Region

Konfederacja chce poszerzenia dostępu do broni palnej w Polsce 

Konfederacja chce ułatwień w dostępie do broni dla Polaków. – Polacy są jednym z najbardziej rozbrojonych narodów w Europie. Z najnowszego badania z 2018r. wynika, że wskaźnik posiadania broni cywilnej wynosi 2,5 sztuki na 100 obywateli. W sąsiedniej Ukrainie było to prawie 10 szt. na 100 mieszkańców – mówił członek szczecińskiego okręgu partii, Piotr Ostrowski.

Opublikowane

w dniu

Widzimy jak trudno w obecnej wojnie jest powstrzymać Ukraińcom rosyjskiego agresora – dodaje Ostrowski. Wojna za naszymi granicami dobitnie pokazuje jak ważnym czynnikiem obronności i odstraszania jest posiadanie przez cywili broni palnej. Jest to równie ważne jak ilość profesjonalnej broni wojskowej. Wzorem w Europie mogą być dla nas Czesi, którzy od połowy lat 90 mają liberalne prawo do posiadania broni lub Szwajcarzy, którzy od dawna swoją obronność opierają na koncepcji obrony powszechnej, czyli uzbrojonych obywateli gotowych do mobilizacji w każdej chwili. Zatem w Czechach na 100 obywateli przypada 12,5 szt. broni palnej. Szwajcarzy natomiast posiadają ponad 27 sztuk broni na 100 obywateli. Oznacza to, że gdy w Polsce co 40-sta osoba ma broń palną, to w Szwajcarii jest to co 4 osoba, a więc statystycznie każda rodzina jest tam uzbrojona. Widzimy na własne oczy, że świat nie jest bezpieczny, a zagrożenia czyhają na nas zarówno wewnątrz kraju jak i na zewnątrz, zza granicy. Należy, zatem ułatwić stopniowo dostęp do broni dla Polaków, ponieważ jest to podstawowy krok dla zwiększenia naszego bezpieczeństwa. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że jeśli sami się nie obronimy, to nikt inny nas nie obroni.

Następnie głos zabrał wiceprezes okręgu szczecińskiego partii KORWiN Jacek Malczewski:
– Dostęp do broni to jest jedna rzecz. Drugą rzeczą jest kwestia gospodarcza, ponieważ sam dostęp do broni nie da nam nic, jeśli nie będziemy mogli do niej dokupić amunicji. W tym aspekcie ważna jest liberalizacja prawa, taka by przedsiębiorcy mogli produkować broń i amunicję łatwiej. W tym momencie na rynku brakuje amunicji, jest ona bardzo droga i trudno dostępna. Dlatego oprócz liberalizacji przepisów, które usprawnią nasze społeczeństwo, powinniśmy wprowadzić przepisy, które usprawnią nasz przemysł zbrojeniowy, gdyż jest to również niezwykle ważne dla Polski.

Z kolei prezes Marcel Duda wypowiedział się w temacie konferencji następująco:
– Obecnie dostęp do broni palnej dla użytkowników cywilnych w Polsce jest wyjątkowo utrudniony, tzn. tak na prawdę jedynym sposobem, aby móc dostać pozwolenie na broń, móc ją nosić przy sobie i ewentualnie się obronić jest paradoksalnie pozwolenie na broń do celów sportowych. Osoby, które chcą posiadać broń, by móc nią obronić siebie i swoją rodzinę w przypadku jakiejś, nie daj Boże, agresji zbrojnej na nasz kraj, musza udawać strzelców sportowych. Czyli zapisać się do klubów strzeleckich, opłacać składki, odbywać tam staże, brać udział w zawodach, wszystko to po to, aby po prostu tą broń palną posiadać. Pozwolenie na broń do celów obronnych jest niemożliwe do zdobycia, dlatego, że ustawa wymaga tego, żeby takie pozwolenie dostać, należy wykazać, że nasze życie jest pod stałym i ponadprzeciętnym zagrożeniem. Ono nie musi być tylko stałe, ale też ponadprzeciętne w związku z tym praktycznie nikt tych kryteriów nie spełnia, dlatego też, że te pozwolenia są wydawane w Polsce w sposób uznaniowy tzn. jeżeli pan komendant na komisariacie stwierdzi, że nasze życie nie jest stale i ponadprzeciętnie zagrożone to takiego pozwolenia nie dostaniemy. Mnóstwo było w naszym kraju takich przypadków, gdzie ludzie ubiegający się o takie pozwolenie wykazując, że ich życie jest zagrożone nie dostawali go, a następnie byli bestialsko mordowani przez tego człowieka, którego się obawiali. Dlatego ten system w Polsce kompletnie nie działa.

Chcielibyśmy – kontynuował Marcel Duda – żeby w Polsce pozwolenie na broń do celów sportowych było możliwe na takich samych zasadach, na jakich dostajemy prawo jazdy. Czyli musielibyśmy się zgłosić na kurs, na którym nauczylibyśmy się bezpiecznej obsługi broni, zostały by nam przedstawione przepisy związane z tym jak tą bronią należy się posługiwać, przepisy dotyczące obrony koniecznej, a następnie zdawałoby się egzamin gdzie musielibyśmy wykazać się tym, że umiemy tą bronią bezpiecznie się posługiwać, znamy przepisy oraz mniej więcej wiemy jak do celu trafić. Obecnie wymagania, które trzeba spełnić, aby otrzymać pozwolenie na broń do celów sportowych są bardzo wysokie. Trzeba uzyskać dość dobre wyniki strzelając do tarczy, co jest dla wielu użytkowników jest trudne, biorąc pod uwagę, że nie mają oni możliwości dogodnego ćwiczenia, nie mając przecież własnej broni. Więc chcielibyśmy, aby przepisy maksymalnie ucywilizować, ułatwić tak, aby można było w łatwy sposób uzyskać pozwolenie na broń do celów ochrony osobistej, żeby w przypadku zagrożenia swojego życia lub zdrowia móc tą bronią bezpiecznie się posługiwać.
Drugą kwestią – mówił dalej Marcel Duda – są nasze przepisy dotyczące obrony koniecznej. Dobrze, że te przepisy pozwalają odpierać atak na nas i nasze mienie, są jednak one często bardzo źle interpretowane, dlatego że każda osoba, która użyje broni palnej do obrony osobistej, ma niemal zapewnione, że przez następne lata będzie ciągana po sądach. W najlepszym wypadku z zarzutami przekroczenia granic obrony koniecznej lub w najgorszym z zarzutami zabójstwa, jeśli ta obrona takowym by się niestety zakończy. Chcielibyśmy, aby osoby, które użyją broni byli w tej sytuacji chronieni prawnie.Prezes Marcel Duda odpowiedział także na pytanie Pani Redaktor o konsekwencjach prawnych, jeśli użycie broni byłoby nieuzasadnione:
– Jeśli chodzi o nieuzasadnione użycie broni to kary za to są ujęte w kodeksie karnym. To może być kara za przekroczenie granic obrony koniecznej, za usiłowanie zabójstwa lub za ciężki uszczerbek na zdrowiu, jeśli do takiego dojdzie. Tych przepisów kodeksu karnego nie trzeba w ogóle zmieniać.

Region

W ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie rowerzyści wyruszyli ze Szczecina do Kopenhagi

Dzisiaj rano w ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie 50 rowerzystów wyruszyło ze Szczecina do Kopenhagi. Wydarzenie zorganizował Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Przed pomnikiem Adama Mickiewicza w Szczecinie miłośników turystyki rowerowej pożegnali m.in. Prezydent Szczecina – Piotr Krzystek, Kierownik Działu Marketingu Unity Line – Katarzyna Antoń, Kierownik salonu Opla w Grupie Gezet oraz Prezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus – Paweł Malinowski.

Opublikowane

w dniu

Prezydent Szczecina podkreślił, że wyruszający do Kopenhagi rowerzyści są ambasadorami Szczecina i Pomorza Zachodniego i dodał, że chętnie dołączyłby do wyprawy, ale jako gospodarz obchodów Dni Skandynawskich ma obowiązki, które nie pozwalają mu opuścić w tym czasie stolicy Pomorza Zachodniego. Piotr Krzystek życzył uczestnikom rajdu bezpiecznej jazdy przez Polskę, Szwecję i Danię. Prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus wyraził radość, że w tym roku poza mieszkańcami Szczecina i Pomorza Zachodniego w rajdzie biorą udział także miłośnicy turystyki rowerowej m.in. z Chojnic, Dąbrowy Górniczej, Gdyni, Poznania, Tucholi i Warszawy. W tym roku w rajdzie uczestniczą także Niemcy z Meklemburgii – Pomorza Przedniego.

Wydarzenie zostało zorganizowane pod patronatem Prezydenta Miasta Szczecin oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Rowerzyści w 5 dni pokonają dystans około 500 kilometrów. Na pierwszym etapie będą delektować się pięknem Pomorza Zachodniego na odcinku ze Szczecina do Świnoujścia. Rozwijająca się dynamicznie infrastruktura rowerowa na Pomorzu Zachodnim umożliwi pokonanie m.in. niedawno otwartej drogi rowerowej na północ od Czarnocina gdzie rowerzyści będą jechać po wale przeciwpowodziowym w bezpośredniej bliskości Zalewu Szczecińskiego. Po przeprawieniu się do Szwecji rowerzyści pokonają kolejne 100 kilometrów po wybrzeżu Skanii. Trzeciego dnia miłośnicy turystyki rowerowej będą zwiedzać najbardziej rowerowe miasto na Świecie – Kopenhagę. Tradycja jazdy na rowerze sięga w tym mieście 100 lat. Stolica Dani jest dobrym przykładem na to, że systematyczne i zaplanowane podnoszenie jakości infrastruktury rowerowej zwiększa proporcjonalnie ilość rowerzystów. Rowerzyści kopenhascy czują się bezpiecznie na ścieżkach rowerowych i uważają, że jazda na rowerze jest również bezpieczna dla ich dzieci. Miasto dba o rowerzystów i interesuje się ich opinią na temat systemu rowerowego. Wyprawa szczecińskich rowerzystą będzie na pewno okazją do szukania rozwiązań, które warto implementować w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim. Czwarty dzień do przejazd prze Skanię, a piąty to już powrót do Szczecina.

Celem wyprawy jest promocja Szczecina oraz Pomorza Zachodniego w Skandynawii oraz zaproszenie mieszkańców Skanii do odwiedzenia Szczecina oraz naszego regionu.

Uczestnicy wyprawy otrzymali dedykowane koszulki kolarskie, które ufundowała firma Unity Line. Organizację wydarzenia wsparły firmy Demant Polska, Grupa Gezet oraz Geobike. Organizatorzy ogromnie dziękują za wsparcie wszystkim instytucjom oraz firmom dzięki którym można było zorganizować tą wyprawę.

Czytaj dalej

Region

Tylko do 15 maja szkoły mogą zgłaszać się do bezpłatnych programów edukacyjnych Fundacji Orange

„Moc działania razem”, to hasło, które towarzyszy naborowi szkół z całej Polski do programów MegaMisja dla klas 1-3 i #SuperKoderzy dla klas 4-8. Fundacja Orange podkreśla w ten sposób, jak ważna przy budowaniu zdrowych nawyków cyfrowych jest współpraca, działanie razem i nauka w grupie. Zgłoszenia można przesyłać do 15 maja. Szczegóły znajdują się na stronie www.fundacja.orange.pl/nabor-szkol

Opublikowane

w dniu

Podczas MegaMisji dla klas 1 – 3 tematy takie jak: krytyczne podejście do treści w sieci, netykieta, ochrona prywatności, zachowanie bezpieczeństwa, wartościowe spędzanie czasu przed ekranami czy dbanie o cyfrową równowagę – tłumaczone są w formie angażującej zabawy, w której dzieci pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego Psotnika. Szkoła otrzymuje nagrody oraz wsparcie merytoryczne przy realizacji. Uczniowie zaś zdobywają nowe umiejętności w dużej mierze bez użycia technologii pod czujnym okiem nauczycieli.

– W MegaMisji uczniowie mają zajęte i głowy, i ręce. Muszą sporo kombinować i nauczyć się pracować w większych grupach, bez kłótni, narzucania swoich propozycji – mówi Krystyna Dziąg, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej z Trzciannej – Są bardziej otwarte, zżyte ze sobą. Nie wstydzą się wypowiadać własnego zdania i argumentów na jego obronę. Czasami toczą prawdziwe dyskusje, spierając się o różne sprawy i potrafią wypowiedzieć się na każdy temat. To jest fantastyczne! – przyznaje i dodaje: – Małe dzieci dość późno uczą się współdziałania w grupie, współpracy. Te już to potrafią.

Z kolei w programie #SuperKoderzy uczniowie składają roboty, tworzą stacje pogodowe, grają na owocach, kodują – a przy tym rozwijają kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i pracy w zespole. Nauczyciel ma do wyboru 15 ścieżek tematycznych i zajęcia może prowadzić nie tylko na lekcjach informatyki (ale też m.in. muzyki, matematyki, czy na języku angielskim). Jak program wpływa na zachowanie uczniów?

Słuchają się nawzajem, dzielą pomysłami, nie narzucają własnego zdania. Zaprzyjaźniają się ze sobą, spędzają razem czas. Znajdują wartość w kontaktach z rówieśnikami. Dodatkowo są bardzo aktywni. Sami wpadają na pomysły, chcą robić więcej. W tym roku np. wymyślili konkurs fizyczny z różnymi etapami, opracowują escape room. Wielokrotnie pozytywnie mnie zaskakują – opowiada Monika Gnutek, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Janikowie.

Oba programy wpisują się w podstawę programową, dotychczas udział w nich wzięło 2 tysiące szkół i ponad 50 tysięcy uczniów. – Nauczycielki i nauczyciele nie muszą być specjalistami od nowych technologii – otrzymują od nas kompleksowe wsparcie, scenariusze zajęć oraz gwarantowane nagrody dla szkół. Obie inicjatywy realizujemy z powodzeniem w miastach i wsiach, w placówkach dużych i małych. Każda szkoła ma szansę, by dostać się do programów. Na zgłoszenia czekamy do 15 maja – zachęca Izabela Kręgiel, koordynatorka programu MegaMisja w Fundacji Orange.

Jak zgłosić szkołę?

Każda szkoła, która chce przystąpić do inicjatyw Fundacji Orange powinna do 15 maja 2023 r. wypełnić formularz online na stronie www.fundacja.orange.pl/nabor-szkol i dołączyć do niego pracę zgłoszeniową wykonaną z uczniami. Temat pracy brzmi: Zaproś MegaMisję/#SuperKoderów do swojej szkoły, przedstaw swój zespół i uzasadnij dlaczego chcesz być w naszym programie. Dla aplikujących działa też specjalna infolinia: 502 091 955, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.

Pytania można zadawać również drogą mailową:

megamisja@biuroprogramu.online

superkoderzy@biuroprogramu.online

Czytaj dalej

Region

W ramach obchodów Dni Skandynawskich, szczecińscy rowerzyści jadą do Kopenhagi [FILM]

Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zaprasza na rajd rowerowy do Kopenhagi organizowany w ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie. Wydarzenie, na które organizatorzy rozpoczynają zapisy, odbędzie się w dniach 11 – 15 maja 2023 roku. Będzie to już siódmy rajd zorganizowany przez wolontariuszy Gryfusa w ramach pogłębiania więzi między mieszkańcami Pomorza Zachodniego, a Skandynawami. Wyprawa odbędzie się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Szczecin – Piotra Krzystka oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza.

Opublikowane

w dniu

Rowerzyści w ciągu pięciu dni pokonają dystans około 500 kilometrów. Uczestnicy rajdu będą delektować się pięknem Skanii, ale także będą mieli także możliwość odwiedzenia najbardziej przyjaznego rowerzystom miasta na świecie – Kopenhagi. Tradycja jazdy na rowerze sięga w tym mieście 100 lat. Stolica Dani jest dobrym przykładem na to, że systematyczne i zaplanowane podnoszenie jakości infrastruktury rowerowej zwiększa proporcjonalnie ilość rowerzystów. Rowerzyści kopenhascy czują się bezpiecznie na ścieżkach rowerowych i uważają, że jazda na rowerze jest również bezpieczna dla ich dzieci. Miasto dba o rowerzystów i interesuje się ich opinią na temat systemu rowerowego. Wyprawa szczecińskich rowerzystą będzie na pewno okazją do szukania rozwiązań, które warto implementować w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim.

https:/www.youtube.com/watch?v=pzgsHjSdYsM&t=1s

Celem wyprawy jest promocja Szczecina oraz Pomorza Zachodniego w Skandynawii oraz zaproszenie mieszkańców Skanii do odwiedzenia Szczecina oraz naszego regionu. W wyprawie będą uczestniczyć głównie rowerzyści z Pomorza Zachodniego, ale tradycyjnie spodziewamy się miłośników turystyki rowerowej z innych regionów Polski. Impreza stałą się już wydarzeniem cyklicznym. Organizatorzy zapraszają serdecznie do udziału w tym wydarzeniu.

Uczestnicy wyprawy otrzymają dedykowane koszulki kolarskie, które ufundował Partner wydarzenia – przewoźnik promowy do Skandynawii: Unity Line. Organizatorzy ogromnie dziękują za wsparcie wszystkim instytucjom oraz firmom dzięki którym można będzie zorganizować tą wyprawę.

Link do zapisów: https:/gryfus.szczecin.pl/skandynawia2023

Link do wydarzenia: https:/www.facebook.com/events/1672674833165630

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie