Gmina Kołbaskowo

Kurowo: Odnaleziono pozostałości po gotyckim kielichu?

Cmentarz w Kurowie był wielokrotnie plądrowany i niszczony, zieleń pochłonęła dawny cmentarz. Podczas prac, wśród cegieł z ruin kościoła, odnaleziono fragmenty metalowej pateny. Ponieważ może to być pozostałość po znanym ze źródeł, gotyckim kielichu z Kurowa, który zaginał po 1945 roku, po skontaktowaniu się z archeologiem z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i przesłaniu zdjęć, przedmiot zostanie w poniedziałek dostarczony do urzędu w Szczecinie do oględzin.

Opublikowane

w dniu

Dzisiaj udało nam się skończyć nowszą część tego cmentarza wytyczoną w końcu XIX wieku na zachodniej stronie średniowiecznego cmentarza – mówi dr Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. Udało się odnaleźć duży fragment głowicy gospodarza z Kurowa – Augusta Friedricha Wilhelma Franka, ur. 18 maja 1832 roku w Kurowie, syna Johanna Friedricha Franka i Caroline Louise z d. Sauer z Kurowa. August zmarł 20 czerwca 1905 roku w Kurowie. Odnaleźliśmy kompletne głowice: Wilhelmine Friederike Jahn z d. Goldmund (1841-1905) oraz Davida Ferdinanda Wegnera (1853-1873).

Odnaleziono również fragmenty kilkudziesięciu płyt nagrobnych, które na miejscu zaczęliśmy składać w całość. Dzięki pomocy Christiane Karweik z tych fragmentów udało się ustalić nagrobki: Emilie Friederike Louise Sack z d. Algie (1863-1911), robotnika Augusta Friedricha Wilhelma Neumanna (1880-1913) z Kurowa, Sophie Sommerfeldt z d. Lüdtke (1847-1904) – żony inspektora folwarku w Kurowie- Augusta Sommerfelda, Emila Karla Theodora Pohl (1851-1908), Caroline Friederike Pohl z d. Berg (1854-1908) oraz prawy dolny narożnik płyty właściciela restauracji Samuela Ferdinanda Wilhelma Kundela (1852-1905).

Samuel Kundel urodził się 7 grudnia 1852 roku w Kurowie, był synem właściciela gospodarstwa Augusta Friedricha Wilhelma Kundel i Henriette Friederike Louise Kundel z d. Buckow. Samuel był restauratorem, prowadził restaurację nad brzegiem Odry w Kurowie. 15 marca 1882 roku ożenił się z Bernhardine Auguste Emilie Leonhardt (1856-1884). Samuel Kundel zmarł 2 grudnia 1905 roku w Kurowie, jego śmierć zgłosił syn Walter Kundel.

Udało się nam także odnaleźć prawie całą rodzinę Hannigów z Kurowa – dodaje Marek Łuczak. Ojciec, mistrz rzeźniczy Anton Hannig, urodził się 19 lipca 1841 roku w Reichenstein, był synem Anny Hannig z d. Safransky, ożenił się z Berthą Großkreutz z Kurowa. Zmarł 22 lutego 1900 roku, pochowano go 25 lutego 1900 roku na cmentarzu przykościelnym w Kurowie. Znaleźliśmy również płytę Berthy Hannig z d. Großkreutz (1851-1905). Bertha Großkreutz urodziła się 2 (nn miesiąca) 1851 roku w Pomorzanach. Wyszła za mą za mistrza rzeźniczego Antona Hanniga (ur. ok. 1841 roku w Złotym Stoku (nm. Reichenstein/Schlesien), zm. 22 lutego 1900 roku w Kurowie). Mieli dzieci: Richarda Gustava Heinricha (1869-1917), Antona Otto Hermanna (1874 -1900), Antonie Berthę Luise (ur. zm. 1876), Emila Gustava Franza (ur. i zm. 1878), Adolpha Franza (ur. i zm. 1879), Alberta Franza Antona (1880-1946), Hedwig Marie Helene (ur. i zm. 1882), Wilhelma Carla Gustava (ur. zm. 1883). Kolejne dziecko urodziło się martwe 16 lutego 1886 roku), nastepnie mieli Friedę Annę Helene (1890-1910) oraz Rudolfa Karla Antona (ur. i zm. 29 czerwca 1892 roku). Bertha zmarła 22 stycznia 1905 roku w Szpitalu Okręgowym w Golęcinie przy ul. Strzałowskiej.

Z fragmentów poskładano również płytę ich syna mistrza rzeźniczego Antona Otto Hermanna, urodzonego 4 listopada 1874 roku i zmarłego 16 listopada 1900 roku. Pochowano go 19 listopada 1900 roku na cmentarzu przykościelnym.

Prace na cmentarzu przykościelnym w Kurowie będą kontynuowane prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Gmina Kołbaskowo

Wkrótce otwarcie kompleksu DGS Diagnostics

Prace budowlane są na ostatniej prostej. Znamy już termin inauguracji. – Uroczyste otwarcie ma nastąpić 1 marca 2023 roku – usłyszeliśmy od przedstawicieli DGS Diagnostics.

Opublikowane

w dniu

To będzie unikatowy kompleks na skalę krajową i światową. Połączy szereg funkcji: produkcja, logistyka, obszar badawczo-rozwojowy, będą nowoczesne laboratoria, a także zróżnicowane zaplecze socjalne, od profesjonalnej siłowni, poprzez przestronną kantynę i zewnętrzny taras. Całość zajmie powierzchnię ponad 11,5 tys. m2. Czym zajmuje się firma?
DGS Diagnostics specjalizuje się w branży diagnostyki słuchu i zaburzeń równowagi. Projektujemy, produkujemy i serwisujemy całe spektrum instrumentów w zakresie audiometrii, tympanometrii, ABR, otoemisji akustycznej oraz narządu równowagi – wyjaśnia Paweł Muklewicz, dyrektor generalny DGS Diagnostics.
Firma jest globalnym liderem, a jej produkty i usługi docierają do 130 krajów na całym świecie.
Naszą produkcję cechuje wysokie zróżnicowanie produktowe o niskim wolumenie. Aby sprostać jej wymogom posługujemy się szerokim zakresem technologii, korzystamy z najnowocześniejszych narzędzi i wdrażamy nowe modele pracy. Dzięki wysoko wykwalifikowanym specjalistom, realizujemy na najwyższym poziomie cały proces – od R&D przez produkcję po logistykę, wspieraną przez pracowników obsługi klienta, zakupów, dokumentacji technicznej, jakości, elektroniki i serwisu. Funkcjonujemy w nowoczesnym układzie organizacyjnym, szanujemy różnorodne postawy, a przy tym dbamy o środowisko naturalne – dodaje Paweł Muklewicz.
Prace rozpoczęły się we wrześniu 2021 roku. Wykonuje je firma Erbud.
Budowanie i konsekwentne realizowanie przemyślanej strategii rozwoju gminy to wyzwanie, jakie postawiły przed sobą władze Gminy Kołbaskowo – mówiła Dorota Trzebińska, przewodnicząca Rady Gminy Kołbaskowo. – Głównym celem tej strategii jest wzrost potencjału gospodarczego gminy. Dzięki nowym inwestorom możemy realizować te cele, które przyczyniają się do poprawy jakości życia naszych mieszkańców. Możemy inwestować w drogi, oświatę, turystykę czy kulturę. Cieszymy się bardzo, że tak duża i znana firma jak DGS Diagnostics, zaufała nam i postanowiła zlokalizować w naszej gminie nowoczesny, innowacyjny zakład.
Obiekt dla DGS Diagnostics w Rosówku jest znakomicie zlokalizowany. W pobliżu autostrady A6, blisko dużego miasta Szczecin, a także granicy polsko-niemieckiej, a wkrótce ma powstać obwodnica Kołbaskowa, której przebieg zakończy się tuż przy budowanej siedzibie DGS Diagnostics.
Źródło: UG Kołbaskowo

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Przeszukają przykościelny cmentarz w Bobolinie

W najbliższą sobotę (5 listopada 2022 roku) o godz. 10:00 rozpoczną się prace ewidencyjne i poszukiwania nagrobków oraz płyt nagrobnych na cmentarzu przykościelnym w Bobolinie (Boblin) w gm. Kołbaskowo.

Opublikowane

w dniu

Proszę zabrać ze sobą szpadle i pręty – mówi Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. Pomimo, że wszystkie nagrobki zepchnięto spychaczem pod mur kościelny to cmentarz jest wpisany w rejestr zabytków, będziemy więc działać według wytycznych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Mamy zgodę na wykorzystanie wykrywaczy metalu, jeżeli wiec ktoś ma ochotę pomóc poszukać krzyży żeliwnych i fragmentów tablic to serdecznie zapraszam.
Chętnych mogą się zgłaszać na FB, miejsce zbiórki (kropkę), przy północnej furcie cmentarza przykościelnego, zaznaczono na planie.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Dzień Edukacji Narodowej. Nagrody dla nauczycieli

Dzień Edukacji Narodowej, święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela. Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo w siedzibie GOKSiR w Przecławiu, wręczyła pedagogom nagrody.

Opublikowane

w dniu

Jest mi niezmiernie miło gościć panie i wręczyć nagrody za szczególne osiągnięcia w dziecinie edukacji – powiedziała Małgorzata Schwarz. – Życzę cierpliwości i wytrwałości w tej trudnej, ciężkiej pracy, bo zdaję sobie sprawę z tego, że jest to praca niewdzięczna. Stare chińskie przysłowie, w zasadzie przekleństwo, mówi: Obyś cudze dzieci uczył… Życzę satysfakcji z wykonywanej pracy, zadowolenia, żeby władze dostrzegały trud i wysiłek, który leży po waszej stronie. My jako gmina, nie szczędzimy środków na edukację, bo to pieniądze, które procentują poprzez wykształconych, młodych mieszkańców. I tego sobie życzmy, żeby edukacja w naszej gminie tak wyglądała, żebyśmy kształcili świadomych, mądrych, odpowiedzialnych obywateli naszego kraju.
Później miała miejsce najprzyjemniejsza część, czyli wręczenie nagród. Otrzymały je: Aneta Tyrka – ZPO Kołbaskowo, Patrycja Ingielewicz – ZPO Kołbaskowo, Anna Dynakowska – SP Będargowo, Małgorzata Dusza – Punkt Przedszkolny w Przecławiu, Katarzyna Jurkowska – Przedszkole Publiczne w Przecławiu, Renata Kaczkowska – ZSP Przylep oraz Małgorzata Osiewicz-Warlikowska – SP Przecław.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie