Gmina Kołbaskowo

Małżeństwo na złoty medal. Bo miłość jest najważniejsza

Elżbieta i Zygmunt Chorzępowie z Siadła Górnego są razem od 50 lat. Medale za długoletnie pożycie małżeńskie szczęśliwej parze w imieniu Prezydenta RP wręczyła Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

Opublikowane

w dniu

Elżbieta i Zygmunt Chorzępowie w naszej gminie mieszkają od marca 2002 roku. Wcześniej żyli w Szczecinie, do którego przyjechali w 1968 roku, najpierw na Pomorzanach, a następnie na Łęknie, a pochodzą ze wschodniej części kraju, pani Elżbieta z Chełma, pan Zygmunt z Leżajska.

Poznaliśmy się jeszcze w szkole, w liceum w Leżajsku – mówi pan Zygmunt. – Chodziliśmy do tej samej klasy – dodaje pani Ela. – Później studiowaliśmy w Krakowie, ale każdy na innej uczelni, ja filologię romańską, a mąż prawo. A pobraliśmy się w Leżajsku.


Skąd pomysł na Szczecin? – Ja w Chełmie mieszkałam krótko, ojciec był kolejarzem i rzuciło go do Szczecinka. Dam dorastałam i stamtąd mam miłe wspomnienia. Ale do liceum chodziłam w Leżajsku, gdzie poznałam męża. Na ziemie zachodnie, do Szczecina, wcześniej przyjechali moi bracia. Studiowali na Politechnice Szczecińskiej. I oni mnie do Szczecina ściągnęli. Brat napisał: mam dla ciebie pracę, powstaje liceum nr 7. I tak zakotwiczyłam w tym mieście – śmieje się pani Ela.

Ja zacząłem pracę w Szczecinie później, w lipcu 1969 r., zacząłem jako kolejarz w Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. Dlaczego? W tym czasie głównym problemem młodych było mieszkanie. A w DOKP mieli taki przepis, że absolwentowi uczelni wyższej zapewniali możliwość uzyskania mieszkania spółdzielczego. Zamieszkaliśmy na Pomorzanach, przy ul. Ruskiej. Mieszkaliśmy tam 8 lat. Ja pracując jeszcze na kolei, zacząłem aplikację w sądzie, chciałem pracować w zawodzie.

Pani Ela oprócz etatu pedagoga zajmowała się także tłumaczeniami z francuskiego. – Bardzo to lubiłam. To było ciekawe doświadczenie. Byłam tłumaczem przysięgłym, tłumaczem technicznym, filmy tłumaczyłam dla dzieci i nie tylko. To były zlecenia od szczecińskiej telewizji. Fajnie się tłumaczyło dla dzieci, trzeba było jakoś te postacie nazwać, żeby to dla maluchów było zrozumiałe, to była dobra zabawa.

Jak to się stało, że państwo Chorzępowie Szczecin zamienili na wieś?

Mamy trzy córki. W pewnym momencie, jak to się mówi, sytuacja materialna się trochę poprawiła i pomyśleliśmy, że może zamieszkalibyśmy w domku – mówi pan Zygmunt. – Rozmawiałem też o tym z kolegami. Rozważaliśmy Szczecin, ale działki w mieście, a poza miastem, to była duża różnica, w efekcie kupiliśmy trzy działki w Siadle Górnym, gdzie się pobudowaliśmy.

Jak zgodnie podkreślają, żyje się tu bardzo dobrze. – Mam tu swoje trzy trasy spacerowe. Rowerem jeżdżę po Szlaku Bielika, często spacerujemy po okolicznych polach, na przykład ścieżką w stronę autostrady – mówi pan Zygmunt.

Muszę przyznać, że sporo się od momentu zamieszkania w Siadle zmieniło. Przybyło mieszkańców, jest więcej domów wokół, większy ruch aut, pojawiła się niedawno dobra droga, dużo jest ścieżek rowerowych. Jest nam tu bardzo dobrze – uśmiecha się pani Ela.

Jak przeżyć w zgodzie 50 lat? – Ja myślę, że trzeba mieć jakiś zakorzeniony dekalog i go przestrzegać. Jak się wyznaje pewne zasady i się coś podpisało, to trzeba tego dotrzymać – mówi pan Zygmunt.

Mąż mówi jak prawnik – śmieje się pani Ela. – Ja od razu wiedziałam, że nie wyobrażam sobie życia bez Zygmunta. Dla mnie to było oczywiste, że będziemy razem do końca, i jeszcze dzień dłużej – dodała.
No i wiadomo, miłość. Miłość jest najważniejsza – dodał nieśmiało pan Zygmunt.

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Młode talenty sportowe z gminy Kołbaskowo nagrodzone przez Wójt Małgorzatę Schwarz

W Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu odbyło się wyjątkowe wydarzenie dedykowane młodym sportowcom z terenu gminy Kołbaskowo. Wójt Gminy Kołbaskowo uhonorował zdolnych zawodników nagrodami za ich osiągnięcia w sporcie.

Opublikowane

w dniu

Wśród wyróżnionych znaleźli się: Julia Reginia, Adam Stański, Błażej Jezierski, Adrian Piórkowski, Filip Jarota, Mateusz Kajtowski, Kinga Kusiowska, Aleks Urbański, Fabian Urbański, Ewa Hamerska, Julia Szewczyk, Alan Maciejewski, Karolina Wasiuk oraz Lilianna Hamera. Są to obiecujące postacie na lokalnej, a być może i ogólnopolskiej, arenie sportowej, których zaangażowanie i wyniki zostały docenione przez lokalne władze.

Ceremonia wręczenia nagród była częścią większej inicjatywy mającej na celu promocję zdrowego stylu życia oraz wsparcie młodzieży w rozwoju ich sportowych pasji. Warto podkreślić, że tego typu wsparcie ma kluczowe znaczenie dla utalentowanych młodych ludzi, którzy dążą do osiągnięcia sukcesów na wyższych szczeblach rozgrywek sportowych.

Uroczystość była również okazją do zaprezentowania planów dotyczących rozwoju infrastruktury sportowej na terenie gminy. Działania te mają na celu stworzenie jeszcze lepszych warunków do treningu i rozwoju dla młodych sportowców.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nadchodzi remont głównej drogi w Ustowie

Starostwo Powiatu Polickiego ogłosiło, że planowany jest remont głównej drogi w miejscowości Ustowo – ostatniego odcinka trasy łączącej Szczecin z Siadłem Górnym. Obecna kondycja kilometrowego fragmentu pozostawia wiele do życzenia, z uwagi na liczne wyrwy i ubytki, co stanowi utrudnienie zarówno dla mieszkańców, jak i podróżujących tą trasą.

Opublikowane

w dniu

Na realizację prac remontowych przekazano środki w wysokości 6,5 miliona złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, jak poinformował starosta policki, Andrzej Bednarek. Władze lokalne wspólnie z gminą podejmują starania o pozyskanie brakujących środków na pokrycie całkowitych kosztów remontu, szacowanych na 11 milionów złotych.

Plan przewiduje, że przetarg na realizację prac zostanie ogłoszony najpóźniej w maju bieżącego roku. W międzyczasie, do czasu rozpoczęcia głównych działań remontowych, droga zostanie tymczasowo zabezpieczona. Starosta Bednarek apeluje o cierpliwość i zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przyszłych prac. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, droga powinna zostać oddana do użytku w przyszłym roku.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Ogólnopolski Turniej Par Brydża Sportowego w Przecławiu

W sobotę, 17 lutego, o godzinie 11:00, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu stanie się areną zmagań brydżowych. Odbędzie się tam I Ogólnopolski Turniej Par Brydża Sportowego, który przyciągnie miłośników tej intelektualnej gry karcianej z całego kraju. Impreza została objęta honorowym patronatem Wójta Gminy Kołbaskowo, podkreślając tym samym jej ważność w kalendarzu sportów umysłowych.

Opublikowane

w dniu

Turniej zapowiada się jako wydarzenie pełne emocjonujących rozgrywek, gdzie strategia i zdolności analityczne uczestników będą kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. W przeciwieństwie do wielu gier, brydż wymaga nie tylko skupienia, ale i umiejętności współpracy w parach, co stanowi o unikalności tej dyscypliny sportu.

Organizatorzy obiecują, że atmosfera turnieju będzie sprzyjać zarówno doświadczonym graczom, jak i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z brydżem. Wszystkich uczestników i gości czeka wiele godzin emocjonujących rozgrywek, a najlepsze pary zostaną uhonorowane Pucharem Wójta oraz innymi nagrodami.

Zachęcamy mieszkańców powiatu polickiego oraz gości z innych regionów Polski do udziału w tym turnieju, który będzie doskonałą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności w przyjaznej i kompetentnej atmosferze. Więcej informacji na temat zapisów i szczegółów organizacyjnych można uzyskać kontaktując się z GOKSiR Przecław.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie