu

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza dzieci w wieku 6-10 lat na spotkania w trakcie przerwy od nauki. Pierwszy tydzień (13-17 lutego) wypełnią zajęcia pod nazwą „Coś z pudełka”. Poprowadzą je na zmianę Kaja Cykalewicz-Licak oraz Magdalena Gardas-Wasilewska. Uczestnicy wspólnie puszczą wodzę fantazji. Zwykłe kartonowe pudełko może czasami bardzo zaskoczyć. Każdy przedmiot może opowiedzieć swoją historię. A pudełko może okazać się maską teatralną, makietą albo domkiem. W trakcie tego tygodnia odbędą się m.in. zabawy integracyjne, ćwiczenia na wyobraźnię i prace manualne.

Drugi tydzień ferii (20-24 lutego) poprowadzi Marta Wróblewska-Szałek – pedagożka, animatorka kultury. Spotkania odbędą się pod hasłem „Mali odkrywcy historii”. Będzie to świetna okazja, aby w aktywny i twórczy sposób poznać historię dawnej siedziby książęcego rodu Gryfitów. Najmłodsi przeniosą się w świat zamkowych przygód i tajemnic, a ich przewodnikiem będzie postać księcia Bogusława X Wielkiego. Korzystając z różnych środków ekspresji (światło, teatr, muzyka czy plastyka) poznają czasy świetności Zamku oraz jego najciekawszych mieszkańców. Zajrzą do gabinetu renesansowego naukowca. Oswoją zamkowe duchy i dowiodą w teatrze cieni, że Zamek to miejsce, w którym jak mało gdzie przeszłość przenika się z teraźniejszością.

PROGRAM:

COŚ Z PUDEŁKA

Spotkania dla dzieci w wieku 6 – 10 lat

13-17 lutego (poniedziałek-piątek), godz. 11:00 – 12:30

Sala Anny Jagiellonki

Liczba uczestników ograniczona

Bilety: 15 zł

Prowadzenie: członkinie Fundacji Tettere:

13-14 lutego Kaja Cykalewicz-Licak – graficzka, scenografka

15-17 lutego Magdalena Gardas-Wasilewska – pedagożka teatru, animatorka kultury

MALI ODKRYWCY HISTORII

Spotkania dla dzieci w wieku 6-10 lat

20-24 lutego (poniedziałek-piątek), godz. 11:00 – 12:30

Sala Anny Jagiellonki

Liczba uczestników ograniczona

Bilety: 15 zł

Prowadzenie: Marta Wróblewska-Szałek

Więcej informacji i bilety na stronie https:/bilety.zamek.szczecin.pl oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (tel. 91 489 16 30). Liczba miejsc ograniczona.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie