Gmina Dobra

Kompostowanie bioodpadów

Do Urzędu Gminy wpływają liczne zapytanie dotyczące zasad kompostowania bioodpadów i korzystania z ulgi w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Opublikowane

w dniu

Kwestia ta została uregulowana w uchwałach przyjętych we wrześniu przez Radę Gminy Dobra, tj. w rozdziale 3 Regulaminu Utrzymania Czystości i Porządku w Gminie Dobra oraz w uchwałach dotyczących wzoru deklaracji i w sprawie zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym. 

KOMPOSTOWNIKI

Kompostownik (mały-do 10m3), w zabudowie jednorodzinnej powinien znaleźć się w odległości nie mniejszej niż 2 m od granicy działki. Należy ustalić odpowiednią wielkość i rodzaj kompostownika, aby móc kompostować 100% powstających na nieruchomości bioodpadów. W regulaminie przyjęto, że na każde 100m2 terenu zielonego należy uwzględnić kompostownik o pojemności minimum 0,15m.Aby miejsce kompostowania było estetyczne, higieniczne i bezpieczne, należy dokonywać tego kompostowania w plastikowych pojemnikach, drewnianych skrzyniach lub dołach odpowiednio usytuowanych. Nie jest dozwolone, a także nie zalecane kompostowanie na pryzmie, gdyż jest to mało estetyczne, szczególnie w niewielkim ogrodzie przydomowym i może doprowadzić do niesnasek sąsiedzkich. 

Właściciel nieruchomości, który kompostuje bioodpady we własnym zakresie nie będzie otrzymywał brązowych worków i nie będą z jego posesji odbierane odpady BIO, co w konsekwencji uprawni go do zniżki w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Obecnie ulga ta wynosi 0,80 zł w za 1 m3 zużytej wody miesięcznie.

Drastyczne podwyżki w instalacjach przetwarzających bioodpady powodują bardzo znaczący wzrost kosztów odbioru bioodpadów z nieruchomości, a tym samym łączny koszt odbioru bioodpadów z naszej gminy. Ustawa przewiduje, że wysokość ulgi powinna być proporcjonalna do zmniejszenia kosztów ponoszonych przez gminę. A więc przy zakładanych znaczącym wzroście kosztów odbioru bioodpadów także wysokość ulgi będzie proporcjonalnie rosnąc. Tym samym kompostowanie bioodpadów we własnym kompostowniku przyniesie jeszcze większą ulgę w opłacie. 

Wszelkie odpady pochodzące z przyciętych drzew i krzewów, które nie są możliwe do skompostowania będzie można odwieźć do gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajduje się w Dobrej przy ul. Zwierzynieckiej 4, we własnym zakresie. 

W ŻADNYM WYPADKU BIOODPADY NIE MOGĄ ZNALEŹĆ SIĘ W POJEMNIKU NA ZMIESZANE ODPADY! PRZEPROWADZANE KONTROLE BĘDĄ BARDZO SKRUPULATNE. NIEPRZESTRZEGANIE TEGO ZAKAZU GROZI KARĄ GRZYWNY.

Na czasie

Exit mobile version