Gmina Dobra

Muzykanci na Pomorzu Zachodnim

Opublikowane

w dniu

[lead]Mało kto wie, że Pomorze Zachodnie – teren niezwykle trudny historycznie – może poszczycić się swoim własnym muzycznym dziedzictwem kulturowym! Dlatego Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy zaprosił nie tylko do wspólnego ludowego muzykowania, ale także do poznania tajników ludowych instrumentów, w tym ich rekonstrukcji. A to wszystko w nie byle jakim gronie – do projektu zaproszono mistrza renowacji instrumentów ludowych, który zgodził się wziąć udział w naszym przedsięwzięciu – Stanisława Mazurka. [/lead]

– Zapisałem się na warsztaty Muzykanci na Pomorzu Zachodnim wraz z moją żoną i córką, gdyż chcielibyśmy poznać szerzej muzyczną kulturę naszego regionu, tradycje i historie miejsca, w którym żyjemy, mieszkamy, pracujemy, no i oczywiście chcielibyśmy nauczyć się śpiewu tradycyjnego – mówi Jacek Wójcikiewicz, uczestnik warsztatów w Mierzynie. To zupełnie inny sposób dobywania głosu niż znany i szerzony choćby w szkołach śpiew. Interesuje mnie, skąd się wywodzą pieśni ludowe, jak powstawały, czemu służyły, jak je można zaśpiewać. To nieprawda, że muzyka ludowa jest nudna, nieciekawa. Sam myślałem podobnie, dopóki się z nią… nie zetknąłem. Wiem już, po pierwszych zajęciach, że umiejętności i technika śpiewu pomoże mi, jak i mojej rodzinie, uczestniczącej również w warsztatach Muzykanci na Pomorzu Zachodnim nie tylko w rozwijaniu naszych muzycznych pasji i zainteresowań, ale – co odczuliśmy w trakcie zajęć – pomaga zdrowiu, poprawia samopoczucie, nastrój, dodaje sił. Zadziwiła mnie różnorodność pieśni i to, że kiedyś śpiewanie było czymś powszechnym, normalnym, towarzyszącym ludziom nie tylko przy pracy, ale i przy spotkaniach w gronie rodziny, sąsiadów, znajomych, na weselach, dożynkach itd. Chcę poznać kulturowe, muzyczne korzenie Pomorza Zachodniego, bo współistnieją tu ludzie z różnych regionów Polski – czy patrząc szerzej, historycznie, dawnej Rzeczypospolitej – a tradycja i historia miejsca, w którym żyjemy z moją rodziną jest dla mnie bardzo ważna. Stąd jesteśmy. Mam nadzieję poznać szerzej swoją kulturową tożsamość, gdyż nie ma zbyt wielu okazji i możliwości na zdobycie tej wiedzy w obecnym świecie, a świadome śpiewanie to jest dopiero coś! Cieszy mnie także to (patrząc po liczbie uczestników warsztatów), że śpiewanie i poznawanie tradycji i historii jest też ważne i interesujące nie tylko dla mnie. Szkoda, że program warsztatów jest tak krótki, gdyż im więcej słucham i doświadczam na warsztatach, tym większy odczuwam głód tej wiedzy. Mam nadzieję, że projekt ten będzie kontynuowany w przyszłości w jeszcze szerszej (pod względem ilości zajęć) formie. Świetnie, że ta inicjatywa po prostu jest. Ponadto bardzo się cieszymy, że udział w zajęciach jest bezpłatny, dzięki czemu możemy całą rodziną z tych warsztatów skorzystać. Często robimy coś razem, dlatego ważna była dla nas możliwość zdobycia nowych doświadczeń i wiedzy razem.

– Zajęcia są niezmiernie interesujące i rozwojowe, prowadzone z pasją i profesjonalizmem na najwyższym poziomie – dodaje Małgorzata Wolniewicz. Nie spodziewałam się, że będą obejmowały tak szerokie spektrum zagadnień. Niebagatelna jest też miła atmosfera;

Udział w warsztatach jest całkowicie bezpłatny, gdyż dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury, projekt Etnopolska 2019.

Reklama

Gmina Dobra

Niszczenie chodnika

Strażnicy gminni  stwierdzili zniszczenie chodnika przy ulicy Żubrzej w m. Dołuje. Według wstępnych ustaleń kierowca pojazdu, który tego dokonał okazał zezwolenie Starostwa Powiatowego w Policach na poruszanie się pojazdów ciężarowych na trasie Dołuje do działki rolnej, na wysokości której został zniszczony chodnik.

Opublikowane

w dniu

Mając na uwadze poczynione ustalenia strażnicy gminni nałożyli na sprawcę dwa mandaty karne. Jednocześnie zarówno Starostwo Powiatowe, jak i Straż Gminna zobowiązała sprawcę do pilnego naprawienia uszkodzenia. Sprawa będzie monitorowana.

Andrzej Budzyński
Komendant Straży Gminnej w Dobrej

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Bezpłatna nauka gry w tenisa ziemnego

Dzieci i młodzież z gminy Dobra może skorzystać z bezpłatnych zajęć nauki gry w tenisa ziemnego.  Treningi odbywać się będą w każdą środę i piątek począwszy od 5 lipca na kortach tenisowych przy kompleksie sportowym Orlik w Dobrej.

Opublikowane

w dniu

Podział na grupy wiekowe:
I grupa – (dzieci w wieku 7-10 lat) w godz. 17-18
II grupa – (dzieci w wieku 11-14 lat) w godz. 18-19
III grupa – (młodzież w wieku 15-19 lat) w godz. 19-20
Grupy liczyć będą maksymalnie 8 osób.
Zapisy chętnych osób odbywają się w Ośrodku Pomocy Społecznej w Dobrej, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15, pod nr telefonu: 91 424 19 79. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zajęcia finansowane są w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2023 rok w ramach zadania na rzecz dzieci i młodzieży „Profilaktyka poprzez sport”.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Przebudowa drogi Dołuje – Stobno oraz drogi w Stobnie

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Policach zorganizowano briefing prasowy dotyczący realizowanych przez Powiat Policki dwóch inwestycji drogowych na terenie gmin Dobra i Kołbaskowo. Pierwszą jest przebudowa drogi Dołuje – Stobno, a drugą przebudowa drogi w miejscowości Stobno.

Opublikowane

w dniu

W briefingu wzięli udział m.in. starosta Andrzej Bednarek, wicestarosta Joanna Napiwodzka, Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska, Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz oraz wykonawcy obu inwestycji drogowych.
Wykonawcą trwającej już przebudowy drogi powiatowej na odcinku Dołuje – Stobno jest firma Eurovia Polska S.A. Z części remontowanej drogi zerwano już nawierzchnię. Do 30 września droga między Dołujami a Stobnem została zamknięta. Niebawem rozpoczną się też prace na odcinku od skrzyżowania z krajową 10 do przychodni w Dołujach. Tam planowany jest ruch wahadłowy. Przewidziany termin zakończenia prac to koniec października br.
Drugą inwestycją realizowaną przez starostwo jest przebudowa drogi powiatowej w miejscowości Stobno, na odcinku około 1 kilometra. W ramach inwestycji powstaną między innymi chodniki, dojazdy do posesji i sieć kanalizacji w miejscowości. Planowany termin zakończenia prac to koniec września 2024 r.
Podczas briefingu starosta poinformował, że prace budowlane na ul. Górnej i Koralowej w Bezrzeczu prowadzone są zgodnie z harmonogramem i jest duże prawdopodobieństwo, że inwestycja zakończy się jeszcze w tym roku.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie