Kultura

Koronawirus. Kultura zdalna

Koncerty, wystawy, spotkania z pisarzami, spektakle i warsztaty teatralne – wszystko bez wychodzenia z domu, czyli w sam raz na ten czas. Szczecińskie instytucje kultury przygotowały bogatą ofertę zajęć i atrakcji, które pomogą kreatywnie spędzić wolny czas w domu. To godziny materiałów filmowych oraz wiele inspirujących zadań, dostępnych za darmo w Internecie.

Opublikowane

w dniu

Gra muzyka (poważna)

Filharmonia im. M. Karłowicza szykuje kolejną premierę on-line, czyli koncert, który szczecińscy melomanami będą mogli zobaczyć w serwisie YouTube oraz na Facebooku instytucji.29 marca br. (niedziela) o godz. 19.00, zostanie zaprezentowany „Koncert fortepianowy a-moll, op. 16” Edvarda Griega. Będzie to premiera nagrania dokonanego podczas koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie pod batutą Rune Bergmanna, której towarzyszył hiszpański wirtuoz fortepianu – Joaquín Achúcarro. Przypomnijmy, że od kilku dni dla internatów jest też dostępny pełny zapis koncertu „I żyli długo i w Szczecinie”.

Ekipa Filharmonii nie zapomina również o najmłodszych mieszkańcach naszego miasta! Specjalnie dla nich zainicjowano cykl „EduPoranków z Filharmonią”, podczas których uczestnicy zajęć będą m.in. słuchać muzyki, śpiewać i uczyć się. Zajęcia już trwają! Szczegóły na ten temat dostępne są na stronie internetowej Filharmonii w zakładce EduFilharmonia.

Gra muzyka (na luzie)

Dom Kultury Słowianin przypomina wydarzenia, które odbyły się w tym kultowym klubie. W ramach akcji „Z dziejów Słowianina” na Facebooku instytucji przypominane są fragmenty koncertów i festiwali, a także rozmowy z artystami, którzy wystąpili na scenie „Słowianina”. 

Ponadto 30 marca br. (poniedziałek) w ramach Małej Akademii Bluesa zostaną zainicjowane bezpłatne lekcje gry na gitarze dla początkujących (oczywiście on-line). W roli mistrza – Waldemar Baranowski z zespołu After Blues.

Książka to jest to

Miejska Biblioteka Publiczna na swoim kanale w serwisie YouTube udostępniła nagrania wideo spotkań autorskich, prelekcji i dyskusji, które w ostatnich latach odbywały się w salonie Promedia. W materiałach pojawiają się znani pisarze, reportażyści i fotoreporterzy, m.in.: Olga Tokarczuk, Filip Springer czy Daniel Odija. Poza tym bibliotekarze będą zamieszczać też recenzje książek. Warto zatem śledzić profil MBP na Facebooku. Wkrótce udostępnione zostaną również strony z bezpłatnym dostępem do e-booków, audiobooków, filmów, zasobów bibliotek cyfrowych, a 1 kwietnia czytelnicy otrzymają kolejną pulę 1 350 kodówdo aplikacji Legimi. Dzięki temu przez kolejny miesiąc będą mogli korzystać z ponad 60 tysięcy materiałów cyfrowych. Czytelnik zainteresowany otrzymaniem kodu powinien wysłać e-mail na adres MBP, w treści wiadomości należy podać imię i nazwisko oraz numer karty czytelnika.

Teatr dla dzieci

Lalkowa Pleciuga zaprasza na warsztaty on-line „Halo Ziemia”. Inicjatorką i prowadzącą jest aktorka Teatru, Marta Łągiewka. Zabawa polega na udzieleniu odpowiedzi na cztery pytania:

  • Jak Twoim zdaniem czuje się dziś Ziemia?
  • Gdyby Ziemia mogła mówić to co by nam powiedziała?
  • Gdyby Ziemia nie była Ziemią, to kim chciałaby być?
  • Dlaczego Ziemia się kręci, a my nie spadamy?

Odpowiedzi wystarczy wysłać pocztą elektroniczną (w formie nagrania audio lub tekstu) na adres: marta.lagiewka17@gmail.com. Najciekawsze odpowiedzi mają szansę znaleźć się w przedstawieniu „Halo Ziemia!”.

Poza tym w weekend instytucja zaprasza na spektakle online z własnego archiwum. Na początek „Bajka o szczęściu” Izabeli Degórskiej, którą można będzie zobaczyć w sobotę i niedzielę o godz. 11 na kanale Youtube instytucji. Informacje o kolejne transmisjach i innych działaniach będą pojawiać się sukcesywnie na Facebooku Teatru Lalek Pleciuga.

Wirtualna wystawa

Muzeum Techniki i Komunikacji na portalu YouTube prezentuje swoje zabytkowe pojazdy… w ich naturalnych rolach, czyli w ruchu. Za sterami kultowych samochodów znajdą się mistrzowie kierownicy, uznani kolekcjonerzy i celebryci. Pierwsze materiały już są. Na początek Smyk i Alba, a już wkrótce zaprezentowany zostanie również jeżdżący Junak czy Wszędołaz. O zabytkowych samochodach i tramwajach opowiedzą także świadkowie epoki, w których królowały one na ulicach.

Gry i zabawy

Dom Kultury 13 Muz zainicjował akcje „Z dzieckiem w domu”, czyli cykl autorskich i kreatywnych gier lub zabaw edukacyjnych (w tym konkursów z nagrodami) w gronie domowników. 

Z kolei inicjatywa „Oglądaj zdrów!” adresowana jest do rodziców i opiekunów. Instytucja codziennie przed południem rekomenduje ambitne filmy, która znajduje się w zasobach portalu cinemapm. Pierwsze trzy osoby, które „zgłoszą się” danego dnia pod postem dot. aktualnej propozycji filmowej otrzymają specjalny kod (aktualny prz 48h), umożliwiający bezpłatne obejrzenie filmu przez Internet. Akcja potrwa do 1 kwietnia. 

Szczegóły dot. obu akcji dostępne są na Facebooku instytucji.

Zbiórka wspomnień

ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki zachęca do przetrząsania rodzinnych albumów. Poszukiwane są wspomnienia i zdjęcia dawnego zakładu fryzjerskiego, który przez lata mieścił się przy ul. bł. Królowej Jadwigi 43/U1, czyli obecnej siedzibie ŚRODKA. Zebrane materiały posłużą do stworzenia wystawy o tym miejscu, złożonej z opowieści samych mieszkańców. Opowieści i pytania można słać na adres: ada@oswajaniesztuki.pl lub w formie wiadomości na Facebooku do ŚRODKA Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego. Zbiórka trwa do końca kwietnia br.

Mało? Szykujemy kolejne atrakcje!

Pozostałe szczecińskie instytucje kultury także włączają się do akcji Kultura zdalna. Już wkrótce przez Internet można będzie zobaczyć m.in.: specjalny koncert w ramach Szczecin Jazz 2020, małe formy teatralne, a także wystawić swoją prace w wirtualnej galerii sztuki.

Gmina Kołbaskowo

„Kłamca spuszczony ze smyczy” – spotkanie z Jarosławem Dworzyńskim

Miłośnicy literatury mogą cieszyć się nowym tytułem na półkach lokalnych księgarń. „Kłamca spuszczony ze smyczy” to debiutancka powieść, która zadebiutowała na rynku wydawniczym 2 października .Na spotkanie z Jarosław Dworzyńskim, autorem pierwszego thrillera, którego akcja dzieje się w Gminie Kołbaskowo, zaprasza Gminna Biblioteka Publiczna, oddział w Przecławiu. Środa, 23.10, godz. 17

Opublikowane

w dniu

Fabuła książki skupia się na postaci Adama Hala, dziennikarza z gminy Kołbaskowo, który zmaga się z mroczną strona swojej osobowości. Podczas pięciodniowej majówki 2022 roku czytelnik jest świadkiem jego wewnętrznych rozterek oraz tajemniczych wydarzeń, które mogą go zdefiniować jako psychopatę lub po prostu zwykłego człowieka.

Adam Hal posiada mroczną historię; jako dziecko pozbawił życia inną osobę i przez lata utrzymywał tę tajemnicę w ukryciu. Dziś, jako dorosły, prowadzi podwójne życie i przygotowuje się do ryzykownego planu przeprowadzenia intymnych spotkań z kobietami poznanych online podczas nieobecności rodziny. Wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli, gdy okazuje się, że jego sekrety nie są już bezpieczne.

Akcja powieści rozgrywa się w malowniczych lokalizacjach gminy Kołbaskowo oraz Szczecina, rzadko spotykanych w literaturze. Autor, korzystając z autentycznych miejscowości takich jak Waliszewo, Moczyły czy Siadło Dolne, ożywia na kartach książki przedwojenną osadę Wilhelmshöhe, tworząc tło dla swojej historii.

Pierwsze recenzje są nad wyraz pozytywne. Zostały wyrażone przez takie osobistości jak Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, oraz inne osoby z lokalnej społeczności i ze świata literatury, wyróżniają w szczególności wartką akcję i głębokość postaci głównego bohatera.

Czytaj dalej

Kultura

Plener malarski w Parku Staromiejskim – spotkanie z sztuką w Policach

Miejski Ośrodek Kultury w Policach zaprasza miłośników malarstwa na kolejny plener malarski, który odbędzie się już w najbliższą sobotę, 5 października, w godzinach 12:00-14:00. Spotkanie z sztuką dla pasjonatów i amatorów malowania odbędzie się w malowniczej scenerii Parku Staromiejskiego, oferując uczestnikom nie tylko okazję do rozwijania swoich artystycznych umiejętności, ale także możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu w inspirującym otoczeniu.

Opublikowane

w dniu

Wstęp na wydarzenie jest całkowicie bezpłatny, jednak zainteresowani udziałem proszeni są o wcześniejsze zapisy w recepcji Miejskiego Ośrodka Kultury. Organizatorzy zapewniają wszystkie niezbędne materiały do malowania, dzięki czemu każdy uczestnik będzie mógł swobodnie wyrazić swoją kreatywność. Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję do integracji społeczności lokalnej oraz wymiany doświadczeń z innymi miłośnikami malarstwa.

Zachęca się zwłaszcza mieszkańców powiatu polickiego, choć wydarzenie otwarte jest dla każdego, kto chciałby spróbować swoich sił w plenerowym malowaniu. Jest to także wyjątkowa szansa dla początkujących artystów, którzy szukają inspiracji i pragną nauczyć się nowych technik pod okiem bardziej doświadczonych kolegów. Plener malarski w Policach jest nie tylko formą spędzania wolnego czasu, ale również metodą na rozwój osobisty i artystyczny.

fot. Tomasz Łój / Miejski Ośrodek Kultury w Policach

 

Czytaj dalej

Kultura

Contra plures. Przegląd polskiego monodramu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Gdy Szymek Pietruszka snuje swą opowieść, u widzów śmiech miesza się z głęboką refleksją i wzruszeniem. Już w niedzielę 1 września w zamkowym przeglądzie Contra plures kolejny znakomity monodram – „Kamień na kamieniu” na podstawie powieści o tym samym tytule jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy.

Opublikowane

w dniu

Na spektakl „Kamień na kamieniu” Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza w niedzielę 1 września o godz. 20:00. Tym razem w podwójnej roli – aktora i reżysera – Andrzej Róg, dobrze znany bywalcom krakowskich teatrów. W tym roku świętuje 40-lecie pracy scenicznej. Od 1984 roku aktor Teatru STU, ale współpracujący także z wieloma scenami Krakowa oraz innych miast, m.in. Tarnowa czy Łodzi.

Aktor wszechstronny z dużym, różnorodnym teatralnym dorobkiem – m.in. Rejent Milczek w „Zemście”, Poloniusz z „Hamleta”, Tichon w „Biesach” czy Żyd z „Wesela”, ale i Tetmajerowski Zwyrtała w spektaklu „Śleboda, czyli powaby życia”.

Dobrze śpiewa. Przez wiele lat śpiewał żydowskie piosenki słynnego ostatniego klezmera Galicji Leopolda Kozłowskiego. Udowodnił to także rolami m.in. w sztukach „Przybory, Wasowskiego dom wyobraźni”, „Labirynt” czy „Cabaret”. Świetne duety na scenie tworzy z Beatą Rybotycką, co skromnie kwituje: „Ogrzewam się w jej świetle”.

Ostatnio telewidzowie mogli go zobaczyć np. w serialu historycznym „Matylda”.

Monodram, który w Szczecinie zaprezentuje zamkowej publiczności, to adaptacja powieści wybitnego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego (dwukrotnego zdobywcy Nagrody Literackiej Nike za późniejsze dzieła). „Kamień na kamieniu” uznawana jest za jedną z najważniejszych powieści Myśliwskiego. I choć z pozoru to bardzo polska książka – opowieść z nurtu chłopskiego – to jednak tak uniwersalna, że zachwyca czytelników na całym świecie. Do tego stopnia, że jeden z będących pod jej wrażeniem czytelników holenderskich zapisał autorowi w spadku swój dom.  A gdyby Myśliwski spadku nie chciał przyjąć, miał go otrzymać wydawca, który tłumaczy i edytuje dzieła pisarza w Holandii (i tak się właśnie stało).

W monodramie „Kamień na kamieniu” Andrzej Róg skupia się na tematach dotyczących jego pokolenia oraz ludzi młodych, żyjących tu i teraz. Kieruje się słowami samego autora: „Literatura jest nie tylko poszukiwaniem prawdy o świecie, jest także, a może przede wszystkim, poszukiwaniem prawdy o sobie samym…”. Widzowie stają się uczestnikami opowieści o bohaterze każdego polskiego zaścianka, „słowiańskiej duszy” – Szymka Pietruszki, który snuje opowieść o sprawach przyziemnych i metafizycznych. Interaktywny charakter akcji scenicznej sprawia, że monodram odbierany jest jak spektakl.

Contra plures to pierwsza inicjatywa pokazania szczecińskiej publiczności dorobku polskiego monodramu. Na przegląd składają się kreacje mistrzowskie, umożliwiające bliskie doświadczenie aktorskiego kunsztu oraz najnowsze propozycje młodego pokolenia twórców. Przegląd w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie rozpoczął się 22 sierpnia znakomicie przyjętym monodramem „Simona K. wołająca na puszczy” Agnieszki Przepiórskiej. W programie Zamek przygotował osiem wyjątkowych spektakli w wykonaniu znakomitych aktorek i aktorów.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt jest współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. Contra plures – Przegląd Polskiego Monodramu w Zamku Książąt Pomorskich 2024.

KAMIEŃ NA KAMIENIU
1 września (niedziela), godz. 20:00
Duży Dziedziniec
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Andrzej Róg
Występuje: Andrzej Róg

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie