Gmina Kołbaskowo

Kurowo: Kontynuowali przeszukanie starego przykościelnego cmentarza [FILM]

Podczas kolejnych prac na byłym przykościelnym cmentarzu w Kurowie odnaleziono krzyż dziecka Ludwiga Conrada Waltera Bartelta, urodzonego 23 listopada 1881 roku w Kurowie, syna mistrza młynarskiego Ludwiga Bartelta i Wilhelmine z d. Kloth z Kurowa. Walter utonął 26 września 1883 roku, pochowano go 29 września 1883 roku na cmentarzu przykościelnym w Kurowie.

Opublikowane

w dniu

Z odnalezionych kawałków płyty udało nam się złożyć płytę Wilhelma Friedricha Franka, ur. 7 lipca 1846 roku w Kurowie, syna właściciela gospodarstwa Johanna Franka i Marie Caroline Luise Frank z d. Sauer z Kurowa. Wilhelma ochrzczono w kościele w Kurowie 16 sierpnia 1846 roku, gdy dorósł prowadził gospodarstwo. Wilhelm ożenił się z Wilhelmine Grell (ur. 7 grudnia 1846 roku w Moczyłach, zm. 26 kwietnia 1924 roku w Kurowie). Wilhelm i Wilhelmine mieli dzieci: Alwine Auguste Helene (ur. 30 września 1872, 6 listopada 1891 roku wyszła za mąż za Gustava Friedricha Carla Brünkmanna), Alberta Karla Hermanna (ur. 19 stycznia 1876 roku, 15 listopada 1902 roku ożenił się z Hedwig Margarethe Raddatz) oraz Emilie Auguste Wilhelmine (ur. 22 sierpnia 1877 roku, 27 października 1899 roku wyszła za mąż za Richarda Carla Wilhelma Ferdinanda Wasera). Wilhelm zmarł 30 sierpnia 1908 roku.
Znaleźliśmy również płytę Karoline Wilhelmine Rosski z d. Müller – mówi dr Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. Karoline urodziła się 30 listopada 1818 roku w Bukowie (Bukow Kreis Lebus), była córką mistrza murarskiego Christiana Müller i Evy Müller z d. Busse. Karoline wyszła za mąż za mistrza bednarskiego Antona Rosskiego z Kurowa. Mieli syna Wilhelma Paula (ur. 1 września 1863 roku w Bukowie, 5 października 1889 roku ożenił się z Mathilde Auguste Elise Wurdel z Kurowa), a potem zarządzał gorzelnią w Kurowie. Karoline Rosski zmarła, jak ujęto w dokumentach „ze starości”, 26 grudnia 1899 roku w Kurowie.
Kolejna płyta należała do Dorothei Sophie Wagner z d. Rieck. Dorothea Rieck urodziła się 4 maja 1816 roku, wyszła za mąż za właściciela restauracji w Kurowie – Davida Wegnera (ur. 3 stycznia 1810 roku w Pargowie, zm. 6 marca 1870 roku w Kurowie). Tydzień temu odnaleziono nagrobek jej syna Ferdinanda Wegnera (1853-1873).
Prace na cmentarzu przykościelnym w Kurowie będą kontynuowane prawdopodobnie w lipcu.

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Mammobus ponownie odwiedzi gminę Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo zaprasza na kolejną wizytę mammobusu, która odbędzie się w terenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu. Mieszkanki gminy Kołbaskowo będą miały możliwość bezpłatnych badań mammograficznych w mobilnym centrum diagnostycznym we wtorek 6 sierpnia br. To ważny element profilaktyki raka piersi, dlatego organizatorzy zachęcają wszystkie Panie spełniające kryteria do wcześniejszej rejestracji potrzebnej do skorzystania z usług mammobusu.

Opublikowane

w dniu

Rejestracja jest już otwarta i potrwa do dnia badania. Dzwonić można od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 19:30 pod dwa dedykowane numery telefonów: 58 767 34 44 lub 58 767 34 77. Pracownice rejestracji udzielą wszelkich niezbędnych informacji oraz pomogą zarezerwować dogodny termin.

Badania mammograficzne są bezpłatne dla kobiet w wieku 50-69 lat, które przynajmniej od dwóch lat nie wykonywały mammografii w ramach programu profilaktycznego. Mammobus wyposażony jest w nowoczesny sprzęt i obsługiwany przez wykwalifikowany personel, co zapewnia najwyższą jakość diagnostyki.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Przetarg na przebudowę drogi powiatowej Stobno-Mierzyn

W odpowiedzi na ogłoszenie przetargu na przebudowę odcinka drogi powiatowej Stobno – Mierzyn, napłynęły dwie oferty od znanych przedsiębiorstw budowlanych. Przetarg, który został ogłoszony 7 czerwca br., przyciągnął uwagę firm Strabag oraz Eurovia.

Opublikowane

w dniu

Strabag, międzynarodowa korporacja z sektora budowlanego, wyceniła realizację zadania na 2,3 miliona złotych. Druga oferta, przedstawiona przez konkurencyjną firmę Eurovia, zakłada wykonanie prac za 1,9 miliona złotych. Kwota przeznaczona na inwestycję, ustalona przez zamawiającego, wynosi 2,1 miliona złotych brutto.

Obecnie komisja przetargowa dokonuje analizy przedstawionych ofert. Zgodnie z przewidywaniami, prace mają rozpocząć się jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku. Zadanie obejmuje wykonanie nakładki bitumicznej na długości około 930 metrów drogi oraz częściową budowę nowej konstrukcji drogowej. Plan zakłada ułożenie dwóch warstw mas bitumicznych, wzmocnionych siatką z włókien szklanych i węglowych, wraz z niezbędnymi robotami towarzyszącymi.

Inwestycja wpisuje się w długoterminowy program modernizacji infrastruktury drogowej w powiecie polickim. W ostatnim czasie gmina Police zakończyła kompleksową przebudowę dróg Stobno – Szczecin i Stobno – Dołuje, a aktualnie prowadzone są prace przy przebudowie drogi przebiegającej przez Stobno. Ponadto, w fazie projektowej znajduje się przebudowa drogi łączącej Stobno z miejscowością Będargowo.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Multimedialne widowisko „Iskry Niepodległej” w Przecławiu

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu ma zaszczyt zaprosić mieszkańców i gości powiatu polickiego na wyjątkowe wystąpienie multimedialnego spektaklu „Iskry Niepodległej”, które odbędzie się w dniach 12-14 lipca 2024 roku. Inicjatywa ta jest realizowana przez GOKSiR w ramach obchodów niepodległościowych.

Opublikowane

w dniu

Dyrektor GOKSiR, Rafał Roguszka, wyjaśnia, że spektakl to innowacyjna narracja o Polsce i jej niezwykłych obywatelach, którzy mieli znaczący wpływ na historię światową. Przedstawienie zaprojektowane zostało przez Biuro „Niepodległa” i odbywa się w specjalnie przygotowanej naczepie multimedialnej. Bezpłatne pokazy mają na celu przybliżenie historii Polski ostatniego stulecia poprzez interaktywne przedstawienie życia i osiągnięć wybitnych postaci z różnych epok.

Wykorzystanie zaawansowanych technologii multimedialnych oraz elementów graficznych kreowanych dzięki sztucznej inteligencji sprawia, że spektakl zapada w pamięć i angażuje widzów na różnych poziomach percepcji. Digitalna postać pełniąca funkcję narratora wprowadza widownię w świat polskich sukcesów w dziedzinach takich jak nauka, medycyna, technika, sport czy kultura, przybliżając sylwetki osób, które przyczyniły się do tego, że Polska może być postrzegana jako państwo wolne i niepodległe.

Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w tym wyjątkowym multimedialnym widowisku. Spektakl będzie prezentowany co 30 minut w następujących godzinach:
– piątek 12 lipca, 9:00–17:00;
– sobota 13 lipca, 9:00–17:00;
– niedziela 14 lipca, 9:00–15:00.
Naczepa multimedialna usytuowana będzie na placu przed siedzibą GOKSiR w Przecławiu.
Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: www.iskryniepodleglej.pl
To nie jedyne wydarzenie organizowane latem przez nasz dom kultury.
Nadchodzi intensywny czas letniej aktywności GOKSiR w Przecławiu – mówi dyrektor GOKSiR. – Już w tym tygodniu przyjeżdża do nas spektakl multimedialny „Iskry Niepodległej” oraz rozpoczyna się ogólnopolski konwent mangi & anime „Mixukon”. Natomiast w kolejnym tygodniu ruszamy z festiwalem Taniec Poza Sferą Miasta. Będzie też miał miejsce Kolorowy Korowód Kolarzy, w trakcie którego wybierzemy się rowerami po kulturę.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie