Każdy rodzic wie, że zakończenie roku szkolnego oraz przedszkola to wyjątkowe wydarzenie dla dziecka. To moment, który pozwala na podsumowanie osiągnięć i daje szansę na celebrowanie sukcesów, niezależnie jakie one są. Za ciężką pracę należy się mądra i przemyślana nagroda. Odpowiednio dobrane prezenty sprawią dzieciom radość oraz przyczynią się do rozwoju nowych pasji. Najważniejsze jest, aby miały one wartość edukacyjną i motywacyjną.
Nagrody za sukcesy w szkole oraz przedszkolu mają ogromny wpływ na motywację dzieci. Przede wszystkim dlatego, że wyznaczają cel i sprawiają, że dzieci są świadome, iż ciężka praca popłaca. Dobrze przemyślane prezenty mogą diametralnie zmienić podejście do nauki i dawać najmłodszym codzienny bodziec w sytuacjach zniechęcenia. Nagradzanie działa również pozytywnie na psychikę dziecka i buduje jego pewność siebie, sprawiając, że rozumie ono, że warto dążyć do osiągania sukcesów – tak w szkole, jak i w życiu prywatnym.
Istotne jest również, aby doceniać dzieci nie tylko za dobre oceny czy otrzymane wyróżnienia. Pamiętajmy, że warto zwracać uwagę również na postawy oraz zmiany nawyków. Jeśli dziecko podczas roku szkolnego chętnie budzi się rano, pomaga w przygotowaniu posiłku lub odłożyło na bok smartfon – doceńmy to. Na sukces zakończenia roku i przejścia do kolejnej klasy składa się całe mnóstwo elementów, nie tylko oceny w dzienniczku.
Jak mądrze wybrać nagrodę?
Każde dziecko ma inne zainteresowania oraz potrzeby. Do tego ogromną rolę odgrywa wiek – w końcu nie ma nic złego w nagrodzeniu przedszkolaka, który na prezent zasługuje równie mocno, jak i jego starsi koledzy. Dostosowanie prezentu do metryki i etapu rozwoju dziecka jest kluczowe w zakupie zabawki. Nasz wybór zdefiniuje czy zostanie ona doceniona i będzie mieć dla dziecka wartość – najlepiej edukacyjną i motywacyjną.
Wybierając prezent dla dziecka, niech przewodnikiem nie będzie tylko wiek, ale również zainteresowania młodego odbiorcy. Podarunek powinien być odbiciem osobowości dziecka, jego cech charakteru, a nie kolejnym przedmiotem. Tylko wtedy stanie się kluczem do odkrywania i rozwijania unikatowych talentów. Zabawki, które inspirują i motywują do pogłębiania pasji są nieocenione, gdyż przyczyniają się do budowania poczucia własnej wartości i eksploracji tożsamości – podsumowuje Katarzyna Spieszko, Marketing Manager w MGA Entertainment Poland.
W tej roli idealnie sprawdzą się np. lalki Rainbow High, które wspierają młode umysły w ich kreatywnej i indywidualnej podróży. Natomiast L.O.L Surprise! Loves Crayola pozwolą w kolorowy sposób wyrazić siebie i rozwinąć pokłady twórczości. Gdy chcemy obdarować nastolatka, postawmy na coś, co go zaintryguje i skupi jego uwagę, inaczej szybko straci zainteresowanie i zacznie szukać innej rozrywki, zapewne przed ekranem. Ciekawą pozycją mogą okazać się produkty Miniverse, które umożliwiają kreatywną zabawę z elementem kolekcjonerskim. Warto wiedzieć, że zabawa w „Mini Wszechświaty” jest bardzo wciągająca i angażująca, łatwo „złapać bakcyla” także będąc dorosłym.
Nie zapominajmy także o propozycjach, które pomagają dzieciom się odprężyć i uspokoić – po ciężkim okresie szkolnym może okazać się to zbawienne. Do tej kategorii zaliczamy maskotki, kołysanki, gniotki, bańki mydlane oraz lampy lawowe. Świetnie sprawdzi się tu propozycja o nazwie Fluffie Stuffiez, czyli zabawka sensoryczna w postaci uroczej przytulanki, która w procesie skubania zmienia swoją formę. A jeśli nasze dzieci uwielbiają zabawę w dom, możemy postawić na kultową propozycję BABY Born, czyli lalkę niemowlaka, która nauczy dziecko empatii i sprawi, że w okresie wakacyjnym będzie miało „nowe obowiązki” – w końcu przy małych dzieciach jest naprawdę sporo pracy!
Nie bój się nagradzać
Dla rodziców często wyzwaniem jest przekazywanie prezentów z okazji zakończenia roku, ponieważ mają oni przeświadczenie, że szkoła to obowiązek dzieci, a jej ukończenie jest czymś naturalnym. Warto zdać sobie sprawę, że w tym przypadku nie są to prezenty, które mają dzieci „przekupić”. Rozpatrzenie opcji nagradzania jest uzasadnione, bowiem dziecko otrzymuje podarunek za konkretne osiągniecia, a nie z potrzeby tzw. fanaberii. W gestii rodziców jest, aby dobrać podarunek tak, aby niósł za sobą przesłanie nie tylko dobrej zabawy, ale także edukacji, rozwoju pasji lub był na tyle angażujący, aby nie odszedł szybko w zapomnienie.
Ważne jest również, aby potraktować dzień zakończenia roku szczególnie i zaplanować w swoim kalendarzu nieco czasu z naszymi dziećmi. Nawet jeśli nie zdecydujemy się na zakup prezentu, zabierzmy małych „absolwentów” na lody, zorganizujmy piknik w parku lub wybierzmy się na wycieczkę rowerową. W każdym przypadku – czy chcemy im podarować fizyczny prezent, czy też nie, to wspólnie spędzony czas powinien być dla nich największą nagrodą.