Na dniach ruszają prace przy pogłębianiu toru wodnego
W siedzibie Urzędu Morskiego w Szczecinie odbyło się przekazanie placu budowy wykonawcy inwestycji ”Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m”, z udziałem przedstawicieli zamawiającego, wykonawcy oraz inżyniera kontraktu. Pierwsza pogłębiarka refulująco-ssąca, CSD Amazone jest już w porcie w Policach.
Belgijska pogłębiarka Amazon jest już w porcie morskim w Policach. W przyszłym tygodniu rozpoczną się pierwsze prace związane z pogłębianiem toru wodnego Świnoujście-Szczecin, z budową dwóch sztucznych wysp. Prace te będą się odbywały na Zalewie Szczecińskim – informuje Ewa Wieczorek z Urzędu Morskiego w Szczecinie..
Roboty rozpoczną się od budowy dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim, gdzie dokonano już kontrolowanego zatopienia dwóch kilkukilometrowych rurociągów refulacyjnych. Na obydwu końcach każdego z rurociągów zostanie zainstalowany rurociąg z gumowych elementów, o dodatniej pływalności, który od strony wyspy będzie połączony z pontonem rozkładającym urobek, od strony toru zaś będą się do niego podłączać pogłębiarki. Nowe wyspy, które staną się jednocześnie polami refulacyjnymi, będą zlokalizowane na wysokości, mniej więcej, dwudziestego drugiego i dwudziestego ósmego kilometra toru, kilka kilometrów na północny wschód od jego krawędzi. Sinkerami będzie na nie transportowany refulat wydobyty z dna podczas robót pogłębiarskich.
Do wydobycia podczas prac na torze jest ok. 23 mln metrów sześciennych urobku, a łączna pojemność nowych pól refulacyjnych, wraz z rezerwą, wyniesie niemal 40 mln metrów sześciennych. Po zakończeniu inwestycji jedna z wysp pozostanie czynnym polem, zdolnym przyjąć materiał z bieżących prac czerpalnych, szacunkowo, przez najbliższych kilkanaście lat. Na obydwu wyspach nasadzona zostanie roślinność, by tereny te mogły stać się w przyszłości także miejscem bytowania awifauny i różnorodnych siedlisk przyrodniczych.
Dla przypomnienia, modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin obejmuje pogłębienie toru wodnego do 12,5 m, na odcinku ok. 62 km, z równoczesnym jego poszerzeniem do 100 m oraz m.in. przebudowę skarp brzegowych, pogłębienie i poszerzenie obrotnic dla statków.
Koszt inwestycji to prawie półtora miliarda złotych. Jej zakończenie przewidziano na 2022 rok. Pogłębionych zostanie 62 kilometry toru wodnego, który będzie również poszerzony do 100 metrów.