Kultura

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie – marzec

Opublikowane

w dniu

Wydarzenia w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2)

6 marca, godz. 18.00 (piątek)
Przegląd literatury azjatyckiej

Zapraszamy na kolejne spotkanie Szczecińskiego Klubu Azji, tym razem poświęcone literaturze Azji. 
Partner wydarzenia: Szczecińskie Klub Azji.

13 marca, godz. 18.00 (piątek)
Spotkanie z Markiem Stelarem [Szczecin Literacki]

Zapraszamy na spotkanie ze znakomitym, mieszkającym w Szczecinie autorem kryminałów, Markiem Stelarem, i jego najnowszą ksiązką – „Intruz”. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Lichtblau. Wstęp wolny.

18 marca, godz. 18.00 (środa)
Lalki. Malarstwo Julii Sobuckiej

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Julii Sobuckiej, uczennicy Liceum Plastycznego w Szczecinie, zatytułowany „Lalki”. Wstęp wolny.

19 marca, godz. 18,00 (czwartek)
Król fryzjerów, fryzjer królów

Zapraszamy na spotkanie z Martą Orzeszyną, autorką książki „Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów”. Wstęp wolny.

20 marca, godz. 18.00 (piątek)
Niektórzy lubią poezję… [Szczecin Literacki]

Serdecznie zapraszamy na dyskusję poświęconą miejscu poezji we współczesności. W spotkaniu udział wezmą szczecińscy poeci – Róża Czerniawska-Karcz, Marek Maj i Konrad Wojtyła 

24 marca, godz. 18.00 (wtorek)
Spotkanie z Sylwią Winnik

Zapraszamy na spotkanie z Sylwią Winnik i rozmowę o jej książkach: „Dziewczęta z Auschwitz” i „Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy”. Prowadzenie: Krzysztof Lichtblau. Wstęp wolny. 

25 marca, godz. 18.00 (środa) 
Szczeciński Szlak Widokowy

Zapraszamy na spotkanie z Arturem Krzyżańskim, który wygłosi prelekcję na temat Szczecińskiego Szlaku Widokowego. Wstęp wolny.

28 marca, godz. 11.00 (sobota)
Klub Zaczytanego Malucha

Zapraszamy dzieci (w wieku 3-5 lat) wraz z opiekunami do Sali Klubowej w ProMediach.

Wstęp wolny.

28 marca, godz. 16.00 (sobota)
Marina Hulia i jej Dzieci z Dworca Brześć

Zapraszamy na spotkanie z Mariną Hulią i jej książką „Dzieci z Dworca Brześć”, opisującą historie dzieci i matek, które miesiącami koczowały na białoruskim dworcu. Rozmowę z autorką poprowadzi Weronika Fibich-Foremska. Wstęp wolny.

30 marca, godz. 18.00 (poniedziałek)
Komiks eksperymentalny [Taktownie O Komiksie]

Zapraszamy na kolejne spotkanie naszego dyskusyjnego klubu komiksowego Taktownie O Komiksie. Przypominamy, że spotkania są otwarte i z otwartymi ramionami przyjmujemy nowych dyskutantów. Wstęp wolny!

Wydarzenia w filiach MBP

Filia biblioteczna nr 4 (Niebuszewo, ul. Barnima 25) 
14 marca (sobota) godz. 12.00 

Zaczytani mali SŁOWianie 

Zapraszamy rodziców z dziećmi na spotkanie organizacyjne klubu Zaczytani mali SŁOWianie. Klub będą tworzyć ukraińskie i polskie rodziny oraz wszyscy zainteresowani szczecinianie. Do zobaczenia! Pomysłodawczyniami projektu i prowadzącymi klub są: Katerina Zavizhenets oraz Olga Bazelyuk, założycielki Stowarzyszenia „Mi-GRACJA”.

Filia biblioteczna nr 6 (Szczecin-Dąbie, ul. Dziennikarska 39)
17 marca (wtorek) o godz. 18.00

Droga do sukcesu

Zapraszamy na prelekcję połączoną z dyskusją, zatytułowaną „Edukacja jako droga do sukcesu i własnego biznesu”. Prelegentka, Katarzyna Kujath, oprze swój wykład między innymi na literaturze z zakresu marketingu, jednak tematyka spotkania jest na tyle uniwersalna, że każdy będzie mógł odnieść ją do siebie, by zmienić coś w swoim życiu, znaleźć konstruktywną drogę i poczuć się pewniej. Współorganizatorem spotkania jest grupa „Rentierzy FM” 

Reklama

Kultura

Będzie się działo w weekend na Zamku w Szczecinie

Spektakl z piosenkami Cohena, Dzień Kultury Romskiej, bajki dla dzieci z Teatrem Gwitajcie i nie tylko. Na mieszkańców i turystów, którzy w weekend odwiedzą zamkowe dziedzińce, czekać będzie sporo atrakcji. Bez względu na wiek każdy znajdzie coś dla siebie

Opublikowane

w dniu

Już w piątek, 5 sierpnia, o godz. 21 Zamek zaprasza na spektakl Będzie dobrze, Cohen!. To spotkanie z twórczością wybitnego kanadyjskiego pieśniarza i poety Leonarda Cohena. Twórczością widzianą nieco inaczej – przez pryzmat i doświadczenie znakomitego aktora Konrada Pawickiego, dla którego piosenki Cohena są sposobem na opowiedzenie jego świata. Twórcy spektaklu, czerpiąc z bogatego źródła piosenek Cohena, stworzyli postać dojrzałego mężczyzny, który próbuje przeciwstawić się światu, rusza do boju o lepszą rzeczywistość, ale nie znajduje siły na walkę ani w sztuce, ani w Bogu, ani w miłości do kobiet. Na oczach widzów przechodzi metamorfozę, pokazuje kolejne swoje oblicza, odsłania blizny. Kiedy wszystko zawodzi, pozostaje pytanie: czy to, o co walczył, nie było jedynie utopią i fatamorganą?

W niedzielę, 7 sierpnia, o godz. 11 w ramach cyklu Bajki na lato z Teatrem Gwitajcie dla najmłodszych Zamek przygotował przedstawienie pt. Chcecie wierzyć czy nie chcecie, krasnoludki są na świecie. Minimusical, który wzruszy i zachwyci nie tylko dzieci, ale też te całkiem dorosłe „krasnoludki”. Rozśpiewane skrzaty zapraszają do wspólnej zabawy.

Także w niedzielę o godz. 16 odbędzie się Dzień Kultury Romskiej. Tego dnia na dziedzińcu Zamku wystąpią: Sara Czureja oraz zespół Somnakuno Drom. Wstęp wolny. Artyści wykonają utwory tradycyjnej europejskiej muzyki romskiej oraz własne kompozycje estradowe. Zespół Somnakuno Drom działa w Szczecinie od 2003 r. Propaguje kulturę, taniec, muzykę oraz język społeczności romskiej. W swoim repertuarze ma tradycyjne utwory romskie połączone z muzyką tworzoną przez młode pokolenie, która ma bardziej dynamiczne brzmienie. Współorganizator wydarzenia: Stowarzyszenie Mniejszości Narodowej Roma w Polsce „Jankesci”.

Przez cały weekend Zamek zachęca do odwiedzania zamkowych wystaw. W środku zobaczyć można m.in. Zbrojownię oraz Celę Czarownic, a także ekspozycje Gabinet LubinusaNa pańskich stołach i w kredensach oraz Rajskie owoce. Ceremoniał i jego oprawa w kościele pomorskim w epoce nowożytnej. W weekend wystawy czynne są od godz. 10:00 do 18:00. Warto wejść również na Wieżę Dzwonów, z której rozciąga się przepiękny widok na Szczecin i okolicę. Punkt widokowy czynny będzie w weekend w godz. 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście 17:30).

Szczegółowe informacje oraz więcej wydarzeń na stronie Zamku www.zamek.szczecin.pl.

Czytaj dalej

Kultura

Cyrwus i Dąbrowski w „Wariacjach enigmatycznych” na Zamku

„Wariacje enigmatyczne” Erica Emmanuela Schmitta to pełna zwrotów akcji, przewrotna, błyskotliwa opowieści o miłości. Wystąpią: Piotr Cyrwus i Piotr Dąbrowski, aktorzy znani z filmów i seriali oraz scen największych teatrów w Polsce. Na spektakl zaprasza Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Opublikowane

w dniu

 Sztukę znakomitego współczesnego francuskiego pisarza, eseisty i dramaturga (autora m.in. „Oskara i pani Róży” czy „Małych zbrodni małżeńskich”), jednego z najczęściej czytanych i wystawianych autorów francuskojęzycznych, zobaczyć będzie można na zamkowym dziedzińcu już w piątek 12 sierpnia o godz. 20:00.

„Wariacje enigmatyczne” to zaskakująca historia o miłości, rozpisana na dwa męskie głosy. Akcja toczy się na wyspie Rosvannoy położonej na Morzu Norweskim, na której mieszka pisarz i noblista – Abel Znorko. Wydaje się, że to człowiek niezwykle samotny, nieco zgorzkniały i niesłychanie uszczypliwy, co udowadnia podczas rozmowy z dziennikarzem (drugim bohaterem spektaklu) – Erikiem Larssenem. Powodem ich spotkania jest nowo wydana powieść pisarza – cykl wyznań miłosnych, zebranych w formie korespondencji między mężczyzną a kobietą. Jak z czasem się okazuje, kobietą nieprzypadkową, istotną w życiu obu panów.

Mężczyźni (w rolach głównych Piotr Cyrwus oraz Piotr Dąbrowski) dyskutują o samotności i sensie miłości. W tle towarzyszy im znamienny utwór – „Wariacje enigmatyczne” Edwarda Elgara. Widzowie są świadkami wspaniałej wręcz koncertowej gry aktorskiej, emocjonującego pojedynku dwóch twardzieli, którzy okazują się jednak wrażliwcami, kiedy między nich wkracza kobieta.

 „Spektakl-rozmowa, wciągająca i wręcz pochłaniająca uwagę widza. To prawdziwy koncert na słowa. Oglądamy, śmiejemy się, wzruszamy. Są zaskakujące momenty, trzymające w napięciu. Dwóch mężczyzn i miłość do kobiety. Skomplikowane uczucie, subtelne, szaleńcze, przeciwstawne” – pisała recenzentka portalu Białystok online po premierze sztuki w wykonaniu Cyrwusa i Dąbrowskiego. Z kolei recenzent Dziennika Teatralnego podkreślał „wysoki kunszt aktorskiej pracy”.

WARIACJE ENIGMATYCZNE

12 sierpnia (piątek), godz. 20:00

Dziedziniec Zamku

Bilety: 40 zł

 Autor Eric-Emmanuel Schmitt

Przekład Barbara Grzegorzewska

Występują: Piotr Cyrwus, Piotr Dąbrowski

Reżyseria Piotr Dąbrowski

Czytaj dalej

Kultura

Kino plenerowe na Zamku w sierpniu ze znakomitym repertuarem

Kino Zamek i Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie w sierpniu zapraszają na kontynuację Zamkowych Nocy Filmowych 2022. W tym miesiącu seanse rozpoczynać się będą o godz. 21:30. Wstęp bezpłatny.

Opublikowane

w dniu

Organizatorzy Zamkowych Nocy Filmowych podzielili wydarzenie na bloki tematyczne, aby nieco ułatwić poruszanie się po bogatym programie. W sierpniu filmowe propozycje zgromadzone zostały w cyklach: „Z dreszczem” i „Festiwalowe przeboje”. Filmy z dreszczem to między innymi polski „Wilkołak” Adriana Panka, „Nigdy cię tu nie było” z Joaquinem Pheonixem oraz znakomity kryminał z Australii zatytułowany „Susza”. Wśród Festiwalowych przebojów zobaczyć będzie można dokumentalne „Duch śniegów” i „Truflarze”, gorąco oklaskiwany i bardzo lubiany przez widzów „Najgorszy człowiek na świecie”, zdobywca wielu znaczących nagród „Parasite” oraz film tegorocznego laureata Złotej Palmy w Cannes, Rubena Ostlunda („The Square”).

Tegoroczne Zamkowe Noce Filmowe zakończą się 1 września i tego dnia organizatorzy zaproszą widzów na Zamkowy Wieczór Historyczny oraz seans filmu „C’mon C’mon”. Film prezentowany będzie z polskimi i ukraińskimi napisami.

Repertuar: https://zamek.szczecin.pl/wydarzenie/kino/zamkowe-noce-filmowe-2022/

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie