Kultura

Majówka w Zamku Książąt Pomorskich

Zamkowa Wieża Dzwonów z punktem widokowym czynna całą majówkę, wystawy w galeriach otwarte 3 maja, a 1 maja – dwa spektakle teatralne i seans w Kinie Zamek. Tak zapowiada się majówka w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Opublikowane

w dniu

Najwyższa z zamkowych wież – Wieża Dzwonów, z której rozciąga się niesamowity widok na Szczecin, będzie otwarta 1, 2 i 3 maja w godz. 10:00-18:00 (ostatnie wejście o godz. 17:30). Z punktu widokowego na wieży podziwiać można m.in. katedrę, Wały Chrobrego, filharmonię, Łasztownię, rzekę Odrę czy sam zamek. W samej wieży zaś znajdują się cenne relikty. Na najniższym poziomie, pod szklanymi taflami, prezentowane są fragmenty dawnych obwarowań Wzgórza Zamkowego.

Zamkowe galerie będą nieczynne 1 i 2 maja. Będzie można je zwiedzać 3 maja w godz. 10:00-18:00. Na odwiedzających czekać będą: niedawno otwarty Gabinet Lubinusa z historyczną Wielką Mapą Księstwa Pomorskiego czy ekspozycja „Jesteśmy! XX lat SAIE” ukazująca twórczość artystów związanych ze Stowarzyszeniem Artystycznym Integracji Europejskiej. Ponadto wystawa „Rajskie owoce. Ceremoniał i jego oprawa w kościele pomorskim w epoce nowożytnej”, na której prezentowane są elementy wyposażenia kościołów pomorskich w epoce nowożytnej, oddające klimat i charakter życia duchowego Pomorskiego Kościoła Ewangelickiego. Oprócz tego dostępne będą nasze stałe ekspozycje: ZbrojowniaCela Czarownic i multimedialna wystawa Szczecińskie historie – prawdziwe i zmyślone.

1 maja zapraszamy na dwa spektakle teatralne oraz na seans animacji w Kinie Zamek. O godz. 9:30 w sali 101 zagramy przedstawienie dla najmłodszych widzów – „Misiaczek”, a o godz. 19:00 w sali kinowej nowy spektakl Teatru Piwnica Przy Krypcie – „Burmistrz” ze znakomitym Adamem Dzieciniakiem. W Kinie Zamek o godz. 16:00 będzie można obejrzeć porywający film animowany „Nawet myszy idą do nieba”. To historia z pozoru niemożliwej przyjaźni między odwiecznymi wrogami: myszką i lisem, których los niespodziewanie rzuca w wir przygód i zaświaty. Film był prezentowany na najważniejszych festiwalach animacji na świecie, zdobył czeskiego Oscara i nominację do francuskiego Cezara.

Przez całą majówkę zapraszamy też na zamkowe dziedzińce, gdzie można oglądać m.in. rzeźby Richarda Hessa, plenerową wystawę „Zamek książęcy w Szczecinie” czy makietę Zamku w skali 1:100.

Znajdujące się w zamku Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej będzie otwarte 1, 2 i 3 maja w godz. 10:00 – 18:00.

Reklama

Kultura

Wzrost czytelnictwa w Polsce: Autorzy dostrzegani przez czytelników

W najnowszym sprawozdaniu Biblioteki Narodowej zarysowany został obraz współczesnego czytelnictwa w Polsce, który ukazuje istotne tendencje. Z raportu wynika, że czytelnictwo w kraju zanotowało pozytywne zmiany: w ostatnim roku odsetek osób sięgających po książki wzrósł o dziewięć procent, osiągając poziom czterdziestu trzech procent populacji. Dane te rzucają światło na zmieniające się nawyki kulturalne Polaków.

Opublikowane

w dniu

Popularyzacja literatury wśród odbiorców ma kilka wymiarów. Okazuje się, że kluczowe dla sprzedaży są adaptacje filmowe oparte na literackich pierwowzorach oraz międzynarodowe triumfy autorów na polu nagrody tak prestiżowej, jak Nobel. Obecnie na szczycie listy popularnych pisarzy znajdują się Remigiusz Mróz, specjalizujący się w kryminałach i thrillerach prawniczych, Katarzyna Bonda, uznana za królową polskiego kryminału, oraz laureatka Nagrody Nobla – Olga Tokarczuk, której twórczość nie wymaga szerokiej eksplikacji.

Wyraźnie zaznacza się również rozbieżność płciowa w statystykach czytelnictwa. Co druga kobieta w Polsce sięga po książki, w przeciwieństwie do jednego na trzech mężczyzn. Ten fakt koreluje ze stwierdzeniem, że kobiety wykazują się wyższym poziomem wykształcenia. Konstatacja ta może służyć jako bodziec dla mężczyzn do narodowej refleksji nad własnymi nawykami czytelniczymi.

Czytaj dalej

Kultura

Już za miesiąc startuje „Pojezierze Wolnych Myśli” – nowy festiwal w sercu Pomorza Zachodniego!

W dniach od 26 kwietnia do 1 maja 2024 roku, powiat stargardzki stanie się areną dla festiwalu „POJEZIERZE WOLNYCH MYŚLI”. To wydarzenie, nawiązujące do tradycji festiwalu Włóczykij, zostało zainspirowane przez grupę organizatorów z Ińska, Drawska Pomorskiego oraz okolicznych miejscowości, w tym Fundację Brzeźnica, która od lipca 2023 roku jest właścicielem opuszczonej wsi w gminie Węgorzyno.

Opublikowane

w dniu

Festiwal ten ma na celu promowanie artystyczno-ekologicznej przestrzeni rozciągającej się między Ińskiem a Drawskiem Pomorskim. Celem wydarzenia jest również stworzenie platformy dla debat i wymiany myśli dotyczących rozwoju regionu. Cztery główne lokalizacje: Ińsko, Brzeźnica, Jankowo oraz Drawsko Pomorskie zostaną połączone w unikalny szlak kulturalny.

Założeniem „POJEZIERZA WOLNYCH MYŚLI” jest skupienie się na aspektach przyrody, podróżnictwie, sztuce, reportażu oraz nauce, z zaproszeniem mieszkańców do aktywnego uczestnictwa. Przemysław Lewandowski, dyrektor Ińskiego Lata Filmowego, pełni rolę pomysłodawcy festiwalu. W radzie programowej festiwalu zasiadają znane postacie takie jak Jacek Karczewski, Krzysztof Story, Maciej Gaca czy Joanna Klass.

W programie festiwalu przewidziano ponad 50 wydarzeń, z udziałem reporterów, autórów, muzyków oraz naukowców. Planowane są spotkania, warsztaty, wycieczki oraz koncerty, a także dedykowany program edukacyjny dla dzieci.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 26 kwietnia, przy udziale Jana Natkańskiego, wybitnego arabisty. Jego rozmówczynią będzie Agata Kasprolewicz. Dopełnieniem bogatej oferty muzycznej będzie występ Jacka Kleyffa i Michała Zygmunta z nowym projektem „Pociągi pod specjalnym nadzorem”.

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu:  https://pojezierzewolnychmysli.pl/

Bilety w sprzedaży na wydarzenie dostępne będą od 3 kwietnia, ale już teraz można wesprzeć festiwal na portalu zrzutka.pl i otrzymać w zamian za wsparcie karnet uprawniający do wejścia na wszystkie wydarzenia. Ilość karnetów jest limitowana.

Link do zrzutki:

https://zrzutka.pl/tscxkw

Czytaj dalej

Kultura

Zapraszamy na V Zamyślenia Pasyjne w Jasienicy

Już po raz piąty w historii kościół p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach stanie się miejscem spotkania śpiewaczego, służącego wielkopostnej zadumie. 

Opublikowane

w dniu

Na wyjątkowy koncert zapraszamy w Niedzielę Palmową, 24 marca o godz. 16:00. Podczas koncertu można będzie wesprzeć rodzinę z Trzebieży, która w styczniu straciła dorobek życia w pożarze.

Jasienickie Zamyślenia Nad Pieśnią Pasyjną to coroczne spotkanie chórów i zespołów z naszego regionu, które w tonach pieśni pasyjnych, wprowadzają słuchaczy w nastrój zbliżającego się Triduum Paschalnego. W tym roku dołączyli do nas wspaniali muzycy z Załomia, Mierzyna i Szczecina. We wspaniałej akustyce jasienickiego usłyszymy rekordową liczbę siedmiu chórów i zespołów wokalnych. Pieśni pasyjne zaprezentują: Policki Chór Kameralny „Postscriptum”, Chór Kameralny Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Zespół Wokalny „Tam i Owo” z Tanowa, Chór Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Załomiu „Przemienienie”, Zespół Folklorystyczny Mierzynianki, Szczeciński Chór Cantores Osoviensis Mater Dolorosa oraz Bractwo Śpiewacze z Tanowa.

Tradycyjnie Jasienickie Zamyślenia pasyjne są okazją na otwarcie naszych serc dla potrzebujących. W poprzednich latach zorganizowaliśmy zbiórkę dla Piotra Janiaka, który choruje na glejaka IV stopnia. W 2022 roku zbieraliśmy środki dla Ukrainy. W tym roku zostaliśmy głęboko poruszeni tragedią rodziny z sąsiedniej Trzebieży, która straciła w pożarze dorobek życia (więcej o tej historii na portalu pomagam.pl, gdzie można także wesprzeć bezpośrednio rodzinę).

Organizatorami koncertu są: Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach, Bractwo Śpiewacze z Tanowa, Zespół Szkół w Jasienicy, Miejski Ośrodek Kultury w Policach. Wstęp wolny.

Więcej o wydarzeniu na profilu FB

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie