Kultura

Muzeum Narodowe. Otwarte choć zamknięte

Działalność wystawiennicza oraz edukacyjna Muzeum Narodowego w Szczecinie na okres kwarantanny została zawieszona. Dla wszystkich przebywających w domach mamy jednak bezpieczną ofertę. To pełne wciągających treści serwisy internetowe, poświęcone sztuce oraz historii.

Opublikowane

w dniu

Jednocześnie informujemy, że również funkcjonowanie sklepu internetowego zostało zawieszone do odwołania.

GRY ON-LINE DLA NAJMŁODSZYCH

Najmłodszym polecamy pakiet gier on-line związanych z wystawą „Złoty wiek Pomorza”. To nie tylko kreatywna zabawa, ale przede wszystkim wiedza o pomorskim rodzie książęcym. Najmłodsi odnajdą tu między innymi kolorowanki, puzzle czy popularną grę typu memory. Są także zadania na spostrzegawczość z wykorzystaniem zabytków pokazywanych na wystawie, którą już niebawem znów będzie można odwiedzać.
 www.muzeum.szczecin.pl, zakładka EDUKACJA

SZCZECIN NA DAWNEJ FOTOGRAFII

Wszystkim miłośnikom historii Szczecina polecamy serwis internetowy „Szczecin na dawnej fotografii”. To wirtualna wersja dwóch niezwykle popularnych wydawnictw MNS: „Szczecin z daleka i bliska” oraz „Szczecin w dawnej fotografii”. Nakład obu publikacji został już wyczerpany.
W Muzeum Narodowym w Szczecinie zachowało się około 15 000 fotografii z terenu Pomorza Zachodniego. Ponad 800 szklanych negatywów i przeźroczy oraz około 1000 zdjęć przedstawia widoki dawnego Szczecina. Dzięki nowoczesnej technologii każdy mieszkaniec miasta może podróżować w przeszłość. Fotografie zostały podzielone na kilkanaście kategorii: Szczecin z lotu ptaka i widoki ogólne, bulwary nadodrzańskie, Stare Miasto, Zamek Książąt Pomorskich, Łasztownia, pomniki, parki i cmentarze, ulice i place miasta, dzielnice, kościoły, zakłady przemysłowe oraz budynki użyteczności publicznej. Serwis uzupełnia indeks przedwojennych nazw ulic z ich powojennymi polskimi odpowiednikami, a także mapa Starego Miasta.
 www.dawnafotografia.muzeum.szczecin.pl

WIDOKI SZCZECINA W GRAFICE I RYSUNKU

Kolejny internetowy serwis to „Widoki Szczecina w grafice i rysunku”. Na stronie można zobaczyć ponad 200 fotografii cennych obiektów. Wiele z nich prezentowanych jest po raz pierwszy. Galerię podzielono na pięć części: w pierwszej z nich zobaczymy widoki ogólne Szczecina (wśród nich takie rarytasy, jak rysunki Karla Friedricha Schinkla), w kolejnej fortyfikacje i wizerunki oblężenia miasta. Następne zakładki poświęcone są nadodrzańskim bulwarom oraz portowi, znajdują się tu także wizerunki Zamku Książąt Pomorskich, bram miejskich oraz Starego Miasta. W ostatniej części można podziwiać szczecińskie świątynie. Prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów Działu Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie. Opracowania dokonała Grażyna Orzeł, specjalistka ds. ikonograficznych i fotograficznych muzeum.
 www.dawnagrafika.muzeum.szczecin.pl

ARCHEOLOGIA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

SERWIS INTERENTOWY + PUBLIKACJA (PDF)
Serwis internetowy to wirtualna wersja monografii „Archeologia Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie”, przygotowanej przez Eugeniusza Cnotliwego (publikację można pobrać na stronie w formacie PDF). To znakomita okazja do zdobycia wiedzy o różnych aspektach życia i kultury materialnej mieszkańców szczecińskiego zamku, lepiej poznanych na podstawie wykopalisk. W serwisie obok prezentacji zabytków odkrytych podczas badań archeologicznych można odnaleźć wiele merytorycznych treści, a także bogaty zbiór rysunków, grafik, obrazów oraz fotografii zamku, które Muzeum Narodowe w Szczecinie odziedziczyło po Prowincjonalnym Muzeum Starożytności Pomorskich.
 www.archeozamek.muzeum.szczecin.pl

ARCHEOLOGIA SZCZECIŃSKIEGO PODZAMCZA

SERWIS INTERNETOWY + PUBLIKACJA „CIVITAS ET URBS. SZCZECIN OD ŚREDNIOWIECZA DO WSPÓŁCZESNOŚCI. KWARTAŁ I” (PDF)
Dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Zachodniopomorskiego na początku roku 2020 ukazała się dwutomowa monografia źródłowa pod redakcją dr hab. Anny B. Kowalskiej „Civitas et urbs. Szczecin od średniowiecza do współczesności. Kwartał I”, prezentująca wyniki badań naukowych nad najmniejszym nadodrzańskim kwartałem szczecińskiej Starówki. Integralną częścią projektu jest strona internetowa „Archeologia szczecińskiego Podzamcza”, na której można znaleźć informacje na temat historii Podzamcza od średniowiecza po nowożytność, a także fotografie, rysunki i opisy najciekawszych zabytków archeologicznych. W serwisie można też pobrać publikację w formacie PDF.
 www.archeopodzamcze.muzeum.szczecin.pl

MATERIAŁY ZACHODNIOPOMORSKIE

Tym, których wciąga historia Pomorza Zachodniego, polecamy serwis internetowy rocznika naukowego Muzeum Narodowego w Szczecinie „Materiały Zachodniopomorskie”. Można tu znaleźć elektroniczne wersje ostatnich numerów publikacji.
 www.mzp.muzeum.szczecin.pl

CENTRUM DIALOGU PRZEŁOMY W 3D + WIRTUALNE MUZEUM

Dzięki stronie internetowej www.pomorzezachodnie360.wzp.pl każdy ma możliwość wirtualnego spaceru po Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Po placówce możemy się poruszać dzięki technologii Virtual Reality. Interaktywna prezentacja składa się m.in. z gigantycznej panoramy lotniczej Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, panoramy samego muzeum, wystawy stałej „Miasto sprzeciwu – miasto protestu”, a fotografii naziemnej części budynku. Prezentację dodatkowo wzbogacają niezwykle widowiskowe ujęcia z drona poruszającego się nad Szczecinem. Jej autorem jest szczecinianin, Jarosław Syrek. Do aplikacji można także wejść, korzystając z głównego menu serwisu internetowego Centrum Dialogu Przełomy MNS.
 www.pomorzezachodnie360.wzp.pl

Uzupełnieniem zwiedzania Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy w 3D może być wirtualna prezentacja zbiorów, opublikowana na stronie muzeum w zakładce ZBIORY. To kilkaset obiektów – skany dokumentów, zdjęcia, reprodukcje dzieł sztuki oraz materiały wideo. Szczególnej uwadze polecamy „Archiwum historii mówionej”, czyli wywiady ze świadkami historii
 www.przelomy.szczecin.pl

ZACHODONIOPOMORSKIE KOLEJE WĄSKOTOROWE

Oprócz praktycznych informacji o wystawie pod adresem www.kolejki.muzeum.szczecin.pl można odnaleźć obszerne opracowania dotyczące historii, zabytków i dzieł sztuki inżynieryjnej kolei wąskotorowej Pomorza Zachodniego. Muzealnicy i jednocześnie autorzy strony chcą opowiadać o dziedzictwie techniki, zwłaszcza w kontekście kolei wąskotorowej, by zachować pamięć o przemysłowej historii regionu, ale także przyczynić się do ochrony pozostałych zabytków techniki. Strona jest pełna treści merytorycznych i bogata wizualnie – można tu zobaczyć fotografie artystyczne autorstwa m.in. Tymoteusza Leklera, Marka Czasnojcia oraz Piotra Dębińskiego. Dopełnienie stanowi dokumentacja fotograficzna z terenowych prac prowadzonych przez pracowników Muzeum Narodowego w Szczecinie: Pauliny Zadrąg-Osak, Tomasza Budzana oraz Jerzego Baranowskiego.
 www.kolejki.muzeum.szczecin.pl

MARE ARTICUM

Serwis internetowy w angielskiej wersji językowej, prezentujący sztukę współczesną regionu Morza Bałtyckiego w możliwie szerokim ujęciu: od aktualnych trendów w tradycyjnej plastyce, poprzez performance, sztukę obiektu i instalacji do sztuki nowych mediów. Obok tych materiałów pojawiają się recenzje wystaw i akcji oraz teksty promujące interesujące miejsca na artystycznej mapie regionu. Ważnym częścią serwisu są prezentacje poszczególnych artystów. 
www.marearticum.muzeum.szczecin.pl

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Monika Mazur i Piotr Szwedes w komedii „Odjechana farsa” – nadchodzące wydarzenie w Przecławiu!

Już w najbliższą środę, 15 maja, o godzinie 19:00, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu stanie się areną teatralnych wydarzeń. Monika Mazur i Piotr Szwedes wcielą się w bohaterów komedii „Odjechana farsa”, stając przed wyzwaniem odtworzenia aż dziesięciu różnych postaci.

Opublikowane

w dniu

Wśród postaci, które pojawią się na scenie, będziemy świadkami perypetii takich osobowości, jak sławny pisarz autor poradników małżeńskich i jego zniesmaczona życiem żona, senator w przebraniu z ambitną kochanką, siostra zakonna marząca o karierze w show-biznesie, natrastliwy boy hotelowy oraz przebiegła dziennikarka telewizyjna. Wszystko to rozgrywać się będzie w niewielkim pokoju hotelowym, będącym świadkiem absurdalnych i pełnych zwrotów akcji sytuacji.

Bilety na wydarzenie są dostępne w cenie 80 złotych, zaś posiadacze Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca będą mogli nabyć je z rabatem w cenie 70 złotych poprzez portal biletomat.pl. Organizatorzy przypominają, że spektakl przeznaczony jest dla widzów od 15 roku życia. Przedstawienie, które trwać będzie 100 minut z 15-minutową przerwą, to efekt współpracy autorskiego duetu Philipa LaZebnika i Kingsleya Daya, a za tłumaczenie odpowiedzialna jest Hanna Szczerkowska. Reżyserią zajął się Tomasz Dutkiewicz, natomiast scenografię przygotował Wojciech Stefaniak.

Oczekuje się, że ten niezwykły wieczór będzie pełen humoru i rozrywki, a praca aktorów stanowić będzie istotne świadectwo ich wszechstronności scenicznego talentu.

Czytaj dalej

Kultura

Koncert Grzegorza Niemczuka, w ramach cyklu “FRYDERYK Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”

Opublikowane

w dniu

Już 10 maja (piątek) o godz. 19:00 w szczecińskiej Willi Lentza odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”. Tym razem wystąpi Grzegorz Niemczuk — polski wirtuoz fortepianu, zwycięzca licznych konkursów pianistycznych.

Cykl „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie” powstał z inicjatywy szczecińskiej Willi Lentza, a pierwsze wydarzenie z cyklu miało miejsce w styczniu 2024 roku. Od tego czasu w murach Willi Lentza zagrali: Jakub Kuszlik, Ewa Pobłocka, David Serebryanik, i Sławomir Wilk. Przez najbliższe miesiące, podczas willowych wieczorów utwory Fryderyka Chopina będą interpretować współczesne gwiazdy estrady oklaskiwane przez publiczność w prestiżowych salach koncertowych świata. Główną ambicją organizatorów jest prezentacja wszystkich utworów mistrza.

Willa Lentza to jedna z najbardziej różnorodnych i aktywnych instytucji kultury. Wydarzenia w Willi Lentza odbywają się niemal codziennie – w programie instytucji nie brakuje interesujących wystaw artystów polskich i zagranicznych, koncertów światowej sławy muzyków czy teatralnych spektakli. Działalność Willi Lentza to szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych, które na wysokim poziomie promują muzykę, sztukę i szeroko rozumianą kulturę. Mimo prestiżowej prezentacji organizatorom wydarzeń z sukcesem udaje się skrócić dystans między dziełem, a odbiorcą — jest to możliwe, dzięki zapewnieniu kameralnego kontaktu z wielką sztuką.

Grzegorz Niemczuk występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata – Carnegie Hall i Steinway Hall w Nowym Jorku, Kioi Hall w Tokio, Beijing Concert Hall w Pekinie, Teatro Sérgio Cardoso w São Paulo, Victoria Concert Hall w Singapurze czy Collonge- Bellerive w Genewie. Grzegorz Niemczuk koncertował już w 36 krajach, a jego muzyka jest

doceniana przez krytyków i publiczność na całym świecie. Jako pierwszy Polak w historii, w

2013 roku wygrał nagrodę główną w nowojorskim konkursie International Carnegie Hall Concert Debut Competition. W roku 2016 został laureatem Nagrody Specjalnej International

Busan Maru Music Festival w Korei Południowej.

W trakcie pandemii (2020–2022) artysta stworzył unikatowy projekt nagrań filmów- wykładów o wszystkich utworach Fryderyka Chopina. W tym czasie powstało ponad 330 odcinków, które zostały opublikowane na YouTube oraz na Facebooku. Projekt powstał w dwóch wersjach językowych — polskiej i angielskiej.

W Willi Lentza Grzegorz Niemczuk zaprezentuje pięć mazurków Op. 6, dwie wariacje E-dur

na temat niemieckiej piosenki „Steh’ auf, steh’ auf, du schweizer Bub” Op. posth. oraz z „Hexameronu” na temat marszu z opery „Purytanie” Belliniego op. 29 A, a także Sonatę b- moll Op. 35 (napisaną w Nohant w roku 1839) ze słynnym „Marszem żałobnym” i Scherzo b-moll Op. 31 z roku 1837 dedykowane przez Fryderyka Chopina Adéle de Fürstenstein.

Data: 10 maja 2024

Godzina: 19:00

Miejsce: Willa Lentza, Szczecin

Bilety dostępne: https://bilety.willa-lentza.pl

Czytaj dalej

Kultura

Kevin Kenner i Vienna Morphing Soloists w Willi Lentza

Na początku maja, w szczecińskiej Willi Lentza, będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie w ramach cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”. Już 8.05 (środa) o godz. 18:00 odbędzie się koncert światowej sławy chopinisty — Kevina Kennera. Artysta wystąpi wraz z zespołem Vienna Morphing Soloists.

Opublikowane

w dniu

Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie” to cykl koncertowy, którego celem jest przedstawienie wszystkich dzieł Mistrza z Żelazowej Woli. Wydarzenie organizowane przez szczecińską Willę Lentza rozpoczęło się w styczniu 2024 roku i przez najbliższe miesiące będzie przybliżać twórczość Fryderyka Chopina. W ramach cyklu w Willi Lentza wystąpili już: Jakub Kuszlik, Ewa Pobłocka, David Serebryanik i Sławomir Wilk.

Willa Lentza znana jest ze swojego wkładu w promowanie polskiej kultury, historii i sztuki, co również było inspiracją do stworzenia cyklu koncertowego. Instytucja ta jest jedną z największych i najaktywniejszych w Polsce. Willa Lentza promuje sztukę, muzykę oraz kulturę wysoką i prezentuje je na najwyższym poziomie. To zdecydowanie miejsce, którego brakowało na kulturalnej mapie Szczecina.

Kevin Kenner rozpoczął swoją naukę pod kierunkiem Krzysztofa Burzy. Jeszcze jako nastolatek wyjechał do Polski, aby pobierać nauki u prof. Ludwika Stefańskiego, który przygotował go do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1980 roku. Kenner był wtedy najmłodszym uczestnikiem konkursu i otrzymał nagrodę dla obiecującego artysty. Światowe uznanie zyskał w 1990 roku, kiedy zajął II miejsce na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (pierwszego miejsca wówczas nie przyznano), otrzymał także nagrodę publiczności za najlepsze wykonanie poloneza. W tym czasie zdobył również brązowy medal w Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Jako solista Kenner koncertował z najwybitniejszymi, światowymi orkiestrami, wśród nich: BBC Symphony, Deutsches Symphonie-Orchester z Berlina, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Czeska, Nationaal Orkest van Belgie, Orkiestra XVIII Wieku, Orkiestra Symfoniczna NHK oraz San Francisco Symphony.

Podczas wydarzenia w Willi Lentza Kevin Kenner wystąpi w towarzystwie Vienna Morphing Soloists. Kwintet składa się z solistów Morphing Chamber Orchestra, która uznawana jest za jedną z najlepszych orkiestr kameralnych w całej Europie. Założycielem zespołu jest producent, aranżer i altowiolista Tomasz Wabnic. Ich niezwykłe umiejętności muzyczne i wszechstronność sprawiają, że są jednym z najbardziej uniwersalnych zespołów na świecie.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie