Gmina Dobra

Muzykanci na Pomorzu Zachodnim

Opublikowane

w dniu

[lead]Mało kto wie, że Pomorze Zachodnie – teren niezwykle trudny historycznie – może poszczycić się swoim własnym muzycznym dziedzictwem kulturowym! Dlatego Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy zaprosił nie tylko do wspólnego ludowego muzykowania, ale także do poznania tajników ludowych instrumentów, w tym ich rekonstrukcji. A to wszystko w nie byle jakim gronie – do projektu zaproszono mistrza renowacji instrumentów ludowych, który zgodził się wziąć udział w naszym przedsięwzięciu – Stanisława Mazurka. [/lead]

– Zapisałem się na warsztaty Muzykanci na Pomorzu Zachodnim wraz z moją żoną i córką, gdyż chcielibyśmy poznać szerzej muzyczną kulturę naszego regionu, tradycje i historie miejsca, w którym żyjemy, mieszkamy, pracujemy, no i oczywiście chcielibyśmy nauczyć się śpiewu tradycyjnego – mówi Jacek Wójcikiewicz, uczestnik warsztatów w Mierzynie. To zupełnie inny sposób dobywania głosu niż znany i szerzony choćby w szkołach śpiew. Interesuje mnie, skąd się wywodzą pieśni ludowe, jak powstawały, czemu służyły, jak je można zaśpiewać. To nieprawda, że muzyka ludowa jest nudna, nieciekawa. Sam myślałem podobnie, dopóki się z nią… nie zetknąłem. Wiem już, po pierwszych zajęciach, że umiejętności i technika śpiewu pomoże mi, jak i mojej rodzinie, uczestniczącej również w warsztatach Muzykanci na Pomorzu Zachodnim nie tylko w rozwijaniu naszych muzycznych pasji i zainteresowań, ale – co odczuliśmy w trakcie zajęć – pomaga zdrowiu, poprawia samopoczucie, nastrój, dodaje sił. Zadziwiła mnie różnorodność pieśni i to, że kiedyś śpiewanie było czymś powszechnym, normalnym, towarzyszącym ludziom nie tylko przy pracy, ale i przy spotkaniach w gronie rodziny, sąsiadów, znajomych, na weselach, dożynkach itd. Chcę poznać kulturowe, muzyczne korzenie Pomorza Zachodniego, bo współistnieją tu ludzie z różnych regionów Polski – czy patrząc szerzej, historycznie, dawnej Rzeczypospolitej – a tradycja i historia miejsca, w którym żyjemy z moją rodziną jest dla mnie bardzo ważna. Stąd jesteśmy. Mam nadzieję poznać szerzej swoją kulturową tożsamość, gdyż nie ma zbyt wielu okazji i możliwości na zdobycie tej wiedzy w obecnym świecie, a świadome śpiewanie to jest dopiero coś! Cieszy mnie także to (patrząc po liczbie uczestników warsztatów), że śpiewanie i poznawanie tradycji i historii jest też ważne i interesujące nie tylko dla mnie. Szkoda, że program warsztatów jest tak krótki, gdyż im więcej słucham i doświadczam na warsztatach, tym większy odczuwam głód tej wiedzy. Mam nadzieję, że projekt ten będzie kontynuowany w przyszłości w jeszcze szerszej (pod względem ilości zajęć) formie. Świetnie, że ta inicjatywa po prostu jest. Ponadto bardzo się cieszymy, że udział w zajęciach jest bezpłatny, dzięki czemu możemy całą rodziną z tych warsztatów skorzystać. Często robimy coś razem, dlatego ważna była dla nas możliwość zdobycia nowych doświadczeń i wiedzy razem.

– Zajęcia są niezmiernie interesujące i rozwojowe, prowadzone z pasją i profesjonalizmem na najwyższym poziomie – dodaje Małgorzata Wolniewicz. Nie spodziewałam się, że będą obejmowały tak szerokie spektrum zagadnień. Niebagatelna jest też miła atmosfera;

Udział w warsztatach jest całkowicie bezpłatny, gdyż dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury, projekt Etnopolska 2019.

Reklama

Gmina Dobra

Szkolenie dla przyszłych wolontariuszy w Schronisku w Dobrej

Schronisko dla zwierząt w Dobrej otwiera swoje drzwi dla osób chętnych do włączenia się w pomoc potrzebującym zwierzętom jako wolontariusze. Organizacja ogłasza nabór i zaprasza na szkolenie, które odbędzie się 20 sierpnia br. o godzinie 16:00. Spotkanie będzie stanowiło możliwość zdobycia niezbędnej wiedzy na temat opieki nad zwierzętami i funkcjonowania schroniska.

Opublikowane

w dniu

Zaangażowanie społeczności lokalnej ma kluczowe znaczenie dla działalności schroniska, dlatego szczególnie zapraszamy te osoby, które wykazują gotowość poświęcenia swojego czasu na rzecz kotów. Pomoc wolontariuszy jest cenna na wielu płaszczyznach – od karmienia, przez czułą opiekę, po pomoc w socjalizacji zwierząt. Osoby zainteresowane uczestnictwem w wolontariacie powinny przybyć na wyznaczone spotkanie, by dowiedzieć się więcej o zadaniach i możliwościach współpracy z placówką. Szczegóły dotyczące przygotowań i programu szkolenia można uzyskać kontaktując się bezpośrednio ze schroniskiem.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt i potwierdzenie swojej obecności pod numer tel. 508222247 do 19.08.2024r.
🔴Przypominamy, że wolontariuszem może zostać tylko osoba pełnoletnia.
🔴Regulamin wolontariatu dostępny na stronie Schroniska w zakładce „Wolontariat”
🔴Szkolenie odbędzie się w Schronisku w Dobrej, ul. Zwierzyniecka 1, 72-003 Dobra

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Jadwiga Tumielewicz – nowa dyrektor Schroniska w Dobrej

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej powitało nową dyrektor – Jadwigę Tumielewicz. Pani Jadwiga jest znana z wielkiego serca dla zwierząt i niezawodnego oddania ich dobru. Jej życiową pasją jest pomoc tym, którzy sami nie są w stanie poprosić o wsparcie.

Opublikowane

w dniu

Posiadając bogate doświadczenie w zarządzaniu i ochronie zwierząt, nowa dyrektor wprowadzi szereg zmian wizjonerskich, kładąc nacisk na poprawę jakości życia podopiecznych schroniska. Jej imponujące osiągnięcia już teraz budzą optymizm i są gwarancją, że wizja pani Jadwigi zyska materialny wymiar.

Ulepszone warunki życia zwierząt i akcentowanie znaczenia edukacji społecznej związanej z opieką nad zwierzętami będzie stało w centrum jej działań. Pani Tumielewicz planuje liczne akcje adopcyjne, warsztaty edukacyjne oraz kampanie promujące odpowiedzialność każdego z nas wobec tych bezbronnych istot.

Zarówno mieszkańcy gminy, jak i jej najmniejsi czworonożni mieszkańcy mogą spodziewać się wkrótce wielu pozytywnych zmian. To wszystko zostanie uroczyście zainaugurowane podczas Dnia Otwartego w schronisku, który odbędzie się 5 października. To wyjątkowe wydarzenie z pewnością zgromadzi wielu miłośników zwierząt.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Pako – jedenastoletni psiak o duchu młodzieńca szuka domu

Pako, sympatyczny mieszkaniec Schroniska w Dobrej, każdego tygodnia oczekuje soboty z niecierpliwością. Piesek wkraczając w jedenastą wiosnę swojego życia, zachowuje zapał i radość porównywalną do młodego psa. Sobota jest dla niego dniem szczególnym, bowiem wtedy też odwiedza go ukochana wolontariuszka i bierze go na długie i pełne uwagi spacery – momenty, które są dla Pako niezwykle ważne.

Opublikowane

w dniu

Niemniej jednak, w ciągu tygodnia brak tej wyjątkowej osoby jest dla niego odczuwalny. Zwierzak, choć otoczony opieką, intuicyjnie odczuwa, że codzienne spacery to nie to samo, co te sobotnie eskapady. To przekonanie sprawia, że Pako niestrudzenie czeka na osobę, z którą mógłby spędzić resztę swoich dni.

Starzejący się, lecz wciąż pełen życia pies, ma nadzieję znaleźć kogoś, kto otworzy przed nim drzwi swojego domu i serca. Pragnienie, aby Pako nie stał się tylko kolejnym numerkiem w statystyce, lecz członkiem rodziny, jest wyraźne w apelu tych, którzy go znają. Mimo śladów wieku widocznych na jego pyszczku, w oczach Pako wciąż tli się nadzieja na nowy, ciepły dom.

Kontakt w sprawie adopcji tego, a także innych zwierzaków, zadzwoń (godz. 8-16, poniedziałek – sobota) 508 222 247. Porozmawiaj z wolontariuszem 733 903 350

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie