Gmina Kołbaskowo

Kurowo: Odnaleziono pozostałości po gotyckim kielichu?

Cmentarz w Kurowie był wielokrotnie plądrowany i niszczony, zieleń pochłonęła dawny cmentarz. Podczas prac, wśród cegieł z ruin kościoła, odnaleziono fragmenty metalowej pateny. Ponieważ może to być pozostałość po znanym ze źródeł, gotyckim kielichu z Kurowa, który zaginał po 1945 roku, po skontaktowaniu się z archeologiem z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i przesłaniu zdjęć, przedmiot zostanie w poniedziałek dostarczony do urzędu w Szczecinie do oględzin.

Opublikowane

w dniu

Dzisiaj udało nam się skończyć nowszą część tego cmentarza wytyczoną w końcu XIX wieku na zachodniej stronie średniowiecznego cmentarza – mówi dr Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. Udało się odnaleźć duży fragment głowicy gospodarza z Kurowa – Augusta Friedricha Wilhelma Franka, ur. 18 maja 1832 roku w Kurowie, syna Johanna Friedricha Franka i Caroline Louise z d. Sauer z Kurowa. August zmarł 20 czerwca 1905 roku w Kurowie. Odnaleźliśmy kompletne głowice: Wilhelmine Friederike Jahn z d. Goldmund (1841-1905) oraz Davida Ferdinanda Wegnera (1853-1873).

Odnaleziono również fragmenty kilkudziesięciu płyt nagrobnych, które na miejscu zaczęliśmy składać w całość. Dzięki pomocy Christiane Karweik z tych fragmentów udało się ustalić nagrobki: Emilie Friederike Louise Sack z d. Algie (1863-1911), robotnika Augusta Friedricha Wilhelma Neumanna (1880-1913) z Kurowa, Sophie Sommerfeldt z d. Lüdtke (1847-1904) – żony inspektora folwarku w Kurowie- Augusta Sommerfelda, Emila Karla Theodora Pohl (1851-1908), Caroline Friederike Pohl z d. Berg (1854-1908) oraz prawy dolny narożnik płyty właściciela restauracji Samuela Ferdinanda Wilhelma Kundela (1852-1905).

Samuel Kundel urodził się 7 grudnia 1852 roku w Kurowie, był synem właściciela gospodarstwa Augusta Friedricha Wilhelma Kundel i Henriette Friederike Louise Kundel z d. Buckow. Samuel był restauratorem, prowadził restaurację nad brzegiem Odry w Kurowie. 15 marca 1882 roku ożenił się z Bernhardine Auguste Emilie Leonhardt (1856-1884). Samuel Kundel zmarł 2 grudnia 1905 roku w Kurowie, jego śmierć zgłosił syn Walter Kundel.

Udało się nam także odnaleźć prawie całą rodzinę Hannigów z Kurowa – dodaje Marek Łuczak. Ojciec, mistrz rzeźniczy Anton Hannig, urodził się 19 lipca 1841 roku w Reichenstein, był synem Anny Hannig z d. Safransky, ożenił się z Berthą Großkreutz z Kurowa. Zmarł 22 lutego 1900 roku, pochowano go 25 lutego 1900 roku na cmentarzu przykościelnym w Kurowie. Znaleźliśmy również płytę Berthy Hannig z d. Großkreutz (1851-1905). Bertha Großkreutz urodziła się 2 (nn miesiąca) 1851 roku w Pomorzanach. Wyszła za mą za mistrza rzeźniczego Antona Hanniga (ur. ok. 1841 roku w Złotym Stoku (nm. Reichenstein/Schlesien), zm. 22 lutego 1900 roku w Kurowie). Mieli dzieci: Richarda Gustava Heinricha (1869-1917), Antona Otto Hermanna (1874 -1900), Antonie Berthę Luise (ur. zm. 1876), Emila Gustava Franza (ur. i zm. 1878), Adolpha Franza (ur. i zm. 1879), Alberta Franza Antona (1880-1946), Hedwig Marie Helene (ur. i zm. 1882), Wilhelma Carla Gustava (ur. zm. 1883). Kolejne dziecko urodziło się martwe 16 lutego 1886 roku), nastepnie mieli Friedę Annę Helene (1890-1910) oraz Rudolfa Karla Antona (ur. i zm. 29 czerwca 1892 roku). Bertha zmarła 22 stycznia 1905 roku w Szpitalu Okręgowym w Golęcinie przy ul. Strzałowskiej.

Z fragmentów poskładano również płytę ich syna mistrza rzeźniczego Antona Otto Hermanna, urodzonego 4 listopada 1874 roku i zmarłego 16 listopada 1900 roku. Pochowano go 19 listopada 1900 roku na cmentarzu przykościelnym.

Prace na cmentarzu przykościelnym w Kurowie będą kontynuowane prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Gmina Kołbaskowo

Mizukon – festiwal kultury azjatyckiej już w lipcu w Przecławiu!

W lipcowe dni, od 12 do 14 lipca, Przecław zamieni się w centrum kultury azjatyckiej dzięki drugiej edycji festiwalu „Mizukon”. Wydarzenie to stało się nie tylko jedną z największych imprez dla entuzjastów pop-kultury z Azji Wschodniej na Pomorzu Zachodnim, ale także wyjątkowym punktem na mapie polskich konwentów miłośników mangi i anime.

Opublikowane

w dniu

Rafał Roguszka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu, z dumą informuje, że pierwsza odsłona „Mizukonu” zgromadziła ponad 1200 uczestników, zarówno z Polski jak i z zagranicy, co czyni ją najpopularniejszym nowym wydarzeniem tego typu w kraju.

W tym roku festiwal został przedłużony do trzech dni, dając uczestnikom możliwość nurkowania w bogatym programie ponad 300 godzin atrakcji kulturalnych. Zaplanowano koncerty azjatyckiej muzyki, konkurs cosplay, spektakl teatru Rakugo, taneczne występy, wykłady na temat azjatyckiej popkultury, historii i sztuki. Na odwiedzających czekać będą liczne warsztaty, gry planszowe, gry arcade i konsolowe, jak również stoiska z gadżetami i azjatycką kulinarną strefą.

Organizatorem „Mizukonu” są Szczeciński Klub Azji i GOKSiR w Przecławiu. Szczeciński Klub Azji jest znanym promotorem kultury azjatyckiej w regionie, z imponującym dorobkiem eventów takich jak Japan Fest czy Szczecińskie Spotkania z Azją.

Nadchodzący „Mizukon” odbędzie się na terenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Szkoły Podstawowej w Przecławiu, rozpoczynając się w piątek o godzinie 17:00, a zakończy w niedzielę o tej samej godzinie. Bilety na wydarzenie są już dostępne online z cenami począwszy od 40 zł. Honorowy patronat nad festiwalem objęła wójt Gminy Kołbaskowo – Małgorzata Schwarz.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Rozbudowa drogi gminnej Kurów – Siadło Dolne nabiera tempa

W Kołbaskowie podpisano umowę z wyłonionym wykonawcą prac przy rozbudowie drogi gminnej nr 195022Z na odcinku Kurów – Siadło Dolne. Zadanie to będzie realizować Musing Bud Sp. z o.o. Spółka Jawna, firma zlokalizowana w Szczecinie. Koszt inwestycji wyniesie 8 mln złotych.

Opublikowane

w dniu

Wybór wykonawcy poprzedziły starania wielu firm, gdyż w przetargu na realizację projektu uczestniczyło aż pięć przedsiębiorstw. Pomimo sporej konkurencji, wszystkie złożone oferty zmieściły się w wyznaczonym budżecie projektu, który był szacowany na 9,7 mln zł. Komisja przetargowa po szczegółowej analizie zdecydowała się na ofertę szczecińskiej firmy.

Zadaniem wykonawcy będzie nie tylko rozbudowa samej drogi na długości około sześćset metrów, ale również kompleksowe prace towarzyszące. W planach jest budowa chodników, zjazdów do posesji, dodatkowo powstaną mury oporowe. Planowane jest również rozbudowanie infrastruktury takiej jak kanalizacja deszczowa i sanitarna, kanały technologiczne oraz modernizacja sieci wodociągowej, gazowej, oświetleniowej i elektroenergetycznej.

Projekt ten częściowo finansowany jest z Funduszu Rozwoju Dróg – Gmina Kołbaskowo otrzymała dofinansowanie w wysokości 3,2 mln złotych. Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, informuje o sukcesie w pozyskaniu wsparcia finansowego dla tego kluczowego przedsięwzięcia.

Przewidywany termin zakończenia prac to pierwszy kwartał roku 2025. Inwestycja ta stanowi finalny etap rozbudowy lokalnego szlaku komunikacyjnego. Wcześniej, w 2022 roku, ukończono już rozbudowę niektórych segmentów drogi w Siadle Dolnym o długości siedemset czterdziestu metrów, a jeszcze przedtem zrealizowano budowę drogi w Kurowie aż do połączenia z drogą powiatową Ustowo – Smętowice. Po zakończeniu bieżącej rozbudowy, droga gminna prowadząca wzdłuż Odry o długości prawie trzech kilometrów, od Siadła Dolnego do Kurowa, będzie charakteryzować się znakomitym standardem.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowy wielofunkcyjny plac zabaw wzbogaci Kurowo

Za projekt wielofunkcyjnego terenu odpowiada firma KS Usługi Ogólnobudowlane Koza Szymon, która rozpoczęła pracę nad przestrzenią po podpisaniu umowy z Małgorzatą Schwarz, wójtem Gminy Kołbaskowo, w ubiegłym roku. Inwestycja jest realizowana w ramach lokalnego Budżetu Obywatelskiego, a jej wartość szacowana jest na około 700 tysięcy złotych.

Opublikowane

w dniu

Kompleksowy plac zabaw będzie zawierał duże elementy zabawowe w tym zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, małpi gaj, a także huśtawki i tyrolkę. Nie zabraknie również miejsca do aktywności sportowej – boisko zaprojektowano tak, aby można było na nim grać zarówno w koszykówkę, jak i piłkę nożną. Projekt przewiduje też instalację ławek i koszy na śmieci, co sprzyjać będzie utrzymywaniu porządku na terenie placu zabaw.

Oczekiwane oddanie placu do użytku niestety uległo opóźnieniu z powodu trudnych warunków pogodowych, lecz Małgorzata Schwarz zapewnia, że inwestycja jest na ukończeniu, a jej otwarcie przyniesie wiele korzyści społeczności lokalnej.

Wójt Gminy Kołbaskowo podkreśla, że „to będzie wizytówka Kurowa” oraz wyraża nadzieję, że „zarówno dorośli, jak i dzieci będą mogli wkrótce spędzać czas na nowym placu zabaw w sposób bezpieczny i przyjemny”.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie