Kultura

Koronawirus. Kultura zdalna

Koncerty, wystawy, spotkania z pisarzami, spektakle i warsztaty teatralne – wszystko bez wychodzenia z domu, czyli w sam raz na ten czas. Szczecińskie instytucje kultury przygotowały bogatą ofertę zajęć i atrakcji, które pomogą kreatywnie spędzić wolny czas w domu. To godziny materiałów filmowych oraz wiele inspirujących zadań, dostępnych za darmo w Internecie.

Opublikowane

w dniu

Gra muzyka (poważna)

Filharmonia im. M. Karłowicza szykuje kolejną premierę on-line, czyli koncert, który szczecińscy melomanami będą mogli zobaczyć w serwisie YouTube oraz na Facebooku instytucji.29 marca br. (niedziela) o godz. 19.00, zostanie zaprezentowany „Koncert fortepianowy a-moll, op. 16” Edvarda Griega. Będzie to premiera nagrania dokonanego podczas koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie pod batutą Rune Bergmanna, której towarzyszył hiszpański wirtuoz fortepianu – Joaquín Achúcarro. Przypomnijmy, że od kilku dni dla internatów jest też dostępny pełny zapis koncertu „I żyli długo i w Szczecinie”.

Ekipa Filharmonii nie zapomina również o najmłodszych mieszkańcach naszego miasta! Specjalnie dla nich zainicjowano cykl „EduPoranków z Filharmonią”, podczas których uczestnicy zajęć będą m.in. słuchać muzyki, śpiewać i uczyć się. Zajęcia już trwają! Szczegóły na ten temat dostępne są na stronie internetowej Filharmonii w zakładce EduFilharmonia.

Gra muzyka (na luzie)

Dom Kultury Słowianin przypomina wydarzenia, które odbyły się w tym kultowym klubie. W ramach akcji „Z dziejów Słowianina” na Facebooku instytucji przypominane są fragmenty koncertów i festiwali, a także rozmowy z artystami, którzy wystąpili na scenie „Słowianina”. 

Ponadto 30 marca br. (poniedziałek) w ramach Małej Akademii Bluesa zostaną zainicjowane bezpłatne lekcje gry na gitarze dla początkujących (oczywiście on-line). W roli mistrza – Waldemar Baranowski z zespołu After Blues.

Książka to jest to

Miejska Biblioteka Publiczna na swoim kanale w serwisie YouTube udostępniła nagrania wideo spotkań autorskich, prelekcji i dyskusji, które w ostatnich latach odbywały się w salonie Promedia. W materiałach pojawiają się znani pisarze, reportażyści i fotoreporterzy, m.in.: Olga Tokarczuk, Filip Springer czy Daniel Odija. Poza tym bibliotekarze będą zamieszczać też recenzje książek. Warto zatem śledzić profil MBP na Facebooku. Wkrótce udostępnione zostaną również strony z bezpłatnym dostępem do e-booków, audiobooków, filmów, zasobów bibliotek cyfrowych, a 1 kwietnia czytelnicy otrzymają kolejną pulę 1 350 kodówdo aplikacji Legimi. Dzięki temu przez kolejny miesiąc będą mogli korzystać z ponad 60 tysięcy materiałów cyfrowych. Czytelnik zainteresowany otrzymaniem kodu powinien wysłać e-mail na adres MBP, w treści wiadomości należy podać imię i nazwisko oraz numer karty czytelnika.

Teatr dla dzieci

Lalkowa Pleciuga zaprasza na warsztaty on-line „Halo Ziemia”. Inicjatorką i prowadzącą jest aktorka Teatru, Marta Łągiewka. Zabawa polega na udzieleniu odpowiedzi na cztery pytania:

  • Jak Twoim zdaniem czuje się dziś Ziemia?
  • Gdyby Ziemia mogła mówić to co by nam powiedziała?
  • Gdyby Ziemia nie była Ziemią, to kim chciałaby być?
  • Dlaczego Ziemia się kręci, a my nie spadamy?

Odpowiedzi wystarczy wysłać pocztą elektroniczną (w formie nagrania audio lub tekstu) na adres: marta.lagiewka17@gmail.com. Najciekawsze odpowiedzi mają szansę znaleźć się w przedstawieniu „Halo Ziemia!”.

Poza tym w weekend instytucja zaprasza na spektakle online z własnego archiwum. Na początek „Bajka o szczęściu” Izabeli Degórskiej, którą można będzie zobaczyć w sobotę i niedzielę o godz. 11 na kanale Youtube instytucji. Informacje o kolejne transmisjach i innych działaniach będą pojawiać się sukcesywnie na Facebooku Teatru Lalek Pleciuga.

Wirtualna wystawa

Muzeum Techniki i Komunikacji na portalu YouTube prezentuje swoje zabytkowe pojazdy… w ich naturalnych rolach, czyli w ruchu. Za sterami kultowych samochodów znajdą się mistrzowie kierownicy, uznani kolekcjonerzy i celebryci. Pierwsze materiały już są. Na początek Smyk i Alba, a już wkrótce zaprezentowany zostanie również jeżdżący Junak czy Wszędołaz. O zabytkowych samochodach i tramwajach opowiedzą także świadkowie epoki, w których królowały one na ulicach.

Gry i zabawy

Dom Kultury 13 Muz zainicjował akcje „Z dzieckiem w domu”, czyli cykl autorskich i kreatywnych gier lub zabaw edukacyjnych (w tym konkursów z nagrodami) w gronie domowników. 

Z kolei inicjatywa „Oglądaj zdrów!” adresowana jest do rodziców i opiekunów. Instytucja codziennie przed południem rekomenduje ambitne filmy, która znajduje się w zasobach portalu cinemapm. Pierwsze trzy osoby, które „zgłoszą się” danego dnia pod postem dot. aktualnej propozycji filmowej otrzymają specjalny kod (aktualny prz 48h), umożliwiający bezpłatne obejrzenie filmu przez Internet. Akcja potrwa do 1 kwietnia. 

Szczegóły dot. obu akcji dostępne są na Facebooku instytucji.

Zbiórka wspomnień

ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki zachęca do przetrząsania rodzinnych albumów. Poszukiwane są wspomnienia i zdjęcia dawnego zakładu fryzjerskiego, który przez lata mieścił się przy ul. bł. Królowej Jadwigi 43/U1, czyli obecnej siedzibie ŚRODKA. Zebrane materiały posłużą do stworzenia wystawy o tym miejscu, złożonej z opowieści samych mieszkańców. Opowieści i pytania można słać na adres: ada@oswajaniesztuki.pl lub w formie wiadomości na Facebooku do ŚRODKA Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego. Zbiórka trwa do końca kwietnia br.

Mało? Szykujemy kolejne atrakcje!

Pozostałe szczecińskie instytucje kultury także włączają się do akcji Kultura zdalna. Już wkrótce przez Internet można będzie zobaczyć m.in.: specjalny koncert w ramach Szczecin Jazz 2020, małe formy teatralne, a także wystawić swoją prace w wirtualnej galerii sztuki.

Kultura

MOK zaprasza na warsztaty salsy

Już 20. maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbędą się warsztaty salsy, które poprowadzi Alicja Maryś, dyplomowana instruktorka tańca z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Opublikowane

w dniu

Będzie to pierwsze spotkanie w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, zupełnie nowego projektu realizowanego przez MOK, którego celem jest zachęcanie kobiet do aktywnego i kreatywnego spędzania czasu, podejmowania nowych wyzwań i działań na rzecz rozwoju osobistego.

Warsztaty są przeznaczone dla kobiet kochających taniec i ruch, bo obok gorących rytmów salsy nie sposób przejść obojętnie. W czasie zajęć uczestniczki będą pracować nie tylko nad nauką podstawowych kroków, ale również nad minichoreografią z porywającą muzyką latynoską w tle. A co najważniejsze nad właściwym sposobem poruszania się, zmysłowością i pewnością siebie, ponieważ salsa do doskonała szkoła wdzięku i seksapilu.

Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich kobiet, również tych, które nigdy wcześniej nie tańczyły. Nie obowiązuje limit wieku – wystarczy zaangażowanie i pozytywna energia!

Dobrą energią uczestniczki zarazi również prowadząca warsztaty Alicja Maryś, której charakterystycznym stylem tańca – pełnym charyzmy, wdzięku i kobiecości – zachwycają się uczestnicy wielu europejskich festiwali tanecznych. Alicja od lat kształci uczniów zachodniopomorskich szkół tańca, a tym, co wyróżnia ją spośród innych instruktorów jest przede wszystkim atmosfera na zajęciach – ciepła, wesoła, a jednocześnie pozwalająca każdemu z uczniów odnaleźć i rozwinąć indywidualny styl, zarówno w tańcu solo, jak i w parach.

Kiedy? 20.05.2023 (sobota), godz. 10:00-13.00

Gdzie? Miejski Ośrodek Kultury w Policach, ul. Traugutta 4

Jak się zapisać? Zapisy przez Strefę Zajęć (www.mokpolice.pl)

Koszt:

Do 7.05 – 90 zł

Do 14.05 – 110 zł

Do 20.05 – 130 zł

Czytaj dalej

Kultura

50. Jubileuszowe Ińskie Lato Filmowe

W terminie 11-20 sierpnia 2023 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Ińskiego Lata Filmowego. Po raz 50. spotkają się w Ińsku miłośnicy kina, którym organizatorzy zaproponują projekcje około 80 filmów z całego świata. Filmowy program festiwalu uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące – spotkania z twórcami filmowymi, wystawy, warsztaty, tematyczne wycieczki po regionie, koncerty oraz konkursy.

Opublikowane

w dniu

Jednym z głównych punktów programu będzie otwarcie archiwum festiwalu oraz galerii sztuki współczesnej O.MEGA, w której to zaprezentowana zostanie historia festiwalu oraz wydarzenia nawiązujące do wieloletniej aktywności artystów związanych z festiwalem. Ińsko odwiedzi blisko 50 twórców filmowych oraz gości specjalnych.

Tegoroczna tematyka imprezy koncentrować się będzie wokół następujących cykli filmowych:

BLIŻEJ NATURY – cykl filmowy poświęcony tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Rozwinięciem projekcji będą spotkania z osobami czynnie zajmującymi się ochroną środowiska, jak i liczne spacery z przyrodnikami (ornitologami, botanikami, mykologami itd.).

WOKÓŁ BAŁTYKU – Pomorze Zachodnie od zarania dziejów związane było z morzem, które zmieniało swój charakter, a jednocześnie tworzyło osobliwą tkankę kulturową. Festiwal przygląda

się będzie fenomenom związanym z pomorskością. Pomorze to liczne lądy i wyspy, a także niezliczony archipelag małych krain. Szwecja, Niemcy, Litwa, Łotwa czy Finlandia – wszystkie te kraje mają swoje… pomorza. Główny trzon cyklu stanowić będzie konkurs filmów dla młodych twórców z regionu Morza Bałtyckiego.

DOOKOŁA ŚWIATA – PROWINCJE – Ińsko jest jednym z najmniejszych miejscowości w Polsce, w której mieści się kino i aktualnie rozwija się infrastruktura festiwalowa. To miejsce gdzie film jest pretekstem do przyglądania się społecznościom podobnej wielkości na całym świecie, zwłaszcza w mało popularnych kinematografiach świata takich jak Mongolia, Iran oraz Turcja.

DOKUMENTY ŚWIATA – OBRAZY WSPÓŁCZESNOŚCI – blok filmów, w których zastanawiamy się oraz debatujemy nad bieżącymi sprawami dotyczącymi współczesnej cywilizacji, nowym trendom kulturowym, sztuce, odkryciom w nauce oraz przemianom społecznym.

NAJNOWSZE KINO POLSKIE – przegląd najnowszych filmów polskich – fabuł, dokumentów i animacji. Liczne spotkania z twórcami filmowymi. Pośród tegorocznych gości znajdzie się wielu uznanych twórców filmowych – reżyserów, aktorów, operatorów m.in. Jan Jakub Kolski, Andrzej Mastalerz, Ewa Kasprzyk, Jacek Petrycki i inni.

POMERANIKA – program poświęcony szeroko pojętej, lokalnej, archeologii pamięci, zarówno tej sięgającej zamierzchłych czasów prehistorycznych, kultury Księstwa Pomorskiego, jak i czasów powojennych. Pomeranika to przyglądanie się najważniejszym tematom współczesnym, sztuce regionu i lokalnym inspiracjom.

W sekcji imprez towarzyszących jednym z wydarzeń będzie kolejna odsłona Urodzin Budynia – wieczór pamięci Jacka Szymkiewicza, zmarłego w ubiegłym roku autora tekstów i muzyka pochodzącego z Pomorza Zachodniego. Artysta obchodziłby 17 sierpnia swoje 49. urodziny. Osobny dział wydarzeń poświęcony będzie reportażom dźwiękowym oraz słuchowiskom.

Festiwal zainauguruje długometrażowy film dokumentalny poświęcony 50-leciu Ińskiego Lata Filmowego p.t. „Ińskie lata”. Zdjęcia do niego powstają od dwóch lat, a udział w realizacji wzięła blisko setka rozmówców. Reżyserem filmu jest Katarzyna Hoffmann.

15 maja uruchomiona zostanie sprzedaż karnetów na festiwal. Bieżące informacje o festiwalu można śledzić na stronie www.ilf.org.pl. Głównymi organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe oraz Urząd Miasta i Gminy Ińsko.

Czytaj dalej

Kultura

Wiosenne Prezentacje Taneczne

Młodzi adepci sztuki baletowej będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności podczas koncertu finałowego Wiosennych Prezentacji Tanecznych, które w tym roku ponownie odbędą się w międzynarodowym gronie.

Opublikowane

w dniu

Międzynarodowe Prezentacje Taneczne to cykliczne wydarzenie artystyczne, które na stałe wpisało się już w harmonogram polickich imprez kulturalnych. Tym razem, po raz pierwszy, zostanie zrealizowane w edycji wiosennej, a młodzi tancerze będą mogli zaprezentować przed publicznością efekty swojej niemal całorocznej pracy nad doskonaleniem warsztatu artystycznego. Podczas koncertu finałowego, który w tym roku w związku z przebudową siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury wyjątkowo odbędzie się na scenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu, zaprezentują się zespoły baletowe zaproszone do współpracy przez Companię Baletową: zespoły skupione przy Szkole Kinder-&Jugendtanzensemble w Neuenhagen oraz działające na terenie Szczecina Państwowe Ognisko Baletowe, Fundacja Balet i zespół „Efekt” z Pałacu Młodzieży.

Międzynarodowe Prezentacje Taneczne połączone z warsztatami obejmującymi różnorodne techniki tańca to przedsięwzięcie realizowane z sukcesami od ponad 20 lat, które z każdym kolejnym rokiem przynosi swoim uczestnikom korzyści w zakresie umiejętności nie tylko tanecznych, ale również interpersonalnych. Podczas projektu – realizowanego przy wsparciu finansowym z programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz lokalnych przedsiębiorstw – odbywa się szereg warsztatów tanecznych, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów, podczas których uczestnicy uczą się nowych form tańca, współpracują przy tworzeniu prostych choreografii i czerpią od siebie nawzajem artystyczne inspiracje. W tym roku młodzi tancerze będą mogli rozwijać swoje kompetencje w zakresie tańca klasycznego, współczesnego oraz burleski. Poznają również podstawowe pozycje jogi, dzięki którym ich ciało będzie jeszcze lepiej przygotowane do wykonywania skomplikowanych pas baletowych.

Zwieńczeniem pracy uczestników projektu będzie koncert finałowy, który dla młodych tancerzy bedzię wyjątkową okazją do zaprezentowania warsztatu tanecznego i wyrazu artystycznego, a także szansą na wyrażenie, jak bardzo rozwinęli swoją wrażliwość i otworzyli się na przekazywanie emocji ruchem. Tancerze pokażą na scenie swoją ogromną świadomość artystyczną, ale przede wszystkim pasję i wielką miłość do tańca, więc podczas koncertu z pewnością nie zabraknie wzruszeń i wielkich emocji.

Projekt Międzynarodowe Wiosenne Warsztaty Taneczne realizowany jest w ramach Programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Sponsorami wydarzenia są również: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Policach, Folwark Podkowa, P.U.P.”TRANS-NET” S.A.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie