Gmina Dobra

Konkurs „Zabytek zadbany 2021”

W ubiegłym roku, niewykorzystywany od ponad 60 lat i sporadycznie odwiedzany nieczynny cmentarz ewangelicki z XIX w. w Dołujach przeszedł niesamowitą metamorfozę. Z zarośniętego i zapomnianego byłego miejsca pochówków tutejszych mieszkańców (sprzed II wojny światowej oraz z lat 40 i 50 XXw.) zmienił się w zachęcający do spacerów pomnik historii.

Opublikowane

w dniu

Miejsce pamięci z ponad 170 poddanymi pracom renowacyjnym nagrobkami, odnowionym murem z polnych kamieni i ścieżkami wyposażonymi w sprzyjające chwilom zadumy kamienne ławki zmieniło się w lokalizację, którą bez wątpienia warto odwiedzić. Lapidarium ma nietypowy charakter z uwagi na fakt, że wszystkie zachowane mogiły znajdują się w oryginalnych miejscach, co było podstawowym założeniem projektu jego utworzenia.

Cmentarz ewangelicki w Dołujach

Wszystkie elementy pozostawiono w miejscu ich odnalezienia. Szczegółowa inwentaryzacja cmentarza oraz analiza dokumentacji historycznej znajdującej się w archiwum Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nie ujawniła czytelnego założenia kompozycyjnego. W związku z powyższym założono układ komunikacyjny zapewniający obejście całego terenu cmentarza oraz dojście do niemal wszystkich zachowanych grobów. Po usunięciu krzewów i porostów odnaleziono elementy architektury cmentarnej, a także kolejne stare mogiły. Odnalezione elementy zostały całkowicie odkopane, starannie oczyszczone z ziemi, mchu i porostów oraz resztek zaprawy wiążącej, a następnie skompletowane i scalone w pomniki.

Wszystkie pomniki, cokoły, stelle i obramowania mogił poddano starannej renowacji i konserwacji przez firmy wyspecjalizowane w konserwacji zabytków z kamienia naturalnego i sztucznego. Krzyże chrześcijańskie znajdujące się przy większości grobów współczesnych zostały oczyszczone i poddane renowacji odpowiedniej do materiału, z którego zostały wykonane. Usytuowane wzdłuż głównej alejki place (w narożniku zachodnim i północnym) stanowią ważną część lapidarium przeznaczoną na ekspozycję elementów architektury cmentarnej odnalezionych na terenie cmentarza bez możliwości określenia pierwotnej ich lokalizacji, a także odnalezionych poza granicami cmentarza. Po niezbędnej pielęgnacji drzew wykonano nasadzenia uzupełniające. Ze względu na brak danych na temat oryginalnej kompozycji i gatunków zieleni zastosowano gatunki występujące obecnie na cmentarzu.

Zaprojektowano zieleń średniowysoką z przewagą krzewów liściastych i zimozielonych. Zieleń niską, w parterze zaprojektowano w postaci tzw. powierzchni dywanowych. W ramach małej architektury na terenie lapidarium ustawiono granitowe ławki oraz dwie okrągłe granitowe ławy. Przed lapidarium, po lewej stronie bramy wschodniej ustawiono tablicę informacyjną z opisem historii cmentarza. Zgodnie z założeniami projektu utworzone lapidarium pozwoliło wyeksponować zrewaloryzowane zachowane na cmentarzu pomniki i mogiły, wyznaczyć układ komunikacyjny i uzupełnić i kompozycję zieleni.

Gmina Dobra przystąpiła do budowy lapidarium mając na uwadze dbałość o dziedzictwo kulturowe sołectwa Dołuje. Podczas prowadzonych prac były cmentarz odkrywał wiele nowych tajemnic. Wójt Gminy Dobra w styczniu 2021r. zgłosił Lapidarium w Dołujach do ogólnopolskiego konkursu „ZABYTEK ZADBANY 2021” w kategorii: Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami, w tym propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Zgodnie z regulaminem konkursu ogłoszenie listy nominowanych nastąpi w terminie do 31 maja 2021r., a ogłoszenie wyników konkursu wraz z wręczeniem nagród laureatom i wyróżnionym nastąpi na uroczystej gali do dnia 30 listopada 2021r. Wyniki konkursu zostaną podane do wiadomości publicznej na stronach internetowych: www.kultura.gov.pl i www.nid.pl

Reklama

Gmina Dobra

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bezrzeczu

Mieszkańcy Gminy Dobra mają wyjątkową okazję do wsparcia szczytnego celu podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w Publicznej Szkole Podstawowej w Bezrzeczu. Wójt Gminy Dobra, Magdalena Zagrodzka, osobiście zaprasza do udziału w tym charytatywnym wydarzeniu.

Opublikowane

w dniu

Organizowany przez lokalny sztab przy Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej program artystyczny obfitować będzie w pokazy taneczne oraz występy wokalne cieszące oczy i uszy zgromadzonej publiczności. Honorowego gościa, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”, z pewnością przywitają z entuzjazmem zarówno zwolennicy tradycyjnej kultury, jak i miłośnicy dobrej rozrywki.

Fundamentem wydarzenia będą licytacje charytatywne, na których do zdobycia będą nietuzinkowe przedmioty. Oficjalne gadżety Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dzieła sztuki odnotowane w katalogach, jak również osobiste przedmioty lokalnych dignitarzy dodają prestiżu i zacieśniają więzi społeczności z samorządem oraz znaczącymi dla regionu postaciami.

Szczególnym punktem aukcji będzie voucher na wspólną kolację z Wójt Gminy Dobra, Magdaleną Zagrodzką. To wyjątkowa okazja, aby podczas bezpośredniego spotkania wymienić się poglądami na temat przyszłości i rozwoju regionu.

Porywający będzie finał wydarzenia – światełko do nieba w formie poloneza z pochodniami. Ta tradycyjna polska melodia i taniec w nowej odsłonie będą metaforą solidarności i pomocy dla najmłodszych, ponieważ w tym roku zebrane środki zostaną przeznaczone na onkologię i hematologię dziecięcą.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Normuje się sytuacja w rejonie ulic Lipowej i Zielonej – prace nad wymianą przepustu

W związku z ostatnimi intensywnymi opadami deszczu, mieszkańcy Gminy Dobra doświadczali utrudnień związanych z przepełnionym przepustem w okolicach ulic Lipowej i Zielonej. Ostatnie godziny przyniosły jednak znaczącą poprawę – poziom wód obniżył się, co pozwoliło na udrożnienie istotnego dla lokalnej infrastruktury obiektu.

Opublikowane

w dniu

Władze gminy informują, że obecnie trwają prace nad wymianą przepustu. Jest to konieczne działanie, mające na celu zapobieżenie podobnym sytuacjom w przyszłości oraz zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. W związku z prowadzonymi robotami, a także w trosce o płynność ruchu, do końca bieżącego tygodnia będzie obowiązywało wahadło dla regulacji ruchu.

Mieszkańcy mogą odczuwać drobne utrudnienia z powodu tymczasowej organizacji przepływu pojazdów, jednakże zapewnione są wszystkie środki bezpieczeństwa. Kierowcy są proszeni o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prac oraz stosowanie się do tymczasowego oznakowania.

Zakończenie prac planowane jest na najbliższy weekend, po czym ulice Lipowa i Zielona będą w pełni dostępne z nowo zainstalowanym przepustem, co z pewnością przyczyni się do poprawy komfortu i bezpieczeństwa lokalnych mieszkańców.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Rozpoczęcie prac przy przepuście w Gminie Dobra – wprowadzenie ruchu wahadłowego

W Dobrej, na skrzyżowaniu z ulicą Zieloną, na ulicy Szczecińskiej rozpoczęły się prace przy udrożnieniu przepustu. Związane jest to z wprowadzeniem tymczasowej organizacji ruchu w postaci ruchu wahadłowego na krótkim fragmencie drogi. Przewidywany czas prowadzenia robót wynosi około 10 dni.

Opublikowane

w dniu

Oznacza to, że kierowcy korzystający z tej części ulicy Szczecińskiej mogą spodziewać się pewnych utrudnień w ruchu pojazdów. Dodatkowo, dla zapewnienia bezpieczeństwa i płynności ruchu, na miejsce zdarzenia zostaną skierowani dodatkowi regulatorzy ruchu.

Komunikat o pracach został upubliczniony za pośrednictwem lokalnych mediów oraz strony internetowej Gminy Dobra. Mieszkańcy oraz podróżujący przez ten obszar są proszeni o zachowanie szczególnej ostrożności oraz śledzenie aktualizacji, które mogą pojawić się w trakcie trwania napraw.

Zarząd Dróg Powiatowych, odpowiedzialny za prace, zapewnia, że wszystkie starania zostaną podjęte, aby minimalizować niedogodności dla kierowców. Udrożnienie przepustu jest koniecznością w celu zapewnienia prawidłowego odprowadzenia wód i uniknięcia ewentualnych przyszłych uszkodzeń drogi.

Wszelkie niezbędne informacje dla kierowców będą dostępne na znakach drogowych w rejonie prowadzonych prac, a także w internetowym serwisie Gminy Dobra.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie