Powiat Policki

Las – miejsce odpoczynku ale…

Zbliża się okres wakacyjny. Las chętnie przyjmie wszystkich odwiedzających i pokaże swoje walory przyrodnicze dopracowane w każdym calu… . Korzystajmy z tego, bo warto. Jednak pamiętajmy o tym, że jesteśmy tu tylko gośćmi. Nie zapomnijmy zabrać ze sobą swoich śmieci, a może zróbmy coś więcej: zabierzmy ze sobą te, o których zapomnieli inni…

Opublikowane

w dniu

Akcja #zabierz5 z lasu – to hasło absolutnie bezterminowe. Polega na tym, aby każdy pochylił się nad pięcioma znalezionymi śmieciami w lesie i zabrał je ze sobą, a następnie wyrzucił do odpowiednich pojemników do segregowania śmieci.

To naprawdę nic nie kosztuje, a las odwdzięczy się Wam po stokroć. Zaśmiecanie lasu ma nie tylko wymiar estetyczny, ale przede wszystkim jest zagrożeniem dla dziko żyjących zwierząt. Wyrzucając w lesie puszkę lub plastikową butelkę stwarzamy ogromne niebezpieczeństwo np. dla drobnych gryzoni (np. ryjówka aksamitna, zębiełek), które po dostaniu się do takiego przedmiotu, nie są w stanie samodzielnie z niego wyjść i giną.

Konsekwencje zaśmiecania lasu są tragiczne także dla zwierząt kopytnych tj. sarny czy jelenia. Potrzeba wielu lat aby pozostawione przez śmieciarzy rzeczy w postaci plastiku, szkła, aluminium itp. rozłożyły się- wszystko z ogromną szkodą dla całej przyrody.

Dodatkowo, zmorą leśników są pozostawione w lesie opony.

W tym roku, Nadleśnictwo Trzebież wydało już 40 tys. zł na sprzątanie Puszczy Wkrzańskiej. W zeszłym roku była to suma rzędu: 120 tys zł.

Pamiętajmy, wspólnie ponosimy odpowiedzialność za stan naszych lasów i przyrody.

KAROLINA CZERWIŃSKA
Nadleśnictwo Trzebież

Reklama

Powiat Policki

Wakacyjny spacer z leśnikiem w Trzebieży

Nadleśnictwo Trzebież (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) zaprasza na „Spacer z leśnikiem” 9 sierpnia (wtorek) o godz. 10.00.

Opublikowane

w dniu

Będzie to wyjątkowa okazja, aby wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Trzebież, wyruszyć na wyprawę po przepięknym i mało znanym leśnictwie Tatynia. Na trasie znajduje się malowniczy las w przeróżnym wieku, Gospodarstwo Szkółkarskie oraz WDN, czyli wyłączony drzewostan nasienny.

Leśnik wytłumaczy jak odczytywać wiek drzew oraz jak rozpoznać podstawowe gatunki roślin leśnych. Odpowie również na wszystkie pytania dotyczące pracy leśnika, a dyskusja będzie o tyle ciekawsza, bo odbędzie się w miejscu jego pracy – czyli lesie.

Na zakończenie przewidziany jest poczęstunek.
„Spacer z leśnikiem” rozpocznie się 9 sierpnia o godz. 10.00 na parkingu leśnym przy Gunicy w Tanowie.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie odnotowano najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.  Słoneczna pogoda, wysokie temperatury oraz brak opadów wpływają każdego dnia na wilgotność ściółki leśnej, co wprost przekłada się na możliwość powstania pożaru lasu. 

Opublikowane

w dniu

Przez kilka dni sierpnia wybuchło 11 pożarów o powierzchni 0,67 ha. Od początku roku w lasach na terenie RDLP w Szczecinie odnotowano 266 pożarów na łącznej powierzchni 70 ha.
Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominają, że w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów. To człowiek powoduje dziewięćdziesiąt procent wszystkich pożarów w lesie i tylko od naszego zachowania zależy bezpieczeństwo lasów, nasze i osób w naszym otoczeniu.

W przypadku pożaru należy niezwłocznie zawiadomić straż pożarną dzwoniąc pod numer 112.
Aktualne zagrożenie pożarowe lasu można sprawdzić na stronie internetowej: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Czytaj dalej

Powiat Policki

Kolejny włamywacz zatrzymany

Policjanci z KP Mierzyn zatrzymali na gorącym uczynku 41 – letniego mężczyznę, który włamał się do szopy mieszkańca Polic, z której dokonał kradzieży narzędzi ogrodowych. Włamywacz został zatrzymany i usłyszał już zarzuty. To nie pierwsza jego kradzież – za czyn odpowie w warunkach recydywy, grozi mu nawet 15 lat więzienia.

Opublikowane

w dniu

W niedzielę o świcie dyżurny polickiej komendy został powiadomiony, iż na jednej z polickich posesji mężczyzna dokonuje kradzieży elektronarzędzi. Na miejsce został skierowany patrol z Mierzyna, który w tym czasie pełnił służbę na terenie Polic. Policjanci po przybyciu na miejsce dokonali penetracji terenu, zauważyli włamywacza nieopodal miejsca włamania. Mężczyzna próbował ukryć się przed stróżami prawa za jednym z budynków. Policjanci niezwłocznie dokonali zatrzymania 41-latka. Przy mężczyźnie ujawniono łup w postaci dmuchawy do liści, która jak się później okazało została skradziona z jednej z przydomowych szop. Włamywacz przyznał, iż chciał zrabować więcej elektronarzędzi ale przeszkodzili mu policjanci. Skradziona dmuchawa została przekazana właścicielowi, który nie zdawał sobie sprawy z kradzieży, gdyż w tym czasie jeszcze spał.

Policjanci na podstawie zebranego materiału dowodowego przedstawili mężczyźnie zarzut kradzieży z włamaniem, do którego się przyznał. Z uwagi na to, że włamania dopuścił się w warunkach recydywy, teraz grozi mu kara pozbawienia wolności wyższa o połowę, czyli nawet do 15 lat więzienia.

mł.asp. Anna Kaźmierczak

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie