Powiat Policki

Miłośnicy turystyki rowerowej odwiedzili Rezerwat Świdwie [FOTO]

W niedzielę miłośnicy turystyki rowerowej ze Szczecina i okolic wybrali się na V Rodzinny Rajd Rowerowy „Do Rezerwatu Świdwie z Gryfusem”, który zorganizowali wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Chociaż wydarzenie poprzedziły kilkugodzinne opady deszcze to w wydarzeniu wzięło udział blisko stu rowerzystów.

Opublikowane

w dniu

Wydarzenie było adresowane w sposób szczególny do całych rodzin stąd na starcie stawili się także bardzo młodzi rowerzyści, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze zwiedzaniem na rowerze. Na początku rajdu organizator poinformował uczestników wydarzenia o zaleceniach Zachodniopomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie i zaapelował o stosowanie się do tych zaleceń w trosce o zdrowie swoje oraz innych uczestników zgromadzenia.

Uczestnicy rajdu pokonali około 34 kilometrów jadąc ścieżkami rowerowymi, drogami i szutrami przez teren trzech gmin: Szczecina, Polic i Dobrej. Przejazd zabezpieczali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie oraz policjanci z Polic i Mierzyna. W drodze do Rezerwatu Świdwie do grupy, która wyjechała ze Szczecina dołączyła grupa z Polic i rowerzyści wspólnie dotarli do rezerwatu Świdwie, gdzie na rowerzystów czekały pamiątkowe medale, gorące napoje oraz przygotowane przez organizatorów ognisko. Następnie odbyły się konkursy dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, a zwycięzcy rywalizacji otrzymali akcesoria rowerowe.

Udział w rajdzie był bezpłatny, a wydarzenia mogło się odbyć dzięki dotacji pozyskanej przez Fundację Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus w ramach Programu Społecznik z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. Dzięki pozyskanej dotacji organizatorzy mogli zakupić medale dla uczestników rajdu, nagrody dla zwycięzców konkursów oraz zapewnić gorące napoje.

Bardzo się cieszę, że wśród uczestników rajdu było tak wiele dzieci, która z radością pokonywały kolejne kilometry w towarzystwie swoich rodziców i dziadków. Puszcza Wkrzańska jest niezwykłym miejscem, które coraz częściej staje się ulubiony miejsce wypoczynku mieszkańców Szczecina, Polic oraz Gminy Dobra. Na pewno dużym wyzwaniem jest dla nas trwająca epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, ale przebywanie na świeżym powietrzu dodaje nam sił witalnych i wzmacnia naszą odporność wobec zagrożeń, które mamy wokół siebie. Przy zachowaniu wytycznych sanitarnych warto korzystać z tej formy aktywności – powiedział Paweł Malinowski, prezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus.

Powiat Policki

Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych w Powiecie Polickim

Projekt pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych w Powiecie Polickim” jest realizowany w trzech placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Policki: w Zespole Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach, Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Trzebieży i Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Policach. Jego celem jest poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych poprzez wsparcie kompleksowych działań inwestycyjnych polegających na głębokiej termomodernizacji i podjętych w celu doprowadzenia budynków szkolnych do standardu energetycznego „pasywnego” lub „prawie zeroemisyjnego”.

Opublikowane

w dniu

W poniedziałek 13 marca w Starostwie Powiatowym w Policach odbyła się konferencja prasowa dotycząca realizacji projektu pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych w Powiecie Polickim.”

W konferencji wzięli udział Starosta Policki Andrzej Bednarek, Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska, Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Policach Agnieszka Bąk oraz Dyrektorzy placówek oświatowych, w których realizowany jest projekt: Agata Jarymowicz Dyrektor Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach, Ryszard Budzisz Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Policach i Marcin Głuszyk Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży.

Planowane działania termomodernizacyjne w projekcie to między innymi:

  • modernizacja instalacji co, w tym wymiana grzejników,
  • docieplenie ścian zewnętrznych warstwą styropianu,
  • wymiana drzwi zewnętrznych,
  • docieplenie stropodachu,
  • wymiana stolarki okiennej,
  • modernizacja c.w.u. z niezbędnym wyposażeniem i osprzętem,
  • montaż wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej,
  • wymiana oświetlenia na energooszczędne z czujkami ruchu,
  • montaż paneli fotowoltaicznych

Projekt pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych w Powiecie Polickim” jest dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne oraz w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Aktualnie zakończyły się prace w budynku szkolnym Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach. W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Trzebieży prace nadal trwają i powinny zakończyć się do 15 lipca br. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Policach wyłoniono wykonawcę i prace niedługo się rozpoczną.

Całkowita wartość projektu wynosi 19 224 480,13 zł.

Pierwotna wysokość dofinansowania ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego obszaru Gospodarczego w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu wynosiła 5 189 210,56 zł. Po otrzymaniu decyzji Ministra Klimatu i Środowiska Powiat Policki otrzymał dodatkowe dofinansowanie w kwocie 6.568.434,48 zł. Łączna kwota dofinansowania z tych środków wynosi 11 757 645,04 zł – mówiła podczas konferencji Beata Chmielewska Członek Zarządu Powiatu w Policach.

Kolejne dofinansowanie w kwocie 2 223 947,43 zł pochodzi z Rządowego Funduszy Inwestycji Lokalnych. Kwota 2 350 242,14 zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego i jest przeznaczona na inwestycję w Trzebieży. Pozostała kwota 2 892 645,52 zł pochodzi z budżetu Powiatu Polickiego.

Tekst i Foto: Mateusz Frąckowiak

Czytaj dalej

Powiat Policki

Powitanie wiosny Słowiańskim Parku Historycznym

W sobotę 25 marca br.  odbędzie się impreza otwierająca sezon w Słowiańskim Parku Historycznym PODGRODZIE pt. ” Powitanie Wiosny”. Jak dawniej Słowianie, tak i my chcemy pożegnać Panią Zimę i przywołać ciepłe dni. W związku z tym przygotowaliśmy dla gości wiele atrakcji.

Opublikowane

w dniu

W programie znajdziemy:
– dawne obrzędy i słowiańskie zwyczaje związane
z powitaniem wiosny
– wspólne palenie Marzanny
– warsztaty robienia lalek z sitowia dla dużych i małych
– pokaz farbowania jajek technikami średniowiecznymi
– ognisko ( można zabrać swój prowiant)

Dodatkowo:
– zwiedzanie zagrody edukacyjej- możliwość karmienia zwierzat
– bicie pamiątkowej monety
– strzelanie z łuku
– kramik z pamiatkami

Rozpoczęcie imprezy przewidujemy na godzinę 14:00.
Koszt- 10zł/ osobę
 
Czekamy na Was!
Słowiański Park Historyczny PODGRODZIE
ul. Podgrodzie 99, 72- 022 Nowe Warpno
 
Organizatorem imprezy jest Fundacja Knieja- operator Słowiańskiego Parku Historycznego PODGRODZIE. „

Czytaj dalej

Powiat Policki

Dotacja na poprawę warunków w domu dla samotnych matek

Dofinansowanie z programu „Za życiem” umożliwi przeprowadzenie w Domu dla Samotnych Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży w Karwowie. Powiat Policki otrzyma na ten cel z budżetu państwa 32 tys. zł, co pokryje 80% kosztów przedsięwzięcia. Umowę w sprawie przekazania środków podpisali dziś wojewoda Zbigniew Bogucki i starosta policki Andrzej Bednarek.

Opublikowane

w dniu

Remont 5 pokoi mieszkalnych, 7 łazienek oraz pokoju odwiedzin, bawialni, kuchni, zaplecza gospodarczego i magazynku zapewni mieszkającym w domu matkom i ich dzieciom odpowiedni standard. Przy okazji wymienione będą meble, a także czujniki przeciwpożarowe i termoregulatory, co podniesie poziom bezpieczeństwa mieszkańców – mówi wojewoda Zbigniew Bogucki.

Placówkę prowadzi Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego. Dom zapewnia schronienie, pomoc i wsparcie.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie