Gmina Kołbaskowo

Kurowo: Odnaleziono pozostałości po gotyckim kielichu?

Cmentarz w Kurowie był wielokrotnie plądrowany i niszczony, zieleń pochłonęła dawny cmentarz. Podczas prac, wśród cegieł z ruin kościoła, odnaleziono fragmenty metalowej pateny. Ponieważ może to być pozostałość po znanym ze źródeł, gotyckim kielichu z Kurowa, który zaginał po 1945 roku, po skontaktowaniu się z archeologiem z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i przesłaniu zdjęć, przedmiot zostanie w poniedziałek dostarczony do urzędu w Szczecinie do oględzin.

Opublikowane

w dniu

Dzisiaj udało nam się skończyć nowszą część tego cmentarza wytyczoną w końcu XIX wieku na zachodniej stronie średniowiecznego cmentarza – mówi dr Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. Udało się odnaleźć duży fragment głowicy gospodarza z Kurowa – Augusta Friedricha Wilhelma Franka, ur. 18 maja 1832 roku w Kurowie, syna Johanna Friedricha Franka i Caroline Louise z d. Sauer z Kurowa. August zmarł 20 czerwca 1905 roku w Kurowie. Odnaleźliśmy kompletne głowice: Wilhelmine Friederike Jahn z d. Goldmund (1841-1905) oraz Davida Ferdinanda Wegnera (1853-1873).

Odnaleziono również fragmenty kilkudziesięciu płyt nagrobnych, które na miejscu zaczęliśmy składać w całość. Dzięki pomocy Christiane Karweik z tych fragmentów udało się ustalić nagrobki: Emilie Friederike Louise Sack z d. Algie (1863-1911), robotnika Augusta Friedricha Wilhelma Neumanna (1880-1913) z Kurowa, Sophie Sommerfeldt z d. Lüdtke (1847-1904) – żony inspektora folwarku w Kurowie- Augusta Sommerfelda, Emila Karla Theodora Pohl (1851-1908), Caroline Friederike Pohl z d. Berg (1854-1908) oraz prawy dolny narożnik płyty właściciela restauracji Samuela Ferdinanda Wilhelma Kundela (1852-1905).

Samuel Kundel urodził się 7 grudnia 1852 roku w Kurowie, był synem właściciela gospodarstwa Augusta Friedricha Wilhelma Kundel i Henriette Friederike Louise Kundel z d. Buckow. Samuel był restauratorem, prowadził restaurację nad brzegiem Odry w Kurowie. 15 marca 1882 roku ożenił się z Bernhardine Auguste Emilie Leonhardt (1856-1884). Samuel Kundel zmarł 2 grudnia 1905 roku w Kurowie, jego śmierć zgłosił syn Walter Kundel.

Udało się nam także odnaleźć prawie całą rodzinę Hannigów z Kurowa – dodaje Marek Łuczak. Ojciec, mistrz rzeźniczy Anton Hannig, urodził się 19 lipca 1841 roku w Reichenstein, był synem Anny Hannig z d. Safransky, ożenił się z Berthą Großkreutz z Kurowa. Zmarł 22 lutego 1900 roku, pochowano go 25 lutego 1900 roku na cmentarzu przykościelnym w Kurowie. Znaleźliśmy również płytę Berthy Hannig z d. Großkreutz (1851-1905). Bertha Großkreutz urodziła się 2 (nn miesiąca) 1851 roku w Pomorzanach. Wyszła za mą za mistrza rzeźniczego Antona Hanniga (ur. ok. 1841 roku w Złotym Stoku (nm. Reichenstein/Schlesien), zm. 22 lutego 1900 roku w Kurowie). Mieli dzieci: Richarda Gustava Heinricha (1869-1917), Antona Otto Hermanna (1874 -1900), Antonie Berthę Luise (ur. zm. 1876), Emila Gustava Franza (ur. i zm. 1878), Adolpha Franza (ur. i zm. 1879), Alberta Franza Antona (1880-1946), Hedwig Marie Helene (ur. i zm. 1882), Wilhelma Carla Gustava (ur. zm. 1883). Kolejne dziecko urodziło się martwe 16 lutego 1886 roku), nastepnie mieli Friedę Annę Helene (1890-1910) oraz Rudolfa Karla Antona (ur. i zm. 29 czerwca 1892 roku). Bertha zmarła 22 stycznia 1905 roku w Szpitalu Okręgowym w Golęcinie przy ul. Strzałowskiej.

Z fragmentów poskładano również płytę ich syna mistrza rzeźniczego Antona Otto Hermanna, urodzonego 4 listopada 1874 roku i zmarłego 16 listopada 1900 roku. Pochowano go 19 listopada 1900 roku na cmentarzu przykościelnym.

Prace na cmentarzu przykościelnym w Kurowie będą kontynuowane prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Gmina Kołbaskowo

Magda Umer, Czesław Śpiewa i Artur Andrus wystąpią w Moczyłach

Podczas 10. edycji festiwalu Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana w Moczyłach wystąpią Magda Umer,  Czesław Śpiewa i Artur Andrus. Już teraz rezerwujcie wolny czas: sobota 26 sierpnia, start o 17:00.

Opublikowane

w dniu

Organizatorami festiwalu są Gmina Kołbaskowo i GOKSiR Przecław. Na wydarzenie zaprasza Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz. Wstęp wolny!

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

BikeS także w Kołbaskowie

Od początku kwietnia rowerem BikeS można pojechać ze Szczecina do Kołbaskowa i odwrotnie. System powiększy się o trzy strefy postoju i 30 rowerów.

Opublikowane

w dniu

Gotowe są już dwie strefy postoju:

  • Przecławiu (na przystanku koło kościoła),
  • i w Kołbaskowie (na przystanku)

Trzecia w Warzymicach zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Dzięki nowym strefom mieszkańcy Szczecina i gminy Kołbaskowo będą mogli podróżować między swoimi miejscowościami rowerami BikeS. To efekt umowy między gminą Dobra a spółką NiOL (operatorem BikeS). Umowa obowiązuje do końca roku, a gmina Dobra na jej realizację przeznaczyła 159,8 tys. zł.

To już druga umowa spółki NiOL na obsługę systemu BikeS z gminą sąsiadującą ze Szczecinem. Na podobnych zasadach BikeS funkcjonuje w gminie Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie