Gmina Police

Książki od sowy i ze starego kredensu

Dwie wyjątkowe bibliotek powstały w Drogoradzu i Niekłończycy w gminie Police. Pierwsza powstała w starym kredensie, druga w rzeźbie sowy umieszczonej blisko przystanku komunikacji miejskiej. Będzie jeszcze trzecia przy drugim przystanku w Niekłończycy.

Opublikowane

w dniu

W obu bibliotekach wiejskich, znalazły się powieści, przewodniki, książki tak dla dzieci jak i dorosłych. Pierwsze książki jakie trafiły do obu bibliotek pochodziły z prywatnych księgozbiorów obu Pań. Zresztą każdy może tu przynieść swoje książki, które już mu nie są potrzebne w domu. Może też zabrać inną, która akurat mu się spodobała. Regulamin wiejskich bibliotek jest prosty. Są to miejsca dla mieszkańców, ale też dla kogoś, kto będzie przejeżdżał i się książkami zainteresuje. Akurat może znajdzie coś dla siebie.

W nietypowej bibliotece znalazły się też stare książki ze szkoły, w której pracuje Elżbiet Stawińska, pomysłodawczyni powstania biblioteki Drogoradzu. Tam już nie były używane, bo za stare, zbyt zniszczone. Tutaj może książkami zainteresuje się ktoś, kto dawno ich nie widział, a kogo może przyciągnąć tytuł.

Skąd pomysł na nietypowe biblioteki? Jak mówi Pani Elżbieta, będąc z mężem na nartach w Harrachovie, tam zobaczyła starą, nieużywaną już budkę telefoniczną, w której były książki. Pomyślała wtedy, że to jest świetny pomysł i postanowiła podobną bibliotekę przenieść do Drogoradza, gdzie od około 20 lat mieszka. Jego realizacja trwałą dwa lata, bo najpierw trwały poszukiwania szafy odpowiadającej temu, by znalazły się w niej książki, później miejsca.

Podobnie było w pobliskiej Niekłończycy, sołtys tej wsi, Karina Mazurkiewicz, która ma ogromną liczbę pomysłów na zaktywizowania wsi, jak i niespożyte siły by te pomysły realizować, opowiada, że myślała o takiej wypożyczalni książek od jakiegoś czasu. Kiedy dowiedziała się o powstającej bibliotece w Drogoradzu od razu przeszłą do działań. Tu znowu był problem w czym te książki mógłby się znaleźć i gdzie powinna taka biblioteczka stać.

Od kilkunastu miesięcy w Niekłończycy trwa projekt ustawiania, zwierząt żyjących w Puszczy Wkrzańskiej. We wsi znajduje się już między innymi dzik, sowy, w tym jedna jako biblioteka oraz… skrzat i panna leśna. Wkrótce znajdzie się również wilk. Stąd pomysł, by kolejna rzeźba była miejscem gdzie książki będzie można wypożyczyć, bądź po prostu zabrać ze sobą. Można też przynieść swoje, niepotrzebne już książki, które zainteresują innych.

Książki zamieszkały u sowy, przy przystanku w kierunku Trzebieży – powiedziała nam Karina Mazurkiewicz, sołtys Niekłończycy. Codziennie zaglądam tam by zobaczyć jak mieszkańcy wsi traktują tę wypożyczalnię. Widzę duże zmiany, bowiem niektóre książki znikają, w zamian za to pojawiają się nowe. Widać, pomysł się sprawdził i cieszy sporym zainteresowaniem. Wiosną postawimy drugą, trochę większą, przy przystanku w kierunku Polic.

Gmina Police

Kolejny seans kina pod chmurką już w sierpniu na polanie za Szkołą Podstawową nr 8!

Tym razem w ramach letniego kina plenerowego zapraszamy na seans „Masz ci los!” – polską komedię w gwiazdorskiej obsadzie, która dostarczy widzom emocjonujących wrażeń i sporej dawki dobrego humoru! Zasiądźcie więc wygodnie w leżakach i spędźcie wakacyjny wieczór, rozkoszując się seansem na świeżym powietrzu!

Opublikowane

w dniu

Masz ci los!” to nowa nieobliczalna komedia twórców „Planety Singli” i „Juliusza”, w której w zaskakujących rolach zobaczymy m.in. Izabelę Kunę, Piotra Głowackiego, Sonię Bohosiewicz, Rafała Rutkowskiego, Roberta Wabicha i Mariana Dziędziela, a także utalentowanych aktorów młodego pokolenia: Michała Sikorskiego i Wiktorię Kruszczyńską.

Podczas stypy po pogrzebie kochanego dziadka rodzina orientuje się, że w loterii padły właśnie numery, którymi dziadek grał przez całe życie. Nie ma czasu na rozpacz i łzy, kiedy zwycięski kupon jest w marynarce. Trzy metry pod ziemią. Rodzina i przyjaciele nagle z wielką mocą odczuwają potrzebę zobaczenia dziadka jeszcze raz…

Do gry niespodziewanie wkracza także ksiądz okolicznej parafii, który doskonale wie co knują krewni i sam chętnie odświeżyłby kościół (i nie tylko) przy pomocy pieniędzy z wygranej. Zaczyna się wyścig na pomysły, intrygi i podstępy. Najlepiej takie, żeby fortuną podzielić się z możliwie najmniejszą liczbą pozostałych. A najchętniej z nikim. Człowiek jest ludzki… ale nie gdy chodzi o rodzinę i wielkie pieniądze!*

*Opis dystrybutora filmu

Kiedy? 09.08.2024 r., godz. 22:00

Gdzie? Polana za Szkołą Podstawową nr 8

Wstęp wolny

Czytaj dalej

Gmina Police

Rozpoczyna się remont Urzędu Stanu Cywilnego w Policach

Mieszkańcy Polic  powinni przygotować się na tymczasowe utrudnienia związane z remontem Urzędu Stanu Cywilnego w Policach. Prace rozpoczną się 29 lipca i mają potrwać do końca września. W związku z remontem, bieżąca obsługa interesantów będzie realizowana w ograniczonym zakresie. Władze zapewniają, że pomimo prowadzonych prac, uroczystości zaślubin będą odbywały się zgodnie z planem, bez zakłóceń.

Opublikowane

w dniu

Z uwagi na prace remontowe, wynika konieczność adaptacji pomieszczeń sali ślubów na parterze na tymczasowe miejsce obsługi. Dla załatwienia najpilniejszych spraw urząd przygotował dwa stanowiska, które mają zapewniać kontynuację najważniejszych usług. Mieszkańcy mogą oczekiwać, że ich wizyta w urzędzie może potrwać dłużej niż zwykle.
Urzędnicy pragną przypomnieć, że wiele spraw można załatwić elektronicznie, co pozwoli na ograniczenie konieczności osobistej wizyty. Wszystkim interesantom radzi się planowanie swoich wizyt w urzędzie z większym wyprzedzeniem i śledzenie komunikatów na stronie internetowej, a także zachowanie cierpliwości i wyrozumiałości w tym wyjątkowym okresie.

Czytaj dalej

Gmina Police

60. Etapowe Regaty Turystyczne – Trzebież w rytmie szant

Już w najbliższy piątek, 19 lipca, w malowniczej Trzebieży rozpoczną się wyjątkowe 60. Etapowe Regaty Turystyczne. Ceremonia otwarcia zaplanowana jest na godzinę 11 przy głównym maszcie trzebieskiej mariny, a wśród uczestników znajdzie się blisko 270 żeglarzy na 76 jachtach. Uczniów tętniącego życiem wolnym harmonogramem weekendu będzie koncert szantowy w sobotni wieczór oraz uroczyste zakończenie regat w niedzielę.

Opublikowane

w dniu

Konkurencja startuje w Trzebieży, a pierwszy etap zakończy się w Nowym Warpnie. Podczas regat żeglarze przemierzą wody Zalewu Szczecińskiego, docierając do Stepskich z metą w Trzebieży 27 lipca, gdzie na triumfatorów czekać będzie Puchar Burmistrza Polic. Trasa zarysowuje malowniczą pętlę po zalewie, co sprawia, iż zawody te stają się prawdziwym testem nawigacyjnym i żeglarskim.

Gmina Police tradycyjnie wspiera wydarzenie, co dodatkowo podkreśla lokalny patriotyzm i zaangażowanie w rozwój sportów wodnych. Wieczorem po zmaganiach, atmosferę podgrzeje koncert szanty, w czasie którego usłyszymy znane i lubiane „Ryczące Dwudziestki”, a także „4 Refy” oraz „Zemsta Księżnej Anny”.

Z racji jubileuszu, szczególnym punktem programu będzie odsłonięcie pamiątkowej tablicy, upamiętniającej kapitana Andrzeja Mendygrała. Uroczystość nabierze wyjątkowego charakteru dzięki pamięci tego wybitnego żeglarza i pedagoga.

Organizatorzy, w tym Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, przygotowali kompleksową agendę zarówno dla zawodników, jak i dopingujących kibiców. Szerokie żagle, słońce nad horyzontem i szanty w tle – to wszystko czeka na uczestników i sympatyków żeglarstwa podczas 60. Etapowych Regat Turystycznych w powiecie polickim.

Fot. Piotr Jurszo

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie