Modernizują Port Morski Police. Nowoczesny dźwig usprawni załadunek
Port Morski Police jest czwartym portem w Polsce pod względem przeładowywanej masy towarowej. Rocznie przeładowywanych jest tu około 2 mln ton ładunków. Port Morski wyposażony jest w dwustanowiskowe nabrzeże do wyładunku surowców i załadunku produktów.
Nabrzeże portu morskiego Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. liczy 413 metrów. Podzielone jest na dwie części: część surowca, która ma 247 metrów i część produktu, która ma 166 metrów. W najbliższym czasie w porcie do użytku zostanie oddane nowe urządzenie załadowcze, które zastąpiło ponad 30-letni wysłużony sprzęt. Dzięki temu zwiększą się możliwości załadunkowe i gabarytowe obsługiwanych masowców. Stare urządzenie załadowcze zostało zdemontowane i w najbliższym czasie zostanie zezłomowane.
Nowe urządzenie załadowcze, które Grupa Azoty Police zakupiła, służy do załadunku nawozów luzem na statki oraz barki i zastąpi wycofane pod koniec zeszłego roku z użytku urządzenie MVT – mówi Konrad Zając – p.o zastępcy kierownika Wydziału Portów. -Wcześniejsze urządzenie, które funkcjonowało od 1993 roku, załadowało już miliony ton. Była to już przestarzała technologia, dlatego części zamienne na rynku były dosyć trudno dostępne. Stare urządzenie miało możliwości załadunkowe do 250 ton na godzinę, to już będzie miało 400 ton na godzinę załadunku, co jest dla nas jednym z najważniejszych aspektów. Będziemy mogli ładować dzięki temu większe jednostki – dodaje Konrad Zając.
W Porcie Morskim, oprócz budowanego (prace na ukończeniu) nowego urządzenia załadowczego do nawozów luzem znajdują się jeszcze dwie suwnice KONE oraz dwa żurawie portowe o udźwigu 10 ton każdy. W Porcie Barkowym zamontowane są dwa żurawie portowe o udźwigu 8 ton każdy. W ostatnim czasie udało się także zmodernizować wagę: wymieniono m.in. przenośniki, podnosząc ich nośność i zwiększono szerokość taśm z 800 do 1000 milimetrów.
Grupa Azoty Police jest jedynym krajowym przedsiębiorstwem branży chemicznej dysponującym specjalistycznym zapleczem portowym w bezpośrednim sąsiedztwie firmy. Port Police, w skład którego wchodzą cztery terminale obsługuje przeładunek takich towarów jak: fosforyty, apatyty, ruda ilmenitowa, sól potasowa, nawozy czy amoniak.
Nowe urządzenie charakteryzuje się większą wydajnością pracy, a co za tym idzie skracamy czas załadunku statków – mówi Konrad Zając. Jego energooszczędność, a także zamknięty tryb pracy ograniczają pylenie się nawozów wpływając korzystnie na poprawę ochrony środowiska- dodaje.
Kolejną inwestycją planowaną w polickim porcie jest zakup nowego żurawia do Portu Morskiego. Jednocześnie trwają prace studyjne nad wyłonieniem wykonawcy budowy torów kolejowych do Portu Morskiego. Inwestycja ta ułatwi komunikację pomiędzy Portem Police a odbiorcami w całym kraju.