Kultura

„List do św. Mikołaja” – dzieci pisały o swoich marzeniach

W tegorocznej edycji konkursu „List do św. Mikołaja” wzięło udział 161 osób. Pierwszy raz, w historii konkursu, ponad 80 procent prac zostało przygotowanych przez dzieci spoza Szczecina.

Opublikowane

w dniu

Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim uczestnikom konkursu za to, że podjęli się niełatwego zadania i wzięli w nim udział. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ta duża ilość prac, które do nas dotarły, to zasługa nie tylko najmłodszych ale też i ich nauczycieli, rodziców, dziadków oraz wychowawców. Wszystkim serdecznie dziękujemy! Tematyka listów związana była z aktualną sytuacją w Polsce i na świecie. Dzieci często prosiły w nich nie o zabawki ale o to, aby mogły wrócić do szkoły, nauczycieli oraz koleżanek i kolegów. Wielu autorów listów twierdziło, że prezenty typu: piłka, gra, rower czy nowe buty sportowe – nie mają sensu ponieważ nie ma z kim zagrać czy pobawić się. Często uczestnicy konkursu w św. Mikołaju upatrywali cudotwórcy, który rozprawi się z pandemią i przywróci dawny ład. W sumie jeśli tak dobrze radzi sobie z rozwożeniem prezentów po świecie i dociera do każdego zakątka, to trudno dziwić się oczekiwaniom najmłodszych.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 161 osób. Pierwszy raz, w historii konkursu, ponad 80% prac zostało przygotowanych przez dzieci spoza Szczecina. Nadesłano je z takich miejscowości jak: Police, Bezrzecze, Drawsko Pomorskie, Świnoujście, Jordanów, Rębielice Szlacheckie, Strzeszów, Siedlce, Gubin, Rzeszów, Zielona Góra, Cigacice, Warszawice, Długołęka Świerkla, Chorzele, Górczyn, Bielice, Stołeczna, Trzcińsko-Zdrój, Bytom, Pogwizdów Nowy, Gdańsk, Ochla, Widuchowa, Rzepiennik Strzyżewski, Choszczno, Gryfino, Paprocie – Nowa Słupa, Poznań, Kraków, Pilchowo, Pogórze, Tarnów, Ostrołęka, Sobienie Biskupie, Parsów, Chojna, Podlechy, Górno i Góralice. Po burzliwych, wielogodzinnych obradach jury przyznało nagrody w 3 kategoriach wiekowych: 5-6 lat, 7-8 lat i 9-10 lat. Łącznie nagrodzono  53 osoby. 

W tym roku nie ma możliwości, aby organizatorzy konkursu mogli zaprosić na wielki finał i otwarcie wystawy pokonkursowej do muzeum. W związku z tym wyniki publikowane są na stronie www.muzeum.szczecin.pl i na muzealnym Facebooku. Tam też zaprezentowana zostanie galeria prac osób nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie. W okresie od 28 do 30 grudnia, każdego dnia zamieszczane będą prace dzieci z poszczególnych grup wiekowych (zaczynając od najmłodszych).

Nagrody i dyplomy wszystkim osobom spoza Szczecina zostaną wysłane pocztą. Szczecinianie będą mogli odebrać swoje prezenty w Muzeum Narodowym w Szczecinie zgodnie, z ustalonym harmonogramem i zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. 

LAUREACI KONKURSU

KATEGORIA WIEKOWA 5 – 6 LAT

I Miejsce: 

Antonina Kogut – 6 lat, Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym

Paulina Pomianek – 6 lat, Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym 

Marta Kapczuk-Niekorek – 5 lat, Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Stołecznej

Nina Woniakowska – 6 lat, Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Stołecznej

Mikołaj Stańczyk – 6 lat, Górczyn

Marcel Krzykawski – 5 lat, Mierzyn 

II Miejsce: 

Maja Wolańska – 6 lat, Szkoła Podstawowa w Drawsku Pomorskim

Maja Wittbrodt – 5 lat, Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Stołecznej

Jan Wdowiak – 6 lat, Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym

Wojciech Panicz – 6 lat, Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Stołecznej

Julia Kręcisz – 5 lat, Chorzele 

III Miejsce: 

Michalina Milewska – 6 lat, Bezrzecze

Michał Migacz – 6 lat, Szkoła Podstawowa nr 1 w Świnoujściu

Adam Majkowski – 5 lat, Ostrołęka 

Wyróżnienie:

Wiktor Jastrzębski – 6 lat, Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Stołecznej

Anna Partyka – 5 lat, Szczecin

Marlena Adamczyk – 6 lat, Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Stołecznej

Adam Bedrejczuk – 6 lat, Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym

Michalina Litwiniak – 6 lat, Pilchowo

Julian Jastrzębski – 6 lat, Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Stołecznej 

KATEGORIA WIEKOWA 7 – 8 LAT

Grand Prix  Mikołaj Bronisz – 7 lat, Szczecin 

I Miejsce: 

Dawid Szczerba – 7 lat, Rzepnik Strzyżewski

Krzyś Tomicki – 7 lat, Szkoła Podstawowa nr 1 w Świnoujściu

Sara Hazeńska – 7 lat, Szkoła Podstawowa nr 1 w Świnoujściu

Lena Matuszak – 8 lat, Szkoła Podstawowa w Stołecznej

II Miejsce:

Bastian Gorgoń – 8 lat, Szkoła Podstawowa w Trzcińsku-Zdroju

Seweryn Wieczorek-Trocha – 7 lat, Szkoła Podstawowa nr 1 w Świnoujściu

Jakub Zgoda – 8 lat, Kraków

Jakub Pasternak – 8 lat, Jordanów

III Miejsce: 

Nadia Grochowicz – 8 lat, Bytom

Mikołaj Smułka – 7 lat, Szczecin

Ksawery Reczkowski – 7 lat, Niepubliczna Szkoła Specjalna w Tarnowie

Mateusz Szwechłowicz – 7 lat, Szkoła Podstawowa w Widuchowej

Piotr Majkowski – 7 lat, Ostrołęka

Weronika Załoga – 7 lat, Szczecin 

Wyróżnienie:

Jan Gruszka – 7 lat, Szkoła Podstawowa nr 2 w Gryfinie

Piotr Świderski – 7 lat, Szkoła Podstawowa nr 1 w Świnoujściu

Natalia Szczepanowska – 7 lat, Szkoła Podstawowa nr 2 w Gryfinie 

KATEGORIA WIEKOWA 9 – 10 LAT

I Miejsce: 

Paweł Puchała – 10 lat, Szkoła Podstawowa nr 48 w Szczecinie

Weronika Maksymek – 10 lat, Szkoła Podstawowa nr 3 w Choszcznie

Borys Matuszak – 10 lat, Szkoła Podstawowa w Stołecznej

Katarzyna Bylińska – 9 lat, International School Szczecin

II Miejsce: 

Aleksandra Kręcisz – 10 lat, Chorzele

Bartosz Szwechłowicz – 9 lat, Szkoła Podstawowa w Widuchowej

Ksawery Pawlik – 10 lat, Paprocie

Hanna Stachura – 9 lat, Szkoła Podstawowa w Trzcińsku – Zdroju 

Adam Stępniewski – 9 lat, Szczecin

Karolina Smułka – 10 lat, Szkoła Podstawowa nr 28 w Szczecinie 

III Miejsce: 

Lena Przytorska – 9 lat, Police

Zosia Musiał – 10 lat, Szczecin

Sara Marcinkowska – 9 lat, Szkoła Podstawowa w Drawsku Pomorskim

Błażej Bładyko – 9 lat, Uniemyśl

Michał Popis – 9 lat, Korsze 

Reklama

Kultura

Wzrost czytelnictwa w Polsce: Autorzy dostrzegani przez czytelników

W najnowszym sprawozdaniu Biblioteki Narodowej zarysowany został obraz współczesnego czytelnictwa w Polsce, który ukazuje istotne tendencje. Z raportu wynika, że czytelnictwo w kraju zanotowało pozytywne zmiany: w ostatnim roku odsetek osób sięgających po książki wzrósł o dziewięć procent, osiągając poziom czterdziestu trzech procent populacji. Dane te rzucają światło na zmieniające się nawyki kulturalne Polaków.

Opublikowane

w dniu

Popularyzacja literatury wśród odbiorców ma kilka wymiarów. Okazuje się, że kluczowe dla sprzedaży są adaptacje filmowe oparte na literackich pierwowzorach oraz międzynarodowe triumfy autorów na polu nagrody tak prestiżowej, jak Nobel. Obecnie na szczycie listy popularnych pisarzy znajdują się Remigiusz Mróz, specjalizujący się w kryminałach i thrillerach prawniczych, Katarzyna Bonda, uznana za królową polskiego kryminału, oraz laureatka Nagrody Nobla – Olga Tokarczuk, której twórczość nie wymaga szerokiej eksplikacji.

Wyraźnie zaznacza się również rozbieżność płciowa w statystykach czytelnictwa. Co druga kobieta w Polsce sięga po książki, w przeciwieństwie do jednego na trzech mężczyzn. Ten fakt koreluje ze stwierdzeniem, że kobiety wykazują się wyższym poziomem wykształcenia. Konstatacja ta może służyć jako bodziec dla mężczyzn do narodowej refleksji nad własnymi nawykami czytelniczymi.

Czytaj dalej

Kultura

Już za miesiąc startuje „Pojezierze Wolnych Myśli” – nowy festiwal w sercu Pomorza Zachodniego!

W dniach od 26 kwietnia do 1 maja 2024 roku, powiat stargardzki stanie się areną dla festiwalu „POJEZIERZE WOLNYCH MYŚLI”. To wydarzenie, nawiązujące do tradycji festiwalu Włóczykij, zostało zainspirowane przez grupę organizatorów z Ińska, Drawska Pomorskiego oraz okolicznych miejscowości, w tym Fundację Brzeźnica, która od lipca 2023 roku jest właścicielem opuszczonej wsi w gminie Węgorzyno.

Opublikowane

w dniu

Festiwal ten ma na celu promowanie artystyczno-ekologicznej przestrzeni rozciągającej się między Ińskiem a Drawskiem Pomorskim. Celem wydarzenia jest również stworzenie platformy dla debat i wymiany myśli dotyczących rozwoju regionu. Cztery główne lokalizacje: Ińsko, Brzeźnica, Jankowo oraz Drawsko Pomorskie zostaną połączone w unikalny szlak kulturalny.

Założeniem „POJEZIERZA WOLNYCH MYŚLI” jest skupienie się na aspektach przyrody, podróżnictwie, sztuce, reportażu oraz nauce, z zaproszeniem mieszkańców do aktywnego uczestnictwa. Przemysław Lewandowski, dyrektor Ińskiego Lata Filmowego, pełni rolę pomysłodawcy festiwalu. W radzie programowej festiwalu zasiadają znane postacie takie jak Jacek Karczewski, Krzysztof Story, Maciej Gaca czy Joanna Klass.

W programie festiwalu przewidziano ponad 50 wydarzeń, z udziałem reporterów, autórów, muzyków oraz naukowców. Planowane są spotkania, warsztaty, wycieczki oraz koncerty, a także dedykowany program edukacyjny dla dzieci.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 26 kwietnia, przy udziale Jana Natkańskiego, wybitnego arabisty. Jego rozmówczynią będzie Agata Kasprolewicz. Dopełnieniem bogatej oferty muzycznej będzie występ Jacka Kleyffa i Michała Zygmunta z nowym projektem „Pociągi pod specjalnym nadzorem”.

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu:  https://pojezierzewolnychmysli.pl/

Bilety w sprzedaży na wydarzenie dostępne będą od 3 kwietnia, ale już teraz można wesprzeć festiwal na portalu zrzutka.pl i otrzymać w zamian za wsparcie karnet uprawniający do wejścia na wszystkie wydarzenia. Ilość karnetów jest limitowana.

Link do zrzutki:

https://zrzutka.pl/tscxkw

Czytaj dalej

Kultura

Zapraszamy na V Zamyślenia Pasyjne w Jasienicy

Już po raz piąty w historii kościół p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach stanie się miejscem spotkania śpiewaczego, służącego wielkopostnej zadumie. 

Opublikowane

w dniu

Na wyjątkowy koncert zapraszamy w Niedzielę Palmową, 24 marca o godz. 16:00. Podczas koncertu można będzie wesprzeć rodzinę z Trzebieży, która w styczniu straciła dorobek życia w pożarze.

Jasienickie Zamyślenia Nad Pieśnią Pasyjną to coroczne spotkanie chórów i zespołów z naszego regionu, które w tonach pieśni pasyjnych, wprowadzają słuchaczy w nastrój zbliżającego się Triduum Paschalnego. W tym roku dołączyli do nas wspaniali muzycy z Załomia, Mierzyna i Szczecina. We wspaniałej akustyce jasienickiego usłyszymy rekordową liczbę siedmiu chórów i zespołów wokalnych. Pieśni pasyjne zaprezentują: Policki Chór Kameralny „Postscriptum”, Chór Kameralny Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Zespół Wokalny „Tam i Owo” z Tanowa, Chór Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Załomiu „Przemienienie”, Zespół Folklorystyczny Mierzynianki, Szczeciński Chór Cantores Osoviensis Mater Dolorosa oraz Bractwo Śpiewacze z Tanowa.

Tradycyjnie Jasienickie Zamyślenia pasyjne są okazją na otwarcie naszych serc dla potrzebujących. W poprzednich latach zorganizowaliśmy zbiórkę dla Piotra Janiaka, który choruje na glejaka IV stopnia. W 2022 roku zbieraliśmy środki dla Ukrainy. W tym roku zostaliśmy głęboko poruszeni tragedią rodziny z sąsiedniej Trzebieży, która straciła w pożarze dorobek życia (więcej o tej historii na portalu pomagam.pl, gdzie można także wesprzeć bezpośrednio rodzinę).

Organizatorami koncertu są: Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach, Bractwo Śpiewacze z Tanowa, Zespół Szkół w Jasienicy, Miejski Ośrodek Kultury w Policach. Wstęp wolny.

Więcej o wydarzeniu na profilu FB

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie