Gmina Kołbaskowo

Kurowo: Odnaleziono pozostałości po gotyckim kielichu?

Cmentarz w Kurowie był wielokrotnie plądrowany i niszczony, zieleń pochłonęła dawny cmentarz. Podczas prac, wśród cegieł z ruin kościoła, odnaleziono fragmenty metalowej pateny. Ponieważ może to być pozostałość po znanym ze źródeł, gotyckim kielichu z Kurowa, który zaginał po 1945 roku, po skontaktowaniu się z archeologiem z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i przesłaniu zdjęć, przedmiot zostanie w poniedziałek dostarczony do urzędu w Szczecinie do oględzin.

Opublikowane

w dniu

Dzisiaj udało nam się skończyć nowszą część tego cmentarza wytyczoną w końcu XIX wieku na zachodniej stronie średniowiecznego cmentarza – mówi dr Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. Udało się odnaleźć duży fragment głowicy gospodarza z Kurowa – Augusta Friedricha Wilhelma Franka, ur. 18 maja 1832 roku w Kurowie, syna Johanna Friedricha Franka i Caroline Louise z d. Sauer z Kurowa. August zmarł 20 czerwca 1905 roku w Kurowie. Odnaleźliśmy kompletne głowice: Wilhelmine Friederike Jahn z d. Goldmund (1841-1905) oraz Davida Ferdinanda Wegnera (1853-1873).

Odnaleziono również fragmenty kilkudziesięciu płyt nagrobnych, które na miejscu zaczęliśmy składać w całość. Dzięki pomocy Christiane Karweik z tych fragmentów udało się ustalić nagrobki: Emilie Friederike Louise Sack z d. Algie (1863-1911), robotnika Augusta Friedricha Wilhelma Neumanna (1880-1913) z Kurowa, Sophie Sommerfeldt z d. Lüdtke (1847-1904) – żony inspektora folwarku w Kurowie- Augusta Sommerfelda, Emila Karla Theodora Pohl (1851-1908), Caroline Friederike Pohl z d. Berg (1854-1908) oraz prawy dolny narożnik płyty właściciela restauracji Samuela Ferdinanda Wilhelma Kundela (1852-1905).

Samuel Kundel urodził się 7 grudnia 1852 roku w Kurowie, był synem właściciela gospodarstwa Augusta Friedricha Wilhelma Kundel i Henriette Friederike Louise Kundel z d. Buckow. Samuel był restauratorem, prowadził restaurację nad brzegiem Odry w Kurowie. 15 marca 1882 roku ożenił się z Bernhardine Auguste Emilie Leonhardt (1856-1884). Samuel Kundel zmarł 2 grudnia 1905 roku w Kurowie, jego śmierć zgłosił syn Walter Kundel.

Udało się nam także odnaleźć prawie całą rodzinę Hannigów z Kurowa – dodaje Marek Łuczak. Ojciec, mistrz rzeźniczy Anton Hannig, urodził się 19 lipca 1841 roku w Reichenstein, był synem Anny Hannig z d. Safransky, ożenił się z Berthą Großkreutz z Kurowa. Zmarł 22 lutego 1900 roku, pochowano go 25 lutego 1900 roku na cmentarzu przykościelnym w Kurowie. Znaleźliśmy również płytę Berthy Hannig z d. Großkreutz (1851-1905). Bertha Großkreutz urodziła się 2 (nn miesiąca) 1851 roku w Pomorzanach. Wyszła za mą za mistrza rzeźniczego Antona Hanniga (ur. ok. 1841 roku w Złotym Stoku (nm. Reichenstein/Schlesien), zm. 22 lutego 1900 roku w Kurowie). Mieli dzieci: Richarda Gustava Heinricha (1869-1917), Antona Otto Hermanna (1874 -1900), Antonie Berthę Luise (ur. zm. 1876), Emila Gustava Franza (ur. i zm. 1878), Adolpha Franza (ur. i zm. 1879), Alberta Franza Antona (1880-1946), Hedwig Marie Helene (ur. i zm. 1882), Wilhelma Carla Gustava (ur. zm. 1883). Kolejne dziecko urodziło się martwe 16 lutego 1886 roku), nastepnie mieli Friedę Annę Helene (1890-1910) oraz Rudolfa Karla Antona (ur. i zm. 29 czerwca 1892 roku). Bertha zmarła 22 stycznia 1905 roku w Szpitalu Okręgowym w Golęcinie przy ul. Strzałowskiej.

Z fragmentów poskładano również płytę ich syna mistrza rzeźniczego Antona Otto Hermanna, urodzonego 4 listopada 1874 roku i zmarłego 16 listopada 1900 roku. Pochowano go 19 listopada 1900 roku na cmentarzu przykościelnym.

Prace na cmentarzu przykościelnym w Kurowie będą kontynuowane prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Gmina Kołbaskowo

Uporządkowali stary cmentarz w Będargowie

Według informacji od poprzedniego proboszcza większość nagrobków zepchnięto spychaczem pod wschodni mur cmentarza, gdzie skoncentrowano wysiłki by wśród zakopanych i połamanych obramowań kwater odnaleźć nagrobki i ustalić dane dawnych mieszkańców Będargowa. – Dziękuję za dzisiejszą pracę wolontariuszom na cmentarzu przykościelnym w Będargowie a także ks. proboszczowi kan. Jarosławowi Dobroszowi z parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Będargowie, za wsparcie i udział w pracach – mówi Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego.

Opublikowane

w dniu

Dzisiaj udało nam się skompletować pomnik, z kwatery rodzinnej, na którym ustawiona była niegdyś rzeźba Jezusa Błogosławiącego – kopia rzeźby z Katedry Marii Panny w Kopenhadze Bertela Thorvaldsena (1770-1844) – mówi Marek Łuczak. Cynowa kopia z Będargowa przechowywana jest obecnie w Wołczkowie, gdzie czeka na konserwację.

Odnaleziono również nagrobek pastora Karla Eduarda Andreasa Wetzela z Będargowa (1811-1903) oraz jego rodziny. Pastor zmarł 16 kwietnia 1903 roku w Saatow, w wieku 92 lat, 1 miesiąca i 25 dni. Pochowano go 22 kwietnia 1903 roku na cmentarzu przykościelnym w Będargowie. Obok niego pochowano jego żonę Eleonore Amalie Emilie Wetzel z d. Schreiber (1821-1889), jej matkę Amalie Sophie Brigitte Schreiber z d. Mäder (1797-1878) oraz dwóch synów: pastora Abla Johannesa (1865) oraz Theodor Georg Friedrich (1853-1865).

Odnaleźliśmy także krzyż żeliwny Mathilde Friederike Wilhelmine Beckmann z d. Proechel (1840-1895) – dodaje Marek Łuczak. Mathilde urodziła się 18 kwietnia 1840 roku, była żoną nauczyciela i kantora Emila Juliusa Beckmanna, mieszkającego w Policach. Mieli córkę Annę Mathilde Emilie (ur. 26 sierpnia 1860 roku w Policach, 25 września 1878 roku w Policach wyszła za mąż za pastora Mansa z Polic). Mathilde zmarła 31 lipca 1895 roku w Szpitalu Miejskim przy ul. Powstańców Wielkopolskich w związku z skomplikowaną operacją, pochowano ją 2 sierpnia 1895 roku na cmentarzu przykościelnym w Będargowie.

Udało się również odnaleźć fragmenty lewej krawędzi płyty nagrobnej z piaskowca, z szczątkowymi zapisami dat. Dzięki Christiane Karweik, udało się poskładać informacje w całość i ustalić, że płyta należy do Johanny Theodosii Mirandy Dorothea Heidemann z d. Nasse. (1814-1867), Johanna Theodosia Miranda Dorothea Nasse urodziła się 2 kwietnia 1814 roku. Wyszła za mąż za właściciela młyna ze Szczecina Georga Ferdinanda Heydemanna (lub Heidemanna). Zmarła 1 września 1867 roku w Będargowie, w wyniku udaru w wieku 53 lat i 5 miesięcy, pozostawiając troje dorosłych dzieci. Pochowano ją 2 września.

Znaleźliśmy również uszkodzoną płytę Martin Friedrich Wasse (1829-1905) – mówi Marek Łuczak. Martin Wasse urodził się 10 listopada 1829 roku w Będargowie (Mandelkow). Był synem rolnika Martina Christiana Wasse i Dorothea Wasse z d. Netzel z Będargowa. Ochrzczono go 15 listopada 1829 roku. Martin był właścicielem gospodarstwa w Będargowie (Mandelkow Ausbau). Ożenił się z Dorotheą z d. Netzel z Będargowa (nazywała się tak jak jego matka- to nie błąd). Martin zmarł ze starości (Altersschwäche) 8 września 1905 roku w Będargowie, pochowano go na cmentarzu przykościelnym 11 września 1905 roku.

Prace na cmentarzu przykościelnym w Będargowie będziemy kontynuować za tydzień.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Uporządkują cmentarz w Będargowie

W najbliższą sobotę (24 września 2022 roku) o godz. 10:00 Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego zaprasza  wszystkich chętnych do prac ewidencyjnych i poszukiwań nagrobków oraz płyt nagrobnych na cmentarzu przykościelnym w Będargowie (Mandelkow) w gm. Kołbaskowo.

Opublikowane

w dniu

Proszę zabrać ze sobą szpadle i pręty – mówi Marek Łuczak. Cmentarz nie jest wpisany w rejestr zabytków, jednak w jego części północnej znajduje się stanowisko archeologiczne, na którym nie mamy zgody na prowadzenie prac. Mamy zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie na wykorzystanie wykrywaczy metalu, jeżeli wiec ktoś ma ochotę pomóc poszukać krzyży żeliwnych i fragmentów tablic to serdecznie zapraszam.
Chętni do prac mogą zgłaszać się na FB, miejsce zbiórki (kropkę), przy południowej furcie cmentarza przykościelnego, zaznaczone na planie.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Siadło Górne. Odnaleziono szczątki niemieckich policjantów

W czasie prac porządkowych na cmentarzu natrafiono na niemal odsłonięte szczątki ludzkie. Istotne jest by zawsze reagować w takiej sytuacji. W przypadku odnalezienia kości ludzkich niezbędne jest natychmiastowe powiadomienie policji o okolicznościach i miejscu ich odnalezienia. W tym przypadku szczątki pochodziły z okresu II wojny światowej.

Opublikowane

w dniu

Szczeciński policjant-historyk prowadził prace ewidencyjno-poszukiwawcze na cmentarzu w Siadle Górnym, gdzie poszukiwano zabytkowych płyt nagrobnych. Prace prowadzone były za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, gdyż obiekt figuruje w rejestrze zabytków. Ewidencjonowano rozbite płyty nagrobne z marblitu. Po złożeniu, opisaniu i sfotografowaniu zgodnie z dyspozycją zostały ukryte w pod ziemią w miejscu ich odnalezienia.

Po zakończonych pracach w trakcie porządkowania terenu, w części wschodniej cmentarza natrafiono, na głębokości 8 cm natrafiono grabiami na pochówek żołnierza w hełmie niemieckim w okresu II wojny światowej.

Zgodnie z obowiązującym trybem, natychmiast powiadomiono właściwy rejonowo Komisariat Policji w Mierzynie. Na miejsce oprócz policjantów, przyjechał wezwany zespół patologów z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz archeolog z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Zespół dr. hab. n. med. Andrzeja Ossowskiego z PUM przy wsparciu grupy nadkom. dr Marka Łuczaka ekshumował dwa niekompletne szkielety żołnierzy. Żołnierze należeli prawdopodobnie do 8 pułku policyjnego ze składu 1 Policyjnej Brygady Strzeleckiej, broniącej południowej strony Szczecina w 1945 roku. Żołnierze po oględzinach przedmiotów osobistych i próbie ustalenia tożsamości trafią na cmentarz wojenny w Glinnej.

W przypadku odnalezienia kości ludzkich niezbędne jest natychmiastowe powiadomienie policji o okolicznościach i miejscu ich odnalezienia. Policjanci po konsultacjach z medykami muszą ustalić czy jest to pochówek wojenny czy tez ma związek z przestępstwem lub zaginięciem osoby. Istotne jest by zawsze reagować w przypadku odnalezienia szczątków ludzkich.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie