Gmina Kołbaskowo

Małżeństwo na złoty medal. Bo miłość jest najważniejsza

Elżbieta i Zygmunt Chorzępowie z Siadła Górnego są razem od 50 lat. Medale za długoletnie pożycie małżeńskie szczęśliwej parze w imieniu Prezydenta RP wręczyła Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

Opublikowane

w dniu

Elżbieta i Zygmunt Chorzępowie w naszej gminie mieszkają od marca 2002 roku. Wcześniej żyli w Szczecinie, do którego przyjechali w 1968 roku, najpierw na Pomorzanach, a następnie na Łęknie, a pochodzą ze wschodniej części kraju, pani Elżbieta z Chełma, pan Zygmunt z Leżajska.

Poznaliśmy się jeszcze w szkole, w liceum w Leżajsku – mówi pan Zygmunt. – Chodziliśmy do tej samej klasy – dodaje pani Ela. – Później studiowaliśmy w Krakowie, ale każdy na innej uczelni, ja filologię romańską, a mąż prawo. A pobraliśmy się w Leżajsku.


Skąd pomysł na Szczecin? – Ja w Chełmie mieszkałam krótko, ojciec był kolejarzem i rzuciło go do Szczecinka. Dam dorastałam i stamtąd mam miłe wspomnienia. Ale do liceum chodziłam w Leżajsku, gdzie poznałam męża. Na ziemie zachodnie, do Szczecina, wcześniej przyjechali moi bracia. Studiowali na Politechnice Szczecińskiej. I oni mnie do Szczecina ściągnęli. Brat napisał: mam dla ciebie pracę, powstaje liceum nr 7. I tak zakotwiczyłam w tym mieście – śmieje się pani Ela.

Ja zacząłem pracę w Szczecinie później, w lipcu 1969 r., zacząłem jako kolejarz w Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. Dlaczego? W tym czasie głównym problemem młodych było mieszkanie. A w DOKP mieli taki przepis, że absolwentowi uczelni wyższej zapewniali możliwość uzyskania mieszkania spółdzielczego. Zamieszkaliśmy na Pomorzanach, przy ul. Ruskiej. Mieszkaliśmy tam 8 lat. Ja pracując jeszcze na kolei, zacząłem aplikację w sądzie, chciałem pracować w zawodzie.

Pani Ela oprócz etatu pedagoga zajmowała się także tłumaczeniami z francuskiego. – Bardzo to lubiłam. To było ciekawe doświadczenie. Byłam tłumaczem przysięgłym, tłumaczem technicznym, filmy tłumaczyłam dla dzieci i nie tylko. To były zlecenia od szczecińskiej telewizji. Fajnie się tłumaczyło dla dzieci, trzeba było jakoś te postacie nazwać, żeby to dla maluchów było zrozumiałe, to była dobra zabawa.

Jak to się stało, że państwo Chorzępowie Szczecin zamienili na wieś?

Mamy trzy córki. W pewnym momencie, jak to się mówi, sytuacja materialna się trochę poprawiła i pomyśleliśmy, że może zamieszkalibyśmy w domku – mówi pan Zygmunt. – Rozmawiałem też o tym z kolegami. Rozważaliśmy Szczecin, ale działki w mieście, a poza miastem, to była duża różnica, w efekcie kupiliśmy trzy działki w Siadle Górnym, gdzie się pobudowaliśmy.

Jak zgodnie podkreślają, żyje się tu bardzo dobrze. – Mam tu swoje trzy trasy spacerowe. Rowerem jeżdżę po Szlaku Bielika, często spacerujemy po okolicznych polach, na przykład ścieżką w stronę autostrady – mówi pan Zygmunt.

Muszę przyznać, że sporo się od momentu zamieszkania w Siadle zmieniło. Przybyło mieszkańców, jest więcej domów wokół, większy ruch aut, pojawiła się niedawno dobra droga, dużo jest ścieżek rowerowych. Jest nam tu bardzo dobrze – uśmiecha się pani Ela.

Jak przeżyć w zgodzie 50 lat? – Ja myślę, że trzeba mieć jakiś zakorzeniony dekalog i go przestrzegać. Jak się wyznaje pewne zasady i się coś podpisało, to trzeba tego dotrzymać – mówi pan Zygmunt.

Mąż mówi jak prawnik – śmieje się pani Ela. – Ja od razu wiedziałam, że nie wyobrażam sobie życia bez Zygmunta. Dla mnie to było oczywiste, że będziemy razem do końca, i jeszcze dzień dłużej – dodała.
No i wiadomo, miłość. Miłość jest najważniejsza – dodał nieśmiało pan Zygmunt.

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Wkrótce otwarcie kompleksu DGS Diagnostics

Prace budowlane są na ostatniej prostej. Znamy już termin inauguracji. – Uroczyste otwarcie ma nastąpić 1 marca 2023 roku – usłyszeliśmy od przedstawicieli DGS Diagnostics.

Opublikowane

w dniu

To będzie unikatowy kompleks na skalę krajową i światową. Połączy szereg funkcji: produkcja, logistyka, obszar badawczo-rozwojowy, będą nowoczesne laboratoria, a także zróżnicowane zaplecze socjalne, od profesjonalnej siłowni, poprzez przestronną kantynę i zewnętrzny taras. Całość zajmie powierzchnię ponad 11,5 tys. m2. Czym zajmuje się firma?
DGS Diagnostics specjalizuje się w branży diagnostyki słuchu i zaburzeń równowagi. Projektujemy, produkujemy i serwisujemy całe spektrum instrumentów w zakresie audiometrii, tympanometrii, ABR, otoemisji akustycznej oraz narządu równowagi – wyjaśnia Paweł Muklewicz, dyrektor generalny DGS Diagnostics.
Firma jest globalnym liderem, a jej produkty i usługi docierają do 130 krajów na całym świecie.
Naszą produkcję cechuje wysokie zróżnicowanie produktowe o niskim wolumenie. Aby sprostać jej wymogom posługujemy się szerokim zakresem technologii, korzystamy z najnowocześniejszych narzędzi i wdrażamy nowe modele pracy. Dzięki wysoko wykwalifikowanym specjalistom, realizujemy na najwyższym poziomie cały proces – od R&D przez produkcję po logistykę, wspieraną przez pracowników obsługi klienta, zakupów, dokumentacji technicznej, jakości, elektroniki i serwisu. Funkcjonujemy w nowoczesnym układzie organizacyjnym, szanujemy różnorodne postawy, a przy tym dbamy o środowisko naturalne – dodaje Paweł Muklewicz.
Prace rozpoczęły się we wrześniu 2021 roku. Wykonuje je firma Erbud.
Budowanie i konsekwentne realizowanie przemyślanej strategii rozwoju gminy to wyzwanie, jakie postawiły przed sobą władze Gminy Kołbaskowo – mówiła Dorota Trzebińska, przewodnicząca Rady Gminy Kołbaskowo. – Głównym celem tej strategii jest wzrost potencjału gospodarczego gminy. Dzięki nowym inwestorom możemy realizować te cele, które przyczyniają się do poprawy jakości życia naszych mieszkańców. Możemy inwestować w drogi, oświatę, turystykę czy kulturę. Cieszymy się bardzo, że tak duża i znana firma jak DGS Diagnostics, zaufała nam i postanowiła zlokalizować w naszej gminie nowoczesny, innowacyjny zakład.
Obiekt dla DGS Diagnostics w Rosówku jest znakomicie zlokalizowany. W pobliżu autostrady A6, blisko dużego miasta Szczecin, a także granicy polsko-niemieckiej, a wkrótce ma powstać obwodnica Kołbaskowa, której przebieg zakończy się tuż przy budowanej siedzibie DGS Diagnostics.
Źródło: UG Kołbaskowo

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Przeszukają przykościelny cmentarz w Bobolinie

W najbliższą sobotę (5 listopada 2022 roku) o godz. 10:00 rozpoczną się prace ewidencyjne i poszukiwania nagrobków oraz płyt nagrobnych na cmentarzu przykościelnym w Bobolinie (Boblin) w gm. Kołbaskowo.

Opublikowane

w dniu

Proszę zabrać ze sobą szpadle i pręty – mówi Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. Pomimo, że wszystkie nagrobki zepchnięto spychaczem pod mur kościelny to cmentarz jest wpisany w rejestr zabytków, będziemy więc działać według wytycznych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Mamy zgodę na wykorzystanie wykrywaczy metalu, jeżeli wiec ktoś ma ochotę pomóc poszukać krzyży żeliwnych i fragmentów tablic to serdecznie zapraszam.
Chętnych mogą się zgłaszać na FB, miejsce zbiórki (kropkę), przy północnej furcie cmentarza przykościelnego, zaznaczono na planie.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Dzień Edukacji Narodowej. Nagrody dla nauczycieli

Dzień Edukacji Narodowej, święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela. Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo w siedzibie GOKSiR w Przecławiu, wręczyła pedagogom nagrody.

Opublikowane

w dniu

Jest mi niezmiernie miło gościć panie i wręczyć nagrody za szczególne osiągnięcia w dziecinie edukacji – powiedziała Małgorzata Schwarz. – Życzę cierpliwości i wytrwałości w tej trudnej, ciężkiej pracy, bo zdaję sobie sprawę z tego, że jest to praca niewdzięczna. Stare chińskie przysłowie, w zasadzie przekleństwo, mówi: Obyś cudze dzieci uczył… Życzę satysfakcji z wykonywanej pracy, zadowolenia, żeby władze dostrzegały trud i wysiłek, który leży po waszej stronie. My jako gmina, nie szczędzimy środków na edukację, bo to pieniądze, które procentują poprzez wykształconych, młodych mieszkańców. I tego sobie życzmy, żeby edukacja w naszej gminie tak wyglądała, żebyśmy kształcili świadomych, mądrych, odpowiedzialnych obywateli naszego kraju.
Później miała miejsce najprzyjemniejsza część, czyli wręczenie nagród. Otrzymały je: Aneta Tyrka – ZPO Kołbaskowo, Patrycja Ingielewicz – ZPO Kołbaskowo, Anna Dynakowska – SP Będargowo, Małgorzata Dusza – Punkt Przedszkolny w Przecławiu, Katarzyna Jurkowska – Przedszkole Publiczne w Przecławiu, Renata Kaczkowska – ZSP Przylep oraz Małgorzata Osiewicz-Warlikowska – SP Przecław.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie