Gmina Police

Konsultacje społeczne w sprawie wyboru metody naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Burmistrz Polic ogłosił konsultacje społeczne w sprawie wyboru metody naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Gminie Police przeznaczony dla mieszkańców zabudowy wielorodzinnej.

Opublikowane

w dniu

Od lipca 2013 roku w Gminie Police obowiązuje system naliczania opłaty w zależności od liczby osób zamieszkujących nieruchomość. Od tego czasu, liczba mieszkańców zgłoszonych do systemu sukcesywnie spada. W ciągu siedmiu lat, z zabudowy wielorodzinnej (biorąc pod uwagę trzech największych zarządców nieruchomości) ubyło ok. 3 500 osób. Przy obowiązującej metodzie naliczania opłaty, brak jest prawnych, skutecznych możliwości weryfikacji faktycznej ilości osób, zamieszkujących w nieruchomościach wielolokalowych.

Burmistrz Polic proponuje zrezygnować z wadliwego, nieefektywnego systemu „od osoby”, jednocześnie przedstawiając do wyboru 3 pozostałe metody naliczania opłaty, tj:

  1. od ilości zużytej na danej nieruchomości wody,
  2. od metra kwadratowego z danej nieruchomości,
  3. ryczałt od gospodarstwa domowego.

Każda z dopuszczalnych metod ma wady i zalety. Żadna nie będzie satysfakcjonująca dla wszystkich. Poniżej wady i zalety proponowanych metod:

Metoda naliczania opłaty w zależności od zużytej wody
MOCNE STRONYSŁABE STRONY
Objęcie opłatą wszystkich faktycznie mieszkających, a nie tylko zameldowanych/zgłoszonych.Łatwość wykrycia zmian dzięki okresowym spisom licznika.Opłata obliczona na tej podstawie przy założeniu dużej ściągalności pokryje koszty funkcjonowania systemu. Oparcie systemu obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami na zmiennych danych.Odpady wytwarzają mieszkańcy, a nie ilość zużytej wody. 
Metoda naliczania opłaty w zależności od powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego
MOCNE STRONYSŁABE STRONY
Prosty system naliczania opłaty.Stabilność opłaty.Ochrona rodzin wielodzietnych. Niesprawiedliwość systemu ze względu na brak adekwatności powierzchni lokalu do liczby odpadów – na dużej powierzchni może mieszkać 1 osoba i odwrotnie na małej powierzchni może mieszkać wiele osób.Brak zdefiniowania rodzaju powierzchni lokalu do celów obliczenia opłaty (całkowita, mieszkalna, użytkowa).Odpady wytwarzają mieszkańcy, a nie powierzchnia lokalu.
Metoda naliczania opłaty od gospodarstwa domowego
MOCNE STRONYSŁABE STRONY
Łatwość rozliczenia dla podmiotu zarządzającego nieruchomością.Stabilność opłaty.Ochrona rodzin wielodzietnych. Niesprawiedliwość systemu ze względu na nierówną liczbę osób w gospodarstwie domowym.Trudność w zidentyfikowaniu ilości gospodarstw domowych.Brak definicji gospodarstwa domowego.

Niezależnie od powyższego decyzja w sprawie wyboru musi być podjęta, ponieważ system naliczania opłaty „od osoby” się nie sprawdził, a za odpady wytworzone przez osoby niezgłoszone do systemu płacą pozostali mieszkańcy.

W związku z powyższym, Burmistrz Polic zachęca mieszkańców zabudowy wielorodzinnej do głosowania oraz wyrażenia swojej opinii w konsultacjach społecznych, które odbywają się w terminie od 11.09.2020 r. do 02.10.2020 r.

Swój głos lub opinię można wyrazić poprzez formularz ankietowy na stronie internetowej www.police.pl w zakładce „gospodarka odpadami” lub pisemnie na adres Urzędu Miejskiego, ul. Stefana Batorego 3, 72-010 Police.

Gmina Police

Profilaktyka i bezpieczeństwo – policjanci odwiedzili miejską szkołę w Policach

Odbyło się spotkanie dzielnicowych z Komendy Powiatowej Policji w Policach z uczniami Szkoły Podstawowej nr 6 oraz Oddziałami Przedszkolnymi. Wizyta miała na celu nie tylko edukację najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa, ale również przekazanie wartościowych wskazówek, jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach.

Opublikowane

w dniu

Zajęcia rozpoczęły się od tematu bezpieczeństwa drogowego. Funkcjonariusze szczegółowo objaśnili dzieciom, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię oraz w jaki sposób zachować ostrożność w sąsiedztwie dróg. Kolejnym punktem pogadanki były zasady dotyczące kontaktów z osobami nieznanymi, gdzie policjanci zwrócili uwagę na konieczność zachowania ostrożności i rozwagi.

Dzięki anegdotom i osobistym doświadczeniom policjanci przybliżyli uczniom swoje codzienne obowiązki, rozwiewając wszelkie obawy i podkreślając, że mogą zawsze zwrócić się do mundurowych po pomoc. W ramach podziękowań za wizytę i zaangażowanie, dzieci obdarowały funkcjonariuszy własnoręcznie wykonanym dyplomem oraz gestem wdzięczności w postaci uścisków.

Spotkania takie jak to w SP nr 6 mają kluczowe znaczenie dla kształtowania świadomości i odpowiednich postaw wśród najmłodszych. Regularne wizyty i rozmowy z dzielnicowymi budują most zaufania między społecznością a policją, a także stanowią fundament dla bezpiecznej przyszłości dzieci.

Czytaj dalej

Gmina Police

Nowa Kadencja Samorządu w Polickim Ratuszu. Krystian Kowalewski złożył ślubowanie

Podczas inauguracyjnej sesji Rady Miejskiej w Policach nowej kadencji, dokonano wyboru prezydium Rady. Wcześniej radni złożyli przysięgę i odebrali akty powołania na radnych. Przysięgę złożył również nowy burmistrz Polic Krystian Kowalewski.

Opublikowane

w dniu

Burmistrz Kowalewski po złożeniu przysięgi i przyjęciu insygniów władzy, wyartykułował swoje aspiracje dotyczące przyszłego zarządzania gminą: „Chcemy budować, chcemy tworzyć, chcemy by codzienność była wyrazem naszej wolności i wiary”. Przytoczył także kwestie dotyczące finansów, zobowiązując się do przejrzystego prezentowania stanu gminy, a także zapowiedział zbudowanie kompetentnego zespołu dla realizacji celów rozwoju gminy.

Na koniec, nowy włodarz Gminy Police skierował podziękowania do swojego poprzednika, Władysława Diakuna, za jego wieloletni wkład w rozwój gminy i wyraził szacunek za jego trud pracy.

Dość niespodziewanie na przewodniczącego Rady wybrano Artura Echausta, który pokonał radnego Platformy Obywatelskiej Ireneusza Todorskiego. Wybór Echausta doszedł do skutku bowiem na sesji nie było obecnych dwóch radnych. PO wraz  WS Gryf XXI ma nieznaczną większość w Radzie i właśnie brak dwóch radnych spowodował małe zamieszanie. Czy podczas kolejnej sesji dojdzie do wymiany przewodniczącego? O tym dowiemy się prawdopodobnie podczas następnej sesji Rady Miejskiej w Policach.

Z przemówienia przewodniczącego Rady Miejskiej Artura Echausta wybrzmiewały akcenty wdzięczności: „Chciałem bardzo serdecznie podziękować przede wszystkim za zaufanie i powierzenie mi tej zaszczytnej funkcji”. Podkreślił on także znaczenie reprezentowania interesów mieszkańców i obiecał udoskonalenie konstruktywnego dialogu, który uległ osłabieniu w ostatniej kadencji.

Czytaj dalej

Gmina Police

Zmiana na stanowisku prezesa Zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Policach. Rafał Zieliński odwołany

Rada Nadzorcza Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Policach w wyniku posiedzenia podjęła istotną decyzję kadrową. Jak zostało ogłoszone, z dniem 17 maja nastąpi odwołanie Rafała Zielińskiego z funkcji prezesa Zarządu Spółki.

Opublikowane

w dniu

Zgodnie z oświadczeniem Zakładu decyzja nie była podyktowana jakimikolwiek nieprawidłowościami w pracy Rafała Zielińskiego. Wręcz przeciwnie, podkreślono skuteczność i realizację celów, jakie postawiono przed Zielińskim na początku jego kadencji. Te cele obejmowały przekształcenie jednostki budżetowej w spółkę prawa handlowego oraz przeprowadzenie kluczowych inwestycji mających na celu poprawę jakości usług – między innymi budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Tanowo i Witorza, co ma gwarantować ciągłą i niezawodną obsługę klientów w zakresie dostaw wody oraz odbioru ścieków.

Komunikat Rady Nadzorczej sugeruje zadowolenie z wyników pracy Zielińskiego, a odwołanie interpretowane jest jako zwieńczenie etapu w rozwoju Spółki. Następca Pana Rafała Zielińskiego nie został jeszcze oficjalnie wyznaczony.

Szczegółowe informacje dotyczące przyszłych planów i kierunku rozwoju Zakładu pozostają jeszcze do wyjaśnienia i zostaną podane do publicznej wiadomości w odpowiednim czasie.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie