Gmina Kołbaskowo

Kurowo: Kontynuowali przeszukanie starego przykościelnego cmentarza [FILM]

Podczas kolejnych prac na byłym przykościelnym cmentarzu w Kurowie odnaleziono krzyż dziecka Ludwiga Conrada Waltera Bartelta, urodzonego 23 listopada 1881 roku w Kurowie, syna mistrza młynarskiego Ludwiga Bartelta i Wilhelmine z d. Kloth z Kurowa. Walter utonął 26 września 1883 roku, pochowano go 29 września 1883 roku na cmentarzu przykościelnym w Kurowie.

Opublikowane

w dniu

Z odnalezionych kawałków płyty udało nam się złożyć płytę Wilhelma Friedricha Franka, ur. 7 lipca 1846 roku w Kurowie, syna właściciela gospodarstwa Johanna Franka i Marie Caroline Luise Frank z d. Sauer z Kurowa. Wilhelma ochrzczono w kościele w Kurowie 16 sierpnia 1846 roku, gdy dorósł prowadził gospodarstwo. Wilhelm ożenił się z Wilhelmine Grell (ur. 7 grudnia 1846 roku w Moczyłach, zm. 26 kwietnia 1924 roku w Kurowie). Wilhelm i Wilhelmine mieli dzieci: Alwine Auguste Helene (ur. 30 września 1872, 6 listopada 1891 roku wyszła za mąż za Gustava Friedricha Carla Brünkmanna), Alberta Karla Hermanna (ur. 19 stycznia 1876 roku, 15 listopada 1902 roku ożenił się z Hedwig Margarethe Raddatz) oraz Emilie Auguste Wilhelmine (ur. 22 sierpnia 1877 roku, 27 października 1899 roku wyszła za mąż za Richarda Carla Wilhelma Ferdinanda Wasera). Wilhelm zmarł 30 sierpnia 1908 roku.
Znaleźliśmy również płytę Karoline Wilhelmine Rosski z d. Müller – mówi dr Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. Karoline urodziła się 30 listopada 1818 roku w Bukowie (Bukow Kreis Lebus), była córką mistrza murarskiego Christiana Müller i Evy Müller z d. Busse. Karoline wyszła za mąż za mistrza bednarskiego Antona Rosskiego z Kurowa. Mieli syna Wilhelma Paula (ur. 1 września 1863 roku w Bukowie, 5 października 1889 roku ożenił się z Mathilde Auguste Elise Wurdel z Kurowa), a potem zarządzał gorzelnią w Kurowie. Karoline Rosski zmarła, jak ujęto w dokumentach „ze starości”, 26 grudnia 1899 roku w Kurowie.
Kolejna płyta należała do Dorothei Sophie Wagner z d. Rieck. Dorothea Rieck urodziła się 4 maja 1816 roku, wyszła za mąż za właściciela restauracji w Kurowie – Davida Wegnera (ur. 3 stycznia 1810 roku w Pargowie, zm. 6 marca 1870 roku w Kurowie). Tydzień temu odnaleziono nagrobek jej syna Ferdinanda Wegnera (1853-1873).
Prace na cmentarzu przykościelnym w Kurowie będą kontynuowane prawdopodobnie w lipcu.

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Magda Umer, Czesław Śpiewa i Artur Andrus wystąpią w Moczyłach

Podczas 10. edycji festiwalu Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana w Moczyłach wystąpią Magda Umer,  Czesław Śpiewa i Artur Andrus. Już teraz rezerwujcie wolny czas: sobota 26 sierpnia, start o 17:00.

Opublikowane

w dniu

Organizatorami festiwalu są Gmina Kołbaskowo i GOKSiR Przecław. Na wydarzenie zaprasza Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz. Wstęp wolny!

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

BikeS także w Kołbaskowie

Od początku kwietnia rowerem BikeS można pojechać ze Szczecina do Kołbaskowa i odwrotnie. System powiększy się o trzy strefy postoju i 30 rowerów.

Opublikowane

w dniu

Gotowe są już dwie strefy postoju:

  • Przecławiu (na przystanku koło kościoła),
  • i w Kołbaskowie (na przystanku)

Trzecia w Warzymicach zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Dzięki nowym strefom mieszkańcy Szczecina i gminy Kołbaskowo będą mogli podróżować między swoimi miejscowościami rowerami BikeS. To efekt umowy między gminą Dobra a spółką NiOL (operatorem BikeS). Umowa obowiązuje do końca roku, a gmina Dobra na jej realizację przeznaczyła 159,8 tys. zł.

To już druga umowa spółki NiOL na obsługę systemu BikeS z gminą sąsiadującą ze Szczecinem. Na podobnych zasadach BikeS funkcjonuje w gminie Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie