Gmina Kołbaskowo

Małżeństwo na złoty medal. Bo miłość jest najważniejsza

Elżbieta i Zygmunt Chorzępowie z Siadła Górnego są razem od 50 lat. Medale za długoletnie pożycie małżeńskie szczęśliwej parze w imieniu Prezydenta RP wręczyła Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

Opublikowane

w dniu

Elżbieta i Zygmunt Chorzępowie w naszej gminie mieszkają od marca 2002 roku. Wcześniej żyli w Szczecinie, do którego przyjechali w 1968 roku, najpierw na Pomorzanach, a następnie na Łęknie, a pochodzą ze wschodniej części kraju, pani Elżbieta z Chełma, pan Zygmunt z Leżajska.

Poznaliśmy się jeszcze w szkole, w liceum w Leżajsku – mówi pan Zygmunt. – Chodziliśmy do tej samej klasy – dodaje pani Ela. – Później studiowaliśmy w Krakowie, ale każdy na innej uczelni, ja filologię romańską, a mąż prawo. A pobraliśmy się w Leżajsku.


Skąd pomysł na Szczecin? – Ja w Chełmie mieszkałam krótko, ojciec był kolejarzem i rzuciło go do Szczecinka. Dam dorastałam i stamtąd mam miłe wspomnienia. Ale do liceum chodziłam w Leżajsku, gdzie poznałam męża. Na ziemie zachodnie, do Szczecina, wcześniej przyjechali moi bracia. Studiowali na Politechnice Szczecińskiej. I oni mnie do Szczecina ściągnęli. Brat napisał: mam dla ciebie pracę, powstaje liceum nr 7. I tak zakotwiczyłam w tym mieście – śmieje się pani Ela.

Ja zacząłem pracę w Szczecinie później, w lipcu 1969 r., zacząłem jako kolejarz w Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. Dlaczego? W tym czasie głównym problemem młodych było mieszkanie. A w DOKP mieli taki przepis, że absolwentowi uczelni wyższej zapewniali możliwość uzyskania mieszkania spółdzielczego. Zamieszkaliśmy na Pomorzanach, przy ul. Ruskiej. Mieszkaliśmy tam 8 lat. Ja pracując jeszcze na kolei, zacząłem aplikację w sądzie, chciałem pracować w zawodzie.

Pani Ela oprócz etatu pedagoga zajmowała się także tłumaczeniami z francuskiego. – Bardzo to lubiłam. To było ciekawe doświadczenie. Byłam tłumaczem przysięgłym, tłumaczem technicznym, filmy tłumaczyłam dla dzieci i nie tylko. To były zlecenia od szczecińskiej telewizji. Fajnie się tłumaczyło dla dzieci, trzeba było jakoś te postacie nazwać, żeby to dla maluchów było zrozumiałe, to była dobra zabawa.

Jak to się stało, że państwo Chorzępowie Szczecin zamienili na wieś?

Mamy trzy córki. W pewnym momencie, jak to się mówi, sytuacja materialna się trochę poprawiła i pomyśleliśmy, że może zamieszkalibyśmy w domku – mówi pan Zygmunt. – Rozmawiałem też o tym z kolegami. Rozważaliśmy Szczecin, ale działki w mieście, a poza miastem, to była duża różnica, w efekcie kupiliśmy trzy działki w Siadle Górnym, gdzie się pobudowaliśmy.

Jak zgodnie podkreślają, żyje się tu bardzo dobrze. – Mam tu swoje trzy trasy spacerowe. Rowerem jeżdżę po Szlaku Bielika, często spacerujemy po okolicznych polach, na przykład ścieżką w stronę autostrady – mówi pan Zygmunt.

Muszę przyznać, że sporo się od momentu zamieszkania w Siadle zmieniło. Przybyło mieszkańców, jest więcej domów wokół, większy ruch aut, pojawiła się niedawno dobra droga, dużo jest ścieżek rowerowych. Jest nam tu bardzo dobrze – uśmiecha się pani Ela.

Jak przeżyć w zgodzie 50 lat? – Ja myślę, że trzeba mieć jakiś zakorzeniony dekalog i go przestrzegać. Jak się wyznaje pewne zasady i się coś podpisało, to trzeba tego dotrzymać – mówi pan Zygmunt.

Mąż mówi jak prawnik – śmieje się pani Ela. – Ja od razu wiedziałam, że nie wyobrażam sobie życia bez Zygmunta. Dla mnie to było oczywiste, że będziemy razem do końca, i jeszcze dzień dłużej – dodała.
No i wiadomo, miłość. Miłość jest najważniejsza – dodał nieśmiało pan Zygmunt.

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Mammobus ponownie odwiedzi gminę Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo zaprasza na kolejną wizytę mammobusu, która odbędzie się w terenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu. Mieszkanki gminy Kołbaskowo będą miały możliwość bezpłatnych badań mammograficznych w mobilnym centrum diagnostycznym we wtorek 6 sierpnia br. To ważny element profilaktyki raka piersi, dlatego organizatorzy zachęcają wszystkie Panie spełniające kryteria do wcześniejszej rejestracji potrzebnej do skorzystania z usług mammobusu.

Opublikowane

w dniu

Rejestracja jest już otwarta i potrwa do dnia badania. Dzwonić można od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 19:30 pod dwa dedykowane numery telefonów: 58 767 34 44 lub 58 767 34 77. Pracownice rejestracji udzielą wszelkich niezbędnych informacji oraz pomogą zarezerwować dogodny termin.

Badania mammograficzne są bezpłatne dla kobiet w wieku 50-69 lat, które przynajmniej od dwóch lat nie wykonywały mammografii w ramach programu profilaktycznego. Mammobus wyposażony jest w nowoczesny sprzęt i obsługiwany przez wykwalifikowany personel, co zapewnia najwyższą jakość diagnostyki.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Przetarg na przebudowę drogi powiatowej Stobno-Mierzyn

W odpowiedzi na ogłoszenie przetargu na przebudowę odcinka drogi powiatowej Stobno – Mierzyn, napłynęły dwie oferty od znanych przedsiębiorstw budowlanych. Przetarg, który został ogłoszony 7 czerwca br., przyciągnął uwagę firm Strabag oraz Eurovia.

Opublikowane

w dniu

Strabag, międzynarodowa korporacja z sektora budowlanego, wyceniła realizację zadania na 2,3 miliona złotych. Druga oferta, przedstawiona przez konkurencyjną firmę Eurovia, zakłada wykonanie prac za 1,9 miliona złotych. Kwota przeznaczona na inwestycję, ustalona przez zamawiającego, wynosi 2,1 miliona złotych brutto.

Obecnie komisja przetargowa dokonuje analizy przedstawionych ofert. Zgodnie z przewidywaniami, prace mają rozpocząć się jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku. Zadanie obejmuje wykonanie nakładki bitumicznej na długości około 930 metrów drogi oraz częściową budowę nowej konstrukcji drogowej. Plan zakłada ułożenie dwóch warstw mas bitumicznych, wzmocnionych siatką z włókien szklanych i węglowych, wraz z niezbędnymi robotami towarzyszącymi.

Inwestycja wpisuje się w długoterminowy program modernizacji infrastruktury drogowej w powiecie polickim. W ostatnim czasie gmina Police zakończyła kompleksową przebudowę dróg Stobno – Szczecin i Stobno – Dołuje, a aktualnie prowadzone są prace przy przebudowie drogi przebiegającej przez Stobno. Ponadto, w fazie projektowej znajduje się przebudowa drogi łączącej Stobno z miejscowością Będargowo.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Multimedialne widowisko „Iskry Niepodległej” w Przecławiu

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu ma zaszczyt zaprosić mieszkańców i gości powiatu polickiego na wyjątkowe wystąpienie multimedialnego spektaklu „Iskry Niepodległej”, które odbędzie się w dniach 12-14 lipca 2024 roku. Inicjatywa ta jest realizowana przez GOKSiR w ramach obchodów niepodległościowych.

Opublikowane

w dniu

Dyrektor GOKSiR, Rafał Roguszka, wyjaśnia, że spektakl to innowacyjna narracja o Polsce i jej niezwykłych obywatelach, którzy mieli znaczący wpływ na historię światową. Przedstawienie zaprojektowane zostało przez Biuro „Niepodległa” i odbywa się w specjalnie przygotowanej naczepie multimedialnej. Bezpłatne pokazy mają na celu przybliżenie historii Polski ostatniego stulecia poprzez interaktywne przedstawienie życia i osiągnięć wybitnych postaci z różnych epok.

Wykorzystanie zaawansowanych technologii multimedialnych oraz elementów graficznych kreowanych dzięki sztucznej inteligencji sprawia, że spektakl zapada w pamięć i angażuje widzów na różnych poziomach percepcji. Digitalna postać pełniąca funkcję narratora wprowadza widownię w świat polskich sukcesów w dziedzinach takich jak nauka, medycyna, technika, sport czy kultura, przybliżając sylwetki osób, które przyczyniły się do tego, że Polska może być postrzegana jako państwo wolne i niepodległe.

Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w tym wyjątkowym multimedialnym widowisku. Spektakl będzie prezentowany co 30 minut w następujących godzinach:
– piątek 12 lipca, 9:00–17:00;
– sobota 13 lipca, 9:00–17:00;
– niedziela 14 lipca, 9:00–15:00.
Naczepa multimedialna usytuowana będzie na placu przed siedzibą GOKSiR w Przecławiu.
Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: www.iskryniepodleglej.pl
To nie jedyne wydarzenie organizowane latem przez nasz dom kultury.
Nadchodzi intensywny czas letniej aktywności GOKSiR w Przecławiu – mówi dyrektor GOKSiR. – Już w tym tygodniu przyjeżdża do nas spektakl multimedialny „Iskry Niepodległej” oraz rozpoczyna się ogólnopolski konwent mangi & anime „Mixukon”. Natomiast w kolejnym tygodniu ruszamy z festiwalem Taniec Poza Sferą Miasta. Będzie też miał miejsce Kolorowy Korowód Kolarzy, w trakcie którego wybierzemy się rowerami po kulturę.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie