Powiat Policki

Ministerstwo Sprawiedliwości odstąpiło od likwidacji Sądu w Policach

10 lipca br. do Starosty Polickiego wpłynęło pismo z Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych Ministerstwa Sprawiedliwości, informujące że Ministerstwo Sprawiedliwości odstąpiło aktualnie od realizacji wniosku Prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 13 maja 2019 r. o zmianę właściwości i struktury sądów rejonowych na terenie miasta Szczecina i powiatu polickiego, w tym w zakresie zniesienia Zamiejscowych Wydziałów Karnego i Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie z siedzibą w Policach.

Opublikowane

w dniu

Z przeprowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości analizy wynika jednak, że utrzymanie wydziałów zamiejscowych w Policach jest niecelowe. Jednakże z uwagi na względy organizacyjne, w szczególności z uwagi na deficyt powierzchni lokalowych w Sądzie Rejonowym Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie, uwzględnienie proponowanych przez Prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie zmian nie jest obecnie możliwe. Po poprawie sytuacji lokalowej Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie, przeprowadzona zostanie ponowna analiza struktury i właściwości sądów rejonowych w Szczecinie, w tym w zakresie zasadności utrzymania wydziałów zamiejscowych z siedzibą w Policach.

28 listopada 2019 r. reprezentanci społeczności gmin i powiatu polickiego wystąpili z pismem Ministra Sprawiedliwości , w którym wyrazili stanowczy sprzeciw wobec planowanego zniesienia obydwu wydziałów zamiejscowych Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie mieszczących się w Policach. Pośród licznych argumentów sygnatariusze listu zwracali uwagę m.in. na bardzo negatywny społeczny odbiór likwidacji siedziby sądu w Policach. Ważną wtedy okolicznością był również fakt, że aby znaleźć siedzibę dla tworzącego się sądu, Zarząd Powiatu w Policach wygasił z urzędu zarząd nieruchomości placówce specjalnej, tj. Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno–Wychowawczemu Nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Policach. Darowizna dokonana była na cel publiczny z wyraźnym przeznaczeniem na siedzibę Sądu Rejonowego w Policach.

Petycję do Ministra Sprawiedliwości w sprawie zamiejscowych wydziałów sądu w Policach złożyli również Mieszkańcy Powiatu Polickiego. Jej treść jak i odpowiedź z Ministerstwa Sprawiedliwości dostępne są pod poniższym linkiem:

Tekst i Foto: Agnieszka Rychlik-Bakalarz
Starostwo Powiatowe

Powiat Policki

Wakacyjny spacer z leśnikiem w Trzebieży

Nadleśnictwo Trzebież (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) zaprasza na „Spacer z leśnikiem” 9 sierpnia (wtorek) o godz. 10.00.

Opublikowane

w dniu

Będzie to wyjątkowa okazja, aby wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Trzebież, wyruszyć na wyprawę po przepięknym i mało znanym leśnictwie Tatynia. Na trasie znajduje się malowniczy las w przeróżnym wieku, Gospodarstwo Szkółkarskie oraz WDN, czyli wyłączony drzewostan nasienny.

Leśnik wytłumaczy jak odczytywać wiek drzew oraz jak rozpoznać podstawowe gatunki roślin leśnych. Odpowie również na wszystkie pytania dotyczące pracy leśnika, a dyskusja będzie o tyle ciekawsza, bo odbędzie się w miejscu jego pracy – czyli lesie.

Na zakończenie przewidziany jest poczęstunek.
„Spacer z leśnikiem” rozpocznie się 9 sierpnia o godz. 10.00 na parkingu leśnym przy Gunicy w Tanowie.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie odnotowano najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.  Słoneczna pogoda, wysokie temperatury oraz brak opadów wpływają każdego dnia na wilgotność ściółki leśnej, co wprost przekłada się na możliwość powstania pożaru lasu. 

Opublikowane

w dniu

Przez kilka dni sierpnia wybuchło 11 pożarów o powierzchni 0,67 ha. Od początku roku w lasach na terenie RDLP w Szczecinie odnotowano 266 pożarów na łącznej powierzchni 70 ha.
Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominają, że w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów. To człowiek powoduje dziewięćdziesiąt procent wszystkich pożarów w lesie i tylko od naszego zachowania zależy bezpieczeństwo lasów, nasze i osób w naszym otoczeniu.

W przypadku pożaru należy niezwłocznie zawiadomić straż pożarną dzwoniąc pod numer 112.
Aktualne zagrożenie pożarowe lasu można sprawdzić na stronie internetowej: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Czytaj dalej

Powiat Policki

Kolejny włamywacz zatrzymany

Policjanci z KP Mierzyn zatrzymali na gorącym uczynku 41 – letniego mężczyznę, który włamał się do szopy mieszkańca Polic, z której dokonał kradzieży narzędzi ogrodowych. Włamywacz został zatrzymany i usłyszał już zarzuty. To nie pierwsza jego kradzież – za czyn odpowie w warunkach recydywy, grozi mu nawet 15 lat więzienia.

Opublikowane

w dniu

W niedzielę o świcie dyżurny polickiej komendy został powiadomiony, iż na jednej z polickich posesji mężczyzna dokonuje kradzieży elektronarzędzi. Na miejsce został skierowany patrol z Mierzyna, który w tym czasie pełnił służbę na terenie Polic. Policjanci po przybyciu na miejsce dokonali penetracji terenu, zauważyli włamywacza nieopodal miejsca włamania. Mężczyzna próbował ukryć się przed stróżami prawa za jednym z budynków. Policjanci niezwłocznie dokonali zatrzymania 41-latka. Przy mężczyźnie ujawniono łup w postaci dmuchawy do liści, która jak się później okazało została skradziona z jednej z przydomowych szop. Włamywacz przyznał, iż chciał zrabować więcej elektronarzędzi ale przeszkodzili mu policjanci. Skradziona dmuchawa została przekazana właścicielowi, który nie zdawał sobie sprawy z kradzieży, gdyż w tym czasie jeszcze spał.

Policjanci na podstawie zebranego materiału dowodowego przedstawili mężczyźnie zarzut kradzieży z włamaniem, do którego się przyznał. Z uwagi na to, że włamania dopuścił się w warunkach recydywy, teraz grozi mu kara pozbawienia wolności wyższa o połowę, czyli nawet do 15 lat więzienia.

mł.asp. Anna Kaźmierczak

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie