Gmina Police

Konsultacje społeczne w sprawie wyboru metody naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Burmistrz Polic ogłosił konsultacje społeczne w sprawie wyboru metody naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Gminie Police przeznaczony dla mieszkańców zabudowy wielorodzinnej.

Opublikowane

w dniu

Od lipca 2013 roku w Gminie Police obowiązuje system naliczania opłaty w zależności od liczby osób zamieszkujących nieruchomość. Od tego czasu, liczba mieszkańców zgłoszonych do systemu sukcesywnie spada. W ciągu siedmiu lat, z zabudowy wielorodzinnej (biorąc pod uwagę trzech największych zarządców nieruchomości) ubyło ok. 3 500 osób. Przy obowiązującej metodzie naliczania opłaty, brak jest prawnych, skutecznych możliwości weryfikacji faktycznej ilości osób, zamieszkujących w nieruchomościach wielolokalowych.

Burmistrz Polic proponuje zrezygnować z wadliwego, nieefektywnego systemu „od osoby”, jednocześnie przedstawiając do wyboru 3 pozostałe metody naliczania opłaty, tj:

  1. od ilości zużytej na danej nieruchomości wody,
  2. od metra kwadratowego z danej nieruchomości,
  3. ryczałt od gospodarstwa domowego.

Każda z dopuszczalnych metod ma wady i zalety. Żadna nie będzie satysfakcjonująca dla wszystkich. Poniżej wady i zalety proponowanych metod:

Metoda naliczania opłaty w zależności od zużytej wody
MOCNE STRONYSŁABE STRONY
Objęcie opłatą wszystkich faktycznie mieszkających, a nie tylko zameldowanych/zgłoszonych.Łatwość wykrycia zmian dzięki okresowym spisom licznika.Opłata obliczona na tej podstawie przy założeniu dużej ściągalności pokryje koszty funkcjonowania systemu. Oparcie systemu obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami na zmiennych danych.Odpady wytwarzają mieszkańcy, a nie ilość zużytej wody. 
Metoda naliczania opłaty w zależności od powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego
MOCNE STRONYSŁABE STRONY
Prosty system naliczania opłaty.Stabilność opłaty.Ochrona rodzin wielodzietnych. Niesprawiedliwość systemu ze względu na brak adekwatności powierzchni lokalu do liczby odpadów – na dużej powierzchni może mieszkać 1 osoba i odwrotnie na małej powierzchni może mieszkać wiele osób.Brak zdefiniowania rodzaju powierzchni lokalu do celów obliczenia opłaty (całkowita, mieszkalna, użytkowa).Odpady wytwarzają mieszkańcy, a nie powierzchnia lokalu.
Metoda naliczania opłaty od gospodarstwa domowego
MOCNE STRONYSŁABE STRONY
Łatwość rozliczenia dla podmiotu zarządzającego nieruchomością.Stabilność opłaty.Ochrona rodzin wielodzietnych. Niesprawiedliwość systemu ze względu na nierówną liczbę osób w gospodarstwie domowym.Trudność w zidentyfikowaniu ilości gospodarstw domowych.Brak definicji gospodarstwa domowego.

Niezależnie od powyższego decyzja w sprawie wyboru musi być podjęta, ponieważ system naliczania opłaty „od osoby” się nie sprawdził, a za odpady wytworzone przez osoby niezgłoszone do systemu płacą pozostali mieszkańcy.

W związku z powyższym, Burmistrz Polic zachęca mieszkańców zabudowy wielorodzinnej do głosowania oraz wyrażenia swojej opinii w konsultacjach społecznych, które odbywają się w terminie od 11.09.2020 r. do 02.10.2020 r.

Swój głos lub opinię można wyrazić poprzez formularz ankietowy na stronie internetowej www.police.pl w zakładce „gospodarka odpadami” lub pisemnie na adres Urzędu Miejskiego, ul. Stefana Batorego 3, 72-010 Police.

Gmina Police

Kolejny seans kina pod chmurką już w sierpniu na polanie za Szkołą Podstawową nr 8!

Tym razem w ramach letniego kina plenerowego zapraszamy na seans „Masz ci los!” – polską komedię w gwiazdorskiej obsadzie, która dostarczy widzom emocjonujących wrażeń i sporej dawki dobrego humoru! Zasiądźcie więc wygodnie w leżakach i spędźcie wakacyjny wieczór, rozkoszując się seansem na świeżym powietrzu!

Opublikowane

w dniu

Masz ci los!” to nowa nieobliczalna komedia twórców „Planety Singli” i „Juliusza”, w której w zaskakujących rolach zobaczymy m.in. Izabelę Kunę, Piotra Głowackiego, Sonię Bohosiewicz, Rafała Rutkowskiego, Roberta Wabicha i Mariana Dziędziela, a także utalentowanych aktorów młodego pokolenia: Michała Sikorskiego i Wiktorię Kruszczyńską.

Podczas stypy po pogrzebie kochanego dziadka rodzina orientuje się, że w loterii padły właśnie numery, którymi dziadek grał przez całe życie. Nie ma czasu na rozpacz i łzy, kiedy zwycięski kupon jest w marynarce. Trzy metry pod ziemią. Rodzina i przyjaciele nagle z wielką mocą odczuwają potrzebę zobaczenia dziadka jeszcze raz…

Do gry niespodziewanie wkracza także ksiądz okolicznej parafii, który doskonale wie co knują krewni i sam chętnie odświeżyłby kościół (i nie tylko) przy pomocy pieniędzy z wygranej. Zaczyna się wyścig na pomysły, intrygi i podstępy. Najlepiej takie, żeby fortuną podzielić się z możliwie najmniejszą liczbą pozostałych. A najchętniej z nikim. Człowiek jest ludzki… ale nie gdy chodzi o rodzinę i wielkie pieniądze!*

*Opis dystrybutora filmu

Kiedy? 09.08.2024 r., godz. 22:00

Gdzie? Polana za Szkołą Podstawową nr 8

Wstęp wolny

Czytaj dalej

Gmina Police

Rozpoczyna się remont Urzędu Stanu Cywilnego w Policach

Mieszkańcy Polic  powinni przygotować się na tymczasowe utrudnienia związane z remontem Urzędu Stanu Cywilnego w Policach. Prace rozpoczną się 29 lipca i mają potrwać do końca września. W związku z remontem, bieżąca obsługa interesantów będzie realizowana w ograniczonym zakresie. Władze zapewniają, że pomimo prowadzonych prac, uroczystości zaślubin będą odbywały się zgodnie z planem, bez zakłóceń.

Opublikowane

w dniu

Z uwagi na prace remontowe, wynika konieczność adaptacji pomieszczeń sali ślubów na parterze na tymczasowe miejsce obsługi. Dla załatwienia najpilniejszych spraw urząd przygotował dwa stanowiska, które mają zapewniać kontynuację najważniejszych usług. Mieszkańcy mogą oczekiwać, że ich wizyta w urzędzie może potrwać dłużej niż zwykle.
Urzędnicy pragną przypomnieć, że wiele spraw można załatwić elektronicznie, co pozwoli na ograniczenie konieczności osobistej wizyty. Wszystkim interesantom radzi się planowanie swoich wizyt w urzędzie z większym wyprzedzeniem i śledzenie komunikatów na stronie internetowej, a także zachowanie cierpliwości i wyrozumiałości w tym wyjątkowym okresie.

Czytaj dalej

Gmina Police

60. Etapowe Regaty Turystyczne – Trzebież w rytmie szant

Już w najbliższy piątek, 19 lipca, w malowniczej Trzebieży rozpoczną się wyjątkowe 60. Etapowe Regaty Turystyczne. Ceremonia otwarcia zaplanowana jest na godzinę 11 przy głównym maszcie trzebieskiej mariny, a wśród uczestników znajdzie się blisko 270 żeglarzy na 76 jachtach. Uczniów tętniącego życiem wolnym harmonogramem weekendu będzie koncert szantowy w sobotni wieczór oraz uroczyste zakończenie regat w niedzielę.

Opublikowane

w dniu

Konkurencja startuje w Trzebieży, a pierwszy etap zakończy się w Nowym Warpnie. Podczas regat żeglarze przemierzą wody Zalewu Szczecińskiego, docierając do Stepskich z metą w Trzebieży 27 lipca, gdzie na triumfatorów czekać będzie Puchar Burmistrza Polic. Trasa zarysowuje malowniczą pętlę po zalewie, co sprawia, iż zawody te stają się prawdziwym testem nawigacyjnym i żeglarskim.

Gmina Police tradycyjnie wspiera wydarzenie, co dodatkowo podkreśla lokalny patriotyzm i zaangażowanie w rozwój sportów wodnych. Wieczorem po zmaganiach, atmosferę podgrzeje koncert szanty, w czasie którego usłyszymy znane i lubiane „Ryczące Dwudziestki”, a także „4 Refy” oraz „Zemsta Księżnej Anny”.

Z racji jubileuszu, szczególnym punktem programu będzie odsłonięcie pamiątkowej tablicy, upamiętniającej kapitana Andrzeja Mendygrała. Uroczystość nabierze wyjątkowego charakteru dzięki pamięci tego wybitnego żeglarza i pedagoga.

Organizatorzy, w tym Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, przygotowali kompleksową agendę zarówno dla zawodników, jak i dopingujących kibiców. Szerokie żagle, słońce nad horyzontem i szanty w tle – to wszystko czeka na uczestników i sympatyków żeglarstwa podczas 60. Etapowych Regat Turystycznych w powiecie polickim.

Fot. Piotr Jurszo

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie