Region

Koncert charytatywny „Dla Ukrainy” na Zamku w Szczecinie 

Koncert charytatywny „Dla Ukrainy” odbędzie się już w najbliższą sobotę 5 marca na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Podczas wydarzenia prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na rzecz Ukrainy.

Opublikowane

w dniu

Impreza odbędzie się na Dużym Dziedzińcu Zamku. Rozpocznie się o godz. 12 spacerem z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem po zamkowych dziedzińcach i występami grup teatralnych (Teatr Łapacze Snów, Teatr Uhuru z Domu Kultury 13 Muz, Teatr Rozmaitości Gwitajcie). Następnie do wieczora odbywać będą się koncerty znanych zachodniopomorskich muzyków, wokalistów, chórów i zespołów, a także reprezentantów domów kultury, szkół i uczelni.

W trakcie koncertu zbiórkę publiczną na rzecz wsparcia obywateli Ukrainy prowadzić będzie Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Zamek od lat współpracuje z ukraińskimi instytucjami kultury. Mamy w Ukrainie wielu przyjaciół. Teraz na wiele sposobów, od drobnych gestów po większe działania, także ten koncert, staramy się ich wesprzeć – mówi Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. – Wspaniałe jest, że na nasz apel w tak krótkim czasie odpowiedziało tak wiele osób, instytucji i firm. 

Na zamkowej scenie „Dla Ukrainy” wystąpią m.in. Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch, Chór Uniwersytetu Szczecińskiego pod dyrekcją Anny Tarnowskiej, Chór Dziecięcy Voci Veloci  Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Szczecinie pod dyrekcją Agaty Czekalińskiej, orkiestra dęta Domu Kultury 13 Muz Szczecińska Trzynastka, Final Countdown Orchestra im. Jana Skrosia pod dyrekcją Macieja Strycharczyka, Bractwo Śpiewacze z Tanowa (gościnnie Zosia Siekierzycka), młode wokalistki z Domu Kultury Skolwin, a także studenci szczecińskiej Akademii Sztuki oraz uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie prowadzeni przez Jolantę Szczepaniak-Przybylińską.

Na dziedzińcu odbywać będą się również koncerty Andrzeja Szpaka, Roberta Jarzębskiego i Konrada Słoki. Mocnym akcentem będzie występ Lesji, znanej ukraińskiej wokalistki, która od kilkunastu lat mieszka w Polsce.

Na zakończenie wieczoru dynamiczny koncert zagra ETA – młody szczeciński zespół doceniany już na wielu imprezach i festiwalach, który gra rocka i punk rocka.

Koncert „Dla Ukrainy” poprowadzą konferansjerzy: Jakub Gwit i Kuba Klym.

Ponadto przez cały czas trwania charytatywnej imprezy, w Holu Wschodnim Zamku działać będzie specjalna strefa dla dzieci z zabawami i grami. Na najmłodszych czekać będą tam m.in. gigantyczne puzzle oraz kareta typu Plauka z interaktywnymi grami. Będzie też malowanie twarzy. Z kolei na dziedzińcu otwarte będzie stoisko z bezpłatnym popcornem.

Do wydarzenia, które Zamek organizuje wspólnie ze szczecińskim oddziałem Związku Ukraińców w Polsce oraz Caritas, charytatywnie przyłączyło się wiele osób, instytucji i firm m.in. USTUDIO, Elite THERMO Polska Ryszard Mikołajewski, agencja ochrony FORT, agencja reklamowa Etcetera, agencja Target, Usługi Ratownicze Artur Byczków, MOK Dąbie, Akademia Sztuki w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński, Dom Kultury Klub Skolwin, Dom Kultury 13 Muz, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie.

Ciepłe napoje i poczęstunek zapewnią nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja.

PROGRAM:

12.00 Oprowadzanie po dziedzińcach Zamku – Tomasz Wieczorek (zamkowy przewodnik, kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej)

———————————————————————————————————————–

12.30-14.00

  • Teatr Rozmaitości Gwitajcie
  • Teatr Łapacze Snów
  • Teatr Uhuru z Domu Kultury 13 Muz
  • Dom Kultury Klub Skolwin, soliści, opiekun Katarzyna Szul-Konieczna
  • Chór Dziecięcy Voci Veloci Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinie pod dyr. Agaty Czekalińskiej

———————————————————————————————————————-

14.00-17.00

  • Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyr. Sylwii Fabiańczyk-Makuch
  • Szczecińska Trzynastka – orkiestra dęta Domu Kultury 13 Muz pod dyr. Mateusza Krupskiego
  • Final Countdown Orchestra im. Jana Skrosia pod dyr. Macieja Strycharczyka
  • Bractwo Śpiewacze z Tanowa, gościnnie Zosia Siekierzycka
  • Andrzej Szpak
  • Robert Jarzębski
  • Akademia Sztuki

                   Nailah Vitha, akompaniament gitarzysta Michał Chmielenko

                   Agata Kłos

       Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego

                   Marta Dudek

                   Olimpia Mościcka

                   Nela  Wieczorkiewicz

                   Martyna Maciąg

Przygotowanie Jolanta Szczepaniak-Przybylińska

———————————————————————————————————————-

17.00-19.00

  • Chór Uniwersytetu Szczecińskiego pod dyr. Anny Tarnowskiej
  • Konrad Słoka
  • Lesja z projektem ZEMLA

———————————————————————————————————————–

19.00

  • ETA

„Pomagaj Ukrainie, oglądając filmy!”

Koncert charytatywny na rzecz Ukrainy to nie wszystkie działania, jakie w najbliższym czasie przygotowuje Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. W poniedziałek 7 marca działające w Zamku Kino Zamek i organizatorzy Ukraina! Festiwal Filmowy zapraszają na pokaz dwóch filmów produkcji ukraińskiej. Dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony zostanie na Fundację Ocalenie, która pomaga uchodźcom, imigrantom i repatriantom budować nowe życie w Polsce. 7 marca w Kinie Zamek obejrzeć będzie można „Moją Wojnę” o godz. 17:30 (reż. Masza Kondakowa), a o godz. 19 „U311 Czerkasy” (reż. Tymur Jaszczenko). Pokazom towarzyszyć będzie krótkie wprowadzenie, przybliżające sytuację filmowców ukraińskich oraz reakcję filmowego świata na wydarzenia, jakie mają miejsce w Ukrainie w wyniku napaści Rosji na ten niepodległy kraj. Przygotuje je Krzysztof Spór, współautor programu filmowego Kina Zamek. Bilety na seanse kosztują 14 i 12 zł.

Gmina Dobra

Blisko 500 rowerzystów razem z Gryfusem objechało Zalew Szczeciński, czyli 13. Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego

W miniony weekend odbyło się największe wydarzenie turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim – 13. Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego. Wydarzenie przyciągnęło blisko 500 entuzjastów dwóch kółek z różnych części Polski i zagranicy.

Opublikowane

w dniu

Uczestnicy wspólnie pokonali trasę o długości około 290 kilometrów – 155 kilometrów w pierwszym dniu i 135 kilometrów w drugim dniu – przejeżdżając przez tereny Pomorza Zachodniego w Polsce oraz Meklemburgii – Pomorza Przedniego w Niemczech. Podczas rajdu rowerzyści poruszali się w grupach, utrzymując turystyczne tempo około 20 km/h, co pozwoliło im w pełni cieszyć się pięknem okolic Zalewu Szczecińskiego.

Za bezpieczeństwo uczestników odpowiadali wolontariusze z Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Na odcinkach, gdzie nie było dostępnych ścieżek rowerowych, zabezpieczenie zapewniała policja.

Patronat nad wydarzeniem objęli Minister Sportu i Turystyki – Sławomir Nitras, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz oraz Prezydent Szczecina – Piotr Krzystek. W Anklam rowerzystów gościł burmistrz Michael Galander, a w Stepnicy burmistrz Andrzej Wyganowski.

Organizatorzy pozyskali środki finansowe na organizację wydarzenia oraz dofinansowanie zakupu dedykowanych koszulek kolarskich dla uczestników rajdu z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz z Gminy Szczecin (tzw. mała dotacja). Zakup koszulek wsparły także firmy: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Grupa Gezet i Berlin Döner Kebap. Grupa Gezet jest także Partnerem Motoryzacyjnym wydarzenia i zapewnia samochody niezbędne do zabezpieczenia rajdu. Serwis uczestnikom rajdu zapewnił szczeciński producent rowerów elektrycznych firma – Geobike. Na całej trasie rowerzystów wspierali serwisanci zarówno w samochodzie serwisowym, jak i na rowerach elektrycznych (duża część trasy prowadzi po wałach w miejscach niedostępnych dla samochodów, stąd serwisanci na rowerach byli bardzo praktyczną formą pomocy dla uczestników rajdu). Partnerem wydarzenia była Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego, zorganizowany przez Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, jest częścią długoterminowej kampanii społecznej mającej na celu promowanie turystyki rowerowej, Szczecina oraz regionu Pomorza Zachodniego. Co roku, w trakcie tego wydarzenia, uczestnicy prowadzą także zbiórkę funduszy na zakup rowerów dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Dzięki rosnącej liczbie uczestników każdego roku, zwiększa się także ilość rowerów, które są przekazywane dzieciom z domów dziecka, rodzin zastępczych lub rodzin wskazanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie. Na potrzeby prowadzonej zbiórki, wolontariusze przygotowują ciasta, które są oferowane na postojach. Każda osoba wspierająca zbiórkę na rowery dla dzieci ma okazję posmakować słodkich przekąsek, co dodatkowo umila czas spędzony na trasie.

W tym roku niezwykle serdeczne przywitanie czekało na uczestników rajdu w Anklam. Rowerzystów witała orkiestra dęta oraz burmistrz Anklam – Michael Galander. Miasto Anklam zapewniło również niezbędną infrastrukturę do zorganizowania na jego głównym placu obiadu dla rowerzystów. Drugiego dnia rowerzyści równie serdecznie zostali przywitani przez burmistrza Stepnicy – Andrzeja Wyganowskiego, a Gmina Stepnica zapewniła niezbędną infrastrukturę do zorganizowania posiłku dla uczestników rajdu. W Stepnicy miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Wiosna na trasie rowerowej dookoła Zalewu Szczecińskiego”. Nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego wręczył burmistrz Stepnicy. Wśród laureatów byli m.in. mieszkańcy Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego i Jaworzna.

Na zakończenie wydarzenia organizatorzy zaprosili miłośników turystyki rowerowej z Polski i zagranicy na czternastą edycję rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego, która odbędzie się w dniach kwietniu 2025 roku.

Wojtek Marciniak, wiceprezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus, wyraził szczególną wdzięczność dla kilkudziesięciu wolontariuszy, których zaangażowanie jest kluczowe dla sukcesu tego wydarzenia.

Bez ich nieocenionego wkładu nie moglibyśmy zorganizować największego święta turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim. To dzięki ich zapałowi i poświęceniu każdego roku odwiedza nas coraz więcej pasjonatów rowerowych z całej Polski oraz Europy. Jednym z wyzwań, z którymi się mierzymy, jest zapewnienie odpowiedniej bazy noclegowej dla tak licznej grupy uczestników,” stwierdził Marciniak.

Paweł Malinowski, prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus, wyraził swoje zadowolenie z rekordowej frekwencji podczas ostatniego rajdu dookoła Zalewu Szczecińskiego.

To wspaniałe, że liczba uczestników zbliżyła się do 500. Rajd cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród rowerzystów z całej Polski, a także przyciągnął licznych miłośników turystyki rowerowej z zagranicy. Bez wątpienia był to wyjątkowy weekend, podczas którego Pomorze Zachodnie stało się niekwestionowaną stolicą turystyki rowerowej w Polsce,” podkreślił Malinowski.

Czytaj dalej

Region

Osadzeni z Aresztu Śledczego porządkowali groby „Sprawiedliwych wśród narodów świata”

Groby pochowanych na Cmentarzu Centralnym „Sprawiedliwych wśród narodów świata” porządkowali osadzeni w Areszcie Śledczym w Szczecinie. To kolejna odsłona porozumienia zawartego wcześniej przez Areszt Śledczy i szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Opublikowane

w dniu

W minioną środę i czwartek osadzeni z Aresztu Śledczego porządkowali na Cmentarzu Centralnym groby Polaków, którzy pomagali Żydom podczas II Wojny Światowej i zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”. Akcja sprzątania grobów odbyła się w dniach poprzedzających przypadający 24 marca, w niedzielę, Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Po raz kolejny takie porządkowanie grobów przeprowadziły wspólnie szczeciński IPN i  Areszt Śledczy. To efekt podpisane w ubiegłym roku porozumienia pomiędzy oboma instytucjami. Osadzeni w ramach resocjalizacji porządkują nagrobki a pracownicy IPN edukują ich na temat miejsc pochówku. Także tym razem osadzeni dowiadywali się o pochowanych na Cmentarzu Centralnym „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” i czynach, których dokonali ratując Żydów w czasie II Wojny Światowej.

Poprzednia taka akcja miała miejsce przed 1 listopada ub. roku, wówczas osadzeni porządkowali pomniki i groby żołnierzy Armii Krajowej.

………………………………………….

Polacy ratujący Żydów byli, są i powinni być wzorem i inspiracją – to nie tylko prawie 7 tys. znanych z imienia i nazwiska bohaterów, upamiętnionych przez izraelski Instytut Yad Vashem. To również tysiące rodaków, którzy pozostali anonimowi bądź nie otrzymali tego odznaczenia. Dziś, po dekadach, nie sposób ustalić ich personaliów.

Dzień ten ustanowiono – jak zapisano w treści ustawy – „w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.

Święto jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckich oprawców. Różnie motywowali swe czyny – miłością bliźniego, nauką Kościoła, obywatelskim obowiązkiem czy zwykłą ludzką przyzwoitością. Niezależnie od tego każdy przejaw pomocy świadczonej ukrywającym się Żydom był wyrazem największego heroizmu, zważywszy na grożącą za to karę śmierci, ustanowioną przez Niemców na terenie okupowanej przez nich Polski.

Pomoc, udzielana mimo codziennej trwogi okupacyjnego terroru, miała charakter zarówno indywidualny, jak i instytucjonalny – przykładem tej drugiej była działalność Rady Pomocy Żydom „Żegota”, tajnej organizacji afiliowanej przy polskich władzach.

Polacy ratujący Żydów byli, są i powinni być wzorem i inspiracją – to nie tylko prawie 7 tys. znanych z imienia i nazwiska bohaterów, upamiętnionych przez izraelski Instytut Yad Vashem. To również tysiące rodaków, którzy pozostali anonimowi bądź nie otrzymali tego odznaczenia. Dziś, po dekadach, nie sposób ustalić ich personaliów.

Jednym z symboli niemieckich zbrodni, dokonanych w odwecie za ratowanie Żydów, jest tragiczny los Ulmów z Markowej na Podkarpaciu, zamordowanych przez Niemców 24 marca 1944 r. Tego dnia życie stracili Józef Ulma, jego ciężarna żona Wiktora, ich szóstka małoletnich dzieci, a także ośmioro ukrywanych przez polską rodzinę Żydów z rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów.

Nieprzypadkowo 75. rocznica tych dramatycznych wydarzeń jest obchodzona jako dzień bohaterskich Polaków, którzy w nieludzkich czasach wspięli się na wyżyny człowieczeństwa.

Czytaj dalej

Region

Ruszyły zapisy do I Turnieju Szczecińskich Gier Planszowych

Wszystkich miłośników planszówek Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza do udziału w rozgrywkach, podczas których uczestnicy zmierzą się w znanych i lubianych szczecińskich grach. Turniej odbędzie się 23 marca, a już teraz można przesłać formularz i zgłosić chęć udziału w wydarzeniu.

Opublikowane

w dniu

Podczas I Turnieju Szczecińskich Gier Planszowych o Puchar Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego miłośnicy planszówek spróbują swoich sił w grach tematycznie związanych ze Szczecinem: Był Sobie Szczecin, Guldeny Księcia Bogusława, Para na Zamek i Kim Jest Krzysztof Jarzyna czyli co Ty wiesz o Szczecinie?! Partnerem wydarzenia jest Petersen, szczeciński wydawca gier planszowych, poprzez rozrywkę i rywalizację przybliżających historię i kulturę Szczecina.

Aby wziąć udział w Turnieju, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie zamek.szczecin.pl/turniej i odesłać go na adres turniej@zamek.szczecin.plZgłoszenia są przyjmowane do 15 marca. W wydarzeniu mogą wziąć udział osoby powyżej 16 roku życia, liczba miejsc jest ograniczona – zapraszamy 100 śmiałków! Na zwycięzców czekają nagrody finansowe.

Turniej rozpocznie się 23 marca (sobota) o godzinie 10:00 w Sali Anny Jagiellonki. Podczas rozgrywek nie zapomniano o najmłodszych – przygotowana zostanie dla nich strefa, gdzie wraz z rodzicami będą mogli zagrać w gry typu dobble i memory. To doskonała okazja do poznania lokalnej historii w zabawny i inspirujący sposób.

Szczegółowe informacje, regulamin konkursu, zasady gier oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie zamek.szczecin.pl/turniej

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie