Gmina Police

Książki od sowy i ze starego kredensu

Dwie wyjątkowe bibliotek powstały w Drogoradzu i Niekłończycy w gminie Police. Pierwsza powstała w starym kredensie, druga w rzeźbie sowy umieszczonej blisko przystanku komunikacji miejskiej. Będzie jeszcze trzecia przy drugim przystanku w Niekłończycy.

Opublikowano

w dniu

W obu bibliotekach wiejskich, znalazły się powieści, przewodniki, książki tak dla dzieci jak i dorosłych. Pierwsze książki jakie trafiły do obu bibliotek pochodziły z prywatnych księgozbiorów obu Pań. Zresztą każdy może tu przynieść swoje książki, które już mu nie są potrzebne w domu. Może też zabrać inną, która akurat mu się spodobała. Regulamin wiejskich bibliotek jest prosty. Są to miejsca dla mieszkańców, ale też dla kogoś, kto będzie przejeżdżał i się książkami zainteresuje. Akurat może znajdzie coś dla siebie.

W nietypowej bibliotece znalazły się też stare książki ze szkoły, w której pracuje Elżbiet Stawińska, pomysłodawczyni powstania biblioteki Drogoradzu. Tam już nie były używane, bo za stare, zbyt zniszczone. Tutaj może książkami zainteresuje się ktoś, kto dawno ich nie widział, a kogo może przyciągnąć tytuł.

Skąd pomysł na nietypowe biblioteki? Jak mówi Pani Elżbieta, będąc z mężem na nartach w Harrachovie, tam zobaczyła starą, nieużywaną już budkę telefoniczną, w której były książki. Pomyślała wtedy, że to jest świetny pomysł i postanowiła podobną bibliotekę przenieść do Drogoradza, gdzie od około 20 lat mieszka. Jego realizacja trwałą dwa lata, bo najpierw trwały poszukiwania szafy odpowiadającej temu, by znalazły się w niej książki, później miejsca.

Podobnie było w pobliskiej Niekłończycy, sołtys tej wsi, Karina Mazurkiewicz, która ma ogromną liczbę pomysłów na zaktywizowania wsi, jak i niespożyte siły by te pomysły realizować, opowiada, że myślała o takiej wypożyczalni książek od jakiegoś czasu. Kiedy dowiedziała się o powstającej bibliotece w Drogoradzu od razu przeszłą do działań. Tu znowu był problem w czym te książki mógłby się znaleźć i gdzie powinna taka biblioteczka stać.

Od kilkunastu miesięcy w Niekłończycy trwa projekt ustawiania, zwierząt żyjących w Puszczy Wkrzańskiej. We wsi znajduje się już między innymi dzik, sowy, w tym jedna jako biblioteka oraz… skrzat i panna leśna. Wkrótce znajdzie się również wilk. Stąd pomysł, by kolejna rzeźba była miejscem gdzie książki będzie można wypożyczyć, bądź po prostu zabrać ze sobą. Można też przynieść swoje, niepotrzebne już książki, które zainteresują innych.

Książki zamieszkały u sowy, przy przystanku w kierunku Trzebieży – powiedziała nam Karina Mazurkiewicz, sołtys Niekłończycy. Codziennie zaglądam tam by zobaczyć jak mieszkańcy wsi traktują tę wypożyczalnię. Widzę duże zmiany, bowiem niektóre książki znikają, w zamian za to pojawiają się nowe. Widać, pomysł się sprawdził i cieszy sporym zainteresowaniem. Wiosną postawimy drugą, trochę większą, przy przystanku w kierunku Polic.

Gmina Police

Uniemyśl najestetyczniejszym sołectwem Gminy Police

We wtorek, 24 listopada ogłoszono wyniki konkursu „Najestetyczniejsze sołectwo Gminy Police w 2020 r.” Wcześniej, bo jeszcze w lipcu i wrześniu br. trzyosobowa komisja złożona z radnych gminy lustrowała poszczególne sołectwa.

Opublikowano

w dniu

Lustracja ta obejmowała objazd i indywidualną ocenę zgłoszonych do konkursu sołectw wg następujących kryteriów: estetyki budynków i ich otoczenia, w tym ogrodzeń i ogrodów; zagospodarowania i utrzymania zieleni oraz placów zabaw; eliminowania dzikich wysypisk i nielegalnego odprowadzania nieczystości płynnych; dbałości o ogólny wizerunek sołectwa.

Po podsumowaniu punktów z indywidualnych kart ocen poszczególnych członków Komisji punktacja przedstawia się następująco:

1. miejsce – sołectwo UNIEMYŚL – 228 pkt

2. miejsce – sołectwo NIEKŁOŃCZYCA – 224 pkt

3. miejsce – sołectwo PRZĘSOCIN – 220 pkt

4. miejsce – sołectwo DĘBOSTRÓW – 200 pkt

5. miejsce – sołectwo TANOWO – 198 pkt

6. miejsce – sołectwo PILCHOWO – 197 pkt

7. miejsce – sołectwo TRZEBIEŻ – 184 pkt

8. miejsce – sołectwo TRZESZCZYN – 179 pkt

8. miejsce – sołectwo DROGORADZ – 179 pkt

9. miejsce – sołectwo TATYNIA – 167 pkt

10. miejsce – sołectwo SIEDLICE – 163 pkt

11. miejsce – sołectwo WIEŃKOWO – 162 pkt

Zaznaczyć też trzeba, że wszystkie sołectwa wkładają serce i pieniądze w upiększanie otoczenia swoich domostw, i z roku na rok widać efekty w postaci nowych elementów zazielenienia, klomby z inicjatywy mieszkańców obsadzane z ich własnych środków – mówi Wiesław Gaweł, przewodniczący Komisji Konkursowej.

Komisja Konkursowa zwróciła szczególną uwagę na wykorzystanie przyznanych środków finansowych na działania motywacyjne mające na celu upiększanie poszczególnych sołectw i zakupionych dla sołectw sadzonek kwiatów wiosną br. Podsumowując konkurs podtrzymano stanowisko, że uzyskane w wyniku konkursu środki finansowe mogą być przeznaczone na potrzeby sołectw wyłącznie w zakresie dalszego upiększania miejscowości w sołectwie.

Zwycięzcom konkursu gratulujemy, wszystkim mieszkańcom gminy dziękujemy za włożoną pracę społeczną – dodaje Gaweł.

Czytaj dalej

Gmina Police

Dwie szkoły do likwidacji

Dwie szkoły podstawowe, decyzją radnych miejskich w Policach zostaną zlikwidowane w Gminie. Są to Szkoła Podstawowa nr 2 im Bolesława Kaczyńskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi i Przedszkolnymi w Policach oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi i Przedszkolnymi w Trzebieży Szkoła Filialna w Niekłończycy. Budynek szkoły w Niekłończycy prawdopodobnie zostanie przekazana Zachodniopomorskiemu Uniwersytetowi Ludowemu.

Opublikowano

w dniu

Szkoła Podstawowa nr 2 w Policach funkcjonuje od 1956 roku. Obecnie zorganizowane są w niej oddziały od klasy I do klasy VI, w których naukę pobiera 75 uczniów. Uczniowie SP nr 2 po ukończeniu klasy VI, naukę w klasie VII i VIII kontynuują w SP nr 5.

Takie rozwiązanie będzie mogło trwać do roku szkolnego 2022/2023 – mówił podczas sesji Rady Miejskiej w Policach Witold Stefański, naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury UM w Policach. Po tej dacie prawo oświatowe nie przewiduje możliwości przenoszenia uczniów po klasie VI do innej placówki, a więc uczniowie z SP nr 2 nie będą mogli przechodzić do SP nr 5.

Konsekwencją tego będzie konieczność zapewnienia edukacji dla uczniów klas VII i VIII w budynku SP nr 2, co z uwagi na wielkość obiektu szkolnego, pogorszyłoby warunki funkcjonowania działających w nim klas I-VI i wymusiłoby powrót do zajęć w szkole w systemie dwuzmianowym.
Przyjęcie uchwały przez Radę Miejską w Policach o likwidacji SP nr 2 umożliwi przekazanie jej budynków do dyspozycji SP nr 5 w Policach, co z kolei umożliwi funkcjonowanie w nim, tak jak dotychczas klas I-VI, a uczniowie klas wyższych tak samo jak do tej pory mogliby realizować kształcenie w SP nr 5.

Szkołą Podstawowa w Niekłończycy powstała w 1947 roku. W trakcie wielu lat swojego funkcjonowania zmieniała się jej struktura i nazwa. Obecnie funkcjonuje jako filia Szkoły Podstawowej w Trzebieży ze strukturą klas I-VI.

W Niekłończycy sytuacja jest szczególna – mówił podczas sesji Witold Stefański. – W roku ubiegłym były tam już tylko dwie klasy, II i IV, a w nich 10 uczniów. Od 1 września w budynku szkoły w Niekłończycy nie ma już żadnej klasy, żadnego oddziału.

W budynku działa jeden oddział Przedszkola Publicznego w Trzebieży oraz wykorzystywany jest on na inicjatywy społeczne realizowane przez Radę Sołecką w Niekłończycy. Dzieci zamieszkałe w Niekłończycy, Uniemyślu i Dębostrowie, obowiązek szkolny realizują w szkole obwodowej w Trzebieży lub zgodnie z wolą rodziców pobierają naukę w innych placówkach na terenie Gminy Police.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że budynkiem zainteresowany jest Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy z siedzibą w Mierzynie. Pomieszczeniami szkoły zainteresowani są również lokalni społecznicy, którzy widzą tam możliwość działania Koła Gospodyń Wiejskich czy też Rady Sołeckiej.

Czytaj dalej

Gmina Police

Dzień Niepodległości na biegowo

W związku z prowadzonym zakazem organizacji imprez biegowych również zaplanowana na 11 listopada „Policka Piętnastka” musiała zmienić swoją formułę.

Opublikowano

w dniu

Bieg jest odwołany, ale zachęcamy Was do świętowania Dnia Niepodległości na biegowo – zachęcają organizatorzy z Aktywnych Polic.


Organizatorzy chcą, aby każdy uczestnik po odbiorze pakietu startowego spróbował przebiec dystans, który miał do pokonania na zawodach w dowolnym miejscu i czasie, następnie przesłał zdjęcie lub filmik ze swoich zmagań.

W skład pakietu wchodzi worek, medal, numer startowy, przekąska.

Pakiety można odebrać dziś w godzinach od 8.00 do 11.00 na polanie za Szkołą Podstawową nr 8 w Policach.

Przypominamy o obostrzeniach epidemiologicznych obowiązujących w naszym kraju. Prosimy o zasłonięciu ust i nosa oraz utrzymaniu dwumetrowej odległości – przypominają Aktywne Police

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie