Gmina Dobra

Muzykanci na Pomorzu Zachodnim

Opublikowane

w dniu

[lead]Mało kto wie, że Pomorze Zachodnie – teren niezwykle trudny historycznie – może poszczycić się swoim własnym muzycznym dziedzictwem kulturowym! Dlatego Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy zaprosił nie tylko do wspólnego ludowego muzykowania, ale także do poznania tajników ludowych instrumentów, w tym ich rekonstrukcji. A to wszystko w nie byle jakim gronie – do projektu zaproszono mistrza renowacji instrumentów ludowych, który zgodził się wziąć udział w naszym przedsięwzięciu – Stanisława Mazurka. [/lead]

– Zapisałem się na warsztaty Muzykanci na Pomorzu Zachodnim wraz z moją żoną i córką, gdyż chcielibyśmy poznać szerzej muzyczną kulturę naszego regionu, tradycje i historie miejsca, w którym żyjemy, mieszkamy, pracujemy, no i oczywiście chcielibyśmy nauczyć się śpiewu tradycyjnego – mówi Jacek Wójcikiewicz, uczestnik warsztatów w Mierzynie. To zupełnie inny sposób dobywania głosu niż znany i szerzony choćby w szkołach śpiew. Interesuje mnie, skąd się wywodzą pieśni ludowe, jak powstawały, czemu służyły, jak je można zaśpiewać. To nieprawda, że muzyka ludowa jest nudna, nieciekawa. Sam myślałem podobnie, dopóki się z nią… nie zetknąłem. Wiem już, po pierwszych zajęciach, że umiejętności i technika śpiewu pomoże mi, jak i mojej rodzinie, uczestniczącej również w warsztatach Muzykanci na Pomorzu Zachodnim nie tylko w rozwijaniu naszych muzycznych pasji i zainteresowań, ale – co odczuliśmy w trakcie zajęć – pomaga zdrowiu, poprawia samopoczucie, nastrój, dodaje sił. Zadziwiła mnie różnorodność pieśni i to, że kiedyś śpiewanie było czymś powszechnym, normalnym, towarzyszącym ludziom nie tylko przy pracy, ale i przy spotkaniach w gronie rodziny, sąsiadów, znajomych, na weselach, dożynkach itd. Chcę poznać kulturowe, muzyczne korzenie Pomorza Zachodniego, bo współistnieją tu ludzie z różnych regionów Polski – czy patrząc szerzej, historycznie, dawnej Rzeczypospolitej – a tradycja i historia miejsca, w którym żyjemy z moją rodziną jest dla mnie bardzo ważna. Stąd jesteśmy. Mam nadzieję poznać szerzej swoją kulturową tożsamość, gdyż nie ma zbyt wielu okazji i możliwości na zdobycie tej wiedzy w obecnym świecie, a świadome śpiewanie to jest dopiero coś! Cieszy mnie także to (patrząc po liczbie uczestników warsztatów), że śpiewanie i poznawanie tradycji i historii jest też ważne i interesujące nie tylko dla mnie. Szkoda, że program warsztatów jest tak krótki, gdyż im więcej słucham i doświadczam na warsztatach, tym większy odczuwam głód tej wiedzy. Mam nadzieję, że projekt ten będzie kontynuowany w przyszłości w jeszcze szerszej (pod względem ilości zajęć) formie. Świetnie, że ta inicjatywa po prostu jest. Ponadto bardzo się cieszymy, że udział w zajęciach jest bezpłatny, dzięki czemu możemy całą rodziną z tych warsztatów skorzystać. Często robimy coś razem, dlatego ważna była dla nas możliwość zdobycia nowych doświadczeń i wiedzy razem.

– Zajęcia są niezmiernie interesujące i rozwojowe, prowadzone z pasją i profesjonalizmem na najwyższym poziomie – dodaje Małgorzata Wolniewicz. Nie spodziewałam się, że będą obejmowały tak szerokie spektrum zagadnień. Niebagatelna jest też miła atmosfera;

Udział w warsztatach jest całkowicie bezpłatny, gdyż dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury, projekt Etnopolska 2019.

Reklama

Gmina Dobra

KOMUNIKAT. Mycie i dezynfekcja pojemników na odpady mieszane

W dniach 27, 28, 29 i 30 marca b r. usługa mycia i dezynfekcji pojemników na odpady zmieszane będzie realizowana poza harmonogramem ich odbioru.

Opublikowane

w dniu

Dotyczy to wybranych ulic z miejscowości:
Dobra i Wołczkowo w dniu 27.03.2023 r.
Bezrzecze w dniu 28.03.2023 r.
Mierzyn w dniu 29.03.2023 r.
Mierzyn i Skarbimierzyce w dniu 30.03.2023 r.

Szczegółowe informacje (wykaz ulic) dostępne są na stronie internetowej www.dobraszczecinska.pl w zakładce – Gospodarka Odpadami w pod zakładce – Bieżące informacje i komunikaty. W związku z powyższym, proszę wystawić pojemniki na odpady zmieszane wraz z zawartością. Odpady zostaną odebrane a pojemniki umyte i zdezynfekowane. Dodatkowo informacja została przekazana właścicielom nieruchomości przez aplikację BLISKO.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

„Czyste Powietrze” – spotkanie informacyjne dla mieszkańców Gminy Dobra

Wójt Gminy Dobra zaprasza mieszkańców na spotkanie konsultacyjne dotyczące Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, w którym będzie uczestniczył Doradca Energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Spotkanie odbędzie się dnia 29 marca 2023 r. w godz. 18:30 – 20:00 w Klubie w Dobrej przy ul. Granicznej 31.

Opublikowane

w dniu

Podczas spotkania przedstawione zostaną informacje o aktualnych założeniach programu, rodzajach przedsięwzięć na które można uzyskać dofinansowanie, jak również sposobach składania wniosków o dofinansowanie oraz zasadach jego realizacji i rozliczania.

Czyste Powietrze” to kompleksowy program rządowy, którego celem jest poprawa jakości powietrza, zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne oraz poprawę efektywności energetycznej budynków.

Doradca Energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie przedstawi praktyczne informacje, jak zdobyć atrakcyjne dofinansowanie na wymianę pieca i termomodernizację domu w ramach Programu Czyste Powietrze, a także jak taką inwestycję przeprowadzić ekologicznie i ekonomicznie.

Program zakłada dofinansowanie do wymiany starych kotłów na paliwo stałe tzw. kopciuchów oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych wydzielonych w budynku jednorodzinnym.

Wójt Gminy Dobra

Teresa Dera

 

GMINNY PUNKT

KONSULTACYJNO -INFORMACYJNY

PROGRAMU „CZYSTE POWIETRZE”

Urząd Gminy Dobra Wydział ds. Ochrony Środowiska

ul. Graniczna 31, 72- 003 Dobra

tel. 91 311 23 06, adres poczty elektronicznej: wos@dobraszczecinska.pl

Punkt czynny jest w godzinach: 

poniedziałek 830 – 16³º, wtorek – piątek 700 – 1500

www.bip.dobraszczecinska.pl – zakładka „Czyste powietrze”

www.wfos.szczecin.pl – zakładka program „Czyste powietrze”

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła i termomodernizację domu.

Czyste powietrze” to program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

www.czystepowietrze.gov.pl

Aktualne dane o wdrażaniu Programu na terenie Gminy Dobra – stan na dzień 31.12.2022 r.:

  • Liczba złożonych wniosków – 161
  • Liczba zrealizowanych przedsięwzięć – 89
  • Liczba zawartych umów o dofinansowanie – 124
  • Kwota wypłaconych dotacji dla przedsięwzięć z terenu gminy – 1 128 169,70 zł

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Spotkanie z przedsiębiorcami z Gminy Dobra. Jak zdobyć dofinansowanie

Starosta Policki, Wójt Gminy Dobra oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Policach mają zaszczyt zaprosić wszystkich przedsiębiorców z Gminy Dobra w dniu 21 marca 2023 roku na spotkanie pn.: „Możliwości uzyskania wsparcia finansowanego ze środków publicznych na rozwój firmy i zwiększenie zatrudnienia”.

Opublikowane

w dniu

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną możliwości skorzystania ze wsparcia urzędu pracy w postaci środków finansowych, pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego oraz omówione zostaną zasady zatrudniania cudzoziemców.

Ponadto Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego przedstawi nową perspektywę Funduszy Unijnych na lata 2021-2027, w tym możliwości wsparcia finansowego dla przedsiębiorców.

Zapraszamy o godz. 11.00 do Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej przy ul. Granicznej 31.

Osoby zainteresowane spotkaniem proszone są o potwierdzenie swojej obecności na e-mail: afedorowicz@pup.policki.pl lub tel. 91 312 32 17

Serdecznie zapraszamy!

Źródło: Urząd Pracy w Policach

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie