Lapidarium w Dołujach wyróżnione w Konkursie „Zabytek Zadbany”
14 listopada br. podczas uroczystej gali w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie, Gmina Dobra odebrała wyróżnienie w kategorii rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu za uczytelnienie układu kompozycyjnego, konserwację nagrobków i utworzenie lapidarium na dawnym cmentarzu ewangelickim w Dołujach i wykreowanie symbolicznego łącznika miedzy dawną a współczesną społecznością lokalną.
Gmina Dobra otrzymała tablicę „Zabytku Zadbanego” do oznakowania obiektu oraz dyplom. Ponadto Lapidarium w Dołujach podobnie jak pozostałe nagrodzone zabytki będą prezentowane w wydawnictwach Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W kategorii rewaloryzacji przestrzeni kulturowej i krajobrazu laureatem została Gmina Tarnów za prace przy Cmentarzu z okresu pierwszej wojny światowej w Błoni, a wśród wyróżnionych znalazła się także wieża widokowa wraz z otoczeniem w Cedyni (woj. zachodniopomorskie, właściciel: Gmina Cedynia) oraz fort pancerny nr 52 a „Łapianka” w Krakowie (woj. małopolskie, zarządca: Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie).
Biorąc pod uwagę fakt, że do konkursu „Zabytek Zadbany” zgłoszonych zostało ponad 100 obiektów przyznane wyróżnienie za rewaloryzację dawnego cmentarza ewangelickiego i utworzenie Lapidarium w Dołujach jest wielkim sukcesem dla Gminy Dobra.
Konkurs „Zabytek zadbany” jest organizowany od 1975 roku. Jego celem jest promocja odpowiedniej opieki nad zabytkami poprzez wzorowo prowadzone prace budowlane, konserwatorskie, rewaloryzacyjne i adaptacyjne, a także systematyczne działania na rzecz właściwego utrzymania zabytków zgodnie z najwyższymi standardami badawczymi i wykonawczymi. W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadzór nad konkursem sprawuje Generalny Konserwator Zabytków, a procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Nagrody i wyróżnienia przyznawane są w sześciu kategoriach:
Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem,
Utrwalenia wartości zabytkowej obiektu,
Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu,
Adaptacja obiektów zabytkowych,
Architektura i budownictwo drewniane,
Zabytki techniki.
Tekst: Agnieszka Łączna-Jaworek
Zdjęcia: Agnieszka Łączna-Jaworek oraz Bartosz Świderski