Kultura

„List do św. Mikołaja” – dzieci pisały o swoich marzeniach

W tegorocznej edycji konkursu „List do św. Mikołaja” wzięło udział 161 osób. Pierwszy raz, w historii konkursu, ponad 80 procent prac zostało przygotowanych przez dzieci spoza Szczecina.

Opublikowane

w dniu

Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim uczestnikom konkursu za to, że podjęli się niełatwego zadania i wzięli w nim udział. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ta duża ilość prac, które do nas dotarły, to zasługa nie tylko najmłodszych ale też i ich nauczycieli, rodziców, dziadków oraz wychowawców. Wszystkim serdecznie dziękujemy! Tematyka listów związana była z aktualną sytuacją w Polsce i na świecie. Dzieci często prosiły w nich nie o zabawki ale o to, aby mogły wrócić do szkoły, nauczycieli oraz koleżanek i kolegów. Wielu autorów listów twierdziło, że prezenty typu: piłka, gra, rower czy nowe buty sportowe – nie mają sensu ponieważ nie ma z kim zagrać czy pobawić się. Często uczestnicy konkursu w św. Mikołaju upatrywali cudotwórcy, który rozprawi się z pandemią i przywróci dawny ład. W sumie jeśli tak dobrze radzi sobie z rozwożeniem prezentów po świecie i dociera do każdego zakątka, to trudno dziwić się oczekiwaniom najmłodszych.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 161 osób. Pierwszy raz, w historii konkursu, ponad 80% prac zostało przygotowanych przez dzieci spoza Szczecina. Nadesłano je z takich miejscowości jak: Police, Bezrzecze, Drawsko Pomorskie, Świnoujście, Jordanów, Rębielice Szlacheckie, Strzeszów, Siedlce, Gubin, Rzeszów, Zielona Góra, Cigacice, Warszawice, Długołęka Świerkla, Chorzele, Górczyn, Bielice, Stołeczna, Trzcińsko-Zdrój, Bytom, Pogwizdów Nowy, Gdańsk, Ochla, Widuchowa, Rzepiennik Strzyżewski, Choszczno, Gryfino, Paprocie – Nowa Słupa, Poznań, Kraków, Pilchowo, Pogórze, Tarnów, Ostrołęka, Sobienie Biskupie, Parsów, Chojna, Podlechy, Górno i Góralice. Po burzliwych, wielogodzinnych obradach jury przyznało nagrody w 3 kategoriach wiekowych: 5-6 lat, 7-8 lat i 9-10 lat. Łącznie nagrodzono  53 osoby. 

W tym roku nie ma możliwości, aby organizatorzy konkursu mogli zaprosić na wielki finał i otwarcie wystawy pokonkursowej do muzeum. W związku z tym wyniki publikowane są na stronie www.muzeum.szczecin.pl i na muzealnym Facebooku. Tam też zaprezentowana zostanie galeria prac osób nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie. W okresie od 28 do 30 grudnia, każdego dnia zamieszczane będą prace dzieci z poszczególnych grup wiekowych (zaczynając od najmłodszych).

Nagrody i dyplomy wszystkim osobom spoza Szczecina zostaną wysłane pocztą. Szczecinianie będą mogli odebrać swoje prezenty w Muzeum Narodowym w Szczecinie zgodnie, z ustalonym harmonogramem i zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. 

LAUREACI KONKURSU

KATEGORIA WIEKOWA 5 – 6 LAT

I Miejsce: 

Antonina Kogut – 6 lat, Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym

Paulina Pomianek – 6 lat, Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym 

Marta Kapczuk-Niekorek – 5 lat, Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Stołecznej

Nina Woniakowska – 6 lat, Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Stołecznej

Mikołaj Stańczyk – 6 lat, Górczyn

Marcel Krzykawski – 5 lat, Mierzyn 

II Miejsce: 

Maja Wolańska – 6 lat, Szkoła Podstawowa w Drawsku Pomorskim

Maja Wittbrodt – 5 lat, Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Stołecznej

Jan Wdowiak – 6 lat, Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym

Wojciech Panicz – 6 lat, Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Stołecznej

Julia Kręcisz – 5 lat, Chorzele 

III Miejsce: 

Michalina Milewska – 6 lat, Bezrzecze

Michał Migacz – 6 lat, Szkoła Podstawowa nr 1 w Świnoujściu

Adam Majkowski – 5 lat, Ostrołęka 

Wyróżnienie:

Wiktor Jastrzębski – 6 lat, Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Stołecznej

Anna Partyka – 5 lat, Szczecin

Marlena Adamczyk – 6 lat, Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Stołecznej

Adam Bedrejczuk – 6 lat, Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym

Michalina Litwiniak – 6 lat, Pilchowo

Julian Jastrzębski – 6 lat, Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Stołecznej 

KATEGORIA WIEKOWA 7 – 8 LAT

Grand Prix  Mikołaj Bronisz – 7 lat, Szczecin 

I Miejsce: 

Dawid Szczerba – 7 lat, Rzepnik Strzyżewski

Krzyś Tomicki – 7 lat, Szkoła Podstawowa nr 1 w Świnoujściu

Sara Hazeńska – 7 lat, Szkoła Podstawowa nr 1 w Świnoujściu

Lena Matuszak – 8 lat, Szkoła Podstawowa w Stołecznej

II Miejsce:

Bastian Gorgoń – 8 lat, Szkoła Podstawowa w Trzcińsku-Zdroju

Seweryn Wieczorek-Trocha – 7 lat, Szkoła Podstawowa nr 1 w Świnoujściu

Jakub Zgoda – 8 lat, Kraków

Jakub Pasternak – 8 lat, Jordanów

III Miejsce: 

Nadia Grochowicz – 8 lat, Bytom

Mikołaj Smułka – 7 lat, Szczecin

Ksawery Reczkowski – 7 lat, Niepubliczna Szkoła Specjalna w Tarnowie

Mateusz Szwechłowicz – 7 lat, Szkoła Podstawowa w Widuchowej

Piotr Majkowski – 7 lat, Ostrołęka

Weronika Załoga – 7 lat, Szczecin 

Wyróżnienie:

Jan Gruszka – 7 lat, Szkoła Podstawowa nr 2 w Gryfinie

Piotr Świderski – 7 lat, Szkoła Podstawowa nr 1 w Świnoujściu

Natalia Szczepanowska – 7 lat, Szkoła Podstawowa nr 2 w Gryfinie 

KATEGORIA WIEKOWA 9 – 10 LAT

I Miejsce: 

Paweł Puchała – 10 lat, Szkoła Podstawowa nr 48 w Szczecinie

Weronika Maksymek – 10 lat, Szkoła Podstawowa nr 3 w Choszcznie

Borys Matuszak – 10 lat, Szkoła Podstawowa w Stołecznej

Katarzyna Bylińska – 9 lat, International School Szczecin

II Miejsce: 

Aleksandra Kręcisz – 10 lat, Chorzele

Bartosz Szwechłowicz – 9 lat, Szkoła Podstawowa w Widuchowej

Ksawery Pawlik – 10 lat, Paprocie

Hanna Stachura – 9 lat, Szkoła Podstawowa w Trzcińsku – Zdroju 

Adam Stępniewski – 9 lat, Szczecin

Karolina Smułka – 10 lat, Szkoła Podstawowa nr 28 w Szczecinie 

III Miejsce: 

Lena Przytorska – 9 lat, Police

Zosia Musiał – 10 lat, Szczecin

Sara Marcinkowska – 9 lat, Szkoła Podstawowa w Drawsku Pomorskim

Błażej Bładyko – 9 lat, Uniemyśl

Michał Popis – 9 lat, Korsze 

Reklama

Gmina Kołbaskowo

„Kłamca spuszczony ze smyczy” – spotkanie z Jarosławem Dworzyńskim

Miłośnicy literatury mogą cieszyć się nowym tytułem na półkach lokalnych księgarń. „Kłamca spuszczony ze smyczy” to debiutancka powieść, która zadebiutowała na rynku wydawniczym 2 października .Na spotkanie z Jarosław Dworzyńskim, autorem pierwszego thrillera, którego akcja dzieje się w Gminie Kołbaskowo, zaprasza Gminna Biblioteka Publiczna, oddział w Przecławiu. Środa, 23.10, godz. 17

Opublikowane

w dniu

Fabuła książki skupia się na postaci Adama Hala, dziennikarza z gminy Kołbaskowo, który zmaga się z mroczną strona swojej osobowości. Podczas pięciodniowej majówki 2022 roku czytelnik jest świadkiem jego wewnętrznych rozterek oraz tajemniczych wydarzeń, które mogą go zdefiniować jako psychopatę lub po prostu zwykłego człowieka.

Adam Hal posiada mroczną historię; jako dziecko pozbawił życia inną osobę i przez lata utrzymywał tę tajemnicę w ukryciu. Dziś, jako dorosły, prowadzi podwójne życie i przygotowuje się do ryzykownego planu przeprowadzenia intymnych spotkań z kobietami poznanych online podczas nieobecności rodziny. Wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli, gdy okazuje się, że jego sekrety nie są już bezpieczne.

Akcja powieści rozgrywa się w malowniczych lokalizacjach gminy Kołbaskowo oraz Szczecina, rzadko spotykanych w literaturze. Autor, korzystając z autentycznych miejscowości takich jak Waliszewo, Moczyły czy Siadło Dolne, ożywia na kartach książki przedwojenną osadę Wilhelmshöhe, tworząc tło dla swojej historii.

Pierwsze recenzje są nad wyraz pozytywne. Zostały wyrażone przez takie osobistości jak Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, oraz inne osoby z lokalnej społeczności i ze świata literatury, wyróżniają w szczególności wartką akcję i głębokość postaci głównego bohatera.

Czytaj dalej

Kultura

Plener malarski w Parku Staromiejskim – spotkanie z sztuką w Policach

Miejski Ośrodek Kultury w Policach zaprasza miłośników malarstwa na kolejny plener malarski, który odbędzie się już w najbliższą sobotę, 5 października, w godzinach 12:00-14:00. Spotkanie z sztuką dla pasjonatów i amatorów malowania odbędzie się w malowniczej scenerii Parku Staromiejskiego, oferując uczestnikom nie tylko okazję do rozwijania swoich artystycznych umiejętności, ale także możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu w inspirującym otoczeniu.

Opublikowane

w dniu

Wstęp na wydarzenie jest całkowicie bezpłatny, jednak zainteresowani udziałem proszeni są o wcześniejsze zapisy w recepcji Miejskiego Ośrodka Kultury. Organizatorzy zapewniają wszystkie niezbędne materiały do malowania, dzięki czemu każdy uczestnik będzie mógł swobodnie wyrazić swoją kreatywność. Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję do integracji społeczności lokalnej oraz wymiany doświadczeń z innymi miłośnikami malarstwa.

Zachęca się zwłaszcza mieszkańców powiatu polickiego, choć wydarzenie otwarte jest dla każdego, kto chciałby spróbować swoich sił w plenerowym malowaniu. Jest to także wyjątkowa szansa dla początkujących artystów, którzy szukają inspiracji i pragną nauczyć się nowych technik pod okiem bardziej doświadczonych kolegów. Plener malarski w Policach jest nie tylko formą spędzania wolnego czasu, ale również metodą na rozwój osobisty i artystyczny.

fot. Tomasz Łój / Miejski Ośrodek Kultury w Policach

 

Czytaj dalej

Kultura

Contra plures. Przegląd polskiego monodramu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Gdy Szymek Pietruszka snuje swą opowieść, u widzów śmiech miesza się z głęboką refleksją i wzruszeniem. Już w niedzielę 1 września w zamkowym przeglądzie Contra plures kolejny znakomity monodram – „Kamień na kamieniu” na podstawie powieści o tym samym tytule jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy.

Opublikowane

w dniu

Na spektakl „Kamień na kamieniu” Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza w niedzielę 1 września o godz. 20:00. Tym razem w podwójnej roli – aktora i reżysera – Andrzej Róg, dobrze znany bywalcom krakowskich teatrów. W tym roku świętuje 40-lecie pracy scenicznej. Od 1984 roku aktor Teatru STU, ale współpracujący także z wieloma scenami Krakowa oraz innych miast, m.in. Tarnowa czy Łodzi.

Aktor wszechstronny z dużym, różnorodnym teatralnym dorobkiem – m.in. Rejent Milczek w „Zemście”, Poloniusz z „Hamleta”, Tichon w „Biesach” czy Żyd z „Wesela”, ale i Tetmajerowski Zwyrtała w spektaklu „Śleboda, czyli powaby życia”.

Dobrze śpiewa. Przez wiele lat śpiewał żydowskie piosenki słynnego ostatniego klezmera Galicji Leopolda Kozłowskiego. Udowodnił to także rolami m.in. w sztukach „Przybory, Wasowskiego dom wyobraźni”, „Labirynt” czy „Cabaret”. Świetne duety na scenie tworzy z Beatą Rybotycką, co skromnie kwituje: „Ogrzewam się w jej świetle”.

Ostatnio telewidzowie mogli go zobaczyć np. w serialu historycznym „Matylda”.

Monodram, który w Szczecinie zaprezentuje zamkowej publiczności, to adaptacja powieści wybitnego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego (dwukrotnego zdobywcy Nagrody Literackiej Nike za późniejsze dzieła). „Kamień na kamieniu” uznawana jest za jedną z najważniejszych powieści Myśliwskiego. I choć z pozoru to bardzo polska książka – opowieść z nurtu chłopskiego – to jednak tak uniwersalna, że zachwyca czytelników na całym świecie. Do tego stopnia, że jeden z będących pod jej wrażeniem czytelników holenderskich zapisał autorowi w spadku swój dom.  A gdyby Myśliwski spadku nie chciał przyjąć, miał go otrzymać wydawca, który tłumaczy i edytuje dzieła pisarza w Holandii (i tak się właśnie stało).

W monodramie „Kamień na kamieniu” Andrzej Róg skupia się na tematach dotyczących jego pokolenia oraz ludzi młodych, żyjących tu i teraz. Kieruje się słowami samego autora: „Literatura jest nie tylko poszukiwaniem prawdy o świecie, jest także, a może przede wszystkim, poszukiwaniem prawdy o sobie samym…”. Widzowie stają się uczestnikami opowieści o bohaterze każdego polskiego zaścianka, „słowiańskiej duszy” – Szymka Pietruszki, który snuje opowieść o sprawach przyziemnych i metafizycznych. Interaktywny charakter akcji scenicznej sprawia, że monodram odbierany jest jak spektakl.

Contra plures to pierwsza inicjatywa pokazania szczecińskiej publiczności dorobku polskiego monodramu. Na przegląd składają się kreacje mistrzowskie, umożliwiające bliskie doświadczenie aktorskiego kunsztu oraz najnowsze propozycje młodego pokolenia twórców. Przegląd w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie rozpoczął się 22 sierpnia znakomicie przyjętym monodramem „Simona K. wołająca na puszczy” Agnieszki Przepiórskiej. W programie Zamek przygotował osiem wyjątkowych spektakli w wykonaniu znakomitych aktorek i aktorów.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt jest współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. Contra plures – Przegląd Polskiego Monodramu w Zamku Książąt Pomorskich 2024.

KAMIEŃ NA KAMIENIU
1 września (niedziela), godz. 20:00
Duży Dziedziniec
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Andrzej Róg
Występuje: Andrzej Róg

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie