Gmina Police

Mieszkańcy Leśna Górnego przeciwni budowie kompostowni w ich miejscowości

Police to taka dziwna gmina, gdzie w strefie obszaru chronionego buduje się zakład utylizacji odpadów bio, a na terenie przemysłowym powstanie wkrótce teren rekreacyjny. Pytanie zasadnicze, kto będzie korzystał z tego terenu? W czwartek, 23 czerwca w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie mieszkańców Leśna Górnego z władzami gminy i prezesem trans Netu. Mieszkańcy nie tylko Leśna Górnego protestują przeciwko planom rozbudowy zakładu przetwarzania odpadów bio.

Opublikowane

w dniu

Prace nad prawnym uregulowaniem problematyki uciążliwości zapachowej podejmowane są od wielu lat zarówno w kraju, jak i całej Unii Europejskiej. Wieloaspektowość tego problemu powoduje, że do chwili obecnej nie ma jednolitego prawodawstwa unijnego w tym zakresie, w formie dyrektywy lub wytycznych. Uciążliwość zapachowa to stan subiektywnego dyskomfortu odczuwanego przez człowieka w sferze fizycznej i psychicznej powodowany zapachem substancji wprowadzonej do powietrza. Uciążliwość zapachowa jest wynikiem oddziaływania źródeł emitujących związki odorowe, które są rozpoznawane przez receptory ludzkiego narządu węchu.

Funkcjonujący w Leśnie Górnym, Zakład Odzysku i Składowania Odpadów Komunalnych już jest uciążliwy dla mieszkanców tej miejscowości pod względem zapachów, robactwa, gryzoni oraz problemami z ciśnieniem wody, a także ruchu samochodów ciężarowych, które przejeżdżają przez wieś. Zwiększenie przerobu odpadów do 40 tysięcy ton rocznie, zwiększy te problemy 40-krotnie. Droga przebiegająca przez wieś nie jest przystosowana zwiększonego ruchu samochodów ciężarowych. Budynki są usytuowanej tuż przy drodze, brak jest jakichkolwiek osłon. Ruch samochodowy spotęguje już teraz będące korki na Głębokim i w Pilchowie. Już sam etap budowy będzie uciążliwy pod względem ruchu i hałasu.

 

Mieszkańcy Leśna Górnego nie wyrażają zgody na powstanie kompostowni w ich miejscowości, a tym samym na znaczne pogorszenie jakości życia, spowodowane uciążliwą działalnością tego typu zakładu, pod żadnymi warunkami. Podczas spotkania z władzami Gminy Police, na ręce burmistrza Diakuna złożyli protest podpisany przez kilkadziesiąt osób mieszkających w Leśnie Górnym czy też Pilchowa.

Zanim rozpoczęła się burzliwa dyskusja pomiędzy mieszkańcami Leśna Górnego a władzami Gminy Police, Adam Pacholik, prezes spółki Trans-Net pokazał prezentację, w której trakcie pokazywał jak wyglądać będzie instalacja do kompostowania bioodpadów oraz sam proces. Zdaniem Pacholika powstanie zakładu spowoduje zwiększenie ruchu samochodów ciężarowych, jednak w niewielkiej skali około 7 samochodów dziennie. Rocznie do Policko-Szczecińskiego Centrum Biorecyklingu ma trafić bowiem 40 tysięcy ton odpadów bio.

Przede wszystkim należy mówić, że inwestycja ma na celu poprawę warunków kompostowania odpadów już istniejącego zakładu – powiedział prezes Trans-Netu Adam Pacholik. Cała inwestycja jest w fazie koncepcji, a na tą chwilę wystąpiliśmy wraz z partnerami do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wydanie zgody na powołanie spółki.

Argumentacja ta nie przekonała mieszkańców Leśna Górnego, którzy podkreślali przede wszystkim to, że w okolicy tej miejscowości znajduje się kilka składowisk odpadów.

Powoli się do tego przyzwyczailiśmy – mówi jedna z mieszkanek Leśna Górnego. Teraz zamiast likwidować wysypiska planuje się budowę kolejnego, większego. Wioska jest mała, my tu nie mamy chodników ani pobocza. Mimo zakazu samochody wiozące odpady do ZOiSOKu korzystają ze skrótu w tym również samochody Trans-Netu.

Zdaniem mieszkańców wioski, kiedy powstawał ZOiSOK mieszkańcom obiecywano różne przywileje. Z obietnic nie zostało nic, a na terenie miejscowości dzieci mają tylko „pseudo” plac zabaw.

Przez dwadzieścia lat, mimo obietnic nasza miejscowość nie otrzymała od gminy nic – mówiła jedna z mieszkanek Leśna Górnego. Teraz chcemy zmiany planu zagospodarowania tego terenu.

W petycji, która została podpisana przez około 100 osób przedstawiono, kilka lokalizacji kompostowni gdzie mieszkańcy sąsiadujący z kompostownią protestują przeciw odorom i innym niedogodnościami. Wśród wymienionych lokalizacji kompostowni jest Bydgoszcz, którą prowadzi spółka Remondis, ta sama, która będzie udziałowcem zakładu w Leśnie Górnym. W odpowiedzi na protesty, okoliczni mieszkańcy otrzymują zapewnienia, że zakład będzie niebawem modernizowany.

Mieszkańcy Leśna Górnego jak najbardziej popierają działania proekologiczne, jednak nie w swoim sąsiedztwie. Takie inwestycje powinny być planowane z dala od siedzib ludzkich, tak aby nie stwarzać zagrożenia dla mieszkańców i środowiska. Działalność kompostowni wiąże się nie tylko z uciążliwością zapachową, zagrożeniem robactwem, gryzoniami, a co za tym idzie możliwością przenoszenia chorób zakaźnych ale także zagrożeniem zanieczyszczania wód czy gleby. W swojej petycji mieszkańcy Leśna Górnego wskazali inne możliwe lokalizacje kompostowni, w miejscu w którym jej funkcjonowanie nie będzie uciążliwe dla otoczenia. Dlaczego w ogóle w tej sprawie władze Gminy Police nie wypowiedziały się? Dlaczego wspólnie z Powiatem Polickim nie zaproponowano terenu, na którym obecnie znajdują się zgromadzone opony, a który ma być zrekultywowany i przeznaczony na … teren rekreacyjny? Kto z tego miejsca będzie korzystał? Dla kogo ten teren? Teren rekreacyjny, którego brakuje np. w Leśnie Górnym.

Nikt nie będzie planował inwestycji, która jest niezgodna z przepisami ochrony środowiska – mówił podczas spotkania Witold Król, pełnomocnik burmistrza.

Oczywiście, że nikt tego nie uczyni. Problem w tym, ze w Polsce nie ma przepisów regulujących odory, więc nie ma mowy o ich złamaniu nawet gdyby śmierdziało. Trwają co prawda prace sejmowe nad taką ustawą, jednak nie wiadomo kiedy przepisy zostaną wdrożone. Osobną sprawą jest to, że ustawa ta ma dotyczyć ferm hodowlanych. Nic nie mówi się o kompostowniach.

Przyjmujemy państwa stanowisko – wielokrotnie powtarzał to zastępca burmistrza Pisański.

I w zasadzie to było najważniejsze podsumowanie. Stanowisko przyjęte, a zakład i tak powstanie, czy mieszkańcy leśna Górnego tego chcą czy też nie chcą. Mówienie o tak zwanych konsultacjach czy też rozmowach to mydlenie oczu mieszkańców Pilchowa, Leśna Górnego i Siedlic. Skoro podmioty uzgodniły wystąpienie o zgodę UOKiK, to nie dlatego by później z pomysłu utworzenia zakładu się wycofać. Wariantu B nie ma i nie będzie, bo władze Gminy patrzą na zyska a nie na mieszkańców, których ten problem dotknie. Mieszkańcy Leśna Górnego są już zmęczeni ciągłą walką z planowanymi inwestycjami w ich miejscowości, które wiążą się tylko z odpadami, ich składowaniem lub przetwarzaniem. Pytają się władz Polic, „dlaczego nie planuje się tu inwestycji mających przynieść korzyści dla mieszkańców?”. Mają żal do władz Polic, które przy kolejnej ważnej dla gminy inwestycji w Leśnie Górnym nie miały potrzeby spotkania się z mieszkańcami. Wyliczają mankamenty w swojej miejscowości, które powinno się usunąć. To brak pobocza przy drodze gminnej, brak ścieżki rowerowej, autobus jeżdżący co godzinę, gdzie inne miejscowości mają bezpłatną komunikację.

O tym, że poza pokazaniem nowego zakładu, przedstawiciele władz samorządowych nie byli przygotowani do spotkania, niech świadczy fakt, że nie zaproponowano nic poza słowami o interesie Gminy. Pokazano liczby obrazujące jakie korzyści dla Gminy będą z tytułu budowy zakładu. Już sam fakt wspominania ciągłego przez włodarzy Polic, że dzięki współpracy ze Szczecinem za spalanie odpadów Gmina płaci mniej, można przyjąć jako pewna forma „szantażu”, bowiem dla mieszkańców, utrata partnera samorządu Szczecina, mogłaby się wiązać ze wzrostem cen za odpady. Nie zaproponowano mieszkańcom Leśna Górnego na przykład postawienie tablic dźwiękochłonnych przy drogach, które by zniwelowały hałas jadących ciężarówek.

Policko-Szczecińskie Centrum Biorecyklingu mają utworzyć Przedsiębiorstwo Użyteczności Publicznej Trans-Net, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie oraz Remondis Szczecin. Szacowane nakłady inwestycyjne (bez działki) mają wynieść około 69 milionów złotych.

Gmina Police

Rozpoczęcie XVII roku akademickiego Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W czwartek, 3 października, miało miejsce uroczyste rozpoczęcie XVII roku akademickiego Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wydarzenie to stanowi znaczący moment w życiu społeczności seniorów, którzy chcą kontynuować edukację i poszerzać swoje horyzonty.

Opublikowane

w dniu

Policki Uniwersytet Trzeciego Wieku jest znany z promowania aktywnego trybu życia wśród osób starszych, a także z możliwości rozwijania zainteresowań, zdobywania wiedzy oraz spełniania marzeń. Inauguracja była czasem świętowania i odnotowania dynamiki, z jaką Uniwersytet wkracza w nowy rok akademicki.

Uroczystości inauguracji były prestiżowe dzięki obecności honorowych gości, w tym Przewodniczącej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Teresy Kaliny, Starosty Polickiego Shivana Fate, Przewodniczącego Rady Powiatu w Policach Janusza Szwyda, Wicestarosty Polickiego Damiana Walczaka, Burmistrza Polic Krystiana Kowalewskiego oraz jego Zastępczyni Magdaleny Sosnowskiej.

W bieżącym roku akademickim w zajęciach uczestniczyć będzie ponad pięciuset słuchaczy. Jest to dowód na to, że lokalna społeczność seniorów wykazuje ogromne zainteresowanie ciągłym rozwojem i edukacją.

W imieniu organizacji życzymy wszystkim uczestnikom zdrowia, realizacji marzeń i wielu sukcesów. Oczekuje się, że nadchodzący rok akademicki przyniesie wiele radości oraz będzie źródłem nowych doświadczeń i osobistej satysfakcji dla słuchaczy.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Trwa zbiórka dla powodzian w Policach – zapotrzebowanie na materiały budowlane i wyposażenie

Akcja wsparcia ofiar niedawnej powodzie nie ustaje. Organizatorzy zbiórki informują, że na chwilę obecną największe zapotrzebowanie istnieje na artykuły, które przyczynią się do odbudowy i remontu uszkodzonych mieszkań i domów. Pilnie potrzebne są między innymi osuszacze, pianki montażowe, zaprawy tynkarskie i murarskie, środki gruntujące, impregnaty oraz farby. Poza materiałami budowlanymi, niezbędnymi okazują się także narzędzia takie jak przecinaki, młotki, a także elementy konstrukcyjne – płyty OSB, kołki rozporowe, rygle drzwiowe oraz zawiasy.

Opublikowane

w dniu

Zbiórka obejmuje także przedmioty, które pomogą poszkodowanym w codziennym funkcjonowaniu podczas odbudowy ich życia. Na liście wymieniono śpiwory, materace, koce, pościel, kołdry, poduszki oraz rękawice ochronne gumowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się również duże worki na śmieci oraz koce termiczne, które mogą być przydatne w nadchodzących, chłodniejszych miesiącach.

Ważnym komunikatem jest również informacja o artykułach, których powodzianie w tej chwili nie potrzebują. Organizatorzy podkreślają, że nie ma potrzeby dostarczania odzieży, artykułów spożywczych oraz wody.

Dobroczynne działania organizowane w Policach mają na celu możliwie najszybsze przywrócenie normalnych warunków życia tym, którzy utracili dobytek w wyniku żywiołu. Osoby oraz firmy pragnące wesprzeć akcję mogą dostarczyć wymienione artykuły do punktu zbiórki, który został wyznaczony przez lokalne władze oraz organizacje wspierające poszkodowanych.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Październikowe warsztaty w Miejskim Ośrodku Kultury

Opublikowane

w dniu

Zrób to sam – Szafka na klucze

Zapraszamy na kreatywne warsztaty, podczas których wykonaszoryginalną skrzyneczkę na klucze techniką Mix Media, polegającą na łączeniu materiałów, struktur i faktur w dowolny, wykreowany przez Twoją wyobraźnię sposób. Przyjemność tworzenia połączona z relaksem i spotkaniem z innymi pasjonatami rękodzieła będzie dodatkowym atutem warsztatów. Wszystkie materiały potrzebne do stworzenia autorskiej ozdoby otrzymacie na miejscu, Wy będziecie musieli zabrać ze sobą jedynie pozytywne nastawienie i chęć do działania!
Kiedy? 6 października (niedziela), godz. 10:00-15:00

Dla kogo? Dla dorosłych

Koszt uczestnictwa: 100 zł

Zapisy poprzez strefę zajęć www.mokpolice.pl

Warsztaty poprowadzi Sława Pietaś

Liczba uczestników: 12 osób

ABC Fotografii

Zapraszamy na czteroczęściowy warsztat fotograficzny „ABC Fotografii”, który wprowadzi Cię w świat fotografii od podstaw! Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z aparatem, czy chcesz usystematyzować swoją wiedzę, te zajęcia są dla Ciebie.

Spotkanie 1: Wstęp do fotografii i obsługa aparatu. Na pierwszych zajęciach poznasz podstawowe funkcje i ustawienia aparatu. Dowiesz się, jak działa tryb manualny, co to jest przysłona, czas naświetlania i ISO oraz jak te elementy wpływają na jakość zdjęcia.

Spotkanie 2: Kompozycja i kadrowanie. Zgłębisz tajniki tworzenia harmonijnych i interesujących kompozycji. Nauczysz się, jak świadomie kadrować, aby podkreślić najważniejsze elementy sceny i opowiedzieć historię jednym zdjęciem.

Spotkanie 3: Praca ze światłem. Odkryjesz, że kluczowe znaczenie w fotografii ma światło. Nauczysz się, jak pracować z naturalnym światłem, jakie są podstawy użycia lampy błyskowej oraz jak unikać najczęstszych błędów związanych z oświetleniem.

Spotkanie 4: Podstawy edycji zdjęć. Na ostatnim spotkaniu skupimy się na podstawach edycji zdjęć. Dowiesz się, jak korzystać z podstawowych narzędzi do obróbki fotografii, aby poprawić ich jakość, dostosować kolory, kontrast, jasność i inne parametry.

Każde spotkanie to okazja do praktycznych ćwiczeń pod okiem doświadczonego instruktora, który pomoże Ci zdobyć pewność w korzystaniu z aparatu i edytowaniu zdjęć. Do zobaczenia na warsztatach!

Kiedy? 7 października (poniedziałek), godz. 19:00

14 października (poniedziałek), godz. 19:00

21 października (poniedziałek), godz. 19:00

28 października (poniedziałek), godz. 19:00

Dla kogo? Dla dzieci od 11 lat

Koszt uczestnictwa: 90 zł

Zapisy przez strefę zajęć www.mokpolice.pl

Warsztaty poprowadzi Tomasz Łój

Liczba uczestników: 10 osób

Sensoplastyka dla najmłodszych

Zapraszamy na swobodne, kolorowe i twórcze zajęcia sensoplastyczne dla najmłodszych. Sensoplastyka to zajęcia plastyczne z wykorzystaniem produktów spożywczych: wszelkiego rodzaju kolorów, faktur, konsystencji, a nawet smaków. Poprzez swobodną i nieco brudną zabawę wspiera kreatywność, samodzielność, decyzyjność oraz ogólny rozwój małych uczestników, dając im jednocześnie mnóstwo radości.

Kiedy? 8 października (wtorek), godz. 10:00-10:45
Dla kogo? Dla dzieci od 8 miesięcy do 4 lat
Koszt uczestnictwa: 25 zł

Zapisy przez strefę zajęć www.mokpolice.pl

Zajęcia poprowadzi Justyna Gajdziel

Liczba uczestników: 10 osób

Linoryt – niezwykła technika graficzna

Zanurz się w dawne techniki drukarskie i wykonaj stempel według własnego pomysłu! Warsztaty linorytu umożliwią Ci wykonanie autorskiej matrycy do dekoracyjnego druku, dzięki której będziesz mógł powielać zaprojektowany wzór nieskończoną ilość razy na najróżniejszych podłożach. Linoryt daje możliwość tworzenia niepowtarzalnych kart okolicznościowych, toreb zakupowych i prezentowych, elementów wystroju wnętrz, dekorowania odzieży czy stron pamiętnika według modnego wciąż trendu journalingu. Prostota tej techniki w połączeniu z kreatywnością autora daje nieograniczone wprost możliwości twórcze – skorzystaj więc i Ty.

Kiedy? 10 października (czwartek) i 24 października (czwartek), godz. 18:00-21:00

Dla kogo? Dla młodzieży od 14 lat i dorosłych

Koszt uczestnictwa: 60 zł

Zapisy przez strefę zajęć www.mokpolice.pl

Warsztaty poprowadzi Agnieszka Rozmus

Liczba uczestników: 10 osób

Duszek na szydełku

Halloween zbliża się wielkimi krokami, dlatego zapraszamy na warsztaty z szydełkowania, podczas których wykonaszPrzyjaznego Duszka z miękkiej włóczki, który będzie idealnym dopełnieniem jesiennego klimatu. W inspirującej atmosferze, wśród osób podzielających Twoją pasję, będziesz mógł popracować nad techniką pracy na szydełku, tworząc pluszową przytulankę, która stanie się Twoim nieodłącznym towarzyszem. Jeśli pasjonujesz się rękodziełem i relaksujesz się przy pracach manualnych, przyjdź na nasze warsztaty!

Kiedy? 12 października (sobota), godz. 10:00-13:00

Dla kogo? Dla dzieci od 9 lat

Koszt uczestnictwa: 60 zł

Zapisy przez strefę zajęć www.mokpolice.pl

Warsztaty poprowadzi Beata Henkiel

Liczba uczestników: 8 osób

Leśny obraz

Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty, podczas których puścisz wodze swojej fantazji, tworząc unikatowy obraz leśny z naturalnego mchu chrobotka. A gdy do tego dodasz jeszcze organiczne elementy ozdobne, uzyskasz zachwycający efekt! Wykreuj swoje oryginalne dzieło, baw się materiałami, dobieraj dekoracje i twórz kompozycje kolorystyczne, by do domu zabrać wspaniałą pracę w pięknej, drewnianej ramce.

Kiedy? 12 października (sobota), godz. 10:00-11:30

Dla kogo? Dla dzieci od 6 lat

Koszt uczestnictwa: 60 zł

Zapisy przez strefę zajęć www.mokpolice.pl

Zajęcia poprowadzi Justyna Gajdziel

Wellbeing Day z warsztatami rozwoju osobistego DNA SZCZĘŚCIA

Odkryj Sekret Dobrostanu i Zdrowia! Poznaj tajemnice najszczęśliwszych ludzi na świecie, którzy żyją ponad 100 lat w zdrowia, zainspiruj się japońskim Ikigai, duńskim Hygge, kostarykańskim Plan de vida albo kenijskim Hakuna matata! 

Podczas tego inspirującego dnia pełnego relaksu i odkrywania siebie, skupimy się na programie RELAKS:

R – Realna praca z przekonaniami,

E – Efektywne osiąganie celów,

L – Logiczne zmiany na lepsze,

A – Atrakcyjne zadbanie o relacje i komunikację,

K – Konkretne kroki zarządzania emocjami,

S – Skuteczny relaks, który dodaje energii.

Co zyskasz dzięki warsztatom?

·         poznasz 5 składników dobrostanu – jak dbać o aspekty psychiczne, by poprawić swoje zdrowie.

·         Wyruszysz w Journey into Your Self – podróż w głąb siebie, by zbudować pozytywne relacje z samym sobą i innymi.

·         Nauczysz się wprowadzać trwałe zmiany w swoim życiu według własnego scenariusza.

·         Zdobędziesz umiejętność wyznaczania i osiągania celów całożyciowych.

·         Zredukujesz stres i destrukcyjne fale mózgowe, zamieniając je na zdrowe fale alfa.

Zabierz ze sobą: wodę, notes, długopis, matę do ćwiczeń Body&Mind i wizualizacji oraz mnóstwo dobrego humoru.

Wellbeing day pomoże Ci zadbać o równowagę i energię na co dzień.

Kiedy? 19 października (sobota), godz. 10:00-16:00

Dla kogo? Dla osób powyżej 16 roku życia

Koszt uczestnictwa: 240 zł

Zapisy przez strefę zajęć www.mokpolice.pl

Spotkanie poprowadzi dr Julia Szapiaczan

Liczba uczestników: 16 osób

Aromatyczne mydła DIY

Zapraszamy dzieci z rodzicami na aromatyczne warsztaty, podczas których przygotujecie dyniowe mydełka w sam raz na jesienny czas! W czasie spotkania wykonacie mydełka według własnego pomysłu, dekorując je i perfumując zapachami, które wprowadzą was w wyjątkowy jesienny klimat. Gwarantujemy, że z warsztatów wyniesiecie wiedzę, którą z powodzeniem wykorzystacie przy tworzeniu własnych, ekologicznych kosmetyków! A przy tym będziecie świetnie się bawić, pracując zespołowo!

Kiedy? 21 października (poniedziałek), godz. 17:00-18:30

Dla kogo? Dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat wraz z rodzicami

Koszt uczestnictwa: 40 zł (dziecko + rodzic)

Zapisy przez strefę zajęć www.mokpolice.pl

Warsztaty poprowadzą Justyna Gajdziel i Daria Zarzeczna

Dyniowe Party

Zapraszamy na szalone jesienne party, którego główną bohaterką będzie dynia! Dołącz do naszej twórczej zabawy, połączonej z rękodzielniczymi warsztatami i spędź sobotnie popołudnie w inspirujący sposób! Zatańcz razem z nami do dyniowej piosenki, weź udział w zwariowanych zabawach i konkursach, przygotuj piękne dyniowe lampiony, dekoracje z dyniowym motywem i aromatyczne mydełka i dajsię porwać beztroskiej zabawie w prawdziwie jesiennym klimacie! Gwarantujemy, że wyjdziesz z naszego party z szerokim uśmiechem na ustach, pięknymi wspomnieniami i drobnym upominkiem, który szykujemy specjalnie na tę okazję!

Kiedy? 26 października (sobota), godz. 16:00-18:00

Dla kogo? Dla dzieci od 5 do 10 lat

Koszt uczestnictwa: 60 zł

Zapisy przez strefę zajęć www.mokpolice.pl

Spotkanie poprowadzą Justyna Gajdziel i Daria Zarzeczna

Liczba uczestników: 15 osób

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie